KubaHanzelin KubaHanzelin komentáře u knih

Kacíři Duny Kacíři Duny Frank Herbert

Hořkosladký návrat k Duně
Nerad to říkám, ale za mě má tento díl Duny spoustu hluchých míst a když už to vypadalo, že se to v cca půlce zlomí, tak ke konci se to zase otočilo k né moc záživnému čtení.
Bylo tu spoustu i pozitivních věcí, třeba další vývoj vesmíru Duny je zajímavý a pořád si myslím, že je to skvělé napsané a čtivé, ale největším kamenem úrazu za mě byly postavy, většina z nich neměla nijak zajímavou motivaci a proto tentokrát hodnotím jen průměrem

14.10.2022 3 z 5

Batman: Prokletí bílého rytíře Batman: Prokletí bílého rytíře Sean Gordon Murphy

Stejně jako Bílý Rytíř velmi originální, možná o kapičku slabší, ale pořád velmi kvalitní Batmanovský komiks a obecně superhrdinský s kterými se u nás v poslední době roztrhl pytel, ale jsou, bohužel, pofidérní kvality a proto jsem vždy rád za tyto "skryté" klenoty, které se většinou objeví pod značkou DC Black Label..

06.10.2022 5 z 5

Steven Spielberg – Život ve filmech Steven Spielberg – Život ve filmech Molly Haskell

Stručný, nepříliš rozpitvávající životopis, jednoho z mých oblíbených režisérů.
Spielbergovy filmy jsem hltal od mala, ať už to byl E.T. nebo originální trilogie s Indiana Jonesem, koukal jsem nonstop dokola a pořád jsem se bavil a díky této knize jsem zjistil, že několik skvostů od tohoto režiséra s velkým R mi chybí k všeobecnému filmovému vzdělání.
Bohužel, knihu bych si přál asi obsáhlejší a některé pasáže bych rozhodně vynechal.
Holt biografie George Lucase za mnou zůstává alfou omegou tohoto žánru:)

05.10.2022 3 z 5

Zpráva pro Adolfa 2 Zpráva pro Adolfa 2 Osamu Tezuka

(SPOILER) Velmi emotivní konec, i když jsem všichni věděli jak to vlastně dopadne..
Nemám co vytknout, oproti prvnímu svazku tu nejsou místy zbytečné pasáže a neuvěřitelně rychle to plyně.
Dodal bych snad jen jedno a doufám, že mě autoři legendární Mafie nebudou lynčovat:)
,,Nakonec tě zabije tvůj nejlepší přítel"

30.09.2022 5 z 5

Zpráva pro Adolfa 1 Zpráva pro Adolfa 1 Osamu Tezuka

Velmi zajímavý a čtivý počin, na který se nám doma už poměrně snášel prach a tak jsem ho protlačil do naší domácí čtenářské výzvy a i když jsem byl asi spokojenější než má drahá polovička, taky bych Adolfovi pár věci vytknul.. např. zbytečně dlouhý, celkově první svazek mohl být tak o sto stran určitě kratší, dále neuvěřitelné štěstí v neštěstí jedné z hlavních postav, ale pravda, občas zapomínám, že čtu mangu:)
Bylo zajímavé se podívat na druhoválečnou problematiku z pohledu Japonska a už se těším až se brzy vrhnu na druhý díl

28.09.2022 4 z 5

Menší zlo Menší zlo Timothy Zahn

Thrawnova canon cesta se uzavírá, tato prequelová trilogie, která naváže na Thrawnův příběh v Impériu, jsem nečekal a i když ji řadím mezi Zahnovy slabší kousky, měla opět spoustu úžasných momentů, i když pozorným čtenářům určitě neuniklo to, že většina těchto momentů je jistou inspirací staršími Legends tituly, které jsou většinově daleko lepší než to co se nám dostává v nynější době od Disney..
Budu rád, když se Zahn k Thrawnovi už nevrátí, jedná se o úžasnou postavu, ale někdy je potřeba přestat a začít s něčím novým. Samozřejmě počítám, že Thrawna znovu uvidíme v připravované seriálové Ahsoce, ale na to si ještě chvíli počkáme:)

25.09.2022 4 z 5

Pes a motorová pila Pes a motorová pila Tacuki Fudžimoto (p)

Nic co bychom tu neviděli už několikrát, místy pobaví svou realičností ohledně chování hlavního hrdiny, jinak jak rád říkám "Not great, not terrible"

22.09.2022 3 z 5

Tomie Tomie Džundži Itó

Itó je fakt borec, ale Tomie mi po Spirále přišla tak trochu o ničem, i když to tak není.
Pravděpodobně mi tento kousek hodně kazilo to, že se jedná v podstatě o soubor povídek, kde je minimum návaznosti, ale jinak se jedná o neuvěřitelný špalek a klasiku japonské mangy a hororu

16.09.2022 3 z 5

Illidan Illidan William King

Za mě dlouho očekávaný kousek, který slouží jako prequel k Legionu, rozšiřuje příběh jedné z nejoblíbenějších postav Warcraft universa a ukazuje nám jiný pohled na první datadisk The Burning Crusade.
Takhle by za mě měly vypadat Warcraft knihy:)

15.09.2022 4 z 5

Akira 3 Akira 3 Katsuhiro Otomo

Další hodně akční pokračování Akiry, jen si říkám, kam až to povede, přece jen s filmem to má už teď společné minimum a za to jsem rád:)

12.09.2022 4 z 5

Warcraft: Legendy 2 Warcraft: Legendy 2 Richard A. Knaak

Další manganemanga ze světa Warcraftu, neoslní, ale ani neurazí, některé příběhy jsou jednoduššího rázu, některé takové jako jsme u Warcraftu zvyklí, další kousek do sbírky:)

10.09.2022 3 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Příjemné počtení o severských mýtech pro znalce i neznalce, pro fanoušky Marvelu, i pro lidi, kteří si prostě chtějí přečíst něco milého a příjemného, co neurazí a naopak oslní svým kouzlem, které my smrtelníci asi pořádně nedokážeme pochopit.
Gaiman to tentokrát vzal z jiného konce a opět se to příjemně četlo, i když to je "jen" vyložený mytologie severských božstev z jeho pohledu
Určitě se k němu vrátím, přece jen ten Sandman od Netflixu mě postrčil abych si od něj zase něco přečetl:)

07.09.2022 4 z 5

Sněhurka Sněhurka Bill Willingham

Mýty mi neuvěřitelně chyběly a vzhledem k tomu, že u nás vycházejí dost prazvláštně, tak je občas problém si vzpomenout na to, co se událo minule..
Jedná se o víceméně výplňkový díl, kde uvidíme události na druhé straně příběhu než v 18. svazku, máme tu nějaké odhalení, která měla zůstat navždy ukrytá, ale i zmínky o starých dobrých (i těch špatných) známých, což fanoušky série zahřeje u srdce. Vzhledem k tomu, že se příběh moc nepohnul (až na pár velkých vyjímek) musím dát "pouze" 4 hvězdy.
I když se blíží konec Mýty si pořád drží vysokou kvalitu a doufám, že na další díl nebudeme čekat opět rok a půl:)

02.09.2022 4 z 5

Ke světlu Ke světlu Andrej Dyakov

Po suchém Mramorovém ráji jsem se trochu bál, ale nakonec odcházím spokojen. Vzhledem k tomu, že se jedná o autorovu prvotinu tak se jedná o velmi kvalitní počin. Kniha si na nic nehraje a s minimem hluchých míst je nám servírovana dost podobně jako Glukhovskyho originál, doufám v brzké vydání pokračování:)

29.08.2022 4 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

(SPOILER) Not great, not terrible
Bohužel, silně zestárlá klasická sci-fi, od které jsem toho čekal asi daleko víc, chápu fanoušky Asimova, ale jeho koncept už dnes asi moc lidí neoslní.
Nejlepší za mě na knize bylo pletichaření a téměř neuvěřitelné rozuzlení každého časového období, nedivím se, že si některé světy Nadaci zidealizovali až k náboženství
Každopádně jsem našel svatý grál inspirace George R. R. Martina:)

18.08.2022 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

První kniha od Backmana a rozhodně ne poslední.
Autorův styl psaní mi hodně sedl a proto mi v knize docházely stránky poměrně rychle.
Ale jinak je to kniha o blbcích, tedy o nás, lidech, všichni jsme strašná hovada se svými osobními, ať už uvěřitelnými nebo neuvěřitelnými příběhy, které jsou sice tak nepravděpodobné, ale přesto si říkáte.. sakra, to jsem celý já..
Tohle se autorovi povedlo a nebýt záseku příběhu uprostřed knihy nešetřil bych a dával bych plný počet. Tak třeba příště

15.08.2022 4 z 5

Prachožrouti Prachožrouti Paolo Bacigalupi

Adultka, o budoucnosti, která mi přijde celkem reálná..
Neurazí ani neoslní, příběh nějakou velkou originalitou nesrší, ale ani si na to nehraje.
Na počtení když chce člověk vypnout a ne moc u toho přemýšlet perfektní.

09.08.2022 3 z 5

Dítě války Dítě války Marjorie Liu

Byl bych rád, kdyby Crew Netvoru vydávala častěji, protože kdo si má sakra pamatovat všechny frakce, předchozí dost zamotaný děj, kdo je jak s kým spřízněn, politiku atd.
Ale jinak jo, zase jsem si to užil, rozhodně víc jak minulý, lehce slabší díl.
Opět přenádherná kresba, jsem zvědav na pokračování:)

04.08.2022 4 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Zvláštní četba, po které jsem sáhl na doporučení..
O Lesu mytág jsem toho slyšel spoustu, jak se jedná o nedoceněnou a tajemnou fantasy se spoustou anglického folklóru atd.
A ano, kniha toto přesně nabízí, potíž je v tom, že v cca polovině se "něco" stane a z příběhu, kde vám jde místy mráz po zádech z neznáma, které z lesa prosakuje do našeho světa se stane poměrně obyčejná kniha, kterou jsme všichni četli už nesčetněkrát.
Neberu autorovi jeho originalitu, tu cením a tleskám jí, ale příjde mi, že někdy v půlce se mu to trochu, stejně jako les se rozrostl do Dubového srubu, vymklo z rukou..

03.08.2022 3 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

150 stran z těch 200 v podstatě o ničem..
Námět dobrý, ale mohlo to být daleko líp využito..

29.07.2022 2 z 5