Lessana Lessana komentáře u knih

Zajatci asteroidu Zajatci asteroidu Kir Bulyčov (p)

Bulyčov ma opäť nesklamal a opäť nadchol. Stále som ostala dieťaťom, teda si vychutnávam knihy pre deti a mládež aj v dospelosti.
Prvý príbeh Cesta do Indie ma potešil prítomnosťou Julky Gribkovovej, ktorú poznáme už z iných autorových diel. No ešte sympatickejšia v ňom bola postava jej starej mamy :), takou by som chcela raz byť. Že nebudem mať problém pozvať k sebe hovoriaceho tigra a pytóna - mimozemšťanov v prestrojení, ktorí sa potrebovali dostať do Indie -, a dokonca im dovoliť, aby mi vyliečili boľavú nohu ich špeciálnymi medicínami. Zápletka s cirkusom v tomto príbehu bola fajn, ale koniec sa mi videl akýsi prirýchly.
Zachránila to druhá, omnoho prepracovanejšia výprava - Zajatci asteroidu, po ktorej je pomenovaná aj kniha. Tam je hrdinkou (okrem iných) Bulyčovova stará známa Alenka. Samotný príbeh je skvelý, no ešte údernejšie vyznieva autorova alegória s trumbádmi - s ľudkami, ktorí kedysi vytvorili roboty, aby im slúžili. No po istom čase ľudia nechali všetko na roboty/technológie a tie napokon ovládli ich. Silná výstraha ľuďom! Aktuálne aj dnes, pravda.
V poslednom príbehu s názvom Hľadá sa voľná planéta sa stretávame s Udalovom - tiež postavou, ktorá sa už u Bulyčova mihla. Pomáha Gnecovi nájsť voľnú planétu pre jeho krajanov, ktorých je doma už priveľa - zatiaľ sa mnohí nechali zmraziť. Bulyčov pri návštevách jednotlivých planét, ktoré by pripadali do úvahy, opäť dvíha varovný prst. V krásnych metaforách ukáže, ako ľudia nechcú počuť pravdu, ako zabudli na svoj skutočný domov a uspokojili sa s bludom, inde zas, ako ničia planétu (chemicky i bezohľadnosťou), ako si závidia a nenávidia jeden druhého, ďalej, ako uverili, že na nich číha neznámy nepriateľ, a preto zaviedli teror a diktatúru, a napokon, ako sa dá stať otrokmi umenia a zabúdať skutočne žiť. Všetko sa však napokon, ako v správnej rozprávke, dá do poriadku a riešenie sa nájde - vďaka hlavným hrdinom, ktorým nechýba vtip ani dôvtip :).
Určite odporúčam!

02.06.2021 5 z 5

7 návykov dobre fungujúcich manželstiev 7 návykov dobre fungujúcich manželstiev Stephen R. Covey

Nemám veľmi dôveru k takýmto knihám. Ale táto bola celkom milým prekvapením. Písali ju ľudia, ktorí naozaj aj žijú v šťastnom manželstve, nie nejakí dvadsiatnici, ktorí nikdy v manželstve nežili, no majú pocit, že môžu radiť celému svetu, lebo sú slávni... Ale k veci. Kniha nie je dlhá, zrejme aby neodstrašila prípadných záujemcov o návod na spokojný vzťah. Je v nej však dosť. Dosť na to, aby bola prívetivým (nie násilným) ukazovateľom. Netvári sa múdro ani vedecky. Vychádza zo života a má čo povedať, myslím, aj "ostrieľaným" manželom. Nikdy totiž nie je na škodu posunúť sa ďalej, pochopiť, byť empatickejším, láskavejším... Vo forme siedmich odporúčaní (každý je konkretizovaný v jednej kapitole) ukazuje, aké je to vlastne jednoduché. Žiť v šťastnom a naplnenom vzťahu. Ja len dodám, že je to možné len vtedy, keď sa dvaja skutočne, naozaj a úprimne milujú, a teda majú dôvod zaužívať si trebárs týchto sedem návykov.

23.05.2021 4 z 5

Posel z Liptákova Posel z Liptákova Zdeněk Svěrák

Nezvyčajné je, že titul obsahuje 2 semináre a 2 hry (oproti ostatným, kde je vždy 1 seminár a 1 hra). Všetky skvelé, treba povedať.
V prvom seminári je nám poodhalených pár tajomstiev domu č. 13 v Liptákove. Dozvedáme sa, kedy prišiel Cimrman do obce (+ - 200 rokov), ako bádatelia odškrabávali vrstvy omietky, aby sa dopátrali jeho básničiek na stene, ktorými platil v hospodě za pivo (po ôsmom pive: chlast = slast) a iné.
Posel světla (hra z budúcnosti) predstavuje ako bežné cestovanie potrubím, stav v spoločnosti, keď sa hrubé správanie vyskytuje len v starých knihách, nadávky sú archaizmami (průduch) a zlodeji sú, ale nekradnú :).
Z druhého seminára mi najviac utkveli popisy vyšľachteného univerzálneho vtákopyska (ktorý dáva denne nielen vajcia, ale aj acidofilné mlieko, a má schopnosť regenerácie všetkých častí tela okrem hlavy), ďalej skutočnosť dvojitého šachu pri hre či 1. out v dejinách šachu, ako aj letecké fotky Cimrmana, ktorý sa nerád fotil, a strhané rysy jeho autobusty :).
Hra so smrťou Vizionár bola asi prvá, ktorú som od DJC videla, pretože veštenie z pece si pamätám úplne dôverne, podobne ako Smoljaka v role Smrtky a uhlobaróna Čepelku :).

18.05.2021 4 z 5

Hospoda na mýtince Hospoda na mýtince Zdeněk Svěrák

Dielo operetné gynekológa samouka, ktorý neprešiel pubertou a nosil šaty po sestre (teda pána J. Cimrmana), mi opäť spríjemnilo večer. Seminár je brilantný! Dozvieme sa v ňom, ako bol Cimrman libretista znepokojený neabsolútnymi rýmami, o zavedení akustickej konštanty (dia-dia-dá či košické joj), čo-to o stíhacej vzducholodi Karel, o 7-hodinovej operetnej freske Proso... Zistíme, že Mácha bol sexuálny maniak a Jirásek že svoje diela písal ukradnutým atramentom :). Že Cimrmanov pamäťový kvocient bol žalostne nízky, že bol lakomcom (obálky plnil vodíkom, aby boli ľahšie) a iné pozoruhodnosti z jeho bohatého života :). Opereta Hospoda na mýtince poteší hudobnými a spevnými vsuvkami protagonistov (samozrejme, treba vidieť záznam), detektívna zápletka osvieži, no a výkony podané s ľahkosťou, bravúrou a radosťou sa postarajú o veľmi príjemný zážitok.

16.05.2021 4 z 5

Cestopisný výber 1 Cestopisný výber 1 kolektiv autorů

Zachcelo sa mi trochu cestovania, tak som siahla po cestopise, keďže inak sa to momentálne veľmi nedá. Zaujímavé destinácie (Tibet, Južná Amerika, Afrika...) mi obohatili obzory, pekné fotografie tiež. Veľkým mínusom tejto publikácie je však kolísavý štýl textu. Totiž nápad, že každú kapitolu (výlet) písal iný autor turista, sa javil ako skvelý len dovtedy, kým sa z vycibreného štýlu neskĺzlo k podpriemernej slohovej práci žiaka ZŠ. Veľká škoda.

13.05.2021 3 z 5

Porucha na kraji galaxie Porucha na kraji galaxie Etgar Keret

Mala som chuť na poviedky a zároveň niečo nové, nielen dátumom vydania, ale aj autorom, od ktorého som ešte nič nečítala. Podľa názvu som sa domnievala, že pôjde o sci-fi, ale... nemohla som sa mýliť viac. Nič to však, zaujalo ma to aj tak. Najmä skvelými a rôznorodými námetmi jednotlivých poviedok, tiež štýlom vytvárajúcim napätie i humor v rozumnom dávkovaní, modernosťou a tiež pointami. Chválim aj zručný preklad, vďaka ktorému nebol zážitok o nič ukrátený.
No a prečo teda nedávam plný počet hviezd? Nuž, pre ten večný a ťaživý pocit krivdy, pre tú neprekonanú traumu, ktorá plodí opäť len traumu...

01.05.2021 4 z 5

Vražda v salonním coupé Vražda v salonním coupé Zdeněk Svěrák

Cimrman kriminalista :). Mňa opäť oslovil viac seminár než hra samotná, no a v ňom hlášky ako "balvan ve tvaru pařezu", "v letáku na str. 428", "červotoč z Melbourne na vylehčené konstrukce výmenou za českého králika (který pracuje jenom za stravu)", "zlatníctvo Straka a syn" a mnohé ďalšie. No a najviac sa mi páčili zhudobnené priznania zločincov, básne a poviedky o lupičoch :).

27.04.2021

Vyšetřování ztráty třídní knihy Vyšetřování ztráty třídní knihy Zdeněk Svěrák

V tomto prípade bol pre mňa pútavejší a vtipnejší seminár než samotná hra. Bol doslova plný brilantných gagov (snílek prchavých nápadů - sódovkárna, zakladateľ pop music - zbory popov, výuka telefonovania v rámci zásady futurizmu, sténografka = sténala, keď hovoril prirýchlo a nestačila zapisovať, ako vysvetlenie loutkovej vlády spôsobilo vznik loutkového divadla, oživlá dřeva, dôkazy o rýchlosti a lámaní svetla...). No akoby sa v ňom autori vystrieľali a na hru "zvýšilo" humoru už menej. Škoda.
V každom prípade je Cimrmanovo dielo pedagogické, nájdené v Liptákove pod podlahou, určite hodné povšimnutia :).

25.04.2021 3 z 5

Alenčiny narozeniny Alenčiny narozeniny Kir Bulyčov (p)

Zaľúbila som sa do príbehov majstra Bulyčova a mnohé sa mi aj podarilo zohnať, z čoho mám veľkú radosť. Alenkine príbehy som dosiaľ poznala len v slovenčine, ale aj český preklad je skvelý. Toto vydanie má tiež krásnu sadzbu a ilustrácie, ktorými sa dá kochať rovnako intenzívne ako samotnými dobrodružstvami sympatického dievčatka.
V prvom príbehu sa dozvieme, čo sa stalo s obyvateľmi planéty Coleida a aký podiel na tom má Alenka, ďalšie dva príbehy (ktoré vyšli v slovenčine pod názvom "O sto rokov predtým") sú o Koljovi, ktorý objavil stroj času a doputoval ním o 100 dopredu, a Alenke, samozrejme, ktorej pomôže získať späť prístroj na čítanie myšlienok z rúk vesmírnych pirátov.
Odporúčam malým i veľkým, zážitok je to vynikajúci - vtipný, nápaditý i poučný :).

23.04.2021 5 z 5

Upracte si vo vzťahoch Upracte si vo vzťahoch Tobias Beck

Kniha, pri čítaní ktorej si človek položí otázku: To je s ľudstvom naozaj (už) až tak zle, aby mu vo vzťahoch musela "pomáhať" takáto knižka? Ak áno, vlastne ani neviem, či by mu pomohla. Skôr by ho utvrdila v tom, že zjednodušiť sa dá ozaj všetko. Aj medziľudské vzťahy - na štyri zvieracie typy osobností...

23.04.2021 2 z 5

Muž menom Ove Muž menom Ove Fredrik Backman

Bestsellery (temer) nečítam, škandinávskych autorov takisto nie, no Ove sa ku mne dostal ako dar, tak som sa podujala. A dalo sa :). Trochu zmätočne na mňa pôsobili akurát tie (zámerné) skoky v čase a sklamali ma tie večné pokusy o samovraždu (preto o hviezdičku menej)... Ale hlavný hrdina bol principiálny, spravodlivý a čestný morous-sympaťák s veľkým srdcom (podobného poznám dôverne, takže Ove mi bol o to bližší). A mňa bavilo dozvedať sa o ňom a jeho živote každou krátkou kapitolou viac a viac. Ako aj o Sonji, Runem, Anite, Parvaneh a spol., Jimmym a ostatných. No a priznávam, že na konci mi vytryskli slzy...

19.04.2021 4 z 5

Záskok Záskok Zdeněk Svěrák

Po opätovnom prečítaní a následnom pozretí (bez toho to jednoducho nejde) pridávam jednu hviezdičku, čím vzniká plných 5 :)). Záskok má úplne dokonale vyvážený seminár s hrou. Nepôsobia oddelene, ako to býva pri iných hrách DJC, ale ako jeden celok. Páči sa mi tiež, že v každej hre dostane väčší priestor, resp. výraznejšiu rolu niekto iný z hercov, všimli ste si? Tuna je to pán Svěrák, trebárs v Akte pán Čepelka atď.
V Záskoku je (nenásilne) vtipných hlášok toľko, že jedna plynule prechádza do druhej a čitateľ/divák má tendenciu sa v kuse usmievať... Hamlet bez Hamleta (pre nedostatok hercov), vznik rozhlasovej hry (Tma jako v pytli), korešpondencia JC s dramaturgom (praotec Čech, Nemec, Žid a Cigán), Ota Plk s měsíčky, desatoro pre hercov (perfektne vkomponované aj do hry samotnej), rola Mistra v podaní Svěráka, našepkávač...
Jednoznačne jedna z najlepších hier DJC, ak nie najlepšia :).

09.04.2021

Akt Akt Zdeněk Svěrák

Chcela som sa trochu pobaviť, tak som po čase siahla po Akte. Vtipný úvodný seminár čo-to opäť doplní o velikánovi J. C. a samotná hra pobaví nielen námetom znovu nájdených synov, vysvetlením minulosti, súčasným stavom detí i rodičov či hláškami, ale najmä postavou starej Žílovej v podaní Miloňa Čepelku - hneď som si hru aj pozrela na DVD, to sa bez toho nedá :).

01.04.2021

Opäť prekrásny príbeh z dielne N. N. Nosova (a som rada, že ho konečne vlastním). Je to vtipné, mravoučné, múdre, milé, nápadité a s nádhernými ilustráciami, ktoré som ako dieťa milovala.
Výlet Neználka, Knoflenky a Špindu Strakáčka do Slnečného mesta ma zaujal, ako keby som bola dieťaťom (čo v istom zmysle aj stále som)... Páči sa mi, ako nenásilne autor vkomponoval do diela tému nezištných dobrých skutkov, pekného kamarátstva, dobrej, pokojnej a láskavej povahy (ale i tej opačnej, pravdaže), výdobytkov techniky, vplyvu módy, možnosti len radostne žiť, mať všetko zadarmo, ale aj následky nesprávnych rozhodnutí (zmena Aršíka na osla, premena oslov na ľudí), vplyv svedomia na človeka, no a popisy výčinov vetroplachov (na uliciach, v divadle a inde) a neschopnosti strážnikov zasiahnuť nemali chybu - akoby som čítala o dnešku... Darmo, Nosov bol veľký vizionár. Príbeh má spád, milé postavy, humor i napätie, množstvo pekných opisov, pri ktorých, verím, sa deťom oči otvárajú doširoka :), uzavretý oblúk, na konci ktorého sa všetko vyrieši a dá do poriadku. Paráda!

31.03.2021 4 z 5

Na volné noze Na volné noze Robert Vlach

Užitočná kniha pre (nielen) začínajúcich podnikateľov na voľnej nohe, tzv. freelancerov. Keď nemajú pri sebe niekoho, kto dlhé roky podniká a bol by im ochotný poradiť, tak by som povedala, že je až nevyhnutná. Je múdro členená, s praktickými radami, návrhmi, postupmi a odporúčaniami, ktoré sa určite zídu, kladúc na prvé miesto odbornosť, etiku, spoľahlivosť, zodpovednosť a i. A aj keď ide o odbornejší a rozsiahlejší text (vďaka čomu autor spomenul všetko dôležité a potrebné), autor zvolil moderný štýl, často aj okorenený humorom, vďaka čomu kniha nepôsobí únavne ani odstrašujúco.
Ako skoro 10-ročný voľnonožec som mnohokrát pri čítaní súhlasne prikyvovala, s niečím som sa nestotožnila, ale to vychádza zrejme z povahy mojej špecifickej profesie, resp. mojej osobnej. V každom prípade knihu odporúčam tým, ktorí si myslia, že podnikanie na voľnej nohe je len tak, a aj tým, ktorí už nejaký ten rôčik podnikajú, aby zistili, čo môžu zlepšiť, prípadne, kde robia chyby a ako ich napraviť.

21.03.2021 4 z 5

Kolumbovia zo základne Ganymedes Kolumbovia zo základne Ganymedes Jozef Žarnay

Prednedávnom som videla americký film Pasažieri. A krátko po ňom som začala čítať Žarnayových Kolumbov zo základe Ganymedes. A zažila som déja vu... čo je ešte pekne povedané. Inými slovami, filmoví tvorcovia si požičali (ukradli) celú úvodnú zápletku z tejto knihy. Tomu hovorím drzosť! Alebo - príležitosť pre pána autora ozvať sa im :).
Ale nie o tom som chcela. Táto, pre mňa tretia, Žarnayovka je opäť skvelým, dobrodružným čítaním, so sympatickými hrdinami ("našimi" chlapcami, ktorí nie sú dokonalí, no čisté srdcia, šľachetnosť a múdrosť sú im dobrými pomocníkmi, i ostrovanmi), s výborným gradujúcim príbehom (+ parádnym koncom), technickými vymoženosťami, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani pán Verne, a vizionárstvom autora (ekologické záležitosti, úhyn druhov, pretekanie veľmocí v zdokonaľovaní techniky, zbrojení a tiež v ovplyvňovaní počasia za účelom páchania škôd!). Určite odporúčam malým i veľkým! A už sa neviem dočkať ďalšej knihy, ktorú si od autora prečítam :).

13.03.2021 5 z 5

Paní Curieová Paní Curieová Ève Curie

Nezvyknem čítať životopisy, ale na tento som naďabila na DK a vysoké odporúčania, ako aj fakt, že pani Curie je vzorom mojej mamy, ma inšpirovali prečítať si ho. Nečítalo sa to zle, práve naopak. Bolo to pútavé, často som ani nemala pocit, že to píše jej dcéra, také to bolo odosobnené. Najmä v prvých dvoch tretinách, kde vychádzala z listov, spomienok iných atď. Veľa som sa dozvedela o Máriinom detstve, mladosti, vrúcnom vzťahu k súrodencom a rodičom i vlasti, o štúdiu, zaľúbení, živote v manželstve, láske k turistike a prírode, samozrejme k chémii a fyzike, o jej pokusoch a objavoch, o živote ako vdovy, cez vojnu... a odtiaľ (zhruba od tej poslednej tretiny) som už mala pocit, že je to príliš zidealizované, až neprirodzené. Preto o hviezdičku menej. To, že mnohé z reakcií pani Curie mi prichodili prapodivné, je už rýdzo súkromná vec, ale zidealizovanie až vytekalo zo stránok knihy, miestami nepríjemne lepkavo od toľkého cukru...

01.03.2021 4 z 5

Půl žlutého slunce Půl žlutého slunce Chimamanda Ngozi Adichie

Pre mňa prvá kniha od autorky a zároveň prvý text o nigérijsko-biafranskej vojne. Určite odporúčam každému, kto sa chce o tejto kapitole afrických dejín dozvedieť viac. Sugestívny príbeh o sestrách - dvojičkách, ich partneroch, sluhoch, kamarátoch, rodine... uspokojí beletrie chtivého čitateľa a udalosti od snahy o vznik Biafry aj čitateľa zaujímajúceho sa o históriu či politiku. Autorke sa podarilo nenásilne skĺbiť dve v jednom a tiež odovzdať slovami silný pocit - kniha vo mne bude ešte dlho rezonovať.

05.02.2021 4 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Knihu som objavila vďaka DK a bola som na ňu veľmi zvedavá. Čítala sa veľmi dobre, treba povedať. Forma rozhovorov spôsobila, že text, hoci stranovo objemný, plynul svižne a zľahka. A výstižné fotografie dotvorili pocit z rozprávaného. Ale... áno, mám tu jedno (no kľúčové) ale... čakala som niečo iné. Domnievala som sa, že pôjde o rozhovory s vyrovnanými a slobodnými ľuďmi, ktorí cítia jednotu s prírodou, sú plní poznania a ktorí dobrovoľne, s radosťou a bez využívania "systému" odišli bývať na samotu. No kniha nie je o nich. Čo je škoda. Nápad to je totiž výborný.
Avšak... som presvedčená, že takí ľudia, ktorých som popísala, by ani nesúhlasili s tým, aby bol rozhovor s nimi kdesi uverejnený. Nehovoriac o tom, že takí ľudia ani nemajú záujem o to, aby ich autor (alebo ktokoľvek iný) našiel a "skúmal"...

30.01.2021 3 z 5

Stopárov sprievodca galaxiou Stopárov sprievodca galaxiou Douglas Adams

Hneď v úvode priznávam, že som bola pomerne zvedavá na tento toľkými a toľko ospevovaný literárny počin. Po jeho prečítaní sa však nemôžem zaradiť do davu nadšencov. Moja latka je nastavená zrejme príliš vysoko (vďaka pánom Strugackým, Lemovi, Heinleinovi a iným géniom na poli napínavého sci-fi plného poznania i humoru). Stopárov sprievodca galaxiou mi prichodil plytký, bez pointy či hlbšieho zmyslu, s nezaujímavým príbehom, fádnymi postavami a násilne vtkaným humorom do textu. Pokračovaniam sa teda vyhnem.

20.01.2021 1 z 5