lencin lencin komentáře u knih

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Fascinující příběh dvou bratrů a jejich mlýna. Dějiny 20.století Česko(slovenska) na příběhu jedné rodiny.
Výborné byly ukázky z dobového tisku (Rudé právo).
Co mě trochu mrzelo byl styl knihy, chvílemi na mě působila spíš jako kronika obce Hoslovice než jako román.

05.07.2023 3 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Tahle kniha mi sedla. Určitě sáhnu i po autorčině předchozí knize.
Témata těla (starých) žen i vztahy matek i dcer jsou mi velmi blízké.
Síla.
100%

23.06.2023 5 z 5

Ženy, které nechtěly mlčet: Tři československé příběhy Ženy, které nechtěly mlčet: Tři československé příběhy Milena Bartlová

Kniha popisuje tři silné životní příběhy žen 20.století. Jedná se o autorčinu matku a obě babičky. Osudy to byly velmi pohnuté a zajímavé, přesto mě zpracování něčím zklamalo. Možná mi vadilo přílišné odosobnění, jakoby autorka ani nepsala o svých nejbližších ženách. Možná to byl úmysl, ale mně něco chybělo. Povídání o českém feminismu bylo zajímavé.

18.06.2023 3 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Velmi uvěřitelný příběh jedné rodiny. Tři podání, od matky Vandy, otce Alda a dospělých dětí- Sandra a Annny.
Tématem je otcova nevěra a její vliv na další fungování celé rodiny.

17.06.2023 4 z 5

Průsvitné srdce Průsvitné srdce Katja Kallio

Poetický popis láskyplného citu finské mladé ženy k sovětskému zajatci, a to na pozadí strašlivé druhé světové války. Hlavní hrdinka Beata mě fascinovala i dráždila.

12.06.2023 4 z 5

Mávnutí černými křídly Mávnutí černými křídly Stefanie Höfler

Něžný a citlivý příběh, jak se 14 letý Ben vyrovnává s náhlou smrtí své maminky.

10.06.2023 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Příjemná "oddechovka" s HH.

10.06.2023 4 z 5

Shuggie Bain Shuggie Bain Douglas Stuart

To byla síla. Příběh Shuggieho mně trhal srdce. Shuggie byl malý chlapec, který pro matku alkoholičku (u)dělal doslova vše. Ďábelská síla příběhu byla v detailech, zubní klapačky, zvratky, spodní prádlo.....
Alkohol je zlý a odporný (ne)přítel.

07.06.2023 5 z 5

Jak se stát jiným Jak se stát jiným Édouard Louis (p)

Od E. Louise jsem přečetla vše. Něčím je tato kniha jiná než předchozí. Je také niterná a silná v emocích.
Zapůsobila na mě svojí upřímností a přiznáním se k některým (i ne právě chvályhodným) motivům svého chování. Vnímám ji jako dospělejší a E.L. jako vyrovnanějšího a smířenějšího. Se svými předky i se sebou.
Autor popisuje svůj útěk z rodné vesnice do městečka Amiense a následně další útěk, tentokrát do vysněné Paříže.
Líbí se mi jeho zkratkovitý sloh, kterým navíc místy přeskakuje v čase i prostoru.

30.05.2023 5 z 5

Když má štěstí kliku Když má štěstí kliku Aurélie Valognes

Příběh malého chlapce a jeho babičky, která ho vychovává, protože jej matka opustila. Nemohla jsem se ubránit odsuzování matky, ale závěr knihy mě přiměl názor přehodnotit...
Bylo to pro mě silné čtení, i když chvílemi se mi vyprávění ústy malého Jeana zdálo trochu nedůvěryhodné.
Ale myšlenky za oponou byly pro mě zajímavé.

29.05.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Příběh se mi líbil a kniha se četla dobře. Styl psaní mi ale přišel příliš jednoduchý a byla jsem zklamaná. Celkově dávám 3*

24.05.2023 3 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Bohužel se neshodnu s většinou příspěvků zde na databázi. Pro mě byla kniha obrovským zklamáním.
Od A. M. jsem četla zatím vše a líbilo se mi to. Hanou jsem byla okouzlena. Tiché roky a Hotýlek byly výborné a velmi silné. Listopád jsem vnímala jako angažovanou a aktuální výpověď k tehdejší politické situaci.
Na Les v domě jsem se tedy moc těšila.
Téma je silné a bolestné, ale proč je takto povrchně zpracované? Kniha je velmi čtivá, ale celou dobu čtení jsem se nemohla zbavit dojmu, že je to celé psané na efekt a bez patřičné hloubky. Nákup další případné knihy od A.M. už si budu rozmýšlet, určitě to nebude tak automatické jako to bylo dosud.
Škoda.

15.05.2023 1 z 5

Hruškadóttir Hruškadóttir Jana Šrámková

Citlivě napsaný příběh o nalezení štěstí a jeho následné ztrátě. Poetické a jemné.

13.05.2023 5 z 5

Toho dna se dotýkám už málo Toho dna se dotýkám už málo Martina Lupínková

Úžasně zpracovaná kniha nakladatelství wo-men. Obsahem, ale i formou. Překrásné ilustrace.
Téma PPP je těžké a bolestné, zde vyprávěné příběhy mají dobré konce. Určitě doporučuji všem, kteří se citlivou (i když stále pravdivou!) formou chtějí dozvědět víc o PPP.

12.05.2023 5 z 5

Na okraji: O potěšení z četby a psaní Na okraji: O potěšení z četby a psaní Elena Ferrante

Zajímavá a hluboká zamyšlení nad psaním (a čtením) a jeho vlivu na čtenáře, ale i autora samotného.

09.05.2023 4 z 5

Manifest menopauzy Manifest menopauzy Jen Gunter

Pro mě důležitá kniha.
Mám k ní nějaké výhrady, nemám totiž úplně v oblibě americký přístup ke zdraví a k životu, ale přesto doporučuji.
Je to kniha o různých aspektech klimakteria. Popisuje ucelený přehled všech možných stavů i jevů s tímto obdobím spojených. Je osvěžující vidět, že člověk na tyto obtíže není úplně sám a že existuje pomoc...
Některé aha momenty při čtení pro mě byly skutečně důležité.
Díky!

03.05.2023 4 z 5

Každý den je nový: Komiksový deník Každý den je nový: Komiksový deník Lucie Lomová

To bylo krásné.
100%

27.04.2023 5 z 5

Začátek Začátek Lenka Chalupová

Vzpomínky psychožky Vandy na některé její klienty. Drsné příběhy nefunkčních rodin a polámaných vztahů.

19.04.2023 5 z 5

Rádio v mrazáku Rádio v mrazáku Jana Hanušová

Citlivě až něžně napsaná kniha. Péče o seniory očima pečovatelky.

19.04.2023 5 z 5

Zen žen: Obrazový průvodce životem moderní ženy Zen žen: Obrazový průvodce životem moderní ženy Lenka Geislerová

Moc jsem se pobavila

18.04.2023 5 z 5