Kyri Kyri komentáře u knih

Kletba Kletba Vladimír Šlechta

Úvod vypadal zajímavě, ale pak se to trochu vleklo, takže jsem knížku četla dost dlouho. Hlavní postavy se chovaly mimo očekávání (Goweryho ne-pacifistické jednání, řešení partnerských problémů Hargem, apod.), to mi moc nevyhovovalo. Je ale fakt, že tyhle pasáže jsem opravdu četla jedním dechem. Konec naopak takový nijaký, ale chápu, že bude ještě jedna kníha, tak do ní musí něco zůstat.

02.11.2021 3 z 5

Návrat ke zdraví Návrat ke zdraví O. Carl Simonton

Knížka je to opravdu stará. Ve své době muselo jít o průlomovou publikaci. Poprvé to vyšlo v osmdesátých letech, aktualizované to nebylo. Takže část informací je vousatá, nebo notoricky známá. Autoři udělali pilotní studii, ve které ukázali souvislost mezi zlepšením stavu u pacientů v terminálním stadiu rakoviny a využití imaginací a jiných psychologických postupů. Nicméně počet respondentů je minimalistický a statistika základní. Postupy v imaginacích jsou direktivní, metafory moc konkrétní. Přesto kniha ukazuje postupy, které se autorům osvědčily a lze je využít k další práci, tedy poté, co se trošku zmodernizují a opráší.

14.10.2021 3 z 5

O krok pozadu O krok pozadu Henning Mankell

Tato část série s Wallandereme podle mého názoru patří mezi ty velmi zdařilé. Přišlo mi to napínavé, líbila se mi práce s intuicí komisaře. Jeho zdravotní problémy mě naopak nechávaly klidnou :). Jen jsem trochu váhala, jestli by opravdu bylo možné, aby policisté vyšetřovali vraždu svého kolegy.

25.08.2021 4 z 5

Focusing Focusing Eugene T. Gendlin

Ódy na to, že focusing je geniální, všeřešící metoda, kterou klient zvádne sám, se mi opravdu nezamlouvají. Je to prostě jedna z mnoha metod, která je v knížce popsaná do bezvědomí, aby se to mohl ten laik naučit. Hned na začátku autor zmiňuje kazuistiku, kdy mu volá klientka, jeho klientka, která focusing už umí (naučila se to s ním, ne z knížky), a stejně není schopná bez jeho pomoci zvládnout aktuální situaci. Tak asi tak je to pro laiky, o samoucích nemluvě... Když vynechám tyhle marketingové nesmysly, tak je metoda opravdu velmi pečlivě popsaná a nesporně je užitečná. Na mě trochu plytké čtení se stále se opakujícím obsahem. Podstata, která se mi smrskla do 2 A5 rukou psaných poznámek, je vysvětlená a užitečná.

13.07.2021 3 z 5

Umění pomáhat Umění pomáhat Ivan Úlehla

Knížka je výbornou kompilací literatury o krátkodobém, na řešení orientovaném přístupu. Najdete tam zajímavé postřehy a citace, a je to opravdu velmi komplexní. Nicméně je to užitečné spíš pro studenta a i od toho bych chtěla, aby si přečetl zdrojovou literaturu a tuto knihu použil jen pro zopakovaní. Nevídím nic vlastního, co tam přidal autor.
Mám jednu připomínku. Uznávám, že je to pro sociální pracovníky, ale přesto mi přijde, že by bylo fér výrazně uvést, že jde o uplatnění jedné psychoterapeutické školy z mnoha. Zdá se, že pro sociální práci se tento přístup perfektně hodí, ale odpovídalo by to pravidlu o rozšiřování a ne zužování možných cest pro klienta (v tomto případě pro studenta, čtenáře).

13.07.2021 4 z 5

Pragmatika lidské komunikace Pragmatika lidské komunikace Paul Watzlawick

Kniha je to odborná a těžká. Autor má ve zvyku v úvodu kapitoly stručně a velmi nesrozumitelně vysvětlit pojem nebo jev. Naštěstí se tomu věnuje dál, takže to postupně lze pochopit. Některé stránky v první půlce knihy jsem četla víckrát, abych se chytila. Někdy zavádí pojmy, které jsou známé, ale chápe je trochu jinak, což je krajně matoucí. Obecně je to užitečné a zajímavé, i když už trochu starší, takže někdy známé a někdy překonané. Ale zase je to základ určitého paradigmatu, které je dobré vstřebat...

30.06.2021 4 z 5

Jak skutečná je skutečnost? Jak skutečná je skutečnost? Paul Watzlawick

Kniha je členěná do několika částí. Některé jsou zajímavější, než jiné. Autor má načtenou literaturu z různých oblastí od psychologie po fyziku. Je tam spousta i málo známých informací a postřehů, něco z toho je už trochu zastaralé (první vydání 1976), ale překvapí, kde dokázal být autor nadčasový vizionář. Pro mě byly hodně zajímavé první dvě kapitoly o komunikaci, méně mě zaujala komunikace se zvířaty a tematika mimozemšťanů. Nicméně závěr s úvahami o paradoxech cestování v čase mě opět přitáhl.

12.05.2021 4 z 5

Práce jako droga Práce jako droga Tomáš Novák

Kniha je napsaná lehkým perem. Je vtipná a zajímavá. Víc se mi líbily autorovy úvahy, než různé dotazníky a typologie citované od jiných autorů. Faktem je, že styl je trochu méně moderní, ale i to se mi líbilo.

06.05.2021 4 z 5

Úvod do neštěstí Úvod do neštěstí Paul Watzlawick

Na první dobrou mi knížka udělala nepříjemný pocit. Je to skutečně psáno tak, že autor nás učí, jak být nešťastný. Takže se pořád objevují doporučení, jak se víc poškodit. Četla jsem to jako odbornou knížku, s odstupem, přesto mi to bylo nepříjemné. Musíte si to stále převádět do pozitivní roviny. Navíc z knížky zaznívá takový nehezký, kritický vztah k lidem, kteří si takto škodí. Tenhle postoj jsem si nechtěla odnést. I když se to tváří, jako ironie, z mého pohledu je to kniha plná ošklivého vztahu k lidem, kteří se z pohledu autora nechovají správně. Kdybych to nepotřebovala, nečetla bych.
Jsou zde popsány různé strategie, kterými si můžeme škodit. Ty si jsou velmi blízko a trochu pochybuji, jestli je jejich oddělení nějak užitečné (uctívání minulosti vs. obracení se do minulosti). Členění kapitol mi taky není úplně jasné. Některé zmínky jsem vůbec nepochopila (např. tu o židovských matkách, které nemusejí být ani matky ani židovské - není vůbec jasné, jak se tato citace vlastně váže k tématu kapitoly).
O autorovi celkově mám výborné mínění, ale tohle je velmi slabé. Lze tam velmi opatrně načerpat nějakou inspiraci.

02.05.2021 2 z 5

Zázračná otázka Zázračná otázka Steve De Shazer

Kniha i přístup se mi jeví velmi užitečné. Vyhovují mi přepisy dialogů, takže lze sledovat, jakým způsobem konzultace skutečně probíhají. Hůř jsem se prokousávala citacemi Wittgensteina. Přijdou mi užitečné, nicméně jsou konfuzní, i když se o to asi ani nesnaží. Autor se snaží trochu na sílu najít filosofický kontext svého přístup. Potřeba vymezit se od psychoanalýzy na mě opravdu dobře nepůsobí. Přijde mi to zbytečné a ne úplně důstojné... Defenzivně na mě působí odpovědi na otázky v závěru (ignorování emocí apod.). Úvahy o slovesech "být" a "myslet" mě naopak moc bavily :). Lepší překlad názvu by byl "Otázka na zázrak", použitý název je matoucí.

15.04.2021 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Na to, že je to kniha pro mládež, mi to přišlo opravdu fajn. Pěkně propracované postavy, gradující příběh. Početla jsem si. Fantasy kulisy mi přišly nadbytečné a zbytečně košaté, ale celkem úspěšně jsem je ignorovala a obsah to nijak neovlivnilo.

08.04.2021 4 z 5

Posílení rodiny. Příručka krátké terapie zaměřené na řešení Posílení rodiny. Příručka krátké terapie zaměřené na řešení Insoo Kim Berg

Velmi užitečná kniha k seznámení s terapií zaměřené na řešení a pomoc pro lidi, kteří pracují s problémovými rodinami. Můj obor to není, ale knize se nedá upřít kvalita i praktičnost.

15.03.2021 5 z 5

Kognitivně-behaviorální terapie : Úvod do teorie a praxe Kognitivně-behaviorální terapie : Úvod do teorie a praxe Ján Praško

Velmi přehledná a praktická učebnice. Je tu popsáno mnoho technik pro inspiraci i využití. Výborná práce.

15.02.2021 5 z 5

Katatymně imaginativní psychoterapie Katatymně imaginativní psychoterapie Hanscarl Leuner

Velmi dobrá učebnice katatymního prožívání obrazů. Jsou tam příklady, které ukážou postup lépe,než popis. Kniha je ale i dobře a přehledně strukturovaná. Dost teoretická i praktická. Úplně mi nevyhovuje německá důkladnost (občas se popisuje detail, který je zbytečný) a nesdílím ani autorovu paniku z práce s lesem nebo potápěním. Celkovou užitečnost ale hodnotím velmi vysoce.

15.02.2021 4 z 5

Sám proti agresi Sám proti agresi Tomáš Novák

Kniha rozhodně není určena někomu, kdo bojuje s agresí v jakékoliv formě. Pokud by ji četl někdo, kdo potřebuje najít inspiraci, jak bojovat s násilím, asi by spíš získal pocit, že stejně nevyhraje a že to nemá smysl. Navíc vyšla už ve 20. století, takže názory tam nemusí zcela souhlasit s těmi současnými. Autoři chvílemi nabízejí inspiraci v asertivním chování, ale jsou tak řídké, opatrné, že se zdá, že ani oni jim moc nevěří. Co je na ní zajímavé, je opravdu velké množství zajímavých kazuistik a příkladů. Líbí se mi i úvaha o harassmentu. Problematika agrese je rozdělená do kapitol podle situace, kde se může vyskytnout (v rodině, v práci, ve škole...) a na závěr je kapitola o agresi v přírodě (dnes už asi hodně známá fakta) a kontakty, kam se obrátit. Líbí se mi, že autoři mají načtenou literaturu a přesto názory z ní nepapouškují, jak to je v poslední době časté, ale vkládají vlastní postoje a názory.

25.12.2020 3 z 5

Jak zdolat skálu jménem deprese Jak zdolat skálu jménem deprese Sue Atkinson

Jde o publikaci, kterou psal laik se zkušeností s depresí pro lidi s depresí nebo pro jejich blízké. Přijde mi to jako pěkná literatura pro orientaci v problému, typy, co dělat, co pomáhá někomu jinému, vědět, že v tom nejsem sám. Myslím, že ji lze s čistým svědomím doporučit někomu, kdo podobný problém řeší.

19.12.2020 4 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Z knížky mám rozporuplné pocity. Není to Mawerova klasika. Nicméně se dá říct, že výborně nastudoval problematiku, čerpal z odborných pramenů. Vzniklo dílo, které je ale trochu nesourodé.
Dozvíte se spoustu věcí o genetice. To je zajímavé a poučné. Pak se dozvíte hodně informací o Mendelovi - a dozvíte se to, co je věrohodné a ověřené, takže taky moc fajn. Pak je třetí linie, ta je dějová, románová. Ta se mi taky moc líbila. Mám ale pocit, že to dohromady moc neštymuje. Proto asi ta rozporuplná hodnocení od ostatních.

01.11.2020 3 z 5

Noční můry zabíjejí Noční můry zabíjejí Frédéric Lenormand

Lenormanda čtu. Přečetla jsem několik dílů, které mají různou kvalitu od "super" po "slabší". Bohužel tento díl patří mezi ty slabší. Když si uvědomím, že se děj odehrává ve dvou konkurenčních klášterech, nechává čtenáře uvažovat, o čem jejich existování vlastně je, zní mi to dobře. Přesto jsem tu knížku četla nekonečně dlouho, nutno ale uznat, že jsem ji nakonec dočetla, proto ty tři hvězdy.
P.S.: přečetla jsem od Gulika všechno. Myslím, že je to mistr. Nicméně mě Lenormandovo pojetí nijak neuráží. Má výborné znalosti historie i prostředí a trochu víc smyslu pro humor. Jeho postavy sice nejsou božsky dokonalé (myslím soudce a jeho manželky), ale díky tomu jsou civilnější, vtipnější a uvěřitelnější :)

11.09.2020 3 z 5

Než pomine tvůj hněv Než pomine tvůj hněv Åsa Larsson

Kniha mě pozitivně překvapila. Celý nápad mi přišel docela fajn. Duch nedráždil, nevyvolával dojem esoterična. Spíš byla otrava, že člověk celou dobu ví, kdo to udělal, jen se čeká, až to policie vyšetří (a to je opravdu doba). Nicméně souvislost s válečným obdobím mi přišla zajímavá. Možná mi to lépe pomohlo pochopit, proč se Skandinávie tak nasměrovala na socialismus.
Ke konci děj trochu ztratil energii a jak jsme věděla, že už jen čekám, až se vrah přizná a vysvětlí, co přesně se stalo, nemohla jsem to dočíst. Navíc autorka má ve zvyku dělat opravdu přehnané závěrečné scény, což se povedlo i tentokrát :).
Četla jsem to anglicky, tak nevím, jestli se mi to jen zdálo, nebo analogie mezi psím a lidským chováním, je poněkud nevkusná.

31.08.2020 4 z 5

Evangelium podle Jidáše Evangelium podle Jidáše Simon Mawer

Tak tohle vážně nedám. Je to nepřehledné a nudné. Vážně je nutné dělat výčet svatých patronů a jak hnusně zemřeli. Asi je to pro někoho, koho zajímá víra nebo spíš teologie.
Knihu jsem koupila, protože jsem věřila autorovi. Příště budu opatrnější a přečtu si recenze, než za něco takového zaplatím.

24.07.2020 odpad!