LadyAnn LadyAnn komentáře u knih

Mizérie Mizérie Andrzej Tichý

Bohužel velké zklamání, ačkoliv jsem se na knížku dle anotace těšila. Vůbec jsem se ale “nechytila” a nepochopila, co vším tím hutným popisem bez děje chtěl autor sdělit. Subjektivní pocity: absence příběhu, nadbytek sprostých slov, celkově nesrozumitelné. Přesto věřím, že jiní čtenáři se mnou mohou nesouhlasit :)

10.01.2020 1 z 5

Vařit medvěda Vařit medvěda Mikael Niemi

Ne, tak tato knížka mi nesedla... těžkopádné, zvláštní, nečte se to snadno, bohužel zklamání. Chválím alespoň námět a obálku.

25.09.2019 2 z 5

Evropské jaro Evropské jaro Kaspar Colling Nielsen

Skoro dokonalé! Hvězdička dolů za konec (vykrádačku mých milovaných Hroznů hněvu + poslední dvě kapitoly, které mi ke zbytku knihy moc neseděly).

03.09.2019 4 z 5

Opilý námořník Opilý námořník Arthur Rimbaud

Nádherné ilustrace a můj oblíbený Rimbaud. Nemusím psát víc. Děkuji autorovi za úchvatný čtenářský (či spíše umělecký) zážitek!

22.02.2019 5 z 5

Vyhlazení Vyhlazení Thomas Bernhard

Poté, co tento román zmínil v jedné ze svých knih můj oblíbenec Karl Ove Knausgård (mimochodem, cítím zde možnou inspiraci či vliv), nadešel konečně na Bernharda ten pravý čas. Vybrala jsem si k prvnímu čtení jeho poslední dílo, ale nelituji. Je to depka, je to zvláštně napsané, je to bichle... ale je to skvělé! Plně souhlasím s velmi výstižným komentářem hned pod tím svým :)

04.01.2019 4 z 5

Dcera Dcera Jane Shemilt

Dceru nejdříve četla moje sestra a vůbec se jí nelíbila. I přes toto “varování” jsem knížce dala šanci, ale byla to opravdu ztráta času. Stačí si přečíst prvních 40 a posledních 10 stran - začátek je vlastně ještě nejlepší část, rozuzlení je divné a vše mezi tím bohužel velká nuda, bez kvality i emocí.

28.12.2018 2 z 5

První láska, poslední pomazání První láska, poslední pomazání Ian McEwan

Neopakovatelná knížka, na kterou se nezapomíná. Silné čtení, všechny povídky mě skutečně zasáhly.

10.07.2018 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Nebylo to špatné, líbil se mi i (mnohými zde kritizovaný) pomalejší začátek. Pěkně, čtivě napsáno a přeloženo. Závěr a rozuzlení nebyly předvídatelné, ale za závěrečnou "hru na schovávanou" ubírám hodnocení - kniha má pomalejší, komornější tempo a proto mi samotný konec nesedl.
Doporučuji číst se sklenkou vína...

07.12.2017 2 z 5

Doktor Glas Doktor Glas Hjalmar Söderberg

Stěžejní součást švédské literatury, která je i po více než sto letech v nahlížení na problematiku morálky a spravedlnosti aktuální. Příběh o osamělém a nešťastném doktorovi formou deníku odhaluje jeho pocity při plánování, zda a jak má zabít kněze, který týrá svoji ženu. Přečteno za jeden den, doporučuji!

29.10.2017 4 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Moje první setkání s autorkou a příjemné překvapení. Přečteno za víkend, příběh plyne svižně a nabízí nečekané a chytré zápletky. Mrazivá, ponurá a divoká příroda fjordů dokresluje atmosféru a několikrát mě během čtení až "vystrašila". Slušná detektivka, jen je škoda jednoduššího jazyka (možná vinou slabého překladu).

23.07.2017 4 z 5

Tohle je moře Tohle je moře Mariana Enríquez

Tohle... se nepovedlo. Z úcty k autorce se radši nebudu vyjadřovat více. Divím se, že byla kniha vůbec přeložena a vydána, tady Host zklamal. Hvězdička za pěkné grafické zpracování.

21.03.2019 1 z 5

Kouzelníkův únik z reality Kouzelníkův únik z reality Lars Vasa Johansson

Tady jsem se netrefila a jdu proti proudu... mám ráda jak severskou literaturu, tak nakladatelství Host, ale tuhle knížku jsem nepochopila a nedokážu dočíst.

05.10.2018 1 z 5

Tirza Tirza Arnon Grunberg

Předně zde vyjádřím nepochopení, čím a proč si Grunberg zasloužil nálepku "český Viewegh" - nemyslím si, že je lze srovnávat kvalitativně, ani žánrově.

Tirza je výborný, ponurý příběh (byť s občasnými náznaky černého humoru). Grunberg je skvělý vypravěč a nebojí se žádného tabu, emoce ždíme občas až za hranou, ale nepůsobí pateticky ani vulgárně, zkrátka a dobře, umí psát.
Přijde mi škoda, že si nenašel více fanoušků - 13 hodnocení této knihy 9 let od vydání je na můj vkus sakra málo.

31.08.2018 4 z 5

Zeptej se prachu / Ask the Dust Zeptej se prachu / Ask the Dust John Fante

Bohužel v knize nenacházím genialitu, kterou opěvují komentáře přede mnou. Hlavní hrdina na mě působí labilně a krajně nesympaticky, jeho myšlenkové pochody a jednání jsem se po pár stránkách už ani nesnažila chápat. Žádný hlubší dojem, žádné emoce a po delší době zklamání ze čtení.

18.04.2018 2 z 5

Mount Kodaň Mount Kodaň Kaspar Colling Nielsen

Zvláštní a vskutku originální knížka, kterou nedokážu přirovnat k ničemu, co jsem doposud četla. Autor píše svižně, leč velmi poutavě. Stylem vyprávění a bizarním, groteskním až černým humorem se mi trefil do vkusu. Jednotlivé příběhy jsou přes množství absurdit vlastně uvěřitelné... a znepokojivé. Příjemné překvapení!

27.09.2018 4 z 5

Mischling Mischling Affinity Konar

Zklamání, dočteno letmo... knížka mě vůbec nezasáhla... autorka příliš tlačí na pilu, bez atmosféry.

23.06.2018 2 z 5

Kat a jeho žena: Život a smrt Reinharda Heydricha Kat a jeho žena: Život a smrt Reinharda Heydricha Nancy Dougherty

Obsáhlá publikace, která přináší komplexní pohled na Heydricha z pracovní i osobní stránky a zdařile popisuje dobu, ve které žil. Kniha je i přes svou detailnost čtivá a tedy přístupná všem čtenářům, obecně známá historická fakta doplňuje i mnoho nových informací. Doporučuji!

17.05.2024