LauraSýrová LauraSýrová komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Myslela jsem si, že knih s tématikou druhé světové války mám na nějakou dobu dost, ale Alena Mornštajnová mě přesvědčila o opaku :) Perfektně napsaná kniha.

27.04.2020 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

(Menší spoiler!) Přečetla jsem to pár let nazpět, ale příběh mě pohltil natolik, že bych si doteď dokázala většinu vybavit. Moc povedená knížka a další podobně originálně napsaná by se hledala jen těžko. Vypravěčka Smrt nemusí vyhovovat úplně všem, ale mě bavila neskutečně. Dokonce jsem se i párkrát zasmála :) Navzdory tomu, že se mi moc nelíbila ke konci, kde autor mírně hrál na city, přesto bych ji doporučila. Určitě jí dejte šanci :)

19.05.2020 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nevím, jestli je vůbec vhodné psát jakoukoliv recenzi na knižní klasiku :D V době, kdy většinu romantických knih zastupuje kategorie dívčích slátanin, by si tohle měl přečíst každý, kdo miluje chce mít v literatuře co největší rozhled a ještě nepřestal věřit na pravou lásku :)

17.05.2020 4 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Přečetla jsem to za deštivého dne, což ještě více podtrhlo ponurou atmosféru, kterou autor navodil. Na jednu stranu popisuje šťastnou slepičí rodinku, na druhou smrt maminky očima malého dítěte. Mrazilo mě, když se osud dítěte stále více a více přibližoval osudu osamělému kuřátku - čekala jsem to, doufala jsem, že to nepřijde, ale bylo to nevyhnutelné. Přeci jen, kniha by pak neměla ten správný efekt. Z uměleckého hlediska to nicméně bylo geniální. Říkejte si, co chcete, ale starší literatura má něco do sebe :).

01.05.2020 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

(SPOILER) Hlavní hrdinka Anna je zpočátku příkladem typické zakřiknuté chudinky, ze které se časem stane silná žena. Možná mi něco uniká, ale moje představa silné ženy je někde jinde, než v té, která miluje svého manžela, i když ji podvedl s jinou, a "ne" je schopná říct až poté, co jí nabombí pět dětí. Scény znásilnění ubírají na poetičnosti Heřmánkového údolí a dělají z něj spíše údolí hrůzy, přestože je celkové prostředí popsáno tak krásně. Kromě konce mě naštvala skoro každá druhá stránka, ale abych byla fér, pokud ve vás knížka dokáže vyvolat silné pocity (ať už jakékoliv), tak na ní určitě něco bude. Určitě si od autorky plánuji přečíst něco dalšího a ještě tu jednu hvězdičku přihodím.

27.04.2020 2 z 5

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Příběh se na internetu prezentuje trochu jinak - žádné přehnaně násilné vykořisťování králíků lidmi nečekejte. V realitě je to spíše králičí hrdinský epos, do něhož lidé zasahují jen okrajově. Richard Adams úžasně popsal svět divokých králíků - vymyslel jim vlastní jazyk (lapine), kulturu a zvyklosti aniž by králíky příliš antropomorfizoval. Naopak působí dost věrohodně, a tak hlavní hnací motor králíků není žádná touha po lásce či pomstě, ale prosté přání rozšířit kolonii.
Ne každá kapitola byla terno, ale byla jsem neustále ohromená tím, co se mi to vlastně dostalo pod ruku (králičí fantasy - jinak bych to nenazvala), že mi to ani tolik nevadilo. Přečteno za pár ni Frix :D

25.10.2020 4 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Tak tohle mě tedy opravdu nechytlo. Chápu, že knihy žánru fantasy jsou jedny z nejtěžších na napsání, přeci jenom vytváříte úplně nový svět, ale tady to bylo tak bídně popsané, že jsem si pod tím nedokázala nic představit. Ono je hezké mít představivost, ale je důležité tu představivost vzbudit také u čtenářů, že. Jednání hlavní hrdinky mi přišlo nelogické, minimálně chybělo nějaké vysvětlení. Proč se vlastně chce stát součástí dvora, proč se nesnaží o útěk? Jaký je vlastně její vztah k Madocovi? Něco naznačené bylo, ale nedotažené do konce. Bylo i pár momentů, které mě bavily, takže alespoň jednu hvězdičku dám.

17.05.2020 1 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Milá knížka, takový Romeo, Julie a tma za první světové války :) I když musím uznat že tohle mě bavilo o něco méně... Nemohla jsem si zvyknout na ten přepoetizovaný jazyk, ale nakonec mám radost, že jsem se tím prokousala. S menším odstupem to nebylo špatné, ale moje oblíbená knížka to taky nebude.

17.06.2020 3 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Rozkošná knížka, která potěší každého pejskaře :) Přestože příběh musí stihnout pokrýt časový úsek desítek let, na některých místech mi přišla až zbytečně uspěchaná... Nevadí. Vše bylo popisováno z pohledu psa a je vidět, že autor těmto úžasným zvířatům skutečně rozumí. Byla radost to číst. Ale nevím, jestli není moje hodnocení trošku zkreslené, když mám tolik ráda psy :D

13.05.2020 3 z 5

Světla na obloze Světla na obloze Lisa Lueddecke

Jedna z nejlepších fantasy knih, se kterými jsem v poslední době měla tu čest. Z bambilionu dechberoucích popisných pasáží mrazivého Skanu byla zima i mně, a to jsem knihu četla při opalování. Sedmnáctiletá Ósa je překrásně napsaná postava, dlouho se mi nestalo, že bych hlavnímu hrdinovi takle fandila. Kniha je napínavá, psaná poetickým jazykem, jenom některé momenty byly až příliš stručné a vůbec bych neměla nic proti dalším 50-100 stránkám, kdyby se autorka více rozepsala :). Velmi se mi líbil popis barbarských Ørů a horského lidu, který si zachoval svoji tajemnost. Přesto se ale příběh nevyhnul několika klišé, jako například drak, jeden z nejohranějších prvků fantasy. Naprosto úžasný příběh si mě ale získal natolik, že to autorce ještě odpustím :D. Přečteno za den a určitě ne naposledy :)

27.04.2020 4 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Tahle knížka nemusí sednout každému, ale mně se líbila a tempo mi sedlo parádně. Líbí se mi, že hlavní postavy jsou jen obyčejní lidé, mají své mouchy ale i své přednosti a díky tomu si je zamilujete :) Nemůžu se dočkat, až k Eleanor a Parkovi někdy vrátím. :)

31.07.2020 4 z 5

Čas pampelišek Čas pampelišek Jarmila Dědková

Měla jsem ji kdysi dávno půjčenou z knihovny a na čas zapomněla na její existenci. Až se knihovny otevřou, hodlám si to přečíst znova. Tahle knížka má naprosto fantastický náboj, kdy je realisticky vyprávěná šestnáctiletou dívkou, která řeší trable s první láskou, budoucností, školou a vším dalším, čím si asi dívky v tomhle věku prochází. Mně je mimochodem sedmnáct, ale při čtení jsem se cítila jako stoletá babička co vzpomíná na své dětství lol. Občasná naivita hlavní hrdinky mi sice vadila tu a tam, ale přesto si myslím, že by si kniha zasloužila více pozornosti a určitě bych ji doporučila všem, co milují starší literaturu.

01.05.2020 3 z 5

Poselství jednorožců – komplet Poselství jednorožců – komplet Michaela Burdová

Váhám, kolik hvězdiček udělit. Nepochybně je to kniha, která zabaví a má své kouzlo. Prakticky ztělesňuje většinu předností žánru fantasy, máme tady fantaskní svět, mytické bytosti, elfy, půvabné jednorožce... Přesto mi místy kniha připadala jako souhrn klasických fantasy klišé. Nechápu, proč mají spisovatelé neustálou potřebu dělat z hlavních postav řecké bohy a bohyně bez jediné chyby - jsou krásní, svalnatí a hezky opálení a konají samé dobro. Kdyby autorka přidala alespoň jednu jedinou vadu na kráse, hned by postava nepůsobila tak dvourozměrně. Dále je tu klasický boj dobra se zlem, který ničím nepřekvapí, typická fantasy výprava přes půl země... Četla jsem to ve 13ti a tehdy to byla údajně nejlepší kniha pod sluncem, ale teď už to tak bohužel nevidím. Na druhou stranu, autorce bylo tolik, co teď mě, když to psala a musím vyjádřit svůj největší obdiv. Tenhle příběh má neskutečný potenciál a kdyby autorka pár let počkala, více prokreslila postavy a doplnila komplikovanější zápletky, tak by to pro mě nejlepší kniha pod sluncem byla doteď.
Ale stejně si to přečtěte. Když byste ignorovali výše zmíněné vady na kráse, budete unešeni a nebudete se moct od knihy odtrhnout.

19.05.2020 3 z 5