Doktor Glas

Ve Švédsku se používá pojem glasovská otázka pro problém, zda člověk smí posloužit dobré věci tím, že někoho zabije, zda tedy smí brát spravedlnost do vlastních rukou. Tento poutavý příběh lze číst jako román milostný i kriminální. Titulní postava doktor Glas se rozhoduje, zda má zabít muže, který týrá a ničí svou manželku, s níž se Glas sblíží. Myšlenková atmosféra příběhu je silně ovlivněna filozofickými směry, které byly moderní na přelomu století a jejichž nositeli byli kupříkladu Schopenhauer, Nietzsche, Darwin a Freud. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31407/doktor-glas-31407.jpg 3.710

Doktor Glas

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Host

Marekh

Citát z knihy, který se mi líbil:

Člověk si přeje být milován. Nesplní-li se mu to, chce být obdivován, a nesplní-li se mu ani to, chce být obáván, v dalším případě nenáviděn a proklínán. Člověk touží zanechat v lidech nějaký pocit, duše se bojí prázdnoty, chce kontakt za každou cenu.

LadyAnn
29.10.2017

Stěžejní součást švédské literatury, která je i po více než sto letech v nahlížení na problematiku morálky a spravedlnosti aktuální. Příběh o osamělém a nešťastném doktorovi formou deníku odhaluje jeho pocity při plánování, zda a jak má zabít kněze, který týrá svoji ženu. Přečteno za jeden den, doporučuji!

MOu598
11.08.2017

Četla jsem v květnu 2010. Podle mých poznámek:
V ich formě píše maloměstský doktor formou deníku, období asi půl roku.
Zajímavé, rozjímavé.
Trochu mrazící ze samoty a cizoty.
Citát:
"Pro někoho není samota okolností, do jíž se dostal, nýbrž vlastností."
"Živote, já ti nerozumím! Ale netvrdím, že je to tvou vinou. Beru to tak, že jsem spíš nezdárný syn než ty nedobrý otec."

Erik Hjalmar Fredrik Söderberg

Erik Hjalmar Fredrik Söderberg