Leyla Leyla komentáře u knih

nádherný príbeh
krásne je aj animované spracovanie z r. 1987

11.07.2021 5 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

Kniha prečítaná dávnejšie a hoci dánovky neobľubujem, táto bola super. Pamätám si, že som sa pri čítaní dosť bála, lebo som vtedy bývala na 1.poschodí a zatepľovali nám panelák, takže pred oknom lešenie.. Hrúza

Trhlina Trhlina Jozef Karika

mne sa to veľmi páčilo, aj som sa bála .. a neviem sa rozhodnúť, či tomu veriť alebo nie

Doppler Doppler Erlend Loe

Spadneš z bicykla a bum! Zmena ako hrom. Možno som čakala trochu viac (moja chyba haha), ale bolo to fajn. Také rozmýšľanie o živote, o ľudoch, o prírode (možno) v rámci nejakej osobnej krízy. Aj pokračovanie si prečítam.
Zopár myšlienok, čo ma zaujali / rozosmiali:
- Teletubbies! Normálne má človek chuť ich zomlieť na kompost.
- Žijete jeden vedľa druhého a v niektorých šťastných zábleskoch života možno aj spolu. .. Sú to dva extrémy. Dve planéty.
- Mám pocit, že my, čo žijeme teraz, musíme vyhynúť a musí prísť nový druh človeka. S čistým hárkom a menej agresívnymi vlastnosťami. Menej samoľúby človek. Typ človeka, ktorý bude mať nadhľad.

31.08.2021 3 z 5

Vajce a ja Vajce a ja Betty MacDonald

Skvele som sa zabavila pri čítaní o živote na slepačej farme. Dlho si budem pamätať opis kosenia istej Mary, z ktorého vznikla hláška "šťastná ako škebľa"

26.07.2021 5 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

To vyšetrovanie bolo trochu pritiahnuté za vlasy, ale inak fajn oddychové fantasy, s HP by som to ale nespájala. Zaujali ma rôzne tie rieky v Londýne a motív otec - matka Temže, a ich deti.

12.09.2023 3 z 5

Knižnica na kolesách Knižnica na kolesách David Whitehouse

Krásny príbeh. Nevedela som, čo od knihy čakať, popiska je trochu nejasná .. Spočiatku bolo smutné čítať, v akom prostredí chlapec vyrastá a aký je nešťastný, ale všetko do seba nakoniec krásne zapadne. Je to kniha na zamyslenie, aká dôležitá je rodina (ale nie vždy tá, do ktorej sa narodíte).
Veľmi sa mi tiež páčil ten nápad s pojazdnou knižnicou.
Zopár pekných myšlienok ..
* Priateľstvo je, keď dostanete kľúč, ktorým odomknete časť svojej duše.
* Mama ho učila, že hnev je premárnená energia, ktorú je lepšie premeniť na lásku.

17.04.2021 4 z 5

Z rozprávky do rozprávky Z rozprávky do rozprávky Eleonóra Gašparová

Kniha môjho detstva ♥ Úžasná zbierka príbehov. Ako malá som si nevedela ani len predstaviť krajiny, z ktorých sú rozprávky .. napr. čukotská, nenetcká či amurská rozprávka.

06.03.2021 5 z 5

Vyvolený Vyvolený Stefan Bachmann

Vždy ma poteší, keď nájdem niečo zaujímavé od mne neznámych autorov a po dlhšej dobe som si zase prečítala nejaké fantasy. Na prvý pohľad zaujme už obálka knihy. Príbeh sa mi páčil od prvej kapitoly a nedočkavo som prevracala stránky, ako to bude celé pokračovať. Miestami mal pre mňa až hororové scénky. Našťastie nie také, po ktorých by som nevedela zaspať. Zadymený Londýn plný nadprirodzených postáv a postavičiek, mechanických pomocníkov a temných uličiek, kde neviete, čo na vás čaká. Spokojnosť, odporúčam prečítať.

22.02.2021 4 z 5

Čudná planéta Čudná planéta Nathan W. Pyle

Perfektné .. ak máte náhodou zlú náladu, určite vám ju táto útla knižka - komiks napraví :) rozhodne odporúčam, a za chladného počasia s látkorúrami, teplým hydratačným valcom a sladkým cestoplátom.

27.04.2023 5 z 5

Slovník stratených slov Slovník stratených slov Pip Williams

Zaujímavý námet, ako sa pracovalo na príprave Oxfordského slovníka angl.jazyka, ako sa niektoré slová zaradili a iné naopak nezaradili do slovníka + 1.svetová vojna .. ale podľa mňa autorka málo využila potenciál príbehu. Stále sa riešila iba Esmé a jej niekedy až otravné sentimentálne nálady. Autorka sa radšej mohla viac venovať téme sufražetiek, alebo rozvinúť napr. ako pracovali ženy pri slovníku.
Úplný záver príbehu však bol pekne spracovaný (istá členka rodiny) a tiež ma potešili informácie v doslove, že v diele sa spomína mnoho skutočných postáv.

23.01.2023 3 z 5

Medzi záhradou a básňou Medzi záhradou a básňou Etela Farkašová

po dlhej dobe čítam básne
láka ma opäť písať vlastné...
Veľmi pekná básnická zbierka. Od autorky si určite ešte niečo vyhľadám.
Úryvky z knihy:
a možno..len ďalšia zbytočnosť
vo svete plnom zbytočností
medzi prstami záchvevy
približne zapamätaného
čoraz väčšou záhadou ostáva
medzera medzi životom a smrťou

Šlabikár Šlabikár Juraj Brťka

Z nostalgie mám tento šlabikár vo svojej knižnici. Najkrajšia knižka "forever"

06.03.2021 5 z 5

Čarovný akvamarín Čarovný akvamarín Peter Michel

Autor sa venuje duchovnej a ezoterickej literatúre, tak aj príbehy v knihe sú v takom duchu. Postavy sa ocitajú v snových krajinách a stretávajú rôzne duchovné, nadprirodzené či rozprávkové postavy. Zavítajú napríklad do dúhového kráľovstva, do vesmíru, kráľovstva víl či škriatkov, objavujú bájnu Atlantídu alebo sa stretnú s majstrom tao, budhistickými mníchmi, s bohom aj s anjelmi. Pekným zakončením je posledný príbeh Oblačný koráb.
Kniha určite nesadne každému, ale možno si v nej nájdete niečo, čo vás osloví.

02.03.2021 2 z 5

Chlapec vo svetle reflektorov Chlapec vo svetle reflektorov Samuel Bjørk (p)

Mia mi nebola od začiatku sympatická, ale príbeh bol chytľavý, a človek chce vedieť, ako sa to všetko skončí .. hoci z celej série, toto bola najslabšia kniha.

22.05.2023 3 z 5

Chovejte se jako kočka Chovejte se jako kočka Stéphane Garnier

milá malá knižka .. tak ako všetky mačičky :)

22.05.2023 4 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Dosť skoro asi tušíte, čo a ako dopadne, ale aj tak je kniha zaujímavé čítanie. Tiež je dobré filmové spracovanie.

15.01.2023 4 z 5

Teta Poldi a sicílske levy Teta Poldi a sicílske levy Mario Giordano

oddychovka .. hoci mi Poldi občas liezla svojím správaním na nervy, a mala som veľké ťažkosti uveriť jej zvodnosti, bolo to aj informatívne (zaujímavosti o Sicílii), aj chutné (všetky tie spomínané recepty) a aj vtipné.. chodtevšetcidoriti namasté :) haha

05.07.2022 3 z 5

Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej Stuart Turton

Príbeh dosť zaujímavý, hoci ma na začiatku hneď "nevtiahol" do deja. Skvelé bolo to prevteľovanie sa do rozdielnych postáv a striedanie ich pohľadu na ten istý deň. Ale zároveň bol príbeh dosť zmätočný, taký prekombinovaný, záver ma trochu sklamal (napr. žiadne vysvetlenie o "nadriadených", o ostatných postavách, Anne atď).

10.05.2022 3 z 5

ZlatovláSSka ZlatovláSSka Michaela Ella Hajduková

Tiež nebudem patriť k tým, ktorí by túto knihu vychválili. Taká nepodarená "love story" z obdobia II.SV. Akoby sa autorka snažila do deja zahrnúť všetky významné mená, miesta a udalosti z tohto obdobia, hlavne čo sa týka režimu nacistického Nemecka. To na mňa pôsobilo rušivo, tak nasilu. Menej je niekedy viac.

18.07.2021 2 z 5