Kory98 Kory98 komentáře u knih

Tajemný závoj Tajemný závoj Dominik Dán

Konečně se mi po pár měsících podařilo sehnat v knihovně další díl Dánovek, jsou totiž, a kdo by se divil, značně rozpůjčované. Už jsem se nemohla dočkat a taky jsem ho za dva dny zhltla. Tak do poloviny knihy se detektivům moc nedařilo a v jednom z řešených případů sáhli úplně vedle, ale to se asi také stane. Ovšem Krauzova dedukce u druhého případu byla brilantní, ale bez machrů z laborky by tentokrát vavříny neměl.

09.10.2023 5 z 5

Vzpoura Vzpoura Kai Meyer

Mě to naprosto vtáhlo... Už cílím na třetí díl.

09.10.2023 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Tak mám kromě dětských knih (na které se ale také chystám) přečteny všechny romány od paní Mornštajnové. Hotýlek je opět příběh jedné rodiny, který prochází napříč delším časovým obdobím - zmiňuje obě války, novou republiku i dobu komunismu a finišuje těsně u sametové revoluce. Jak stejný byl život hotýlku a jak jiný život jeho obyvatel. Je to příběh o charakterech lidí, ryzích i těch pokřivených, lásce a nenávisti, zdraví i nemoci, zradě, odplatě. A v neposlední řadě smrti, tou to začíná i končí. Mě se příběh četl dobře, ale musím přiznat, že můj srdeční od paní spisovatelky to není.

05.10.2023 4 z 5

Chybíš mi Chybíš mi Kate Eberlen

Velice pěkná knížka, která mě oslovila. Doporučila mi ji kolegyně z práce a četla jsem ji nahlas svojí mámě, občas si u některé knihy děláme vlastní audioverzi :-) Aniž jsem to tušila, je to v krátké době už druhá kniha, která zmiňuje autismus. Je to kniha radostná i smutná zároveň a vyhovuje mi i otevřený konec, který otvírá prostor fantazii, představit si hned několik variant, jak příběh mohl dopadnout.

03.10.2023 5 z 5

Paříž, moje láska, můj život Paříž, moje láska, můj život Mária Dopjerová-Danthine

Asi jsem si měla nejdřív přečíst anotaci, než jsem si knihu vybrala ke čtení, protože tím se možná moje hodnocení trochu sníží. Čekala jsem příběh, možná i trochu romantiky, ale je to spíš bedekr po francouzském hlavním městě. Nemůžu však popřít, že zde čtenář najde zajímavé a poučné informace o životě v Paříži. Pro ty, co se tam chystají vycestovat nebo i nějakou dobu pobývat určitě neocenitelná kniha. Ale já jsem ji asi četla ve špatnou dobu.

28.09.2023 3 z 5

Procitnutí Procitnutí Kai Meyer

Kniha mě docela bavila. Hlavní hrdinové sice nebyli nijak oduševnělí a připadalo mi, že nemají vyhraněné názory, ani na život ani na sebe sama, ale při jejich mládí nic neobvyklého. Bavilo mě zasazení příběhu na Sicílii a do prostředí mafie i když tam asi spousta věcí pokulhává, je to ovšem fantasy, tak si to podle mě může autor dovolit. Ale příběh mě oslovil a určitě se chystám přečíst si i další díly.

28.09.2023 4 z 5

Útočník Útočník Evan Hunter (p)

Hezká detektivní oddechovka, ale moc napětí tentokrát nečekejte. Podle mě jeden ze slabších dílů sedmaosmdesátky, tak jednu hvězdu ubírám. Přesto však je autor jedním z mých srdečních detektivkářů :-)

20.09.2023 4 z 5

Rovnice lásky Rovnice lásky Helen Hoang

Velice zajímavá kniha. Zpočátku jsem si myslela, že půjde skoro o erotický román, ale není to pravda. Hlubší pojetí problému života lidí s Aspergerovým syndromem je zakomponováno do romantického příběhu, který je ale ze života. Četlo se mi docela dobře.

17.09.2023 4 z 5

Zbožňuju navždycky Zbožňuju navždycky Lindsey Kelk

Angela asi konečně dospěla. Nebo ji možná životní okolnosti donutily se tak chovat, každopádně byla snesitelnější než obvykle a dokonce to byla ona, kdo se choval lépe než její svéhlavé přítelkyně. Nakonec měla více energie a méně strachu než její manžel, který si vždycky přál dítě. Ale je pravda, že jak se chovala předvídatelně, tak to ztratilo trochu z obvyklého bláznivého náboje. Zkrátka čtenáři se spisovatel málokdy zavděčí.

17.09.2023 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Tady nevím, co mám napsat. Tolik pocitů se mi honí hlavou! Knihu mi doporučila kolegyně, že je hezká. Budu se jí muset zeptat, jak to myslela. Hezké je na ní pouze to, jak je napsaná. To není jen hezké, je to výborně napsané. Ale hezké tam jsou jen ty první kapitoly, ze kterých hlavní hrdinka čerpá celý svůj další život a které ji drží při životě. Nesnáším takovéto knihy, s tématikou holocaustu, ale přesto je čtu. Vždycky sbírám odvahu, která vím, že mě při čtení brzy opustí. Pak nastupují pocity frustrace, zmaru a bezmoci i po tolika letech a ve mě, která s tím nemohu zhola nic udělat. Asi chápu autorku, proč nechala konec otevřený. Já si chci pro Zuzanu představovat jen to nejkrásnější, co pak mohla prožít. I když vím, že je to trochu bláznovství, protože republika šla z jedné války do druhé. Z té druhé světové do té vnitrostátní, kde nebylo pro bývalé kapitalisty, byť by byli charakterově sebelepšími lidmi, místo. S těžkým pocitem na duši dávám pět hvězd, kniha si je opravdu zaslouží.

10.09.2023 5 z 5

Fotbalové kvízy Fotbalové kvízy Zdeněk Meitner

Knihu jsem koupila pro svého synovce, 14ti letého fotbalistu, který nečte (tedy umí číst, ale nebaví ho to a tvrdí, že na to nemá čas), abych ho trochu pozlobila, že dostane knihu k narozeninám. Nejde o klasickou knihu, ale spíš kvízy pro fotbalové "znalce". Tak jsem zvědavá, jestli bude mít znalosti, či si přečte alespoň nějakou encyklopedii o fotbale nebo to vyřeší "strýček" Google. Mě osobně se kniha líbí, jsou v ní i pěkné ilustrace, otázky se týkají fotbalu českého i světového. Akorát já bohužel fotbalový expert nejsem, takže bych zvládla bez pomoci asi 3 otázky :-)

08.09.2023 5 z 5

Ocelová princezna Ocelová princezna Rina Kent

Tentokrát to pro mě nebylo už tak šokující, protože jsem byla naladěná z prvního dílu. Ale jak se to pěkně zamotává. Spisovatelka nás utáhne na vařené nudli a napětí je drženo vysoko a s tím budeme vstupovat do třetího dílu, který si určitě nenechám ujít.

03.09.2023 4 z 5

Pekárna s vůní skořice Pekárna s vůní skořice Ruth Kvarnström-Jones

(SPOILER) Přečteno nahlas pro moji mámu. Byly jsme spokojené obě a taky překvapené, kolik zvratů spisovatelka vymyslela v osudech jedné rodiny. A sbíhaly se nám sliny, nad všemi těmi dobrotami... Nejdřív jsem si myslela, že kniha je typickou romantikou, ale zmýlila jsem se. Je to rodinná sága, příběh ze života, který pokračuje v dalších pokoleních. Moc mě potěšilo, že některé věci, které jsem předvídala a podsouvala je tajně při čtení paní spisovatelce, v knize opravdu byly :-) např. že Julie jednou stane v ateliéru Amélie a bude uchvácena nebo, že se oplakaný kocourek objeví. Bohužel u nás v knihovně nemají další díly, takže zvažuji že si je koupím, možná jako dárek pro maminku, abychom mohly ve čtení pokračovat.

02.09.2023 5 z 5

O zakleté žábě O zakleté žábě Ondrej Sliacky

Pohádky za 5, obrázky za 2. Ale hezká kniha pro začínající čtenáře, velká písmena. Daruji dál, mě už radost udělal před 40 lety.

02.09.2023 3 z 5

Paci paci pacičky Paci paci pacičky Vasil Vitka (p)

Říkadla nejsou naše česká, ale děti si aspoň rozšíří obzory. Ale obrázky jsou moc pěkné, tak i k prohlížení pro menší děti se kniha hodí. Daruji ji dále.

02.09.2023 4 z 5

Peču, peču mazance Peču, peču mazance Anna Kaucová

Moc hezká knížka s nádhernými obrázky. Milovala jsem pohádku o koblížkovi a teď se chystám knihu darovat malým sousedovým čtenářkám. Snad jim udělá radost, jako kdysi mě.

02.09.2023 5 z 5

Zvrhlý král Zvrhlý král Rina Kent

Nemám ráda násilí žádného druhu, včetně psychického. Ale tato kniha prostě není jemná, je i plná skrytého zla. Já se takovým knihám vyhýbám. Tak proč mě tato tak uhranula? Přečetla jsem ji za dva večery a hned jsem se pustila do pokračování. Já fakt nemůžu říct, že by se mi líbila, přesto mě pořád překvapovala a nutila číst dál. V tom autorku obdivuji. Plný počet nedám, ale zasáhlo mě to.

31.08.2023 4 z 5

Biograf láska Biograf láska Uljana Donátová

Kniha o životě a vztazích, které mnohdy nejsou lehké. Ale i o víře člověka v to, že ještě existuje na světě štěstí a láska. Z hlavních hrdinek jsem si zamilovala jsem si Alču.

28.08.2023 4 z 5

Zbožňuju Vánoce Zbožňuju Vánoce Lindsey Kelk

Angela začíná být protivná na všechny kolem a zjevně neví co si sama se sebou počít. I když to se občas stává. Ale nějak ji přestávám chápat a myslím, že se moc nepoučila o životě z věcí předchozích. Myslela jsem si, jak nebude kniha zaměřená na vánoce, když se jmenuje, tak jak se jmenuje, ale podle všeho hlavní hrdinka až tak moc zase vánoce nezbožňuje. Tento díl mě moc nenadchnul, ale chci dočíst sérii, takže vytrvávám.

23.08.2023 2 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Stařec a moře není jen kniha o rybolovu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to kniha o životě, jeho hodnotách a důležitostech. Kniha o člověku jako takovém, jeho životních radostech a strastech, ale i vztahu k přírodě. A pro nás rybáře je tam bonusem ta syrová radost z lovu, to napětí, ale i pokora a přátelství k ulovené rybě i když ji hodláte zabít. Knihu jsem četla současně se svojí kamarádkou, která ji má jako povinnou četbu ve 3. ročníku gymnázia. Moc se jí nelíbila, bodejť, je jí 17 let. Prý ten chlap pořád jenom chytal ryby. Musela jsem se pousmát :-) Trochu jsme spolu začaly o knize hovořit a rozebírat ji a pak najednou připustila, že z toho, co jsem řekla, je spoustu věcí pravda a že to vlastně v knize všechno je, ale při zběžném přečtení to jejímu věku zůstalo skryto. V tomto vydání je ještě bonusem pár kapitol o rybolovu v různých oblastech světa, protože pan Hemingway byl vášnivý rybář. Je to moc hezké srovnání hlavně ve způsobech rybolovu tehdejší a dnešní doby.

22.08.2023 5 z 5