Kudík Kudík komentáře u knih

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Jedná se o mé první setkání s touto autorkou. Po této knize vím, že nebylo poslední.
Děj je napínavý, prolíná se současnost s minulostí. Nyní „květinářka“ Lily a neurochirurg Ryle, tehdy mladá Lily s bezdomovcem Atlasem. Konec je rychlý. Hlavní témata jsou láska a násilí. Přečteno za 1,5 dne. Těším se na další tituly této autorky.

17.07.2019 5 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

(SPOILER) Po mnou přečtené autorčině knize "Ve stínu Hvozdu" a sérii "Scholomance" se jedná o opět parádní kousek, ke kterému se za čas ráda znovu vrátím. Předností děl NN je charakteristika postav, správná dávka fantasy a napětí, vč. inspirace nejen slovanskou mytologií, ale v tomto případě i židovskými tradicemi a zvyky.
V knize máme tři hlavní hrdinky, a to Mirjem, Wandu a Irinu. Každá pochází z trochu jiné společenské vrstvy, ale přesto se jejich osudy silně protínají. Mirjem pochází z rodu lichvářů a významnou roli zde mají i její rodiče, děda, a také její vazalové. Wanda je jediná dívka pocházející z osmi dětí z chudé rolnické rodiny, kde přežila pouze ona a její dva bratři Sergej a Stepon. Irina je dcerou vévody, i když její dětství a dospívání v malém a strohém půdním pokoji s "chůvou" Magret nebylo moc plné blahobytu a vřelosti. Další zásadní postavy jsou "bezejmenný" král Staryků a car Mirnatius vč. Černoboha. Zajímavou postavou je i Timur Karimov, která mě chvilku přivedla na scestí.
Osobně se mi asi nejvíce líbil příběh a pohled Mirjem, i když Irina s Wandou byly hned v závěsu. První dvě měly velkou dávku důvtipu a odhodlání, avšak ze začátku ani jedna z nich neoplývala nadmíru citem, i když jejich skutky si trochu protiřečily.

Odpověď na dotaz: Jaké má královna Staryků povinnosti?
„Odvíjejí se od jejích darů, kterýžto máš pouze tento jediný,“ odpověděl. „Zabav se s ním.“
„Když nebudu mít nic pro zpestření, možná se začnu tak nudit, že s tím úplně přestanu,“ namítla jsem. „Klidně mi můžeš říct, jaké mám další povinnosti, a nechat na mně, abych se rozhodla, co zkusím.“
„Dokážeš za letního dne rozpoutat stoletou zimu nebo ze země vyvolat nové sněhové stromy?“ zeptal se uštěpačně. „Dokážeš pozvednout ruku a uzdravit zraněnou horskou stěnu? Až toho budeš schopná, tehdy budeš skutečnou královnou Staryků. Do té doby si přestaň bláhově namlouvat, že jsi něčím jiným, než ve skutečnosti jsi.“

11.04.2024 5 z 5

Recept na pana Dokonalého Recept na pana Dokonalého Anni Rose

Škoda chybějícího humoru (oproti přechozímu dílu), a také kvantita hlavních postav, která nepokryje kvalitu. Zvláštní styl vyjadřování autorky a přeskakovaní v čase, ději a postavách je kapitola sama pro sebe. Musela jsem se soustředit na to co se kdy stalo, proč, a kdy to konečně postavy odhalí či vyřeší.
Máme zde tři kolegyně v účetním oddělení, bráno od nejstarší Maggie Simpsonové přes Jess Willerseyovou až po Saru Maynardovou, dále jejich (nepřekvapivé) nové protějšky i Jessina aktuálního ex Martina Cowleyho. Neil Jackson má "anonymního" klienta, který chce koupit a reorganizovat společnost, ve které je trojlístek zaměstnán. Každá z žen čelí jistým problémům v soukromém životě, Jess se obává, aby se Martin nevrátil a ráda by místo kontroly čísel fotografovala, Maggie potřebuje zařídit pohřeb své právě zesnulé matky a Sara je hodně naivní a touží po ideálním partnerovi. Do toho se jich dotýkají změny na pracovišti. Děj hodně zachraňuje novofundlanďan Dudley a kocour Generál Gordon, kteří zde byli nejdokonalejší. :)

29.02.2024 3 z 5

Bezpečný přístav Bezpečný přístav Marie Laval

Škoda jen, že nebylo více toho cestování Pryskyřníkem po vymyšleném poloostrově Arrandale, náležícím k ostrovu Skye, i když řídit takovou mobilní knihovnu po popsaných cestách není jednoduché. Přesto mít jako pracovní náplň rozvážení štěstí a potkávat tak sympatické obyvatele (až na pár výjimek) je opravdu práce snů. Postavy, příroda, stáda ovcí a skotského náhorního skotu, racci s navigací, ubytování v Chalupě Mořské panny, posezení a občerstvení v čajovně U Máslového koláčku a mnoho dalšího uzdravuje knihovnici Jennu Palmerovou z jejího více než toxického vztahu. S tím vším, ale hlavně i díky tomu všemu, získá nejen protivného šéfa Daniela McGregora, a také mnoho dalších nových přátel. Že šéfík nebude takový despota, ale i záchranář, vytížený hospodář a hlavně milující strýc... k tomu se Jenna celkem rychle propracuje sama.

05.02.2024 4 z 5

Jak svést ostýchavou dámu Jak svést ostýchavou dámu Sabrina Jeffries

Věnování v prvním díle mi napovědělo, že se Stonevill již někde objevil, ale až zde jsem pochopila, že tato série se má číst po "Škole dědiček". Nevadí, někdy jí snad také zdolám.
Lady Minerva Sharpeová je autorkou krvelačných gotických románů, kde čerpá inspiraci za svého života. Líbí se mi, jak okolí a rodina přesně ví, kdo představuje její hrdiny, hlavně oblíbeného padoucha markýze z Rocktonu. :) Nebyla by to ona, aby závěrem nepřekvapila. Díky Gilesi Mastersovi, advokátovi a zdárnému sekundantovi bratrů Sharpeových v mladších letech, se podaří poodhalit zápletku ohledně smrti rodičů Lewise a Prudence. Zatím asi nejlepší díl.

28.10.2023 4 z 5

Štěstí voní jako chleba Štěstí voní jako chleba Pauline Mai

Porovnám-li tento titul s ostatními od této autorky, tak mi přijde jako (prozatím) její nejlepší. Mila byla prostě hrozně milá. :) Dále také neuvěřitelně naivní a ono již její členství v romantickém klubu vyprávělo samo o sobě, ale mít takové přátele jako byl Leon, Fiona a Josefína, tak jsem v něm také. Potkala však Thea a tam dostaly její romantické představy trošku na frak, anebo stručně se seznámila s realitou. Po ztrátě zaměstnání a zjištění, že Theo je zasnoubený se díky přátelům dostává na dva měsíce do Skotska, a to do fiktivní vesnice Applemore, kde po zabydlení se v domě, který hlídá, a to vč. dvou koček, narazí na tajemství a jako dcera pekaře, také na zásadní problém, což je nedostatek pečiva. Toastový chléb odmítá a pečení bere jako příjemnou terapii a náplň volného času. Díky svému umu se seznámí se svými sousedy a začne provozovat výměnný obchod. Chleba za šálu, různé lekce, stravu..... V domě se celkem originálně objeví i syn majitelů Finley, který z počátku jejímu kvásku nehoví. Oceňuji popis přípravy, hnětení a pečení, což vč. slova chléb zabralo dobrou třetinu. Ještě více si cením receptů v samém závěru.... možná někdy seženu ingredience a odvahu něco z toho prubnout. Celkově nenáročné a příjemné čtení s nepřekvapivými zvraty.

08.09.2023 4 z 5

Dokonalá pohádka Dokonalá pohádka Elísabet Benavent

(SPOILER) Dokonalá pohádka neexistuje (nemyslím tím pouze tento příběh, ale obecně). První cca polovina, a to seznamování se Margot "Smutnoočky" s Davidem byla skvělá. Krásně to doplňovalo špičkování všech tří sester (trhlá Patricie, super Candela a hledající se nejmladší Margot) vč. komentování jejich matky s "kočičím" ksichtem. :)
A já si říkala, jak je to skvělé, že sice Margot utekla od oltáře, ale nebylo v tom standardní klišé (např. nevěra ženicha). Jenže v polovině se to nalomilo a kamarádství Davida s Margot i s jejich vzájemnou výpomocí získat své ex zpět se trošku zvrhlo a já byla zmatená jejich myšlenkovým pochodem, protože signalizovali rozporuplnou budoucnost. Ale závěr a slovo autorky to vysvětlí. NZ koketo. :) Za mě 3,5*. Jen si ještě neodpustím poznámku, že mi ve výsledku bylo Filippa a Alberta líto.

15.08.2023 4 z 5

Rytíř Rytíř Devney Perry

(SPOILER) Bohužel má dedukce z předchozího dílu se změnila v realitu... v epilogu mi přišlo zarážející, proč by jistá postava měla jako jediná z rodičů chybět u takové události a nyní již vím. Takový konec si Draven nezasloužil, mohl jej mít víc akční. Alespoň vrah Aminy byl pro mě překvapením, motiv nikoliv a já osobně měla podezření na postavy okolo novin Tribune, protože jsem si říkala, že je vrah četl dříve, než proběhla jejich distribuce, protože jak by se jinak dozvěděl o Genevieve? Ono to tak sice bylo, ale ještě i trochu víc.
Znovu však velmi čtivé s postavami, které si i přes jejich skutky snadno oblíbíte. Např. Isaiah Reynolds s jeho vyhaslou jikrou v oku do téhle "motorodiny" rychle zapadl. A Genevieve měla překvapivě velké množství kuráže, když si jen představím, co vše jí potkalo v tak krátké době... matka, únos, chata, manželství, stěhování, pátrání po vrahovi, otec..... A obálky jsou jedna hezčí než druhá.

05.08.2023 5 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

(SPOILER) Při své živé fantazii jsem knihu nedala na jeden zátah, jak jsem zvyklá, ale doslova si jí užívala po tři večery. Jedná se zde o (fiktivní) reportáže autora s "přeživšími" po celosvětové válce se zombiemi. Některé příběhy a vzpomínky mě oslovily více než jiné, každopádně vynechám-li zetka, tak až zamrazí, jak mi některé přišly reálné. Už jen to, že pacient nula pochází z Číny....(titul je z roku 2006), dále výstižně uvedená mentalita jedinců, skupin, vlád a národů. Přiznám se, že častěji jsem měla husinu, než-li slzy v očích. Těžko říci, jak by se sám člověk zachoval, asi by také bojoval, ale přijít o všechny blízké, kdo ví? Zaujala mě ukázka různých druhů rodičů, např. rodiče Jesiky Hendricksové, podání matek Mary Jo Millerové, která dokázala holýma rukama utrhnout zetku hlavu, aby ochránila své dítě, anebo maminka Sharon, která by jí raději uškrtila, než aby si jí vzali. Dále mě hodně oslovilo vyprávění Todda Wainia, od bitvy v Yonkers, přes Hope v Novém Mexiku po odchod do civilu, ale i příběhy postav, jako jsou generál Rádž-Singh, Christina Eliopolisová s Mets na vysílačce, otaka Kondo Tatsumi, kapitán Čchen a jeho manévry s ponorkou, plán a osud Paula Redekera a další. U vyprávění o psích veteránech, o jejich úlohách v boji, o zverimexu, a dále o vymizelé populaci velryb jsem byla ráda, že se jedná pouze o fikci. Zjistila jsem kdo jsou quislingové, sandleři nebo co je lobo, a také jak moc málo má kniha společného s filmem.

29.06.2023 5 z 5

Uspěchané zásnuby Uspěchané zásnuby Alexandra Bassett

(SPOILER) Abigail Wingateová je autorkou románů, které píše pod pseudonymem Georgianna Harcourtová. Současně je i prostřední dcerou sira Harlana, který má ještě starší, již ovdovělou a silně snobskou, dceru Violet a nejmladší, hodně koketující, Sofii. U důvodu a způsobu náhrady personálu, který zapříčinila zrovna Sofie, jsem se bavila. :) I pletichy Harlana byly úsměvné, hlavně to, že se rovnou v počátku prořekl a bylo jasné, co má zamčené v šuplíku. Nathan Cantrell byl vržen mezi tyto sestry a díky zážitku s Rusalkou měl předem jasno. Další postavy, které usnadňují, anebo ztrpčují cestu této dvojici jsou teta Abigail Augusta, ml. bratr Nathana Freddy a pár pávů sira Harlana v podání Garricka a Siddony. Nenáročné čtení s lehce tvrdohlavou hlavní hrdinkou. 3,5*

05.06.2023 4 z 5

Recept na toho pravého Recept na toho pravého Anni Rose

(SPOILER) Autorka je stylem humoru přirovnávána k Jo Watson, což mohu potvrdil, ale současně je to i její umírněnější verze.
Ruby Brooksová žije v přízemním bytě s totál zdevastovanou kuchyní, kterou jí jistý Kevin, alias montér kuchyní demontoval a již nově neosadil, kde tráví svoji nucenou dovolenou na pozici evenťačky. Po prvních stránkách jsem si osobně myslela, že je to líná alkoholička. :) Hodně z chování Ruby, anebo jejího souseda, kuchaře Adama Findera, se vysvětlí až v průběhu děje, např. proč on divně reaguje na balíky a proč se ona rozešla s Danielem. Její předsevzetí mi přišlo (bod č. 1) trošku jako obsese, ale celkově jsem se dobře (hlavně s postupujícím dějem) bavila a velké plus za Bruta, který dostával pohledy a za témata jako je stalking. Mimo Ruby zde báječnou dávkou sarkasmu oplývala i Inspektorka Lenhamová.

"Předsevzetí:
1  deset soutěží za den
2  zabít montéra kuchyní
3  práce snů
4  navštívit Japonsko
5  nespat s Danielem  už nikdy"

08.04.2023 4 z 5

Tiché vody Tiché vody Brittainy C. Cherry

Maggie May Rileyová byla do svých 10let kouzelné dítě s velmi živou povahou, ale silně traumatický zážitek jí připravil o hlas. Začátek byl perfektní, ale bohužel i přes poznámku od autorky, jak moc a z čeho přesně čerpala ze svého života, to prostě nebylo ono, protože proč nikdo nezjišťoval, co přesně se jí v lese stalo? Taková změna a stačí jen jí nechat oněmělou a zavřenou v domě? Zmínka o tom, že doktoři a terapeuti chodili za ní je sice fajn, ale stále zůstává otázka proč nikdo nic nedělal? Kdybych byla na místě kteréhokoliv člena z její úžasné rodiny, tak to prostě zjistím, protože v tom bylo jádro pudla. No a Brooks Tyler Griffin... páni. Kdyby mu autorka v závěru nenaložila nezasloužený pád do vody a životní pokles bezmála na samé dno (minimálně lahví), tak by byl kotvou pro většinu z nás. Jsem ráda, že v epilogu došlo na Jam se Skippym.

03.04.2023 4 z 5

Tajnůstkáři Tajnůstkáři Sandra Brown

(SPOILER) Od autorky opět parádní příběh o loupeži půl milionu dolarů, která se udála před 20ti lety, a i přes nepřímé důkazy byla přisouzena otci Arden Maxwellové, Joeovi. V daný den a noc se toho stalo však mnohem víc a autorka mě od začátku bravurně vodila za nos. Již z anotace je patrné, že na to Joe nebyl sám, ale měl parťáky.... budoucího válečného hrdinu, v době loupeže 17letého synovce majitele baru Ledge Burneta a budoucího okresního prokurátora, v dané době pouze mladistvého zrzka Rustyho Dylea. Arden bylo 10let, takže si je nepamatuje, ale zná je její o 10let starší sestra Lisa, která se po zmizení otce o svou mladší sestru stará. Příběh se střídá, současnost x minulost, vždy za jednotlivého účastníka. Jsem ráda, že ještě před odhalením autorkou jsem odhadla pravou podstatu vztahu mezi Ledgem a Crystal, a také početí dcery Arden, jen jsem Jacobovi přisuzovala jinou roli. Samotné rozuzlení v závěru mě přesto překvapilo a konec mi přišel trošku moc rychlý. 4,5*

"Do rána se totiž celý ten skvělý plán zbortil jako domeček z karet.
Jeden z nich skončil v nemocnici.
Druhý seděl ve vězení.
Třetí ležel v márnici.
A čtvrtému se podařilo i s celou kořistí pláchnout."

12.03.2023 5 z 5

Polib mě znovu Polib mě znovu Stella Tack

Po prvním díle jsem šla do druhého se stejným očekáváním, a to se naplnilo. Daisy a Prescot, alias Silver a princ Scotty, oba cca okolo 20let s vyjadřováním puberťáků, ale vzhledem potetované valkýry a modela. Některé situace, a to snaha autorky o akční zápletku a závěr, chování postav, ať již bodyguardů nebo v rodině.. milostné zápletky napříč a přes příbuzenské vztahy, to vše byla dobrá snaha, ale vyšel z toho trošku guláš. Psát knihu v těhotenství je samo o sobě akční až dost. :)

20.02.2023 3 z 5

Tanec za odpuštění Tanec za odpuštění M. K. Hardy

(SPOILER) Jack Palata byl v předchozí části sice vtipnější, ale zde tak nějak hezky dozrál, a protože se mi líbí obálky u knih od této autorky, tak jsem čekala, zda dojde na zásadní rozdíl mezi ní a hrdinou. Došlo. ;) Každopádně to co provedla Riley… já osobně bych nedokázala odpustit. Jsou věci, navíc v začátcích vztahů, které jednoduše zasadí rány a zrnka nedůvěry, které nejde snadno překonat. Překvapilo by mě, kdyby na NZ řešili zdravotní indispozice Jacka přesně jako u nás. Protože jsem si tím sama prošla, tak už tam jen v tom ukázkovém postupu chybí pouze PRT. Jsem ráda, že se zde nadále vyskytují postavy z prvního dílu, i když by bylo divné, kdyby se zde jeho nejlepší přítel s Lily neukázali. Ohledně Maxe jsem si říkala, zda to celé není fligna (dokonce z jeho strany) a Riley vše podstoupila zbytečně, přesto měla jiné, lepší možnosti. Opět super čtení, tentokráte s Poi.

16.02.2023 4 z 5

Po západu slunce Po západu slunce Linda Howard (p)

Zajímavý post-solární román, kdy anotace mnoho neprozradila, a kde se již na první straně Ben dozví o blížící se sérii výronů koronální hmoty (CME). Po této sluneční bouři hrozí dlouhodobé vyřazení el. sítě z provozu, a tím i konec mnoha vymožeností moderní doby. Varování přichází relativně pozdě a prognóza není nijak příznivá. Sela se dočká neoficiálního varování jako jedna z prvních z Wears Valley a neví jak se k tomu z počátku postavit. Jedná se opravdu o hrozbu nebo jen varování blázna? Je lepší být pošetilá, ale živá, anebo se kolébat v nevědomí a spoléhat se, že to nebude tak zlé?
Protože nejde jen o ní, ale i o členy její rodiny, a to tetu Carol a nezletilou sestřenici Olivii, tak je volba celkem jasná. Z počátku je kniha hlavně o tom, jak se selským rozumem postavit k dané situaci a jaké zásoby je dobré si udělat. Dále co je dobré udělat pro danou komunitu, jak opatřit běžné zabezpečení a péči i pro ostatní, zamezit rabování, zajistit výměnný obchod/služby, zvolit vedení, protože stávající systém po čase selhává. S tím vším a dalším se musí Sela s Benem poprat.

"A takhle to začalo. Nikoliv ohlušující ránou, apokalyptickým výjevem ani katastrofálním kolapsem..., ale hrobovým tichem."

22.10.2022 4 z 5

Půlnoční zátoka Půlnoční zátoka Nora Roberts

Kdyby byla možnost, tak bych ráda viděla sídlo Manet Hill na vlastní oči, a to před cca 100 lety, před Declanovou opravou a v současnosti. Ve svém lepším a statečnějším rozpoložení si tam střihla i nějakou interakci s duchovním osazenstvem, max. to snad odnese jen spodní prádlo a pár šedin navíc. :)
Od začátku jsem nevěděla proč jsou mi nejvíce sympatické postavy v podání Declana a Abigail, ale jejich protějšky, Angelina a Lucian, již z daleka tolik ne. Z tohoto důvodu mě závěr moc nepřekvapil, ale spíše mi mé sympatie objasnil. Abigail mi bylo celkem líto, a to že si svého "štěstí" moc neužila, no a Deca beru všema deseti. Opět parádní četba 4,5*.

05.10.2022 4 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

Od autorky jsem měla v plánu začít sérií "Objekty touhy", ale nakonec jsem sáhla po této knize a nelituji. Humor je sice jednoduchý, ale i tak jsou zde vtipné situace, které pobaví, jen to uteklo moc rychle. V samotné knize mě překvapily dva momenty, a to první je "útěk" po schodišti, kdy se opravdu Chelsea zastaví, i když na chvilku zatouží být jako hloupá hrdinka z filmu a dále Damonova reakce na Lunu, rep. zjištění, že je otcem.
Něco mi říká, že další díl s Chrisem může být ještě lepší, protože zde byl opravdu číslo.

16.08.2022 4 z 5

Muž mých snů Muž mých snů Penelope Ward

U této knihy si nejsem jistá jak ji hodnotit a není to přímo v tom, že Farrah chce Jace a on chce jí, ale s ohledem na Nathana se (chvíli) drží zpátky, což je celkem neoriginální zápletka, ale zase co se týče rodičů, to je jiná káva. Část děje je jako přes šablonu, takže kdo má od autorky něco načteno, nebude překvapen ani zklamán. Je zde i pár lehčích zvratů a celkem mi bylo líto Kai, ale něco tomu přesto chybělo. 3,5*

01.07.2022 4 z 5

Úkryt Úkryt Nora Roberts

Typická Nora a příběh jako podle šablony, protože prostě hned víte, kdo z rodiny má prsty v únosu Cate, a že Noah není ten pravý, a kdo to asi tak bude, ale nic z toho nevadí.
Začátek, a to hlavně útěk Cate byl parádní. Nevím, zda bych toto zvládla jako dospělá, ale jako 10letá (ani v adrenalinovém módu) určitě ne. Otec a prarodiče Cate i matka a babička Dillona, byly úžasní a zvlášť mě bavil (ex)šerif Red a Consuela.

25.06.2022 4 z 5