Abeceda kostí

Příběh o posedlosti a pohřbených tajemstvích. Pravá anglická detektivka a ještě něco navíc. Stará univerzita v Glasgowě, mondénní svět umělců v Edinburghu, ale také drsná krajina ostrovů při pobřeží Skotska – drsná nejen díky svému divokému charakteru a severskému klimatu, ale i tím, jak utváří ty, kdo v ní žijí... To jsou kulisy mnohovrstevnatého detektivního příběhu, jehož autorkou je uznávaná spisovatelka Louise Welshová. Nestává se často, aby se literární vědec stal akčním hrdinou. Když však skotský badatel začne pátrat po příčinách smrti rebelského básníka, právě něco takového se mu přihodí. Četba románu Abeceda kostí bude nezapomenutelným zážitkem pro všechny milovníky skvělých anglických detektivek, intelektuálních románů i společenských ság....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123441/abeceda-kosti-123441.jpg 2.736
Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Práh

Naming the Bones, 2010

Kniha Abeceda kostí

trudoš
20.03.2018

Spíš než jako detektivku vystavěla Louise Welshová Abecedu kostí po vzoru společenského románu. V rámci „pokleslého“ žánru tak nelze knihu hodnotit příliš pozitivně, protože kriminální motiv je nastolen až k závěru a hrdina k němu přijde jak slepý k houslím. Do té doby se jen mluví, hodnotí, popisuje, kritizuje. A nevylepšují to ani skryté odkazy na Arthura Conana Doyla, nebo Agathu Christie, protože nemají jiného významu, než být uměleckou pózou.
Naštěstí stylistika není vůbec špatná a díky ní vyprávění příjemně šlape, přestože krize středního věku není právě téma, co jsem původně očekával. Pátrání po životě nedoceněného básníka také bohužel není moc napínavé, už jen proto, že se autorka zaměřuje častěji na variace mileneckých neřestí než nějaké skutečné záhady. Tedy ne, že by se souložilo, spíš se hodnotí důsledky nevěr různých postav. Celé to pak stojí na klasickém ženském „místo toho, abychom si to vyříkali hned, budeme raději nešťastní až do konce života“, a to jde vážně mimo mě.

babicka_amalka
30.05.2017

no, tak mám pocit, že autor anotace na přebalu knihy a já jsme četli každý úplně jinou knihu ;-); nezapomenutelný zážitek to opravdu byl, ovšem tentokrát bohužel v tom negativním smyslu; snad jen popis ostrova a ostrovního života mě zaujal a umožnil mi knihu dočíst;

Hanulka25
05.04.2017

Docela zajímavý příběh obalený spoustou zbytečných popisů všeho možného.

ELMA
28.08.2016

Předně by se slušelo říct, že tohle není detektivka, ne v pravém slova smyslu. Takže pokud čekáte Agathu v moderním hávu, sáhněte raději po jiné knize.
V anotaci je použítá věta, že jde o příběh o posedlosti a pohřbených tajemstvích a s tím se plně ztotožňuji. Příběh o lidské tragedii a nepochopení. Nicméně proto, že první polovina knihy byla nudná a šedivá jako ty ostrovní mlhy, dávám nižší hodnocení.

jaja1989
07.05.2016odpad!

Bože, co to je za hovadinu ?Jako já mám detektivky ráda, ale tohle bylo utrpení číst.

Vitnerová
10.12.2015

Jedna z nejpodivnějších knih které jsem kdy četla. Určitě doporučuji! :-)

eiramka
18.03.2015

Je to zvláštní kniha - rozhodně ne typická detektivka. Atmosféra je ponurá a děj dost depresivní, nemůžu ani říct, že by mi hlavní hrdina byl nějak zvlášť sympatický - ale přesto mě autorka zaujala a přinutila číst dál a dál . Pátrání po životě a smrti básníka, otázka, zda se změní pohled na dílo, když bude čtenář znát více o životě autora. Téma smrti, sebevraždy, přátelství, lásky, úspěchu a odpovědnosti - všechno namícháno, ale konečnému výsledku jakoby něco scházelo...nebo něco přebývalo. Prostě k dokonalému požitku z četby nedošlo, ale ztracený čas to taky nebyl.

ladyfromskye
17.07.2013

Hned na začátku musím říct, že zařadit knihu do kategorie "detektivka" bylo nešikovné. Zařadit ji pod pojem "pravá anglická detektivka", to je navíc hodně nešťastné. Tohle je totiž ten pravý důvod, proč má knížka tak nízké hodnocení. Detektivku à la Agatha Christie, kterou nejspíš většina čtenářů očekávala, tu prostě v textu nehledejte. Místo toho si raději v knihovně či knihkupectví pozorně přečtěte, co stojí napsáno na obalu knihy. Stojí tam totiž, že se jedná o detektivní příběh, o odstavec dál, že je to směsice anglické detektivky, intelektuálního románu i společenské ságy. Z toho si už potenciální čtenář může udělat hezký obrázek o tom, co se chystá číst.
Co se týče mého hodnocení, v knize jsem zaznamenala prvky anglické detektivky (Murrayovo vyptávání se na oblíbeného autora, o němž konečně píše práci, si v ničem nezadá s Herculem Poirotem), dobrodružného románu s prvky thrillerů Dana Browna či románu Elizabeth Kostové Historička a také obyčejného společenského románu o víceméně všedním, postradatelném človíčkovi. Při četbě jsem ocenila krásné popisy prostředí, z nichž některé (například klikatá cesta kolem Loch Lomond) jsou mi důvěrně známé z mé loňské dovolené. Jako studentce české literatury se mi zase zalíbilo sledovat "kolegu" při práci. Občas mě to nutilo přemýšlet nad tím, jestli to bádání skutečně vypadá takhle nebo se něčím liší. A nakonec bych pochválila i poutavé vhledy do života ostatních postav, zejména do života Murrayova bratra Jacka, na konci knihy napraveného bouřliváka.
Jako tradiční anglická detektivka by kniha byla propadák. Jako směsice tří žánrů, které jsem si vypozorovala, jde však o poměrně kvalitní dílo, „nevšední čtení pro chytré čtenáře“, se kterým jsem byla spokojená.