ladyfromskye ladyfromskye komentáře u knih

Spoutáni osudem Spoutáni osudem Alice Moon

Čím dál tím lepší! Tahle série mě po nejistém začátku, který mnohé odradil, mile překvapila. Doufám jen, že si svůj standart udrží.

22.09.2013 5 z 5

Víra a láska Víra a láska Erich Segal

V mnohém daleko hezčí než Ptáci v trní. Stálo by za zfilmování.

16.09.2013 5 z 5

Nádherné vykoupení Nádherné vykoupení Kami Garcia

Jsem moc ráda, že jsem si komentář k celé sérii nechala až na konec, protože jsem se tak vyhnula tomu, abych se opakovala. Dá se totiž říci, že všechny čtyři knihy mají stejné vady na kráse i stejné přednosti. Abych nebyla hned na začátku "ošklivá", velice chválím autorské duo za výběr poněkud netradičního jižanského prostředí i za stvořený svět zaklínačů. V porovnání s ostatními knihami žánru fantasy jde přeci jen o něco originálnějšího, byť to od klasických "příšerek" zase tak daleko nemá. Také chválím vtip, kterého je v knihách hojně užito a kterého jsem se nemohla nabažit. Nakonec bych pochválila i některé postavy, zejména Macona, toho jsem si oblíbila snad nejvíc (spolu s jeho psím přítelem Bubu Radleym :-) ). Na druhou stranu, autorky se neubránily občasné nedodělanosti, nedoladěnosti a nestylističnosti. Zkrátka a jednoduše, občas to někde dřelo, občas se někde něco řeklo, jenže jsem nevěděla kým, popřípadě co, což ve mně vyvolalo zmatek, a tak jsem se musela vrátit zpět, občas se nějaké informace až příliš často opakovaly, až to bylo zbytečné a jindy se zase něco neřeklo vůbec, takže jsem některé souvislosti prostě nepochopila. I když to byly spíše maličkosti, stejně mi to vadilo. Jako celek je na knihách vidět, že to bylo přeci jen trochu větší sousto, než jaké by si spisovatelky-začátečnice měly ukousnout. Na druhou stranu, je jen málo autorů, kteří jsou bezchybní hned od začátku. Uvidíme, co tyhle dvě ženy stvoří dalšího, třeba se ze svých chyb, které napáchaly v této sérii, poučí. A jestli ne, budeme vědět, že zkoušet to s nimi už příště nemusíme.

04.09.2013 4 z 5

Irské báje a pověsti Irské báje a pověsti Michael Scott

Stejně jako u knihy Hrdinové irských bájí stejného autora musím poznamenat jediné: Kéž by tak byla knížka delší :-)

11.08.2013 5 z 5

Ďábel na Budyni Ďábel na Budyni Luboš Y. Koláček

Tu jednu hvězdičku jsem dala za to, že si autora vážím jako velice dobrého historika. Ale knížka mi připadala jako naprosto zbytečný počin.

05.08.2013 1 z 5

Dějiny české literatury 19. století II. díl (1815-1830) Dějiny české literatury 19. století II. díl (1815-1830) Drahomíra Vlašínová

Za mě spíše krásných 90%, ale protože tu taková možnost není, tak dávám plný počet. V druhé části skript je totiž vidět určitý posun k lepšímu, a to zejména v oblasti předmluvy, tedy výkladu, která přestala být tolik zmatená jako v prvním díle. A je to zásluha pouhých odkazů na to, kde se o autorovi a jeho jinak žánrově laděném díle dočtete více. Také mě více než mile překvapil bohatý výběr textů, který mě tentokrát navedl na mnoho knih, které si chci přečíst.

05.08.2013 5 z 5

Říkej mi Princezno Říkej mi Princezno Sara Blædel

Moje první setkání se severskou detektivkou dopadlo výborně, určitě se k tomuto žánru budu vracet. Jediné, co mi na knize vadilo, a proto ty 4* a ne 5*, je postava Camilly. O kamarádku, která by mě a mou práci prakticky využívala k namaštění si vlastních kapes penězi, bych doopravdy nikdy nestála.

30.07.2013 4 z 5

Doktorka Valérie Doktorka Valérie Gilbert Schlogel

Ty dvě hvězdičky jsem dala jedině za to, že se tato detektivka zabývá stále aktuálnějším a děsivějším tématem - obchody s bílým masem, orgány, dětmi a drogami. Možná taky za to, že to bylo celkem čtivé, když jsem to dočetla. Ale jinak jsem byla velmi nespokojená, hlavní hrdina se mi zdál dokonce hloupý, když nedokázal odhalit tak průhledné triky, které jsem rozeznala i já, která mám jinak v detektivkách potíž odhadnout, co která postava skrývá a jaká je doopravdy.

21.07.2013 2 z 5

Slovník lásky Slovník lásky David Levithan

Je snad jasné co každého, a tím pádem i mě, přítáhne k této knize. Je to její forma, která je opravdu originální. Tajemstvím krásy této knížky je ale její střípkovitost příběhů v náhodném (slovníkovém) pořadí, ze kterých si při troše snahy a s pomocí samotných hesel sestavíte překrásný příběh typického dnešního vztahu - "od tápavých začátků přes období vrcholné zamilovanosti po nevyhnutelnou krizi a snahu o její zvládnutí", jak je napsáno v anotaci. Co je ovšem ještě tajemnější, to je konec. Zůstává nám totiž otázka, jak to s "naším" párem nakonec doopravdy dopadlo. Dá se to vyčíst z knížky? Možná ano, ale třeba až na podruhé, napotřetí... Dobrý důvod, proč mít knížku v knihovně a vracet se k ní nejen o Valentýnovi...
Nakonec bych ráda poprvé napsala citát, který mě zaujal:
"ineffable
Tahle slova se nakonec stanou pouhými odrazy, jimž chybí pocity, jež slova vyjádřit nemohou. Snažit se psát o lásce je v zásadě stejné jako se snažit, aby slovník zobrazoval život. Bez ohledu na to, kolik slov obsahuje, nikdy jich nebude dost."

20.07.2013 5 z 5

Abeceda kostí Abeceda kostí Louise Welsh

Hned na začátku musím říct, že zařadit knihu do kategorie "detektivka" bylo nešikovné. Zařadit ji pod pojem "pravá anglická detektivka", to je navíc hodně nešťastné. Tohle je totiž ten pravý důvod, proč má knížka tak nízké hodnocení. Detektivku à la Agatha Christie, kterou nejspíš většina čtenářů očekávala, tu prostě v textu nehledejte. Místo toho si raději v knihovně či knihkupectví pozorně přečtěte, co stojí napsáno na obalu knihy. Stojí tam totiž, že se jedná o detektivní příběh, o odstavec dál, že je to směsice anglické detektivky, intelektuálního románu i společenské ságy. Z toho si už potenciální čtenář může udělat hezký obrázek o tom, co se chystá číst.
Co se týče mého hodnocení, v knize jsem zaznamenala prvky anglické detektivky (Murrayovo vyptávání se na oblíbeného autora, o němž konečně píše práci, si v ničem nezadá s Herculem Poirotem), dobrodružného románu s prvky thrillerů Dana Browna či románu Elizabeth Kostové Historička a také obyčejného společenského románu o víceméně všedním, postradatelném človíčkovi. Při četbě jsem ocenila krásné popisy prostředí, z nichž některé (například klikatá cesta kolem Loch Lomond) jsou mi důvěrně známé z mé loňské dovolené. Jako studentce české literatury se mi zase zalíbilo sledovat "kolegu" při práci. Občas mě to nutilo přemýšlet nad tím, jestli to bádání skutečně vypadá takhle nebo se něčím liší. A nakonec bych pochválila i poutavé vhledy do života ostatních postav, zejména do života Murrayova bratra Jacka, na konci knihy napraveného bouřliváka.
Jako tradiční anglická detektivka by kniha byla propadák. Jako směsice tří žánrů, které jsem si vypozorovala, jde však o poměrně kvalitní dílo, „nevšední čtení pro chytré čtenáře“, se kterým jsem byla spokojená.

17.07.2013 4 z 5

Hrbáčovo mládí Hrbáčovo mládí Paul Féval ml.

Jsem moc ráda, že jsem na tuhle knížku náhodou narazila chvíli před tím, než jsem začala číst Hrbáče. Přestože se mi kniha moc líbila, mám k ní své výhrady, díky kterým jsem musela srazit hodnocení. Zaprvé, tolik tiskových chyb to je opravdu ostuda. Hodně mi to při čtení vadilo. Zadruhé, ke konci mi připadalo, že těch náhod a vzájemných propojení je už nějak moc a také, i když to, jako kolikrát jinde, nepůsobilo křečovitě, nestačila jsem mrkat, jak rychlý spád najednou kniha nabrala. Nicméně stále zůstává faktem, že jsem se krásně navnadila na Hrbáče a už se na něj moc a moc těším.

09.07.2013 4 z 5

Dvakrát sedm pohádek Dvakrát sedm pohádek František Hrubín

Jako tříletá jsem dokázala přeříkat celou knížku bez jediného zadrhnutí, dokonce s vhodnou intonací. Což svědčí o tom, kolikrát jsem to od mamky slyšela :-) Teď žasnu, jak málo toho umí můj čtyřletý synovec, který by nebyl schopný přeříkat ani úvod...

O líné holce O líné holce Emil Ludvík

Další moje srdcovka, navíc je to příběh, který každého hezky poučí o tom, jak je důležité mít dobré srdce a stále pečovat o sebe a svět kolem nás.

03.07.2013 5 z 5

Jak rozumět médiím: Extenze člověka Jak rozumět médiím: Extenze člověka Marshall McLuhan

Jsem sice teprve v první třetině, ale s klidem můžu říct... Tohle dílo je prostě geniální! A i když už mu je skoro 50 let, je stále v mnohém nové a překvapující. Rozhodně nesmí chybět v knihovně nikomu, kdo se pohybuje ve světě médií či se o ně jen zajímá.

03.07.2013 4 z 5

Jak Indiánek Cvoček našel koníčka Jak Indiánek Cvoček našel koníčka Margaret Friskey

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek, mohla jsem ji číst pořád dokonala, aniž by se mi omrzela!

Příběhy z Medové stráně Příběhy z Medové stráně Václav Deyl

Tahle knížka nesměla chybět mamce v kabelce kdykoliv mě vedla k doktorovi na ušní. Jinak bych se jí tam asi zbláznila strachy (měla jsem časté záněty středního ucha). Proto na tuhle knížku s láskou vzpomínám, protože snad právě ona nejvíc stojí za mou nynější lásku ke knihám.

03.07.2013

Strážce majáku Strážce majáku Jan Cimický

Škoda, škoda... V knížce, vlastně v jejím příběhu, byl daleko větší potenciál, než jaký byl využit. Autor se také nedokázal zdržet občas zbytečných dialogů a nadbytečného vysvětlování a díky tomu chvílemi knížka působila vlastně směšně. Asi bych dala jen ty dvě, možná tři hvězdičky, ale za ten příběh, který mě tolik okouzlil, když jsem knížku vzala v knihovně do rukou, prostě musím dát víc...

01.07.2013 4 z 5

Bílá místa české historie 2 Bílá místa české historie 2 Jiří Bílek

Tento díl se zabývá 18. stoletím. Mezi nejzajímavější patří osudy zbojníků Jánošíka a Ondráše, sochaře Matyáše Bernarda Brauna, hraběte Antonína Šporka, jezuity Antonína Koniáše nebo třeba Josefa II.

01.07.2013

Slovník českých synonym a antonym Slovník českých synonym a antonym kolektiv autorů

Pro mě jedna z nejotevíranějších knih :-)

30.06.2013 5 z 5

O zlaté rybce a jiné slovanské pohádky O zlaté rybce a jiné slovanské pohádky Jan Červenka

Knížka, ze které mi předčítal můj otec, který zemřel příliš brzy...

29.06.2013 5 z 5