Kolumbovia zo základne Ganymedes

Kolumbovia zo základne Ganymedes https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16581/bmid_kolumbovia-zo-zakladne-ganymedes-rJJ-16581.jpg 5 22 5

Počas letu je zasiahnutá raketa. Vinou zásahu meteoru je nesprávna funkcia riadiaceho počítača, ktorý neprebudí posádku z umelého spánku. Prebudí sa len niekoľko detí, ktoré sú po pristátí na planéte zničenej atómovou vojnou odkázané len na svoju šikovnosť a spoluprácu.

Adhara
28.07.2022 5 z 5

Čítala som ako dieťa a ide knihu, ktorá patrí medzi najvplyvnejšie môjho života. Jej nápady, atmosféra i prostredie ma tak fascinovali, že som na základe nej napísala román, poviedku a dnes pracujem dokonca na sci-fi tetralógii, ktorá má počiatočný námet práve v tejto knihe. Kolumbovia zo základne Ganymedes sú písaní jednoducho, tak jednoducho, že dospelému čitateľovi to ani zďaleka toľko nedá, ale pre deti primerane. Ničoho v knihe nie je priveľa ani primálo, príbeh sa utešene vyvíja správnym tempom, drámu v ňom rýchlo strieda humor. Obávam sa však, že táto knižka toho už súčasným deťom veľa nedá. Predsa už ide o zastaranú sci-fi, kde sa informácie zaznamenávali na pásky a počítač bol luxusná vymoženosť. No hlavne myslenie a jazyk postáv sú dnes už značne vzdialené súčasným knižkám pre dospievajúcich. Hoci hrdinovia príbehu sú pubertálni chlapci rozličných národností, rozprávajú takou írečitou starosvetskou slovenčinou, že človeka nenechá na pochybách, že nejde o preklad. Dnes však už tak ani na Slovensku nikto mladý nerozpráva a je zjavné, že v ďalekej budúcnosti už dupľom nebude. Takže tak. Vo svojej dobe pre čitateľov plus mínus vo veku hlavných hrdinov (10 – 15 rokov) to bolo dokonalé dielko, podpísal sa však na ňom zub času.

Corso
18.03.2021 5 z 5

Retro-navrat. Toto bola pre mna esencia vesmirnej sci-fi. Parta prezivsich deti a mladeznikov na opustenej kozmickej lodi kde sa nik nepreberie z hybernacneho spanku. To zacinalo skoro ako horor, ale okamzite okoreneny humornymi scenkami. Malo to neskutocne tempo, a dojde aj na neznamu cudziu planetu kde treba objavovat tajomnu neznamu civilizaciu. (Chvilami to pripomenie Clarkeov Mesacny prach!) No takze ak ste chodili na zakladku, vas najvacsi poklad bola vonava guma na gumovanie, pripadne stvorfarebka, v telke bezal pre vas len Matelko, Podte s nami, Filmarik a Filmuska, a zrazu sa vam do ruk dostal do ruk takyto bombovy sci fi pribeh, stali ste sa milovnikom fantastiky behom vikendu. Zarnay je dodnes asi najlepsi slovensky autor sci-fi.

Lessana
13.03.2021 5 z 5

Prednedávnom som videla americký film Pasažieri. A krátko po ňom som začala čítať Žarnayových Kolumbov zo základe Ganymedes. A zažila som déja vu... čo je ešte pekne povedané. Inými slovami, filmoví tvorcovia si požičali (ukradli) celú úvodnú zápletku z tejto knihy. Tomu hovorím drzosť! Alebo - príležitosť pre pána autora ozvať sa im :).
Ale nie o tom som chcela. Táto, pre mňa tretia, Žarnayovka je opäť skvelým, dobrodružným čítaním, so sympatickými hrdinami ("našimi" chlapcami, ktorí nie sú dokonalí, no čisté srdcia, šľachetnosť a múdrosť sú im dobrými pomocníkmi, i ostrovanmi), s výborným gradujúcim príbehom (+ parádnym koncom), technickými vymoženosťami, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani pán Verne, a vizionárstvom autora (ekologické záležitosti, úhyn druhov, pretekanie veľmocí v zdokonaľovaní techniky, zbrojení a tiež v ovplyvňovaní počasia za účelom páchania škôd!). Určite odporúčam malým i veľkým! A už sa neviem dočkať ďalšej knihy, ktorú si od autora prečítam :).

teltri
18.11.2016 5 z 5

Kniha môjho detstva, hoci len ilustráciami. Text prišiel až neskôr.

Ivan F
04.10.2013 5 z 5

Najlepšia sci-fi kniha pre mládež, akú som kedy čítal. Jozef Žarnay predkladá nádherný a pútavý príbeh, proti ktorému sú príbehy svetoznámych autorov slabým odvarom. A priznám sa bez mučenia, že som si knihu vychutnal aj v dospelosti ... nesklamala ma, ako mnoho iných.

sci-fi pro děti dobrodružství vesmír pro děti odvaha

Jozef Žarnay
slovenská, 1944