LadyValeria LadyValeria komentáře u knih

Buď šťastný! Buď šťastný! Andrew Matthews

Tuto knihu jsem dostala darem a jsem za to dotyčné osobě opravdu velmi vděčná. Život není plný jen samých radostných dní a v těch těžších chvílích je milé mít po ruce podobnou knihu, která vám rozzáří úsměv na tváři a navrch přidá radu, jak se rozvíjet k lepšímu.

Mezi publikacemi o osobním rozvoji je mnoho nejrůznějších přístupů a jistě obsah není ničím novým, ale tato kniha pro mne byla velmi upřímným návodem co na sobě můžeme změnit a jak. Obdivuji také, že autor knihu krom jejího obsahu i sám ilustroval.

11.01.2018 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Pátá a šestá kniha společně tvoří poslední, tedy třetí, knihu uzavírající sérii Pána prstenů. Napínavé vyvrcholení celého díla protkávají příběhy fascinujících dobrodružství jednotlivých postav ve víru ohromných změn, které ve Středozemi jejich putováni vyvolalo.

Osobně se obdivuji představivosti autora, jeho schopnosti umně vetkat postavy, s nimiž se čtenář snadno sžije, do poutavého děje, zaímco zároveň nenuceně nechává vyplouvat na povrch tajuplné náznaky, které pozorné zvídavé čtenáře nutí přemýšlet o minulosti, hrdinech a legendách celého tohoto fiktivního světa.

Knihu doporučuji po přečtení předcházejících dvou knih každému. Zahoďte případné předsudky, dejte jí šanci a uvidíte. Třeba Vás překvapí.

11.01.2018 5 z 5

Alchymista (ilustrované vydání) Alchymista (ilustrované vydání) Paulo Coelho

Autora i jeho díla registruji už dlouhou dobu, ale s odstupem jsem se stále držela z jejich dosahu. Přesto jsem dala na rady mnoha lidí, kteří mi doporučovali zkusit alespoň Alchymistu, a sáhla po jeho ilustrované verzi, protože akvarelové obrázky jsou vizuálně velmi působivé, ačkoliv všeobecně trochu upozaďují čtenářovu fantazii.

Text jsem přečetla rychle a můj první dojem byl poněkud fádní. Prostý, jednoduchý a krátký příběh, alespoň tak se mi to zdálo, ale musela jsem nad ním přemýšlet. Za dobrodružstvím mladého muže hledajícího vlastní cestu byly myšlenky hlubší, které svým způsobem mohl pro sebe přetvořit každý čtenář, který nad tím trochu více dumal a alespoň se pokusil věřit.

Bylo to rozhodně zajímavé čtení, zvláštní a jiné než po jakém většinou sahám, ale i když jsem já osobně nebyla naprosto uchvácena, rozhodně tato kniha má své kouzlo.

18.12.2017 4 z 5

Píseň zvěrokvarka Píseň zvěrokvarka Jasper Fforde

Druhý díl série, který jsem, i přes veškeré negativní názory na internetu, opět zhltla jedním dechem - stejně jako ten první, ačkoliv stále trvám na svém názoru, že mladší čtenáři asi poměrně velké množství vtipů nepochopí.

Realisticky pomalý byrokratický systém plný bizarních nařízení a směšného množství papírování, dvě soupeřící kouzelnické firmy těžící z nárůstu magické energie, praštění čarodějové, chytří nalezenci, fascinující magické bytosti a nové informace o světě podivně podobném tomu našemu. Stačí jen trochu popustit uzdu fantazii a zapojit se do neuvěřitelného dobrodružství.

Tuto knihu doporučuji po přečtení minulého dílu každému milovníku fantasy, alternativních realit i osobitých drzých hrdinů.

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Další z Tolkienových báječných děl, obdivovaných dnes čtenáři po celém světě, ve kterém se skýrvá třetí a čtvrtá kniha příběhu.

Na své předlouhé cestě se společenstvo rozpojilo a drobnější skupinky prožívají nejroztodivnější dobrodružství. Hlouběji a hlouběji čtenář zabředává do tajů světa Středozemě a poznává mnohá překvapující odhalení.

Přeji každému kdo se po prvním dílu rozhodne pokračovat se společenstvím v jejich dobrodružství, aby se do příběhu propadl, tak jako pokaždé já.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Ačkoliv je Tolkienovo dílo dnes známo, ať už s kladným či negativním postojem, převážně díky filmovým adaptacím, já osobně stále dávám přednost jejich literární předloze se všemi ve filmu obtížně vystihnutelnými detaily. Stále vpravdě obdivuji Tolkienovu odvahu vydat dílo tehdy vlastně nového žánru, což samozřejmě znamenalo i poměrně tvrdý odpor ze strany kritiků, nicméně tak jako tehdy i dnes jsou knihy oblíbeny u zvídavých čtenářů.

První dvě ze šesti knih vydané v jednom svazku pojednávají o utvoření společenstva prstenů, různorodé skupiny postav, které se vydaly se společným cílem vstříc zemi Mordor, aby v ní zničili kouzelný prsten. Snad mé shrnutí zní poněkud fádně, ale věřte, že tomu tak rozhodně není a pokud se rozhodnete začíst do stránek tohoto působivého díla, přeji Vám, abyste si toto fascinující dobrodružství užili. Já se jím pokaždé nechám uchvátit zas a znovu...

Jak se kopou keltské hroby Jak se kopou keltské hroby Jiří Waldhauser

Krásná poutavá publikace, která je vhodná pro širokou veřejnost spíše než pro odborníky. Jedná se o velmi pěkně systematicky zpracovaný výčet keltské historie, vývoje bádání v této oblasti a následně také průběhu odkryvů čtivou formou. Publikaci bych doporučila každému, kdo se zajímá o tuto část naší pestré minulosti.

10.10.2017 5 z 5

Hledá se hvězda Hledá se hvězda Lenka Brodecká

Překrásná ilustrace na obálce mne zlákala k zakoupení této půvabné knihy, jejíž obsah jsem hltala jako malé dítě pohádku před spaním. Při čtení jsem se s úsměvem na rtech vrátila do dětských bezstarostných let, kdy jsme molekuly považovali za nějaké zvláštní malé kuličky, holubník byl hotel pro ptáčky se spoustou malých pokojíčků a kdy Štěstěna milovala kašpárkovu rolničku...

Krásně napsaná dětská detektivka se spoustou roztomilých her se slovy, světem kolem nás i vlastní představivostí, jejíž text doprovázený ilustracemi se čte velmi snadno. Jedná se o nenáročnou milou knihu pro děti do postýlek, ale i pro každého snílka, který by se chtěl na chvilku vrátit v čase.

20.07.2016 5 z 5

Kreslený svět podle Annie Kreslený svět podle Annie Laura Lee Gulledge

Tato kniha mne zaujala na první pohled obálkou, na druhý názvem a pak už jsem věděla, že mi přirostla k srdci natolik, že ji prostě musím mít. Co jsem nalezla uvnitř bylo jako zrcadlo v němž jsem viděla sebe samu a upřímně mne uklidnilo, že na světě jsou i další blázínci.

Ilustrace fascinujícím způsobem vystihovaly jak vnímají svět kolem kreativní lidé - někteří v obrazech, jiní v melodiích nebo slovech, každý trochu jinak, ale hlavně úplně odlišně od běžné populace a pozornější čtenáři si možná všimli fascinujícího rozdílu ve výtvarném vyobrazení "opravdové" Annie a "vnitřní" Annie.

Pro mne jednoznačně úžasné dílo obdivuhodné autorky, které mohu číst zas a znovu, když mne přepadne nějaká ta smutná chvilka...

17.07.2016 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Vydat se nazdařbůh do neznámé země není můj styl, ale je zajímavé si přečíst o příběhu někoho, kdo se nebál do této bláznivé akce vrhnout po hlavě a ještě ho u toho potkalo takové roztomile šílené až nepředstavitelné dobrodružství s tučňákem.

Kniha sama je napsána čtivě a se spoustou laskavého humoru, díky čemuž mne úplně vtáhla do svého vyprávění. Prožívala jsem všechny krásné chvíle i napjaté momenty se zatajeným dechem a občas, přiznám upřímně, se slzami v očích...

17.07.2016 4 z 5

Poslední drakobijce Poslední drakobijce Jasper Fforde

Někdo by řekl, že to byla láska na první pohled - zaujal mne název a zajímavá obálka, takže jsem neváhala a knihu si zakoupila. Přečetla jsem ji během několika hodin od začátku do konce a, přestože si myslím, že některé věci čtenáři z řad dětí nemohou plně pochopit, já jsem si příběh náramně užila a skvěle se bavila.

Svět z velké části připomínající ten náš, byrokratický systém formulářů a státních nařízení postavených na hlavu, společnost roztomile šílených lidí pracujících s magií, fantastické bytosti s fascinujícími schopnostmi a znalostmi, to vše spojené hlavní hrdinkou v příběh plný vtipných situací, zvratů osudu a směřující k monstróznímu finále.

Krásné odpočinkové čtení, které mne pobavilo - upřímně doufám v jeho pokračování.

21.06.2016 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Tato krásná kniha je skvostným drahokamem jak svými ilustracemi, tak velmi působivým obsahem, jehož filosofický podtext vyzývá k zamyšlení nad námi samými i světem, v němž žijeme. Je sice přečtená velice rychle, ale zážitek a úvahy zůstávají v člověku ještě dlouho.

16.03.2016 5 z 5

Římané v Germánii Římané v Germánii Reinhard Wolters

Autor se v publikaci snažil kompletovat dosud získané poznatky o přítomnosti Římanů v prostoru Germánie, a to za použití nejrůznějších metod - písemnými doklady počínaje a archeologickým bádáním konče. Přesto se jedná o publikaci přístupnou i neodbornému čtenáři, jehož nezahltí množstvím odborných termínů a zdánlivě nesmyslných dat. Já se ovšem nemohu zbavit pocitu jistého přeskakování od jednoho tématu k druhému, ačkoliv rozumím snaze o vysvětlení mnoha problémů v jedné publikaci, kazilo mi to svým způsobem studium.

07.12.2015 4 z 5

Březno : vesnice prvních Slovanů v severozápadních Čechách Březno : vesnice prvních Slovanů v severozápadních Čechách Ivana Pleinerová

Odborná archeologická publikace, psaná poměrně čtivou a čtenářsky přijatelnou formou, která dokumentuje výsledky výzkumu lokality Březno u Loun. Kapitoly v sobě vždy shrnují získané informace z určité oblasti, takže nás seznámí se stavbami Slovanů, jejich pěstitelským a chovatelským systémem, nebo běžně používanými předměty.

Osobně se mi kniha četla velmi dobře a obohatila mne o velké množství zajímavých poznatků o historii života Slovanů na našem území, ale běžný čtenář se jí asi vyhne obloukem...

16.10.2015 5 z 5

Lhář 2 Lhář 2 Jakub Ćwiek

Druhý díl mne poněkud překvapil změnou stylu, kdy z povídek autor přešel k souvislému textu, nicméně děj se nyní začal zaobírat většími detaily, na které předtím nebyl tolik čas. Loki čtenáři sem tam ukáže i svou temnější stránku, čímž se stává tak nějak lidským, ale ani v nejmenším mu to neubírá na dominanci. Do popředí se ovšem dostávají i další postavy a jejich vlastní pohledy na situaci děj krásně vykreslují.

Za sebe mohu říci, že druhý díl naplnil má očekávání příjemné četby a úsměvu na rtech.

09.10.2015 5 z 5

Lhář Lhář Jakub Ćwiek

Lhář jako dílo je velmi neobvyklé už kvůli povídkovému rozvržení - co kapitola, to jeden příběh, které může některým čtenářům působit problémy kvůli své zdánlivé nenávaznosti. Hlavní postava severského boha Lokiho je vykreslena jen v náznacích, které se snadno přijímají se vším humorným podtextem. Velice zajímavý je koncept propojující nejrůznější náboženství a jejich božstva, anděly a démony v jedné době.

Já osobně jsem s knihou byla velmi spokojena - Šprýmaře jsem si oblíbila hned, způsob psaní mi nevadil a každou chvíli jsem se musela usmát. Příjemné dílo s originálním nápadem, co víc přát.

08.10.2015 5 z 5