kuchkuch kuchkuch komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

..zůstane jednoznačný pocit - Já chci taky, kéž bych to svedl. A třeba z toho každému aspoň něco zbude pro jeho konání..

25.12.2019 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Válečný příběh nevidomé dívky, která zná prostor pouze z modelu města - potud skvělé, veliký potenciál! Od samého začátku jsem knize fandil, aby se vyšvihla výš, než na průběžné dvě hvězdy, a já si to čtení začal užívat, ale až na místo někde ve čtvrté čtvrtině (kromě závěru), tomu tak bohužel nebylo. Ploché vypravování, jemuž dynamiku nepřineslo ani střídání časových linií, ani krátké kapitoly. Ty jsou mimochodem dlouhé cca 1-3 strany a každá začíná na nové straně a nemohu se tak zbavit dojmu, že to bylo jen proto, aby kniha působila jako opravdu těžký a hodnotný román.

29.03.2016 2 z 5

Edith Piaf Edith Piaf Simone Berteaut

Dobrá kniha pro milovníky Edith Piaf, šansonu, Francie, hudby, ale třeba jen životních osudů. Hluboký pohled do života velké umělkyně, divokého živlu a silné osobnosti. Exkluzivní líčení dobové společnosti a kultury, avšak snad bez ambice rozlišovat čtenářem mezi všemi těmi lidmi, kteří příběhem projdou. A právě tato úroveň, ač pro hlavní hrdinku jistě osobnostně zásadní, mi vyznění příběhu často narušovala. Milenec sem, milenec tam, detaily kdo se jak obléká, jaké má oči, jak probíhají hádky a milování.. až jsem se jako muž styděl, jestli mi někdo nečte přes rameno. Vedle písní však důležitá pozůstalost Edith Piaf a respekt před jejím příběhem.

22.03.2019 4 z 5

Mapy Mapy Aleksandra Machowiak Mizielińska

Krásný atlas. Jako milovníka map mě zaujalo velkoformátové zpracování s bohatým kresleným obsahem, který je předurčen pro postupné objevování dle věku. Atlasem listuji s 3letým synem, kterého např. zatím zaujaly vlajky, jména místních a oblíbená jídla. V jediné mapě časem pronikne do přírodopisných znalostí, produkce průmyslu nebo místní kultury a skončí v hledání podivuhodností, nepřesností, či objevování polského pohledu, které nacházím já.

07.01.2019 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Nenáročné, ale rovněž nenásilně podané příběhy z dětství autora. Nejsou ani tak vtipné, jako přirozeně dětsky naivní, tedy úsměvné. V této linii se občas vynořuje i jinak vážné pozadí války. Podepisuji mnohokrát řečený přívlastek knize: milá.

08.12.2016 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Opět potvrzeno, že se jedná o výjimečnou knihu. Skvělé téma, děj, forma, struktura, jazyk. V průběhu četby mě však dráždí ono zprofanované vizionářství, které může číhat v každé druhé větě. Nosná je ale samotná myšlenka a duch knihy, nikoli zda se něco více či méně vyplnilo, něco dalšího na nás pod stihomamem právě číhá a další v knize načrtnuté události nás zcela jistě v dohledné době katastroficky postihnou. Tímto nehodnotím neoddiskutovatelný přesah knihy, který je z hlediska časového, ideologického či prostě literárního působivý. Především se však jedná o příjemné inspirativní čtení.

28.01.2016 5 z 5

Trosečník sibiřský Trosečník sibiřský Světlana Glaserová

Příběh kluka, jehož poutavost tkví především v rozkročenosti v široké geografické rovině. Řekněme desetiletý euroasijský roadtrip dětskýma očima. Zajímavé jsou především kontexty dobového Sovětského svazu, ale rovněž Československa či okrajově nacistického Německa. Hlodá ve mě trochu, že tak jak si hlavní postava často přiznaně vymýšlela, zda i tak nečinila jeho předloha v reálných pamětech.

07.01.2019 4 z 5

Mnoho poznamenání-si-hodných myšlenek, příjemná atmosféra horské samoty, překvapivá detektivní linie, specifická poetika spíše než mysterium, aneb obtížný alternativní život hlavní postavy, přírodní aktivistky, důchodkyně, paní Dušejkové.

23.01.2017 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Možná příliš velká očekávání dané povšechným vysokým hodnocením. Prvních 150 stran úvod, kdo je kdo, nikdo nic nedělá. Podobnou porci stran už někdo studuje materiály. Potom se chvíli něco děje a pak to zase dlouho končí do ztracena. Sám bych s takto přísným hodnocením asi doslova nesouhlasil, protože kniha je čtivá, včetně překvapivých zápletek, v zásadě ale tomu zpětný dojem odpovídá. 3 hvězdičky - dobrý, ale ne tolik.

29.11.2016 3 z 5

Chcípni do rána na chlupatý zuby! Chcípni do rána na chlupatý zuby! kolektiv autorů

Zábavné a odlehčené recenze nádražek, které ve zdejším prostředí tvoří svébytnou kulturu. Nejlepší čtení do vlaku, ale bacha na takové to trapné osamocené sociopatické chychotání.. bohužel jsem se mu však nemohl vyhnout. Za tuto část 4-5 hvězdiček. V druhé části knihy, zahraničních reportážích, se bohužel projevila určitá odcizenost, možná logická. Recenze jsou spíše cestovatelské, než přímo nádražkové. Polevila i recenzní ráznost a jazyková svěžest, která byla výraznou kvalitou části první. Zde tedy dílčí 3 hvězdy. Celkově však jedinečné "dílo", ke kterému se během cest budu rád vracet.

06.05.2016 4 z 5

Sedm bláznů Sedm bláznů Roberto Arlt

Kniha není filosofická nebo moudrá. Dává ale podrobně nahlédnou do jedné hlavy, a to nikoli formou laciných úvah, ale naprosto paralelního děje, který zde možná převyšuje děj skutečný. To samo není závadou, naopak to považuji za cenné. Podružnost děje, případně nedostatečná poutavost provázání vnitřního a vnějšího světa však svádí k tomu, ač jsem tak nečinil, přeskočit občas pár stran, neboť nic se nestane. Psychologii postav, natož příběhu to nic neubere. Ke knize již znova neusednu, přesto byla obohacující a času s ní nelituji.

13.01.2017 3 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

Moudré, zřejmě nezapomenutelné, klasicky vytříbený jazyk.. přesto jsem se do dalšího čtení víceméně musel nutit, bohužel.. kdyby to nebylo příliš laciné, řeklo by se příliš obyčejné

20.05.2016 3 z 5

Vedlejší pokoje Vedlejší pokoje Radovan Menšík

Velká škoda, že jsem se z popisu knihy či nějaké recenze dozvěděl pointu. Stavba knihy je opravdu poutavá, sestávající se z mikropříběhů 4 postav a jejich vnitřního života. Ten popisují časté existenciální rozpravy s filosofickým nádechem, avšak uživatelsky přívětivým, lidsky amatérským. Některé myšlenky stály za poznamenání, provedení jiných však působilo jako vypracování středoškolské úvahy prostřednictvím opakujících se otázek sám sobě. Myslím, že vnitřní uvažování nemá formu otázek, nýbrž spíše připomínkovaných komentářů, obrazů nebo simulovaných dialogů. Samotný děj vlastně není příliš důležitý, i když jeho linie vede po zážitcích/prožitcích 3 společných dnů v hotelu a jeho okolí, kde zobrazuje vztahovou každodennost přátel, milenců a rodiny.
Trochu v jiném kontextu, než je v knize uvedeno, ale i přesto se pro dokreslení hodí citace: "Tolik slov vypustil (-autor jiné knihy-) do světa, tolik výkřiků, ale tím nejhlasitějším z nich je ticho, které zanechal za svým posledním slovem."

14.01.2016 4 z 5