Orbitální šerloci

Fantaskní detektivka jistě uspokojí milovníka kriminálních příběhů i čtenáře SF a fantasy. Devět současných českých autorů nabízí na stránkách další antologie z edice Ikaros své osobité pojetí tohoto žánru. Dozvíte se, jaké dalekosáhlé následky může způsobit vypadnutí obyčejného nýtku… kdo zabíjel v palácích středověké Konstantinopole… co se skrývá v hlubinách měsíčních „moří"… jaké síly stojí za podivnými jizvami na těle zavražděného muže… Předchůdci i následovníci Sherlocka Holmese a dalších slavných detektivů již po tisící rozehrávají hru na lovce a kořist, neboť zločin je věčný…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28041/orbitalni-serloci-28041.jpg 3.813
Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Mladá fronta

Alexka

Na to, že se ta sbírka jmenuje "Orbitální šerloci", je tam příliš málo sci-fi. Navnadí první povídkou a pak následuje mírný propad, aby to zasa ke konci vyrovnali. Takový průměr.

trudoš
26.12.2015

V první řadě bych chtěl pogratulovat editorům za skvěle odvedenou práci. Ne vždy se člověk střetne s antologií, která nepředkládá pouze mišmaš textů oslovených autorů. Orbitální šerloci představují pestrý výběr z tuzemské povídkové tvorby, který se drží ústředního motivu fantaskní detektivky a zároveň zavítá do různých zákoutí daného subžánru. Jsou tu příběhy kosmické, středověké, okultní i magické. Někteří spisovatelé k zadání přistoupili s lehkým humorem, jiní zase s precizní vážností, ale nadprůměrnou úroveň si dokázali udržet všichni.
Mě osobně nejvíc ohromil Michal Špaček, který do špionážní fantasy řezačky skvěle zakomponoval pravidla obchodní ekonomiky. Zbytek už víceméně naplnil očekávání - Josef Pecinovský, Ondřej S. Nečas, Jiří Pavlovský i Ondřej Neff mi sedli především stylem vyprávění, případně zaujali nápaditostí. Naopak trochu zklamali Jaroslav Velinský, Petr Kaufner, Juraj Červenák a Jana Rečková, kteří sice odvedli profesně dobrou práci, ale nepřekvapili ničím navíc.

cori
30.11.2014

Nejvíc mě zaujaly povídky druhé poloviny sbírky Rudá gladiola, Konec sezóny v Ponorce a Ztracená apokalypsa. Červenákova povídka Kámen a krev se tématicky moc nehodí (historická fantasy).

Nujeglo
05.01.2014