Liilith Liilith komentáře u knih

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Dvanáct osudů, dvanáct žen a dvanáct rolí, které musejí hrát, ať už chtějí či nikoli. Dvanáct hrdinek, které jsou na první pohled „tuctové bábovky“, tedy ženy, jaké kolem sebe vídáme každý den. Povídky jsou nejen zajímavé a velmi čtivé, ale skrývají také jeden neobvyklý bonus – nenásilnou provázanost. Všechny postavy v průběhu knihy mizí a zase se vynořují. Jednou se jen mihnou na pozadí, jindy hrají důležitou roli v životě jiné hrdinky. Vzájemně se ovlivňují, aniž by někdy jedna o existenci druhé vůbec tušila. A životy „bábovek“ kapitolu za kapitolou plynou dál.
Celá kniha je psána v ich-formě, přičemž „hlavní slovo“ si vždy bere hrdinka, které je daná kapitola věnovaná. Pozornému čtenáři neunikne, že Radka Třeštíková v jednotlivých kapitolách mírně mění jazyk tak, aby korespondoval s charakterem postav. Jiným stylem píše o patnáctileté dívce, ambiciózní podnikatelce či prostitutce. Tyto nuance jsou však velmi jemné a kniha působí celistvě.

09.11.2017 4 z 5

Příběhy ze staré židovské Prahy Příběhy ze staré židovské Prahy Magdalena Wagnerová

Kniha Příběhy ze staré židovské Prahy je poutavým souborem méně známých židovských legend propojených s básněmi a historickými fakty. Tyto příběhy spolu s citlivě vybranými uměleckými fotografiemi zajímavě vykreslují život pražské židovské komunity před mnoha staletími, rozněcují čtenářovu fantazii a umožňují mu, aby si lépe představil, jak zde lidé žili, jak spolu vycházeli, jaké měli starosti a co je těšilo.
Díky příběhům jakoby se čas na chvíli vrátil zpátky. Můžeme tak znovu nahlédnout do drobných přístřeší obyvatel pražského ghetta a dalších míst s nimi spojených. Poznat lidi, kteří zde žili, kteří každý večer rozsvěceli svíce a olejové lampy ve svých příbytcích a těšili se na nové ráno a na to, co zajímavého jim opět život v tajuplném ghettu přinese.
Magdalena Wagnerová je rovněž autorkou velmi pěkných černobílých uměleckých fotografií, které knihu ilustrují a přibližují atmosféru starobylého ghetta.

23.10.2017 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Žítkovské bohyně se vyznačují velkou čtivostí. Relativně krátké kapitoly fungují na seriálovém principu a nechávají zásadní informace „na příště“, takže chtě nechtě musíte číst dál. Text je občas až patetický a čtenáře může přepadnout strach, aby kniha neskončila nějakým nepatřičným, příběh degradujícím happyendem. Tato slabší místa lze ale autorce snadno odpustit, drží totiž v rukou spoustu jiných trumfů. Jedním z nich je tematická různorodost prózy. Její těžiště leží v příběhu několika pozoruhodných žen, ze kterého dokáže Tučková vytěžit spoustu dílčích závažných otázek, zahrnujících politickou tematiku, mezilidské vztahy, zkázonosnost lidské nenávisti a zášti, nemožnost bránit se nespravedlnostem, složitost rodinných vazeb atd. Zajímavou složku díla představuje konfrontace pohledu dětských a dospělých očí jedné osoby na stejné události.
Žítkovské bohyně jsou nejenom výborným čtením, ale i pobídkou k cestě do Karpat

21.10.2017 5 z 5

Projekt: pravda Projekt: pravda Mariusz Szczygieł

Kniha populárního reportéra a čechofila je otevřenou bilancí. Sám autor ji nazval svým záchranným lanem. Skvělý pozorovatel a vypravěč tentokrát pátrá ve vlastních i cizích příbězích. Z jakékoliv situace, z kteréhokoliv místa. Skládá vedle sebe rozhovory a pozorování, aby odhalil pravdu. Ta ale není jedna. Zdá se, že jsou stovky malých pravd. Žádná z nich není lepší nebo větší. Nic nemá přednost. Jako jakýsi rejstřík pravd je koncipována sama kniha. Titul je rozdělený do dvou částí. První se nese v duchu osobního vyprávění, deníku. V druhé části nám Szczygieł nabídne pravdu hlemýždě z Krymu, náhradní pravdu, pravdu bez iluzí nebo třeba pravdu českého spisovatele. Autor si ve své knize podržel styl lehkého a chytrého psaní. Některé pasáže vypráví jen pomocí dialogů, skvěle ovládá zkratku a neztrácí humor.
„Projekt: Pravda“ v sobě nese společenské, náboženské i filozofické otázky. A také otázku, která je v souvislosti s pravdou asi nejpodstatnější. Zda ji opravdu chceme poznat.

12.10.2017 4 z 5

Myšky v kuchyni Myšky v kuchyni Saira Shah

V anotaci ke knize najdete, že jde o „dojemně upřímný a zábavný“ román. Zábavu (jako takovou) ale v knize nenajdete. Vyzdvihla bych spíše umění a schopnost dojmout a pookřát i otrlé čtenáře.
Proč tedy takové knihy číst? Proč si radši nepřelouskat něco méně vážného co zaručeně dobře skončí? Autorka se nepodbízí líbivou zápletkou a vsází na upřímnost. Ukazuje čtenáři život s postiženým dítětem takový jaký je. Někdy šťastný, jindy naprosto beznadějný. Nedokonalý a přesto, nebo právě proto, krásný.

29.09.2017 3 z 5

Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem Susan Elizabeth McClelland

Knihu mohu jen doporučit, ovšem počítejte s tím, že mnohé pasáže vás silně zasáhnou. Příběh je psaný velmi otevřeně a čtivě. Autorka se nevyhýbá ani situacím, které by třeba jiný rád skryl. Zajímavé je, že se na stránkách dozvíte i dost o tom, jak to v Severní Koreji v době autorčiny puberty a mládí vypadalo s láskou, namlouváním a později i s manželstvím. Rozhodně se od stránek jen tak neodtrhnete.
Kniha má sice poněkud poetický název, ale otevřená zpověď autorky nemá s poezií nic společného. Nejkrutější pasáže nás čekají ve vězení. Člověk je až zhrozen, co všechno ti lidé museli vydržet a jaké krutosti na nich byly páchány. Strašné podmínky, neustálé bití a ponižování. Zkažené jídlo, žádná hygiena a důstojnost. A na svobodě to není o nic lepší. Kvůli kousku nějakého jídla se lidé zrazují, ženy nabízí svá těla a hladové děti pitvají výkaly zvířat a hledají v nich nestrávené kusy kukuřice. Něco takového si ani neumíme představit. Nejhorší je, že všechna ta zvěrstva a hrůzy nejsou jen fikcí, ale krutou realitou.

10.09.2017 4 z 5

Hněv a hrdost Hněv a hrdost Oriana Fallaci

"Já nebudu mlčet a nikdy se nevzdám".

Hněv a hrdost – kontroverzní kniha, kterou v 2001 napsala významná italská novinářka a spisovatelka Oriana Fallaciová.
Kniha napsaná pod bezprostředním dojmem z 11. září, jde tedy o emotivní, vášnivě vypjatý text, napsaný s vnitřní poctivostí a touhou sdělit pravdu tak, jak ji autorka chápe.

31.08.2017 4 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

Kniha lákala mně od chvíle kdy jsem ji na pultech viděla, jen jsem se bála, že hrůzy z Afghánistánu nebudou emočně k učtení. Nakonec jsem si ji přeci jen zakoupila. Vzhledem k uprchlické vlně mě čím dál více zajímá, jak žijí, co si doopravdy myslí afghánští obyčejní lidé. Také mě zaujalo, že je to z pohledu žen. Americká spisovatelka rozebírá osudy dvou Američanek, dvou Afghánek a jedné Britky. Příběh Kavárničky v Kábulu je sice smyšlený, ale založený na zkušenosti a příhody postav se inspirovaly skutečnými osudy včetně autorčina. Na začátku se člověk nestačí divit, co vše je v Afghánistánu běžné: kniha vtáhne do děje a šokuje. Posléze však sklouzne k rutině a předvídatelnosti a čtenářův zájem postupně uvadá. Ožije až před koncem, kdy hrdinové začínají jednat a děj graduje, sám závěr opět nepřekvapí. Kavárnička je nejsilnější v místech, kdy si nehraje na vyprávění příběhu, kde je cítit její reálný základ zvyklostí nejen žen, ale celé muslimské společnosti. Mrazivé, smutné a pro naši společnost naprosto neuvěřitelné věci zapojuje nenásilně do zápletky a podává je s věcnou samozřejmostí, s níž je postavy zažívají a přijímají. V pozadí však zcela oprávněně zní jejich naléhavost.

01.08.2017 3 z 5

Olga Hepnarová Olga Hepnarová Roman Cílek

Mám ráda literaturu faktu a tohle je její vzorový příklad.
Brilantně napsaný příběh o poslední ženě, která si vyslechla rozsudek trestu smrti.
Špičková analýza Olgy, díky její zanícené "upřímnosti" i popis mentálních pochodů, maximální čtivost, veškeré potřebné detaily včetně dopisů, psychologických, psychiatrických a právnických posudků ... Čtenář se tu dozví v podstatě všechno, co by ho k tomu mohlo zajímat.

19.07.2017 4 z 5

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Případ Amelia bych charakterizovala jako psychologický román s příchutí detektivky. Rozhodně nečekejte žádný thriller ani vyvražďovačky. A jestli nemáte rádi školní prostředí, raději se mu vyhněte. Ale jestliže si chcete přečíst opravdu kvalitní knihu, která vás zasvětí do života i smrti mladé holky a jejích problémů, rozhodně nesáhnete vedle. Napětí je maximální a vyvrcholení enormní. Navíc má kniha i velice pěknou obálku, takže ji v knihkupectví prostě nemůžete přehlédnout.

07.07.2017 4 z 5

Oskarovy barvy Oskarovy barvy Kašmir Huseinović

Jestli hledáte inspiraci, jak dětem přiblížit svět barev, jejich míchání a prolínání, přemýšlíte, jak popsat pocity, které v lidech jednotlivé barvy a odstíny vyvolávají tak knížka Oskarovy barvy bude jako dělaná pro vaši potřebu.
Nádherné ilustrace Andrei Petrlik-Huseinović jemně doplňují příjemný, čtivý text.

18.06.2017 5 z 5

Erotický knižní klub Erotický knižní klub Connie Kostel Spittler

Takový obyčejný román o knihách. Dosti popisný. Není špatný, ale asi vám ani nic neujde, když si jej nepřečtete.

18.06.2017 2 z 5

Řecký poklad Řecký poklad Irving Stone (p)

Vynikající kniha a úžasný životopis velkého člověka. Jaký by byl kdyby mohl žít a pracovat v dnešní moderní době? Dokázal nepředstavitelné věci a přitom nezapomněl odkud pocházel. Uměl vydělat spoustu peněz, ale ty dokázal přímo krásně utratit a myslet i na tu nejubožejší ženu svého dětství. Co dodat?

11.06.2017 4 z 5

Pískový vrch Pískový vrch Joanna Bator

Pískový vrch polské autorky Joanny Batorové je originální svědectví padesáti let poválečné historie očima tří žen různých generací.
Šťastným se ukazuje být již samotný výběr prostředí, v němž se mnohovrstevnatý a strhující příběh odehrává. Původně německé město Waldenburg se s koncem války a posunem hranic Polska západním směrem proměnilo v polský Valbřich, odkud byla většina původních obyvatel vysídlena do Německa.
Jejich domovy následně zabrali – popřípadě si zde postavili vlastní – přistěhovalci ze všech koutů Polska. Tak do Valbřichu na konci války přicházejí též hrdinové románu, z nichž se stávají obyvatelé domu na sídlišti Pískový vrch, jemuž se příznačně přezdívá Babylon. Do takto široce pojatého gesta se toho vejde dost: vykořeněnost poválečné generace a komplikovaný vztah k vlastní historii, každodenní fungování v podmínkách socialismu na polský způsob, komplikace s hledáním role, kterou má v životě člověka sehrávat katolická církev…
Za pozornost stojí rovněž autorčina práce s jazykem – využívání nářečních prvků, konfrontace různých jazyků či vybavení některých postav svébytným idiolektem.
Knihu vám rozhodně doporučuji ...

31.05.2017 5 z 5

Nové příhody kocourka Zrzečka Nové příhody kocourka Zrzečka Tereza Davídková

Pohádka o kocourkovi Zrzečkovi si získá srdce každé malé milovnice těchto roztomilých čtyřnohých chlupáčů.
Nádherné ilustrace Zdeňky Študlarové jemně doplňují příjemný, čtivý text

22.05.2017 5 z 5

Klimt Klimt kolektiv autorů

Gustava Klimta mám jako malíře ráda a tuto knihu jsem si s chutí přečetla. Chronologický přehled díl významného malíře dodnes na mnohé působí podmanivě vyvoláváním dekadentních pocitů, erotična a tajemného napětí přelomu století. Pokud existuje umělec, jehož umění je skutečně erotické, pak je to Gustav Klimt.

22.05.2017 5 z 5

Žabák Jeroným Žabák Jeroným Andreas H. Schmachtl

Perfektní dětská knížka v které Žabák Jeroným - velký myslitel a vědátor snaží se motivovat své kamarády k tomu, aby se vzdělávali. Zvířecí děti moc baví to jak je učí - formou myšlenky „škola hrou“. Každá kapitola to exkurze do světa vědy i techniky.Kniha je vyloženě určena ke společnému čtení, obsahuje různá slova, jimž menší děti nebudou rozumět a které bude třeba jim vysvětlit. Nádherné ilustrace skvělé doplňují text.
Mým dětem se knížka moc líbila.

17.05.2017 5 z 5

Malý rádce v hádce:  řešení rodinných konfliktů srdcem a rozumem Malý rádce v hádce: řešení rodinných konfliktů srdcem a rozumem Stephanie Schneider

"Nejde o to, abychom se nehádali. Jde o to abychom se hádali rozumněji" -
Vtipně napsaná knížka, která vede čtenáře ke zvládání konfliktů mezi členy rodiny a ukazuje, jak jim předcházet.Teď už zbývá jen úspěšně aplikovat:-)

12.05.2017 5 z 5

O cvrčku a mravenci O cvrčku a mravenci Kašmir Huseinović

Známé Ezopovy bajky převyprávěl autor Kasmir Huseinović. V publikaci na vás čekají tři bajky: O cvrčku a mravenci, Teta Liška a paní Čápová, Havran a liška. Zvířecí hrdinové, kteří se chovají a jednají jako lidé, přinášejí dětem mravní ponaučení.
Autor zábavné, ukazují malým čtenářům pohádkové příběhy, v nichž jsou hlavními hrdiny zvířátka a vedou je k zamyšlení, co je správné a co nikoliv. Věřím, že potěší mnoho malých dětí i jejich rodičů.

11.05.2017 4 z 5

Vesnická a městská myš Vesnická a městská myš Kašmir Huseinović

Název knihy Vesnická a městská myš dává tušit, že bude o dvou myškách z různých prostředí. Je tomu tak, ale způsob, jakým jsou nejmenším čtenářům rozdíly mezi městskou a vesnickou myší předestřeny, musí nadchnout všechny pedagogické pracovníky i rodiče věnující se svým ratolestem. Naprosto nenásilně je v příběhu vylíčen poklidný život myšáka Lojzíka a uspěchaný životní styl městského bankéře Lexíka. Jelikož jsou to bratranci a neviděli se skoro deset let, dojde k jejich setkání. Příběh mohou děti povyprávět i díky nádherným ilustracím Andrey Petrlik. Ty zobrazují základní rozdíly mezi myšáky – vesnický Lojzík má na sobě kalhoty „zahradníky“ a v rukou drží mrkev, „kravaťák“ Lexík prakticky neodkládá svůj mobil a disponuje i hands-free...

02.05.2017 5 z 5