Slovník stratených slov

Slovník stratených slov https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493217/bmid_slovnik-stratenych-slov-i3E-493217.jpg 4 14 4

Esme sa narodila do sveta slov. Svoje detstvo trávi v Skriptóriu, záhradnom domčeku v Oxforde, kde jej otec a tím zanietených lexikografov zbierajú slová pre prvý Oxfordský slovník anglického jazyka. Počas dospievania si Esme uvedomí, že niektoré slová a ich významy, hlavne tie týkajúce sa žien a skúseností obyčajných ľudí, sú podľa lexikografov menej dôležité ako iné, a preto ich do Oxfordského slovníka anglického jazyka nezaznamenajú. Esme sa tak dáva do vyhľadávania slov pre svoj vlastný slovník: Slovník stratených slov. Aby sa jej to podarilo, musí opustiť bezpečný svet univerzity a vydať sa za bežnými ľuďmi, ktorí jej chýbajúce slovíčka doplnia. Príbeh sa začína na konci viktoriánskej éry, pokračuje snahami hnutia sufražetiek o volebné právo žien až k prvej svetovej vojne. Slovník stratených slov ponúka jedinečný rozprávačský talent a skryté riadky stratené z histórie, ktorú napísali muži. Autorka Pip Williamsová sa inšpirovala skutočnými udalosťami, vyhľadávanými v archívoch Oxfordského anglického slovníka, aby prerozprávala provokujúci a originálny príbeh. Slovník stratených slov je nádherná, lyrická a hlboko podnetná oslava slov a sily jazyka formovať svet.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Motýľ

The Dictionary of Lost Words , 2020

dagmar7365
01.04.2024 5 z 5

Nádherný, křehký a něžný román. Esme, Lizzy a další postavy odkládám jen velmi nerada. Pip Williams se podařilo vytvořit opravdu pozoruhodný román. Nejen o Oxfordském slovníku angličtiny, ženském údělu a první světové válce, ale hlavně o slovech, která nejsou jen shlukem hlásek nesoucí určitý význam. Vždy záleží na tváři a ústech, která slovo vysloví, teprve pak ožívá a má různý dopad.
Opravdu moc krásná kniha, včetně grafického provedení, doslovu a smekám před překladem Ester Žantovské!

Sabča92
05.03.2024 3 z 5

Knihy s nálepkou Bookclub Reese Witherspoon vyhledávám bez váhání. Popravdě se mi ještě nestalo, že by se mi kniha s tímto doporučením ještě nelíbila.

Slovník ztracených slov je historický román, který mi učaroval svou anotací. Úplně jsem nevěděla, co od knihy očekávat, jelikož ani anotace toho příliš neprozradila, kromě toho, že v ní půjde o slova. Autorka se inspirovala skutečnými událostmi. Je to kniha o významu slov, o slovech. A ač bych očekávala, že budu mít plnou knihu velkého množství lepíků u pěkných myšlenek, bohužel se tak nestalo. Je to trošku smutné a paradoxní, že mě na knize nebavily právě ty slova. První polovina čítající dvě stě stran pro mě byla dost nezáživná. Hrdinka dospívala, sbírala slova o které jiní neměli zájem, tedy muži, a jinak se tam bohužel až tolik nedělo. Pak nastal ale zvrat, kdy hrdinka přestala řešit pouze slova a její život zasáhla rozkoš a mateřství, které mě v této knize asi nejvíce zasáhlo.

Slovník ztracených slov je historický román, který mě měl okouzlit historií anglického jazyka a zrození Oxfordského slovníku, bohužel mě ale tato zápletka nechala zcela chladnou, i když je pravda, že o některých slovech jsem si ráda početla. Například by mě nenapadlo, že se v jedné části dostane Esme k vulgarismům. Nicméně druhá polovina knihy o mateřství, a posléze válečných událostech mě kniha nesmírně bavila. Závěr jsem pak přečetla téměř na posezení.

Pokud máte rádi pomalé historické romány ve kterých nechybí válečná tématika, a máte rádi atmosférické příběhy, potom se vám Slovník ztracených slov jistě zalíbí.

evineckY
13.02.2024 5 z 5

Je to naprosto úžasná, smutná, kniha.
Autorka svým příběhem popisuje život Esme od maličké holčičky bez maminky, která prožívá své dětství pod stolem akademiků, kteří sepisují slovník ang, slov a s dorůstáním si uvědomuje, proč určitá slova se do slovníku nehodí.
Celý svůj život si sepisuje na lístečky slova a jejich významy.
Prochází si první nešťastnou zamilovaností a taky láskou.
V příběhu se objevují sufražetky a jejich význam pro ženy a první sv, válka.
Knihu moc doporučuji těm, kteří rádi čtou obsáhlé příběhy a doví se kus historie. Určitě nevynechejte důležitou poznámku autorky.

Leyla
23.01.2023 3 z 5

Zaujímavý námet, ako sa pracovalo na príprave Oxfordského slovníka angl.jazyka, ako sa niektoré slová zaradili a iné naopak nezaradili do slovníka + 1.svetová vojna .. ale podľa mňa autorka málo využila potenciál príbehu. Stále sa riešila iba Esmé a jej niekedy až otravné sentimentálne nálady. Autorka sa radšej mohla viac venovať téme sufražetiek, alebo rozvinúť napr. ako pracovali ženy pri slovníku.
Úplný záver príbehu však bol pekne spracovaný (istá členka rodiny) a tiež ma potešili informácie v doslove, že v diele sa spomína mnoho skutočných postáv.

humor jazyky slovníky podle skutečných událostí

Pip Williams
britská, 1969
2022  77%Slovník stratených slov
2023  0%Kníhviazačka z Jericha

Kniha Slovník stratených slov je v