Leonor Leonor komentáře u knih

Tudorovci - Králové a královny Tudorovci - Králové a královny Alex Woolf

Pěkně napsané, čtivé, ideální pro uvedení do problematiky tudorovské Anglie.

02.01.2020 4 z 5

Sisi - Osamělá císařovna Sisi - Osamělá císařovna Allison Pataki

Autorka pokračuje ve stejném duchu jako v předchozí knize. Hezký sloh a barvité líčení bohužel zaniká kvůli neskutečným historickým nesmyslům, nemožným dobovým zvykům a nemyslitelnému chování lidí v 19. století.

30.12.2019 2 z 5

Rituál Rituál Sergej Djačenko

Povedená kniha, ačkoliv film se mi líbil více. Za otevřený konec strhávám jednu hvězdičku, asi na to nemám dost fantazie. Ocenila bych nějaký epilog. Přesto doporučuji.

30.12.2019 4 z 5

Královská revoluce: Kate a Meghan Královská revoluce: Kate a Meghan Anastázie Harris

Po předchozí knize o Alžbětě II. je toto velkým sklamáním. Kniha se sice dobře a rychle čte, ale nepřináší žádné nové informace a více méně jen znovu propírá vše, co projelo bulvárem v souvislosti s královskou rodinou za poslední dva roky. Navíc si sama nejsem jistá, co autorka chtěla vyjádřit a jaký je tedy její pohled na Kate, Meghan a monarchii obecně. A když už mluvíme o Kate, její jméno je v názvu téměř zbytečné, objevuje se pouze v pár kapitolách v Meghanině stínu (jaký to paradox, když se podíváte na obálku).

30.12.2019 1 z 5

Eliška Přemyslovna Eliška Přemyslovna Hana Parkánová-Whitton

Ve svém žánru - historická romance, nikoliv historický román - to není špatné, ale vytáčelo mě neustálé užívání ukazovacích zájmen a obratů typu „chodit kolem horké kaše“.

03.07.2019 2 z 5

Paměti Marie Stuartovny Paměti Marie Stuartovny Carolly Erickson

Stejně jako u knihy Carevnina dcera mám pocit, že autorka má nějaké postavy z historie v oblibě a jiné naopak upadly v nemilost, což se přesně odráží v románovém zpracování. Výsledkem jsou pak černobílé charaktery. Nelíbilo se mi vylíčení Kateřiny Medicejské, hraběte Bothwella, královny Alžběty ani samotné Marie Stuartovny. S historií má společné tak možná jména postav a místa děje. O to více mě mrzí, že toto napsala vysokoškolská profesorka historie.

08.07.2018 1 z 5

Sny císařovny Sisi Sny císařovny Sisi Allison Pataki

Uf. Tak tahle kniha ve mně vyvolala dva naprosto odlišné pocity. Musím přiznat, že pokud bych o Sisi nic nevěděla, byla bych nadšená. Autorka má rozhodně spisovatelský talent, knížka mě rychle vtáhla do děje. Ale jelikož se o tuto tématiku již nějaký pátek zajímám, nemohu opominout hrubé faktické chyby. Postavy vůbec neodpovídají skutečnosti, dobové zvyky jsou jako z jiného století. A myslím, že císařovnu Alžbětu bych „císařovno Alžběto“ oslovila jen jednou...

11.11.2017 2 z 5

Dračí cejch Dračí cejch Ilka Pacovská

Předposlední díl série se odehrává v Pasteku, nechybí spousta napětí a jako bonus malá rozmazlená Lída.

02.08.2017 5 z 5

Únosce draků Únosce draků Ilka Pacovská

Další díl nezklamal, lepší než oba předchozí. Rozhodně doporučuji.

20.06.2017 5 z 5

Sisi - 21 kapitol ze života rakouské císařovny Sisi - 21 kapitol ze života rakouské císařovny Alena Křivánková

Pěkná knížka, která seznámí se základními aspekty života císařovny Alžběty.

20.06.2017 3 z 5

Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy Stanislav Rudolf

Působivý druhý díl.

04.06.2017 5 z 5

Alžběta - zvláštní žena Alžběta - zvláštní žena Egon Caesar Conte Corti

Jedno z nejlepších děl o životě rakouské císařovny Alžběty.

04.06.2017 5 z 5

Koruna císařovny Josefíny Koruna císařovny Josefíny Michelle Moran

(SPOILER) Bohužel historicky nepříliš přesné...
Možná autorku překvapím, ale manželství Napoleona a Marie Louisy bylo překvapivě šťastné - čímž vlastně celý román přestává dávat smysl. Milostný poměr mezi Marií Luisou a Neippergem už před její svatbou je naprostý nesmysl a stejně tak i pomalu incestní vztah Napoleona a jeho sestry Paulíny. Na druhou stranu si velmi cením autentických dopisů mezi Napoleonem a císařovnou Josefínou.

EDIT: Konečně jsem přišla na to, co autorka myslela tou Marií Lucií! Takhle totiž nazývá Marii Luisu před tím, než se stane císařovnou Francouzů. Je sice pravda, že Luisa je francouzská verze jména, potom by ale správně měla být pojmenována jako Marie Ludovika, což je německý ekvivalent tohoto jména. Lucie se sice jmenovala také, jednalo se ale o její sedmé a poslední křestní jméno, jehož francouzská podoba je navíc totožná. Že by se autorka inspirovala u Marie Antoinetty/Marie Antonie a nevyšlo to?

04.06.2017 2 z 5

Sisi a její sourozenci Sisi a její sourozenci Erika Bertenreiner

Pěkná knížka, bohužel trochu nepřehledná kvůli neustálému přeskakování od jednoho k druhému. Mrzí mě, že autorka byť v jediné krátké kapitole nevypracovala rovněž osudy nejmladšího bratra císařovny Sisi (pravda, byl z nich "nejobyčejnější", ale přesto by to potěšilo a dotvořilo celistvost knihy).

04.06.2017 4 z 5

Šlechtictví zavazuje Šlechtictví zavazuje Martina Winkelhofer

Velmi zajímavé téma. Nával nových informací. Škoda toho neustálého omílání.

04.06.2017 4 z 5

Tajemství oranžové kočky Tajemství oranžové kočky Jošitomo Imae

Na knížku jsem kdysi narazila zcela náhodou - vyřazovali z knihovny a mě zaujala. Doma jsem okamžitě začala číst a zjistila jsem, že se od ní nemohu odtrhnout.

25.03.2017 5 z 5

Ženy s korunou Ženy s korunou Kamil Rodan

Velice pěkná a skvěle zpracovaná kniha.

11.03.2017 5 z 5

Karkulka v maskáčích Karkulka v maskáčích Alois Mikulka

Tak tuhle knížku jsem milovala jako dítě. Mohla jsem jí číst pořád dokola.

07.03.2017 5 z 5

Carevnina dcera Carevnina dcera Carolly Erickson

(SPOILER) Uf, tak toto mi příliš nesedlo. Taťána vylíčená v knize rozhodně není věrná skutečné Taťáně a i u dalších postav je podobné pokřivení patrné. Taťána je největší světice (kromě dvou milostných poměrů, které si neumím představit), na rozdíl od ní je její duševní dvojče Olga popisována jako namyšlená, sobecká a proti andělské Táně velice ošklivá bytost. Také jejich babička Marie Fjodorovna se u autorky ocitla v nemilosti - je zde vylíčena jako přímo zlá osoba (která se mimo jiné snaží dostat svou snachu, carevnu Alexandru, do psychiatrické léčebny v Berlíně!). Ostatní členové rodiny jsou tam více méně jen okrajově, mnohem více času tráví Táňa (v této době nepokojů!!!) útěky z paláce a poznáváním Petěrburgu. Po historické stránce nepříliš přesná kniha a po tom všem mi na konci ani nevadilo, že Taťána přežila. Nic moc.

07.03.2017 1 z 5

Marie Stuartovna - Mučednice nebo svůdná intrikánka? Marie Stuartovna - Mučednice nebo svůdná intrikánka? René Guerdan

Spíše apologie na Marii Stuartovnu, velmi jednostranný životopis. Cením si však dodatku knihy - rozboru listin, které vedly k jejímu uvěznění a popravě.

15.01.2024 3 z 5