Lienilda Lienilda komentáře u knih

Bertík a čmuchadlo Bertík a čmuchadlo Petra Soukupová

Půjčila jsem z knihovny na večerní čtení, ale 6letého syna to vůbec nezaujalo, je to spíše pro starší děti. Alespoň jsem si knihu přečetla já a líbila se mi. Na nočním stolku už mě čeká od autorky "Klub divných dětí" a na to se moc těším.

12.10.2022 4 z 5

Desátý kruh Desátý kruh Jodi Picoult

Zajímavé propojení s komiksem... Hlavní hrdinku a její chování ve 14 letech prostě nechápu. Za mě zatím nejslabší kniha Picoultové. Ale těším se na další.

24.02.2022 3 z 5

Emilovy skopičiny Emilovy skopičiny Astrid Lindgren

Takovou maminku, která si jen povzdechne a zapise lumparnu do modreho sesitku se slovy "Emil je hodný chlapeček", bych chtěla vidět. :) Původně jsem půjčila pro pětiletého syna, ale ještě to pro něj není, spousta čtení, složitých výrazů a málo obrázků. Tak jsem si ji alespoň přečetla já. Jediná pozitivní skopičina byla snad ta poslední s babou Metelici. Knihu od stejné autorky - Lottu z Rošťácké uličky už syn trochu pobíral a příhody se mi líbily více.

28.06.2021 3 z 5

Stroje jako já Stroje jako já Ian McEwan

Já jsem z této knihy zklamaná. Děj mi přijde nevýrazný, hlavní hrdina je laxní ke všemu a nechává robota žít si vlastním životem. Přišlo mi, že mu vůbec nedělá nic starosti třeba vypínací tlačítko, nový oblek, samostatné prochazky, robot jako sexuální hračka. Pořád jsem to musela srovnávat se sebou, že když si koupím robota, který stojí majlant jako dům, tak se k němu takhle nechovám.
Jinak alternativní realita a jiný průběh historie byly fajn. Hodně mě potěšil jiný osud Alana Turinga. Ale víc si to clovek užije, pokud se orientuje v britské historii a politice 20.stoleti.
Na mě je kniha příliš filozofická a politická.

Mnohem víc se mi líbily robotí detektivky od Asimova, třeba Nahé slunce.

15.04.2021 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Nejprve jsem viděla 2 sezony serialu než jsem se pustila do knihy a byla jsem zvědavá, jak moc se bude lišit od seriálového pojetí, zvlášť když je mezi nimi 30letý rozdíl. A překvapená jsem byla! Téměř se to neliší (samozřejmě až na technické vymoženosti současnosti a jak se v knize popisuje konec pro Ofglen a Moiru). Kniha končí cca s koncem první sezóny seriálu pokud se nepletu. Čtení bylo v některých pasážích skutečně těžké, protože mám sama malé děti a představa nedobrovolného odloučení od nich je neskutečně těžká. Co mě rušilo bylo, že se služebnice nazývaly Glenova, Fredova... Držet se v tomto případě originálu Offred, Ofglen by mi přišlo sympatičtější.
A ono je nějaké pokračování knihy??? Zatím se pustím do shlédnutí 3. sezony seriálu.

30.09.2019 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Malá knížečka, přečtená za 2 dny. Mně se (na rozdíl od posledních komentujících) líbila ze 3 autorových knih nejméně. Začátek se vyvíjel slibně, ale pak ty zajímavé úkoly vyšuměly doztracena. Každopádně stojí za to přečíst.

05.06.2017 4 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 5 Zaslíbená Země Nezemě 5 Kaiu Širai

Seznamujeme se více s postavami, které utekly a zatím o nich nebylo slyšet. Přibývá otázek a děj se zašmodrchává. Třeba to, co mě dosud nenapadlo. Jsou na planetě Zemi nebo ne?

07.06.2024 5 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 4 Zaslíbená Země Nezemě 4 Kaiu Širai

Tohle bylo hodně napínavé. Těším se na další díl.

05.06.2024 5 z 5

Natálka a svět vzhůru nohama Natálka a svět vzhůru nohama Anna Burdová

To, že je kniha hlavně o rozvodu rodičů a dalších problémů, které se navalují na malou Natálku, jsem se dozvěděla až při čtení. Anotaci jsem asi četla dost nepozorně při půjčování v knihovně. Nezalekla jsem se a dočetli jsme to až do konce. I když to bylo dost často smutné a ilustrace se ztrápeným výrazem tomu nepomáhaly. Hlavně části o nástrahách pravého přátelství se mi líbily. Nevím jak moc to pochopily děti, asi částečně také. Ale závěr knihy mi nepřišel jako závěr knihy, jen jako konec kapitoly. Příběh podle mě úplně nebyl dotažen do konce a proto nedávám plný počet hvězdiček.

22.03.2024 4 z 5

Heidi a její nové příběhy Heidi a její nové příběhy Marie-José Maury

Opět nádherné ilustrace od Marie-José Maury jako i v knize Heidi, děvčátko z hor.

22.06.2023 4 z 5

Můj odpočinkový rok Můj odpočinkový rok Ottessa Moshfegh

Nakonec to nebyla tak hrozná depka, jakou jsem na začátku očekávala. Vlastně jsem se i docela bavila, i když prvoplánově tam ke smíchu nic moc nebylo.

Dost často jsem si i říkala, tyjo, ty informace o lécích a to jak na ně reagovala jsou už docela za hranou, takhle by se to snad ani stát nemohlo. A pak se hrdinka koukala na dokument o polární lišce a říkalo se tam "snáší dobře nízké teploty kolem -50°C a až kolem -70°C se začne klepat zimou".... A mám tě autorko, teď už si určitě vymýšlíš.... Googlila jsem a ... informace je pravdivá, stejně jako to, že Whoopi Goldberg hrála v seriálu Star Trek :) jinak těch odkazů na popkulturu a filmy a seriály tam bylo opravdu hodně.

Celkově ten příběh byl docela bizarní a dost mě zajímalo jak to skončí, závěr mě ale úplně neuspokojil. Noo, asi to nebude jedna z knížek kterou bych si někdy chtěla přečíst znovu.

06.04.2023 3 z 5

Ostrov ztracených vzpomínek Ostrov ztracených vzpomínek Jóko Ogawa

Asi jsem v téhle knize neviděla co jsem měla a konec mi přišel už úplně crazy. Celkově se to četlo hezky a člověk se mezi postavami a dějem neztrácel. To zase jo. Ale přesto bych knihu asi nikomu ze svých přátel či rodiny nedoporučila, na to je celkem umělecká. Doporučuji přečíst první a nejstarší komentář zde, hodně mi osvětlil.

13.02.2022 3 z 5

Povíš mi to? - Hravé rozšiřování slovní zásoby s otazníkem Povíš mi to? - Hravé rozšiřování slovní zásoby s otazníkem Ester Stará

Doporučila nám logopedka na rozšíření slovní zásoby. Malého (4roky) hned zaujalo extra velké bludiště, které je zevnitř na deskách. Ještě jsme neprošli všechny stránky, ale baví nás to oba.

24.09.2020 5 z 5

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

I já jsem byla zpočátku zmatená dějem, který se každou kapitolou posouval o další hodinu do minulosti. Nevadilo by to, kdyby tam byly 1-2 hlavní postavy, ale při tomto větším počtu hlavních postav jsem se ze začátku moc neorientovala. Je škoda, že tohle odradí dost čtenářek. Přitom ten příběh jako celek je skvělý a na konci se to všechno pěkně proplete a něco je jinak než se původně zdálo. Hodnotím největším počtem hvězdiček, stejně jako Čas odejít od této autorky.

21.07.2020 5 z 5

Jak na Addisona Jak na Addisona Jenny Colgan

Je to skoro autorčina prvotina a je to znát. Ano, také mám problém s anotací. Představovala jsem si hlavní hrdinku jako Sandru Bullock v Zatímco jsi spal, ale se stylem filmu to moc společného nemá. Jak psaly předchozí čtenářky k tomu musí člověk přistupovat jako k spíše humoristické knížce. Některé dialogy jsou opravdu velice vtipně napsané a pobavila jsem se. Tuhle knížku jsem si vybrala kvůli naprosto příšerné obálce do letošní čtenářské výzvy. Fakt te obálce moc nerozumím, hlava vykukující z volskeho oka (podobajici se postave z Cerveneho trpaslika a ne Star treku), za ní dva polštáře na první pohled připomínající nepoužité kondomy. To se moc nepovedlo. Celkově jako oddechovka dobré.

19.05.2020 3 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Z konce téhle knihy jsem naštvaná, jako fakt pořádně naštvaná. Od Jodi Picoult je to už čtvrtá knížka, kterou jsem přečetla a tato se mi líbila asi nejméně. Hlavně jsem v ní našla motivy ze všech 3 předchozích knih. Mrtvé miminko a soudní proces (=Velké maličkosti), nečekaný až šokující závěr (=Vypravěčka), duchové (=Čas odejít). Přitom celá knížka se mi moc líbila, uvažovala jsem že dám 4 nebo 5 hvězdiček, věděla jsem od začátku jak to asi skončí a která postava se zjeví na závěr jako příslovečná deus ex machina a odhalí co udělala, akorát jsem čekala něco trochu jiného vzhledem k tomu, jak je v celé knize amišské společenství prezentováno. Opět jsem se dozvěděla něco nového o Amiších, něco jsem věděla a spoustu dalších věcí se dozvěděla, ale ten závěr, ach jooo...

04.04.2020 3 z 5

Život pro tebe Život pro tebe Edna Ferber

Překvapuje mě, že je tato kniha tak málo v přečtených, přitom není vůbec špatná. Vybrala jsem si ji z mamciny knihovnicky do kategorie výzvy Kniha, ktera má méně než 20 přečtených. Vyprávění bylo velice zajímavé, o těžkém osudu pěstitelů zeleniny, potomku holandských přistěhovalců, kteří žili u Chicaga. Takové příběhy o tvrdé dřině, ze které člověk něco vybuduje, mám ráda. Začátek se mi trošku hůře četl, take autorka měla ve zvyku prozrazovat vývoj děje na následujícich stranách. S tím jsem se ještě v jiné knize nesetkala. No a ten useknutý konec mě tedy moc neuspokojil. Ale s letošní teplým únorem a čtením o pěstování zeleniny, už mám chuť se do nějakého sázení a setí pustit :)

20.02.2020 4 z 5

Rusko - země plná překvapení Rusko - země plná překvapení Leoš Šimánek

Přečetla jsem si tuto knihu znovu asi po 15letech. Na spouste Simankovych diashow v Chocni jsem byla a pár knih doma máme. Nejvic se mi asi líbila ta z Kanady se stavbou srubu. Co bych vyčetla primo konkrétně teto knize je velka stručnost. Myslím, že se autor mohl mnohem vice rozepsat o svych zazitcich na ukor davne historii navstivenych mist. Co se mi nelibilo byl useknuty konec, plavba po Bajkalu a pak nic. Jak se dostali domu, co rikali v Tatře na Tatru atd? :) Fotky jsou tedy na 90.leta krásné.

06.08.2019 4 z 5

Září Září Rosamunde Pilcher

Četla jsem verzi vydanou Kniznim klubem v 90.letech a hned na zacatku me dostalo sklonovani autorky Enid Blyton jako kdyby šlo o muže!! Jinak kniha se četla pomalu, až líně bych řekla. Pár zvratů bylo překvapivých a o skotske přírodě se vyprávělo moc pěkně. Od teto autorky mam velmi oblibenou knihu - Navrat domů, moje srdcovka.

28.06.2019 4 z 5

Chladnokrevný tučňák Chladnokrevný tučňák Walt Disney

Na vecerni cteni pro 3leteho super. Hvezdicku dolu za mlhu, kterou mohl ukrojit a rovnik jako caru, kterou podjel. To se mi az tak nelibilo.

21.05.2019 4 z 5