Lartie Lartie komentáře u knih

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Newim jak pro ostatní, ale pro mě je to naprostý skvost.
Skvěle se četla, u většiny scén jsem se fakt bavil. Navíc,když zjistíte, že hlavní hrdina je závislý na Oreu...no nemilujte ho.
Každopádně doufám,že Becky napíše další knihu, protože já budu hned prvním, kdo si ji koupí :D

26.07.2017 5 z 5

Jessie a Morgiana Jessie a Morgiana Alexandr Grin (p)

Stará dobrá klasika. Psychologický román, místy až thriller - každopádně čtenář se neodtrhne. Geniální popis osob a jejich rysů. Naprosto doporučuji.

19.04.2021 5 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Na tuhle knihu jsem se hodně moc těšil, proto jsem také obdržel heart attack, když byla pod stromkem na Vánoce.
Hned poté jsem jí začal číst. Říkal jsem si: „ Tak ta má tedy hodně stran, to bude docela dlouhé čtení...“. Trvalo to dva dny s přestávkami, takže delší by to mohlo být.

Jinak celkově - dokonalost.
City, vtip, zajímavé příběhy a skvělý liniový průběh. Dobrá ukázka toho, jak má autobiografie vypadat.
Takže jako dlouhodobý fanoušek Kovyho doufám, že jednou bude buď druhý díl, nebo nějaké jiné dílo.
Doporučuji.

28.12.2017 5 z 5

Lidskost není docela ztracena Lidskost není docela ztracena Jan Hábl

Velice hezké dílo, pojímající jedno z nejdůležitějších děl Jana Ámose - a to Obecnou poradu o nápravě věcí lidských. Je až neuvěřitelné, kam Komenský ve své době zasahoval a jak dokázal být nadčasový. Téměř ve všem. Rozhodně doporučuji.

07.11.2021 5 z 5

Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Musím přiznat, že již dříve jsem od pár lidí slýchal, že Oscar Wilde je fakt dobrý spisovatel.
Ano, zase jsem se k němu dostal skrze povinnou četbu a upřímně - při pohledu na těch více jak 300 stran jsem se opravdu bál, že mě to donutí zas knihu odložit.
Opak se stal ale pravdou - ten dokonalý, detailní popis všech postav, těch pocitů, ačkoliv jsou třeba naprosto zlé či zvrhlé. Ta opravdu povedená protkaná dějová linie s prvky Wildeovi životní myšlenky a filosofie.
Nestačil jsem nic víc dělat, než každou volnou chvíli hltat Wildeovi myšlenky, u kterých se člověk dlouho musí zamýšlet.
Dílo tedy opravdu doporučuji. Ač teď můj "výklad" může znít afektovaně, je to opravdu dobré dílo a rozhodně si zaslouží své nejvyšší čestné místo ve světové literatuře.

Ke Cantervillskému strašidlu sice těch řádků bude pár, ale rozhodně nebudou kritické. Ba naopak - taky dobré, sice o trochu slabší než Dorian Gray, ale úsměv to určitě vykouzlí :) .

Musím tedy dát 5/5 .

30.10.2017 5 z 5

Máj / Kytice Máj / Kytice Karel Jaromír Erben

Máj byl tedy pro mě strašně nezajímavé dílo - dějově krátké, postavy strohé, pocitově bohatší. V těch pocitech se musí člověk dosti orientovat. Nenadchne ani neurazí, ale asi bych se k tomu již nevrátil.
Kytice je už trochu něco jiného. Takové zajímavé pohádky/pověsti, které člověka upoutají a donutí hledat hlubší kontext.

Každopádně oboje bych určitě zařadil do kánonu k maturitě, není to náročné a zabijete tím jedno téma, konkrétně literaturu 19. století

21.10.2017 4 z 5

Husitská revoluce: Stručná historie Husitská revoluce: Stručná historie Petr Čornej

Jak je v názvu naznačeno, jedná se o stručný výtah z dějin husitství. Obsahuje však mnoho významných a zajímavých informací a událostí této éry našich dějin. Jediné, co však musím vytknout (a u autorů husitských prací je to téměř denním chlebem) je absence konání katolické šlechty. Sice jsou zmíněni významní členové, jako Čeněk z Vartenberka, nejsou však zmíněny jejich aktivity během revoluce. Což považuji za škodu, vzhledem k tomu, že kniha je pojatá obšírně.

27.09.2021 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Příběh sic čtivý, ale na můj vkus až moc nudný, nijak nerozvíjející.
Spíše tak stroze popisné, příběhově nenadchne.

Ale číst se to dá.

08.12.2017 4 z 5

Žít z vlastního pramene Žít z vlastního pramene Anna Hogenová

Četl jsem ke studiu, ale jsem rád, že jsem se k této knize dostal. Velice zajímavé, čtivé, poučné. Člověk u toho naprosto vypne, dostane se z aktuálních starostí a může se tak zamyslet nad sebou a nad okolím. Zda se něco s pokolením lidským nestalo. A stalo-li se, jak se z toho poučím skrze své poznání. Jak se vymanit, jak se hledat. Naprosto skvělé a doporučuji.

30.01.2022 5 z 5

V zájmu všeho křesťanstva: Bitva u Lepanta 1571 V zájmu všeho křesťanstva: Bitva u Lepanta 1571 Luboš Taraba

Výborná kniha, popisující jednu z velkých etap turko-ligistických válek. Oceňuji počáteční popis obou zúčastněných armád. Co mi připadá celkem nesourodé, jsou počáteční/ úvodní a konečné/ závěrečné kapitoly. Připadá mi jako velmi nesourodé popisovat vlastně příběh pomalu od reconquisty na Pyrenejích, a na konci nezmínit či více nepopsat obléhání severní Afriky. Velká škoda, ovšem hvězdu neuberu - tak odborné, a přitom barvité líčení bitvy si zaslouží nejvyšší hodnocení a doporučení přečíst si.

22.08.2021 5 z 5

Thomas More - státník a teolog Thomas More - státník a teolog Helena Tampierová

Skvělá kniha, která vlastně vychází z diplomové práce. Líbí se mi to rozdělení na hlavní etapy života tohoto velkého filosofa, státníka a teologa. Žádné výtky, určitě doporučuji všem, kteří se zaměřují na tudorovskou Anglii.

05.11.2020 5 z 5

Zibura je prostě fenomén mezi cestovatelskou literaturou. Samozřejmě, že jsem se pobavil zjistil mnoho zajímavého - zkrátka nadšen. Určitě všem doporučuji, věřím, že některým může posloužit jako motivace k cestování. Stejně jako mně.

12.01.2020 5 z 5

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Úžasné dílo, moc doporučuji těm, kterým nedělá problém ta "starší" literatura..

26.07.2017 5 z 5

Úvod k dějinám filosofie Úvod k dějinám filosofie Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Čteno ke studiu. Celkem zajímavé pojednání ohledně historického pojetí dějin evropského myšlení. Celkem uchopitelné a zajímavé. Jediné, co se musí vytknout, je úvod, jenž zabrušuje do silně proletářské ideologie. Takže pro prvočtenáře určitě doporučuji úvod vynechat.

30.01.2022 4 z 5

Listy Bílé paní rožmberské Listy Bílé paní rožmberské Anna Skýbová

Velmi pěkná interpretace textů Perchty z Rožmberka. Též oceňuji pohled na středověkou ženou, jejím postavením a právy i povinnostmi. Doporučuji.

02.12.2021 5 z 5

Císař Zikmund - Kostnice, Hus a války proti Turkům Císař Zikmund - Kostnice, Hus a války proti Turkům Wilhelm Baum

Autorova biografie římskoněmeckého krále a pozdějšího císaře zcela obsáhle popisuje politický a náboženský přínos Zikmunda pro 15. století. Zcela se odpoutává od jednostranného hodnocení této osobnosti a nabízí skrze dobová líčení i regionální autory pohled, hledající a posuzující chyby i klady. Knihu doporučuji těm, které zajímá Zikmundův život časově zasazený od jeho politických počátků až po smrt, a prostorově zasazený nejen do oblasti ZKČ či SŘŘ, ale i do Anglie či Francie, okrajově i do Uher. Což ve výsledku je jedinou výtkou, kterou vznáším - opětovně malý záběr na uherskou politiku.

30.10.2021 5 z 5

Karel Smělý. Zánik domu burgundského Karel Smělý. Zánik domu burgundského Werner Paravicini

Výborně napsaná, stručná kniha. S čitelným autorovým výsledkem. Vysoce si cením následného vývoje a tzv. dědictví tohoto panovníka. Jasně pak ukazuje následný význam konání.
Doporučuji :-).

04.10.2021 5 z 5

Král diplomat Král diplomat Jiří Spěváček

Kniha významného historika Jiřího Spěváčka přibližuje osobnost českého krále a lucemburského hraběte Jana. Skrze různé listinné prameny dokládá velký diplomatický, téměř evropský význam. Který tento král přinesl rodu Lucemburků. Značně od-demonizovává pověstnou hrabivost a neochotu vládnout.
Knihu zcela doporučuji. Značně ukazuje, jak Jan Lucemburský zcela připravil cestu císařské vlády pro svého syna Karla.

25.09.2021 5 z 5

Zikmundovi věrní na českém severovýchodě Zikmundovi věrní na českém severovýchodě Martin Šandera

Autorova publikace je zaměřena na čtyři přední katolické šlechtice, jenž se během válek stali hlavní Zikmundovou oporou nejen v boji, ale i v následných jednáních. Je znát vysoká znalost autora, co se týče utrakvistického a katolického dění v Královéhradeckém kraji. Kniha je doplněna o obrazové přílohy listin, hradů i mapky bojišť a získaných držav. Autorův styl psaní je jasný a přesný, podpořen mnohými prameny.
Snad jedinou chybu vidím ve fontu — ovšem to je maličkost, se kterou si zkušený čtenář snadno poradí.
Knihu doporučuji především čtenářům, kteří se zajímají o husitskou část našich dějin a zajímá je činnost i na druhé straně vozové hradby.

29.08.2021 5 z 5

Česká královna Žofie - Ve znamení kalicha a kříže Česká královna Žofie - Ve znamení kalicha a kříže Božena Kopičková

Monografie týkající se Žofie Bavorské, druhé manželky Václava IV., je u nás raritní a nutně jsem po knize musel sáhnout. Četla se jedním dechem, tudíž autorce se nedá popřít znalost tématu a hlavně skvělá interpretace. Kniha je zároveň vskutku nabytá prameny a přidanými komentáři, tudíž i nepříliš orientovaný autor si tak může mnohé osvětlit či doplnit.
Hvězdu jsem musel srazit především z jediného důvodu, a tím je (dle mého pohledu a názoru) menší zohlednění a odvrácení se od hlavního, osobnosti královny Žofie. Je pochopitelné, že v rámci také osobnosti je potřeba uvádět i dobový kontext, který byl díky husitství zásadní. Ovšem autorka nepříliš zanalyzovala to minimum pramenů, které existují. Vůbec by knize neuškodilo, kdyby se chvíli nezaobíralo politickým a náboženským klimatem v Čechách a v Evropě a zaměřila se na dokumenty a hmotné prameny, které po královně Žofii zbyly. I její „údajnou závětí“.
Přesto knihu doporučuji.

26.08.2021 4 z 5