kristeen kristeen komentáře u knih

Lžička plná zášti Lžička plná zášti Robin Stevens

Knížku jsem si chtěla přečíst hlavně jako rodič, abych věděla, jaká kvalita se skrývá v jedné z nejčtenějších knižních řad pro děti a mládež. Je ovšem obtížné hodnotit z pohledu dospělého čtenáře detektivku určenou jiné věkové kategorii, s jinými nároky na srozumitelnost, vztahy nebo komunikaci. Ale už to, že jsem knížku dočetla, že místy mi dalo zabrat se odtrhnout a že vlastně celek působil smysluplně, stačí minimálně na pět hvězdiček. Za mě obstála a mám z toho radost.

15.02.2024

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

I mně bylo téma dosud neznámé a při pročítání historických událostí v závěru získala pro mě kniha ještě zcela jiný rozměr. Na druhou stranu svědčí o mistrovství autorky, že dokázala tak těžké a trýznivé téma zpracovat tak, že ačkoliv stále přítomné zůstává skryté mezi každodenními i předsvátečními starostmi. Drží Vás v naději, že pravda, kterou tušíte, je jen zdánlivá a řešení přichází tak nečekaně, že ten skutečný strach zažijete až po tom, co knihu dočtete celou.

18.01.2024 5 z 5

Co se stane dál Co se stane dál * antologie

Povídky zpracovávají různá více či méně diskutovaná a veskrze “ženská tématavětšina zaujme schopností proniknout do vzpomínek, nebo tím, že Vás donutí příběhy dál domýšlet. Nejslabší snad byla jen první povídka, navíc publikovaná už jinde, ostatní působí jako vyvážený a působivý celek, který určitě stojí za přečtení a který přináší výběr z tvorby současných českých autorek.

18.01.2024 4 z 5

Případ pro psí játra Případ pro psí játra Dagmar Urbánková

Chápu nutkání nějak se vyjádřit k omylům a přeslechnutím, které provází naše životy, a zvláštně pak jejich ranou fázi. Jistě je to dostatečné téma pro nejednu knihu, v tomto případě ale spíš pro komiks. Některé jeho stránky nepostrádají vtip jako nadstavbu původního omylu, jiné jsou trochu otrocky doslovné. Přečtení Vám zabere sotva pět minut, během kterých se určitě aspoň jednou pousmějete. A pak ji můžete poslat dál, nechat v kapse nebo jen tak někde ležet, protože nakonec jí neodolá někdo další. A v tom je asi její malé nenásilné kouzlo, pro které se vyplatí vydávat i takové rychlo-mini čtení.

25.12.2023 3 z 5

Lampička Lampička Annet Schaap

Tahle knížka má v sobě všechno. Ano, nečte se snadno, a pro mladší čtenáře, kterým je určena, to určitě bude trochu výzva. Ale výzva plná dobrodružství, napětí a pocitů a v překladu také plná krásné češtiny. Pohádkový příběh schovaný v sociální baladě. Ale příběh poetický i bouřlivý jako moře samo. Pokud jako rodiče trochu pomůžete, určitě to bude jedna z knížek, která utkví, a která je dokladem toho, že čtení stojí za to. A pokud se děti nechytnou, vůbec nevadí - tuhle knížku si s chutí přečtete sami. I dvakrát. A není se vůbec za co stydět. Naopak.

14.09.2023 5 z 5

Kouzelná třída Kouzelná třída Zuzana Pospíšilová

Kniha byla velké zklamání. Navzdory recenzím jsme v ní nenašli nic než plytký příběh, který postrádal napětí a splácal páté přes deváté. I dětem totiž vrtá hlavou, co se třeba dál stalo s panem učitelem, ale v prvé řadě hlavně to, jak je možné, že aniž by došlo k napravení žáků, požívají všech super kouzelných výhod a odměn k tomu. Také není jasné, zda vědomosti skutečně získávají, nebo jen vlivem působení víly. Příběh je z pedagogického, ale i výchovného hlediska zcela postavený na hlavu, a je s podivem, že jej v této podobě vydalo právě nakladatelství Grada.

14.09.2023 1 z 5

Rošťák Oliver Rošťák Oliver Petra Braunová

Dětem se líbí a to je hlavní. Pro nás dospělé tu ale vyvstává pár témat k diskuzi. Relativně neschopným tatínkem počínaje a paní učitelkou, která zapomíná, že pracuje ve školce, konče. Ale možná tím spíš zůstává příběh hlavně pohádkou, milou, napínavou, ale poněkud vzdálenou od běžné reality.

08.06.2023 4 z 5

Dlouhý život s archeologií Dlouhý život s archeologií Karla Motyková-Šneidrová

Jak se zdá, život archeologa je někdy na knížku až až. Co všechno zůstalo poodkryto a přesto nedovyprávěno. Po dočtení pak převládl smutek nad tím, že ty pro archeologii vlastně nejlepší časy zdají se být i přes všechny těžkosti bohužel už pryč. A taky že už není kam dál číst. Knížce by prospělo celistvé vyprávění bez přerušování dotazy spoluautora; jeho role byla jistě nezbytná pro celkové uchopení a strukturu knížky, ale občas je vyprávění narušené nebo přerušené takřka v nejlepším.

08.06.2023 4 z 5

Labutí dům Labutí dům Daniela Krolupperová

Milá a poetická knížka poněkud idealizující období třicátých let. Problematické je věkové zařazení, protože zpočátku může být knížka zajímavá i pro malé slečny, ale ty s knihou rozhodně dospět nestačí a zápletky posledních kapitol (nadto působící poněkud nadbytečně po úvodní, celkem napínavé části s dobře vystavenými zápletkami) jsou už zčásti mimo jejich chápání. Rozhodně dívčí čtení, i když mužský element je zde v podobě Pavla zastoupen také. Přesto ale nevyznívá zcela ve prospěch mladého konstruktéra, který je zcela pohlcen prací. To sice hlavní hrdinka v závěru také, přesto jí zůstává čas pro své přátele a rodinu. Myšlenka, že lecčeho lze dosáhnout poctivou a pilnou prací, je určitě chvályhodná, ale v případě tohoto příběhu, i období, v němž se odehrává, působí trochu idealisticky. Přesto lze kladně hodnotit krásnou češtinu, minimum překlepů a hlavně - nádherné ilustrace paní Chupíkové. Celkově spíše lepší kniha autorky, která je jinak co se týká literatury pro děti až neskutečně produktivní.

01.03.2023 3 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Velmi průměrná detektivka. Provokativně ideální kapitán Exner v prostředí archeologů podruhé. Ano, pokud znáte archeologické prostředí, může působit místy úsměvně, ale to na dobrou detektivku nestačí. Podtitulek "Napětí" rozhodně není patřičný. Některé formulace a obraty, stejně jako pojmenování slavného nálezu coby Zlatého chlapa kvality knihy příliš nezvyšuje. Zdá se, že kapitán kriminálky v době socialismu měl možnosti až Bondovské, od parádního auta, po nezřízené vyjížďky do všech koutů republiky, ba i do zahraničí. Konverzace někdy zbytečné, byť se snaží vytvářet určité napětí. Ano, většinu sympatií si získává dr. Soudek, tak tomu ale bylo i u skutečné postavy, která byla autorovi inspirací.

01.03.2023 2 z 5

Kdy už budou Vánoce? - 24 adventních příběhů Kdy už budou Vánoce? - 24 adventních příběhů Antonie Schneider

Nakonec překvapivě dobrá knížka na večerní čtení dětem. Půvabné ilustrace a texty sice pro děti někdy svým posláním obtížněji rozklíčovatelné, ale i tak smysluplné. Kouzlo Vánoc trochu jinak.

04.01.2023 4 z 5

Hvězdonauti: Vážná hrozba Hvězdonauti: Vážná hrozba Martin Šinkovský

Popravdě, doufala jsem, že se druhým dílem posune autor někam dál - což sice obrazně řečeno učinil tím, že posádku vystrčil do vesmíru - tam ale celá invence končí. Zbytek je stokrát ohraná deska. Vlastně mi těch vybraných hrdinů bylo líto, nakonec jim zůstala jen ta luxusní zmrzlina.

04.01.2023 2 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Pár týdnů po přečtení už ve mně tak intenzivně nerezonuje, což je na jednu stranu úleva, protože čtení to není úplně radostné. Co zůstává, je dobrý pocit z toho, že se někdo tématu s takovou pílí a pečlivostí věnoval, a že vytvořil příběh, ve kterém je všechno tehdejší i dnešní stále živé, a ač v naší chátrající paměti odsunuté, pořád bolestně skutečné. Byť někdy propletenost osudů hlavních postav připomíná svými zvraty Pytlákovu schovanku, tady se snáz věří tomu, že všechno má svůj skrytý řád diktovaný odněkud shora, a pro ty, kdo věří, je v něm všechno přesně tak, jak má.

25.12.2022 5 z 5

Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem Andrea Popprová

Po celou dobu čtení s dětmi mě nutilo přemýšlet, jak vnímají Vánoce ony a zda bychom jim dokázali takový advent, jaký mohla prožívat hrdinka knížky, připravit…Ale ke konci knížky mi došlo, že to vlastně tak třeba jednou vnímat budou, a že to nejsou jedny jediné Vánoce, které tyhle milé vzpomínky tvoří…je to řada Vánoc našeho dětství směstnaná v jedné knížce. Proto tak hřejivá a dokonalá…odpustila jsem sobě (i autorce :) ) a s díky nabrala inspiraci do příštích Vánoc.

23.12.2022 5 z 5

Naděje Naděje Martin Šinkovský

Také si nedovedu představit sedmiletého čtenáře, který by si už knihu dovedl užít. I pro starší děti mohou být některé užité termíny obtížně srozumitelné…navíc se nezdá, že by vypovídaly o hlubších znalostech autora na toto téma. Ale třeba je to mírou zjednodušení, které je v případě věkového určení nutností.
Devítiletou dceru bavilo, pro mě osobně bylo napětí málo…spíš mě zajímalo, jak se kniha vyvine. Téma je sice zajímavé, ale zpracování víceméně tuctové. Ale třeba si právě díky této knížce najdou malí čtenáři cestu ke klasikům sci-fi…

23.12.2022 3 z 5

Oříškový podzim s Luckou, Jendou a Martínkem Oříškový podzim s Luckou, Jendou a Martínkem Andrea Popprová

Už ilustrace jsou jako vždy to, co Vás u této autorky chytne za srdce...když jsou navíc okořeněné příběhem, který sama vytvořila, je to něco jako exkluzivní vstupenka do jejího světa...je v něm všechno, co pro děti tohle období znamená, je v něm hřejivá náruč rodičů a klidné zázemí prarodičů, je v něm zvuk šustícího listí i obavy z čím dál kratších dní...je v něm dobrodružství a záhada. Ruku na srdce, kdo z nás by nechtěl zažít takový podzim...tak aspoň v knížce, aspoň na chvíli.

12.12.2022 5 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Příběh sice prožívá maturantka, ale tohle období v životě v člověku zůstává silně zapsané, a tak i s odstupem let lze hledat paralely. Pozoruhodné je, že autorka vystihla to, co je mezi námi stále skryté - že naše současné životy ovlivňuje rodina a naši blízcí (často víc, než jsme si ochotni přiznat) a že ne každý je natolik silný, aby z toho bludného kruhu dokázal vykročit. Charakter hlavní hrdinky se pěkně odrážel v příbězích jejích blízkých, právě tam se daly vyčíst "zárodky" její "zvláštní" povahy. Spíše než zvláštní mi ale připadala její povaha zcela adekvátní věku - věku, když už je člověk přece dospělý, a snaží se vyhranit vůči vnějšímu světu názory i chováním - říct, tohle jsem já, podívejte se! A kdo jste vlastně vy? Až posléze zjišťuje, že přezíravost vůči těm, kdo mají některé věci na pohled jinak, je zbytečná, a že být příliš dospělým v tomto věku prostě škodí. Že jsou věci, které se musí prožít, protože tohle není ještě dospělost, ale její práh...kdy jste ještě v bezpečném zázemí rodičů a myslíte si naivně, že svůj život, to, kam se bude ubírat, můžete snadno ovlivnit. Velmi dobře sestavený příběh, zajímavý vývoj, překvapivé (a přesto - vzhledem k uvedenému - předvídatelné) zápletky...

22.06.2022 4 z 5

Pobřežní cesta Pobřežní cesta Raynor Winn

Dostala jsem darem jako humornou knihu...hned první stránka mě ale přesvědčila o tom, že humor je jen třešničkou na dortu, vlastně spíš plněnou taštičkou, kterou ochutnáte těsně předtím, než vám ji (stejně jako celý předchozí život) vyfoukne drzý racek. Příběh sám o sobě je silný, podání je (zřejmě vzhledem k zaangažovanosti autorky, anebo snad odstupem času) dobré, ale knížka je v jistém směru nevyhraněná. Je to zároveň cestopis, životní zpověď, drama i komedie a la Betty McDonald. Možná ale právě tím, že je na pomezí několika žánrů, zůstává čtení příjemným zážitkem, který sice trochu hořkne při vědomí toho, že tohle se Vám vlastně může stát taky, ale je prosolený nadějí na to, že ať se ve Vašem životě stane cokoliv, dá se to (nějak) zvládnout.

22.06.2022 4 z 5

Králova třetí žena Králova třetí žena Jindřiška Kracíková

S odstupem času hodnotím jako příjemně strávený čas. Zajímavá psychologie postav i tragédie, skrytá v nepochopení a pomluvách. Dobře vykreslené prostředí paláce i krajina, kde má každý svůj prostor, ale nikdy není tak docela sám, kdy každý je přítel a nepřítel zároveň. Před koncem se zdála část ve vesničce v horách poněkud slabší (zbytečné mi přišlo zdůraznění dialektu, který přepsaný vyzníval směšně), ale závěr měl sílu, která dodala celé knížce smysl.

22.06.2022 3 z 5

Papírový Pepíno Papírový Pepíno Markéta Pilátová

Trochu tematická vykrádačka, máte - li zároveň v knihovně první díl příběhu o holčičce Kiko. Opět origami, ale znovu už nepřekvapí (byť vyladěné krásnými papírky - ale kdo by stříhal knihu???!!!!), prolínají se zde legendy o jejich moci. Některé části mi přišly nedomyšlené, ostatně jako celá postavička Papírového Pepína. Atmosféra je neveselá a pochmurná a nevylepší ji ani Pepínova kouzla. Konec, tedy závěrečná proměna, je pro mladší čtenáře hůře srozumitelný.

09.03.2022 3 z 5