Leyla Leyla komentáře u knih

Možno by si sa mala s niekým porozprávať Možno by si sa mala s niekým porozprávať Lori Gottlieb

Výborná kniha, veľa inšpiratívnych myšlienok, miestami akoby som sama sedela u Lori a Wendela na terapii.

07.12.2023 5 z 5

Priznania štyridsiatničky, ktorá si pos*ala život Priznania štyridsiatničky, ktorá si pos*ala život Alexandra Potter

Úvod a prvá skoro polovica knihy veľmi fajn, hlavná postava mala taký svojský humor pre rôzne životné situácie. Postupne sa začínal vytrácať, a do príbehu sa vkradlo klišé, známe v toľkých iných príbehoch. Knihu som dočítala už len tak tak. Ale našlo sa aj pár pekných zamyslení.
"Je to jeden z tých momentov, ktoré si chcete navždy zapamätať. Keby sa dalo, najradšej by ste ho zatlačili do fľaše a uchovali na horšie časy.. Chcela by som plnú komoru takýchto fliaš, naplnených náhodnými krásnymi momentmi. Tak ako mala moja stará mama komoru plnú lekvárov, zaváraného ovocia a nakladaných uhoriek."

12.09.2023 3 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

To vyšetrovanie bolo trochu pritiahnuté za vlasy, ale inak fajn oddychové fantasy, s HP by som to ale nespájala. Zaujali ma rôzne tie rieky v Londýne a motív otec - matka Temže, a ich deti.

12.09.2023 3 z 5

Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov Vanda Rozenbergová

dobré poviedky, čítajú sa naozaj rýchlo, ale rýchlo asi aj vyšumia z hlavy .. páčili sa mi poviedky Bohéma a posledná Choď

29.06.2023 3 z 5

Odveď mě domů Odveď mě domů Julie Kibler

Chápem, čo tým chcela autorka povedať, ale bolo to veľmi naivné čítanie. Silná téma, ale slabo spracovaná.

05.06.2023 2 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Výborná kniha, a teším sa, že od slovenskej autorky. Kniha sa čítala doslova sama, skvele prepletené rôzne postavy zo slovanskej mytológie.

22.05.2023 5 z 5

Chlapec vo svetle reflektorov Chlapec vo svetle reflektorov Samuel Bjørk (p)

Mia mi nebola od začiatku sympatická, ale príbeh bol chytľavý, a človek chce vedieť, ako sa to všetko skončí .. hoci z celej série, toto bola najslabšia kniha.

22.05.2023 3 z 5

V tieni Einsteina V tieni Einsteina Marie Benedict (p)

Príbeh Einsteinovej prvej (alebo hociktorej inej) manželky som vôbec nepoznala. Musela to byť obdivuhodná, silná a inteligentná žena, ale nakoniec sa predsa len jej talent stratil v tieni inej veľkej osobnosti.. čo vystihuje aj prirovnanie s bukom:

"Fagus sylvatica (buk lesný) môže rásť aj tristo rokov. Keď má dosť priestoru, vyrastie až do výšky tridsať metrov. Ak sa však tisnú jeden k druhému, budú zakrpatené."

Prekvapilo ma, ako bol povahovo opísaný Einstein, aj to, ako sa choval k rodine. Kniha bola môj prvý beletrizovaný životopis. Spokojnosť, určite si od autorky ešte niečo prečítam.

22.05.2023 4 z 5

Zmiznutie sestier Hollowových Zmiznutie sestier Hollowových Krystal Sutherland

Super, mne sa toto veľmi páčilo. Bolo to také .. iné. Veľmi ma zaujalo ako bol dej opísaný pomocou čuchu, čo bolo pre mňa niečo nové. Pri čítaní príbehu sa dej väčšinou zameriava na to, čo ako vyzerá, kto kam ide, čo robí .. čiže viac menej zrak. Prípadne sluch - niečo počuť, postavy sa rozprávajú. Ale tu, doslova som si vedela predstaviť čo ako vonia, či páchne .. paráda. Aj postavy sa mi celkom páčili, dej plynul akurát, občas napätejšie situácie, občas voľnejšie. Trochu otvorený koniec, ale tuším to má pokračovanie??

22.05.2023 5 z 5

Chovejte se jako kočka Chovejte se jako kočka Stéphane Garnier

milá malá knižka .. tak ako všetky mačičky :)

22.05.2023 4 z 5

Slon mizne Slon mizne Haruki Murakami

"tento" Murakami ma až tak neoslovil, najviac ma zaujala poviedka Mlčanie .. ešte stále však na mňa čaká Kafka na pobreží !

18.05.2023 3 z 5

Čudná planéta Čudná planéta Nathan W. Pyle

Perfektné .. ak máte náhodou zlú náladu, určite vám ju táto útla knižka - komiks napraví :) rozhodne odporúčam, a za chladného počasia s látkorúrami, teplým hydratačným valcom a sladkým cestoplátom.

27.04.2023 5 z 5

Slovník stratených slov Slovník stratených slov Pip Williams

Zaujímavý námet, ako sa pracovalo na príprave Oxfordského slovníka angl.jazyka, ako sa niektoré slová zaradili a iné naopak nezaradili do slovníka + 1.svetová vojna .. ale podľa mňa autorka málo využila potenciál príbehu. Stále sa riešila iba Esmé a jej niekedy až otravné sentimentálne nálady. Autorka sa radšej mohla viac venovať téme sufražetiek, alebo rozvinúť napr. ako pracovali ženy pri slovníku.
Úplný záver príbehu však bol pekne spracovaný (istá členka rodiny) a tiež ma potešili informácie v doslove, že v diele sa spomína mnoho skutočných postáv.

23.01.2023 3 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Dosť skoro asi tušíte, čo a ako dopadne, ale aj tak je kniha zaujímavé čítanie. Tiež je dobré filmové spracovanie.

15.01.2023 4 z 5

Kvapka šťastia v rannej káve Kvapka šťastia v rannej káve Agnès Martin-Lugand

"Od istého času mi pripadáš úplne mimo. Jednoducho ťa nespoznávam.. si taká stratená, taká zmätená. Akoby si nevedela, kam sa podieť. Z ohňa, ktorý v tebe horel, ostala pahreba.." niektoré knihy sa ku mne pýtajú samé a pár viet v nich vie trafiť, ako sa cítim.. ale očakávaný happy end (knižný) som sa dočkala

08.08.2022 3 z 5

Kúnardú Kúnardú Katharine Susannah Prichard

Krásne čítanie, toho konca mi bolo ľúto.

Pri triedení svojich knižných zásob som objavila túto knižku od austrálskej autorky. Vyhľadala som si, že dielo je z roku 1929, čo ma zaujalo. Kedže pôvodní Austrálčania (Aborigenci) boli až v referende v r. 1967 uznaní ako austrálski obyvatelia, bola som zvedavá na opis spôsobu života týchto ľudí spolu s bielymi usadlíkmi na farmách.

08.08.2022 4 z 5

Svet plný farieb Svet plný farieb Eva Woods (p)

How to be happy
také smutno-pozitívne čítanie, ale veľmi pekné

08.08.2022 4 z 5

Máte rada Brahmsa... Máte rada Brahmsa... Françoise Sagan (p)

prečítala som si nedávno 4-lístok Saganovej diel (O mesiac o rok, Akýsi úsmev, Zázračné oblaky, Máte rada Brahmsa). Táto ma zaujala najviac, možno preto, že niektoré momenty mi pripomenuli niečo moje vlastné..

26.07.2022 4 z 5

Dievča, ktoré čítalo v metre Dievča, ktoré čítalo v metre Christine Féret-Fleury

.. a ja som dievča, ktoré číta v električke :) mne sa kniha veľmi páčila, dej možno nie je nijak prevratný, ale páčil sa mi "tón" akým to bolo napísané. Nostalgická atmosféra.

Pod snehom Pod snehom Katarína Pivarčiová

Zaujímavý počin slovenskej autorky. Dej, ktorý ma celkom rýchlo vtiahol, hlavne to striedanie postáv, celkom zamotaný, a hoci som už tušila, kto s kým ako prečo, nijako mi to nepokazilo zážitok z čítania.