Lily101 Lily101 komentáře u knih

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Kniha to nebyla špatná, ale mě tedy příběh Marie zaujal až za polovinou knihy. Možná to bylo i tím, že jsem věděla, že příběh není skutečný a pro aspoň obecně se orientující osobu v historii by nebylo náročné vymyslet podobný (s ohledem na dějiny) příběh, nicméně později tato linie nabrala spád. Život Terezy(+jejích rodičů) byl poutavý od začátku do konce a některé životní moudra byly tak trefně napsané, že bych to nedokázala lépe vystihnout, za což autorku moc chválím.

Na co musím upozornit, je hojně užívané spojení “diplomová práce”, když Tereza je již na doktorském studijním programu a současně je pro mě těžko uvěřitelné, že téma vybrané Terezou by bylo možné jako závěrečnou práci doktorského studia zvolit, byť tedy nestuduji historii a nikoho takového v okolí nemám, takže třeba se v tomto ohledu mýlím.

17.10.2019 4 z 5

Terapie sdílením vol. 2 Terapie sdílením vol. 2 Ester Geislerová

Ano, není to klasická obsahová platforma knihy. První díl mě moc nenadchnul, ale nikdy jsem žádné knize nedala jednu hvězdičku, protože zohledňuji autorovu snahu a také skutečnost, jak je vydání knihy náročné, přičemž jistě prochází rukama osoby, která posléze uváží, zda knihu vydat či ne.

No a tato “kniha” se mi líbila mnohem víc než první díl, obrázky mi dávaly větší smysl k obsahu, texty byly ucelené pod jednotlivými hashtagy, jež uvozovaly téma jako kapitoly.

22.09.2019 3 z 5

Místy mi text v knize psaný seděl dle aktuální doby, místy ne. Za nápad přidávám hvězdičku.

07.09.2019 3 z 5

Velká kniha umění slovní sebeobrany Velká kniha umění slovní sebeobrany Matthias Nöllke

Dvakrát půjčenoz knihovny a ani jednou nedočteno, což když se mi stane, tak se jedná o výjimečnou situaci. I přesto si dovolím dojmy z knihy zde uvést, ale hodnotit s ohledem na nedočtení nebudu.

Za mně moc teorie kolem (počátek-řeč těla, už v tolika knihách omílaná pro mě byla utrpením, ale statečně jsem se obsahem prokousala, následovalo množství technik, jak se bránit, leč údajně záleží na konkrétních okolnostech a je zapotřebí vyšší míra obezřetnosti, abyste se někoho nedotkli a tím nepřekročili mez slovní sebeobrany a útoku/arogance, je(n)ž je nežádoucí).

Věřím, že problematika slovní sebeobrany není jednoduchá, ale skákáním od tématu k tématu a hlavně stylu “vymyšlete si svou ‘hlášku’ sami” knize hodně uškodila. Obzvláště, pokud ty univerzální ‘hlášky’ jsou pro Vás hlavním motivem knihu číst. V knize se sice praktické příklady vyskytují, ale vůči textům uvedených nad těmito příklady, mi to přišlo nedostačující.

05.08.2019

Móda, krása a životní styl – A Cup of Style Móda, krása a životní styl – A Cup of Style Nicole Ehrenbergerová

Věřím, že napsat a následně
i vydat knihu není lehké, ale toto mi přijde spíš jako soubor novinových článků, o nichž autorky mluví jako o kapitolách, a to ještě místy obsahujících minimum textu a hromadu obrázků/fotek.

Hodně plytké, holt nejsem cílová skupina. Holky znám z youtube aneb viděla jsem pár videí a ano, čekala jsem od knihy víc (i po přečtení zdejších recenzí viz níže), obzvláště vzhledem k tomu, že autorkám v době vydání (přesné datum vydání knihy neznám/e) bylo 20-21 let a 22-23 let.

21.07.2019 2 z 5

Předobrý život Předobrý život J. K. Rowling (p)

Čekala jsem krátkou knížku plnou zajímavých podnětů k zamyšlení a sem tam nějaké moudro zkušenější osoby (pár let v praxi) vůči mladým absolventům mající skutečný život před sebou. Výsledkem je zklamání.

Věřím, že jako projev u promocí to musel být fantastický zážitek(i s ohledem na tak významnou událost v životě studenta university), ale v knižní podobě tedy spíš ne. Víc obrázků než textu mě spíš odradilo, než ohromilo (a to bych některé mohla označit bez velké nadsázky za hodně vydařené :-)), leč tato skutečnost spolu s délkou textu má na výsledném hodnocení paradoxně menší význam. Zásadní chybu shledávám v opakování téhož cca od poloviny “knihy” do konce (á la co autorka projevu má na mysli pod pojmem “představivost”), protože min. mě to nijak neobohatilo. Postačila by jedna zmínka a nastínění nějakého dalšího tématu vedoucího k možnosti předání nových, neotřelých myšlenek či mouder.

08.07.2019 2 z 5

Lagom – Švédský způsob života Lagom – Švédský způsob života Göran Everdahl

Zajímavá kniha, byť některé informace o lagomstylu života byly plytké. Design knihy jak zvenčí, tak uvnitř, je super a dobře se čte, ale chvástání (hlavně na konci knihy) ohledně všech možných hudebních a jiných úspěchů Švédů jsem opravdu nečekala. Bylo fajn dozvědět se něco nového, ale připadalo mi to podáno až agresivní stylem á la napíši jim tam o každém našem skvělém operním pěvci a pěvkyni bez ohledu na to v jakém století žili atd.

Doporučuji všem, kteří se chystají do Švédska vycestovat, ať již na dovolenou či na delší dobu (stáž, praxe, práce,...)!

24.04.2019 4 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Jsem pacifista a odmítám text díla interpretovat dle anotace knihy čili nad možný myšlený význam. Kniha mi byla doporučena v rámci výuky předmětu, který se asi moc knize nepřibližuje a nic ve mně nezanechala (snažila jsem se číst opravdu poctivě i "mezi řádky").

20.03.2019 2 z 5

Požární kniha Požární kniha Božena Správcová

“Kniha pro statečné,
pro ty, kteří vydrží nerozumět.”(str.1)

Jedním slovem zvláštní. Z počátku zdánlivě nesourodý obsah, jež se v průběhu četby “usadí” a začíná dávat smysl. Jediné, co bych vytkla, je místy vulgární text(asi kvůli přiblížení mužského čtenářstva, což asi splnilo svůj účel-soudě dle komentářů a hodnocení). S ohledem na vulgaritu (nebylo jí zrovna málo) odebírám půl hvězdičky, a normálně bych dala celkově čtyři (fakt mě to trochu pohoršilo), ale zohledňuji fakt, že se jednalo vlastně o experiment paní Správcové, který se nebývale povedl.

P.S.-Poezie je zasazená místně do hlavního města Prahy, což tedy, kvůli objektivitě, ve mně vyvolává sympatie, protože k Praze, ačkoliv jsem v ní nikdy nebydlela, mám positivní vztah, leč tato skutečnost není zohledněna v hodnocení.

27.02.2019 5 z 5

Lagom - tajemství spokojeného života Lagom - tajemství spokojeného života Niki Brantmark

Dlouho jsem se knihám v oněch specifických obalech vyhýbala a nejspíš zbytečně. K této knize jsem se dostala ve správný čas, čili vyčerpaná po náročném zkouškovém období, kdy i vstaní z postele představovalo problém a potřeba spát méně než 8hodin či rovných 8hodin se zdála být nemožná. V tom mi kniha asi dokázala pomoci. Nádherné obrázky byly potěšením pro oči a možná i inspirací pro vlastní fotky v budoucnu. Samozřejmě některé informace jsou již známé, ale překvapilo mě, jak máme ne zrovna málo věcí či činností společných se Švédy (např. zouvání bot v předsíni) a některé zase naopak s Brity. Našlo by se ale pár drobností, které mi úplně nesedly a poměrně se nakumulovaly, takže celkově hodnotím **** a půl hvězdičkami,leč půl hvězdičky udělovat nelze, tudíž zaokrouhluji na ***** a doporučuji všem lidem, kteří jsou (či v nedávné minulosti byli) zahlceni prací, školou či jinými povinnostmi a sotva popadají dech. Tato kniha Vám pomůže znovu se nadechnout.

20.02.2019 5 z 5

Kavčí hory Kavčí hory Karel Škrabal

Čekala jsem mnohem více. Očekávala jsem moderní poezii, přitom se jedná spíš o deníkové záznamy(na druhou stranu bod za experiment vybočit z poezie, který se i povedl), jež se sice vztahují na aktuální situaci, ale na mě moc jsou místy moc vulgární. Škoda, že se autor víc nevěnoval městu Praze, ačkoliv život v něm naznačil. Dala bych dvě a půl hvězdičky, což zde nelze a současně na tři to dle mého pocitu nemá.

25.07.2018 2 z 5

Kořeny zla Kořeny zla Robin Cook

UPOZORNĚNÍ: Jste momentálně v časové tísni? Nebo jen nestíháte? Musíte pracovat kvůli mimořádné události či pravidelné/opakující se/ činnosti (př. účetní závěrka) přesčas/doma ve volném čase? Jste momentálně vytíženi zkouškovým obdobím či vás čekají písemné práce, které rozhodnou o vašich známkách na vysvědčení? Vyčkejte raději, až budete mít ALESPOŇ DVA DNY volno.

Za mě:
Napětí-✓ (5/5)
Čtivost- ✓(5/5)
Vyvrcholení zápletky(logické koherence)- ✓ (5/5)
Půlnoční četba(celková zajímavost děje)- ✓ (5/5)
Autor opět nezklamal! S trochou nadsázky pramenící z možnosti odlišnosti vkusu týkajícího se četby, nejspíše mohu doporučit!

06.07.2018 5 z 5

Praktikum z právní metodologie Praktikum z právní metodologie Ondřej Horák

Praktikum, kde je k naleznutí jak teorie v kostce, tak i praktické příklady. Navíc je útlejší, takže se dá skvěle přepravovat (a tak např. číst v MHD či vlaku).

26.05.2018 4 z 5

Léto modelky Léto modelky Pavlína Pořízková

Čtivá pohádka.Naposled jsem takovou "literaturu" četla asi ve třinácti, ovšem ne tak perverzní, takže bych ji doporučila jedině mladounkým holkám (do 14let-ovšem za zvážení možného dopadu na mravní vývoj), jež by se chtěly stát modelkami. Nikdy bych ji nečetla nebýt "Čtenářské výzvy 2018".

Za čtivost a s drobným přihlédnutím na to, že je autorkou modelka a ne spisovatelka (plus oceněním snahy a za otevřenost-neb možná má knížka malinkaté střípky opravdového světa modelek) dávám dvě hvězdičky. Na tři to bohužel není. (Kdyby tam nebyla zcela jasně hlavním záměrem romance místo modelingu,který mi připadal až jako sekundární, možná bych hodnotila jinak!)

20.03.2018 2 z 5

Únosné riziko Únosné riziko Robin Cook

Lehce předvídatelný děj, ale neuvěřitelně napínavý (proto dávám 4hvězdičky), a dokonce i s velice jasným poselstvím ohledně užívání léčiv. Přistihla jsem se, jak mám chuť hlavní protagonisce pomoci a probrat se s ní dokumenty, abychom odpověď zjistily dřív.

SPOILER: Četla jsem překlad od Aleny Amchové a bohužel jsem objevila hned dva překlepy: dle prvních stran knihy se Edward má z domu vystěhovat již 1.srpna, zatímco Kim 1.září, a Kim si přece důležité dopisy brala s sebou do domu, kde žila, tak jak mohly shořet?

V souvislosti na problematiku v knize a pár zmínek v hodnoceních pode mnou bych ráda odkázala na §31 odst. 2 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník. Na zodpovězení otázky, jak je tomu u vědců, se však necítím dostatečně erudována.

18.03.2018 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Kniha byla dobrá, ale nějak to nebylo ono. Čekala jsem, že dostanu více podnětů od autorky, abych si mohla zkusit sama zapojit myšlení a vytvořit si alespoň nějaký vlastní názor, kdo by to mohl být.

Na konci jsem se chvíli ztratila v osobách. Hodně se řešilo přisuzování národnosti jednotlivým subjektům (něco ve stylu: "Angličané jsou chladní.Ital má předpoklad pro ovládání dýky, apod."), leč to v době autorčina žití bylo možná běžnější, než dnes. Pan Poirot mi byl nesympatický, ale s průběhem knihy se toto prolomilo.

Zkrátka dle znalosti informace, že je kniha zfilmována v modernější podobě (neviděla jsem) a hodnocení tady, trošku zklamání, za což ale autorka sama úplně nemůže.

16.03.2018 3 z 5

Malá noční žranice Malá noční žranice Jiří Šimáček

Kniha mě hned z počátku vyděsila nespisovným psaným slovem a výstředností hlavních postav. Charaktery těchto osob byly hnány do extrému (paranoidní kariérista s vidinou své ženy coby levné pracovní síly, nepracující syn..). Ačkoliv jsem byla schopna tolerovat onu nespisovnost, jež mi i začala dávat smysl, kniha se pro mě od poloviny lehce vlekla a místy mě hodně iritovaly protagonisté. Na hodnocení 84% bych očekávala literární skvost, od kterého se neodtrhnu!

16.02.2018 2 z 5

Vánoční příběh Vánoční příběh Richard Paul Evans

Téma "Zastavme se a zamysleme se..neutíká nám čas mezi prsty?" mi připadá příliš ohrané a nikoli pracně originální. Příběh mě moc neoslovil, připadal mi nereálný, leč o Vánocích je vše možné, neb zázraky se mohou dít, takže to bych moc nepřikláněla k tíži textu, jen mu to dodává míru pohádkovosti.

06.02.2018 2 z 5

3333 km k Jakubovi 3333 km k Jakubovi Petra Braunová

Kniha mě, s ohledem na dosavadní hodnocení zde, totálně zklamala.
SPOILER:
Co to je za závěr? Sice jsem pod 800km (přesné číslo v knize není) neujel z náhlé technické závady (porucha řetězu), ale jsem na mysu a hrooozně jsem dospěl! Nejspíš dozrál ohledně toho, jak mladí lidé tráví hodně času na facebooku. Neutřídil by si však myšlenky týkající se jeho otce plus "nově zjevené" sestry, i kdyby se to dozvěděl doma a pár dní by to vstřebával? Od cca 40strany do poloviny knihy nezáživné a nebýt zápletky s "rodinou", tak by rozsah nezáživnosti byl pochopitelně delší.

Vzhledem k tomu, jak kniha vznikla (kluk oslovil autorku na přednášce s podklady a fotkami, viz vnitřní přebal knihy) a práci, jež s tím autorka musela mít, dávám této knize dvě hvězdičky.

28.01.2018 2 z 5

Slezské bajky Slezské bajky Helena Salichová

Povedené...bajky, v nichž se ukazuje, že vynikat chytrostí se vyplácí. Moc fajn odreagování od hektického 21. století.

16.01.2018 4 z 5