konicekbily konicekbily komentáře u knih

Římský klub Římský klub John Coleman

Domníval jsem se, že v útlé brožurce najdu nějakou teorii o tom, jak a kdo se snaží řídit či ovládat světové dění. Není tam nic konkrétního, je tam pouze směska úvah, názorů, obviňování a teorizování o tom, "co mají za lubem" ti, kteří podle autora ovládají světový vývoj. Nezajímavé!!!

05.05.2024 1 z 5

Případ přelétavého starožitníka Případ přelétavého starožitníka Miroslav Macek

Není to detektivka - jak jsem předpokládal podle názvu. Je to poklidné autorovo rozjímání nad téměř idylickým životem starožitníka. Přemýšlel jsem nad tím, proč autor tuto knihu napsal a v závěru jsem našel : "Věnováno památce mého otce, znalce a sběratele umění a milovníka veškerých pozemských krás." Domnívám se tedy, že knížka je mozaikou příběhů jeho otce.

04.05.2024 3 z 5

Bokovky žárlivé paní aneb Vražda v muzeu Bokovky žárlivé paní aneb Vražda v muzeu Josef Košťál

Námět nebyl špatný, ale provedení špatné a ještě horší styl psaní. Tuto knihu nečtěte!

03.05.2024 2 z 5

Hodina dědiců Hodina dědiců Charlotte Link

Příběh se přesouvá do poválečného období a kulminuje až po sjednocení Německa. Pěkné zakončení životních příběhů rodiny. Je trochu slabší než předchozí díly.

01.05.2024 4 z 5

Divoké lupiny Divoké lupiny Charlotte Link

Druhý díl je založen na popisu životních úskalí, osudů, životních situací všech hlavních postav příběhu a jejich bojem o přežití či zmírňování útrap v souvislosti s druhou světovou válkou. Zdá se mi, že tento díl je lepší než předchozí.

01.05.2024 5 z 5

Bouřlivý čas Bouřlivý čas Charlotte Link

Na pozadí evropských dějin počátku dvacátého století se autorka pokusila napsat německý román něco jako "Jih proti Severu". Hlavní hrdinka i se svým okolím se obdobím první světové války protlouká "jak se dá" a autorka zde při skákání v čase a prostředí uplatní svůj vypravěčský talent.

30.04.2024 4 z 5

Druhá světová válka Druhá světová válka kolektiv autorů

Skočil jsem na návnadu, autorem je uveden Sir Max Hastings, ale není tomu tak. Je to pouze autor předmluvy, jinak to je sestaveno o d různých autorů. Jsou tam chyby, mnohdy se opakují údaje, někdy dokonce s chybou. O druhé světové válce jsou lepší knihy!

28.04.2024 3 z 5

Vietnam 1945–1975: Podrobné dějiny tragické války Vietnam 1945–1975: Podrobné dějiny tragické války Max Hastings

O válkách jsem přečetl již mnoho knih, na každou jsem se vždy zamyslel, co mi kniha přinesla a co přinesla lidstvu válka, o níž jsem četl. Většinou to byl buď historie, nebo literatura faktu, nebo válečné vzpomínky anebo beletrie. A zde zírám: autorovi se podařilo vše skloubit do jediné knihy a na pozadí událostí, geopolitických zájmů, mezinárodních jednání a vnitropolitických soubojů v jednotlivých zemích a vytvořil dílo od něhož přes jeho rozsáhlost se dovídám spoustu informací a docházím k přesvědčení, že hlavním trpícím v této válce byl obyčejný vietnamský člověk- nezáleží na tom, zda byl z jihu či severu, ani na čí straně bojoval anebo byl civilista.

27.04.2024 5 z 5

Noční slunce Noční slunce Jiří Březina

Při rychlém objednávání přes internet jsem podle autora soudil, že budu číst detektivku. A, ono ne. Je to kniha pro dívky, v životě jsem se jim vyhýbal, je to tedy moje první čtení pro holky. Myslím si, že je dobré.

25.04.2024 5 z 5

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

Autorka skutečně napsala ságu - a to ještě asi nejsme zdaleka u konce - o životě prostých obyčejných lidí, vytvořila spoustu oblíbených postav, pohrává si s jejich charaktery a postoji, popisuje vzájemné vztahy svým kouzelným spisovatelským perem a jaksi, jakoby navíc, přikládá přes hlavního hrdinu kriminální zápletku a uvádí, jak se kují pikle u policie.

25.04.2024 5 z 5

Katastrofa 1914 Katastrofa 1914 Max Hastings

Náročné čtení o předválečné Evropě, o situaci na počátku dvacátého století v jednotlivých státech a vztazích mezi nimi a popsání situací, které vyústily ve světovou válku. Rozsáhlá kniha popisuje jednotlivá bojiště do konce roku 1914 a ukazuje život vojáků na frontě v plné nahotě a i obyčejných lidí v zázemí. Autor je Brit, proto je nejvíce popisuje události na západní frontě.

23.04.2024 4 z 5

Invaze Invaze Miloš Hubáček

Pokud by se někdo rozhodl získat informace v češtině o vylodění Spojenců v roce 1944 a tím i o otevření druhé fronty v Evropě, potom je podle mne kniha dokonalá. Na spoustě podrobností o průběhů boje, na vložených mapkách či nákresech bojů jsem si představil jak to tenkrát v bojích vypadalo. Navíc jsou osvětleny souvislosti: proč to tak dopadlo a jak se jednotlivé strany konfliktu chystaly na střet.

22.04.2024 5 z 5

Boj o Filipíny Boj o Filipíny Miloš Hubáček

Prozatím jsem měl málo informací, jak probíhala válka s Japonskem. Zvolil jsem si knihu o bojích na ostrovech Indonésie. Podrobný popis ve všech směrech, akce na moři i na jednotlivých ostrovech. Úplně jiný způsob bojů než v Evropě.

21.04.2024 5 z 5

Anekdoty s reklamou Anekdoty s reklamou Jiří Tunkl

V odložených knihách - kniho-boxu - jsem sáhl po dávno vydané knížečce- soubor anekdot. Tehdy jsem na přečtení této edice neměl čas, a tak chvilku jsem tomu věnoval. Dobře jsem udělal, že jsem to tenkrát nečetl. Nuda!

21.04.2024 2 z 5

Nohavica a (jeho) naše malá válka Nohavica a (jeho) naše malá válka Přemysl Houda

Kniha se hodnotí velice těžko. Dokonce to není jenom o Nohavicovi. Autor vychází z mnoha podkladů, svědeckých rozhovorů a písemných dokumentů a toto vše prokládá jakýmsi porovnáním s historickými, převážně literárními, prameny. Není to přehledné, ani uspořádané. Ale je to materiál k zamyšlení, jak by se člověk choval v jeho situacích, kdy mu režim a okolí hází klacky pod nohy. Tím myslím minulý i současný režim.

21.04.2024 3 z 5

Válka královen - Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka Válka královen - Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka Jaromír Jindra

Román z období vlády Jana Lucemburského se hezky čte, děj se nezadrhává, dobré odpočinkové nenáročné čtení. Ale není to žádný trhák, moc nového z tohoto období jsem tam nenašel.

18.04.2024 3 z 5

Ostrov doktora Moreau Ostrov doktora Moreau Herbert George Wells

Jeden z prvních sci-fi příběhů, který byl napsán, se dá přečíst a přinutil mne se zamyslet nad možnostmi moderní vědy a jejímu prospěchu či škodě lidstvu. Někdy nové přístupy či objevy lidstvu pomáhají - jiné naopak mohou naší společnosti škodit. Autor podle mne před tímto varuje a mně nabídl téma k přemýšlení.

16.04.2024 4 z 5

Zločin na zámku Zločin na zámku Jiří Procházka

Jakýsi epilog za televizním seriálem. Pěkně vymyšlená zápletka, řešena "zemanovským stylem". Vše je zasazeno do rozpadajícího se minulého režimu, Zeman se s tím těžce vyrovnává. Zajímavá kniha pro znalce autorova díla či televizního seriálu.

12.04.2024 4 z 5

Svědectví oběšence Svědectví oběšence Ann Granger

Historické detektivní příběhy mám rád. Kromě zápletek oceňuji na nich popis prostředí a jednání zúčastněných osob a přemýšlím, zda by to mohlo být ve skutečnosti tak, jak je popisováno v knize. U této spisovatelky na její příběhy odpovídám na tuto otázku, že mohlo by to tak být, a proto si je občas rád přečtu.

09.04.2024 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Autor novou řadu detektivek píše stejným stylem jako předchozí knihy, vím co mne čeká. To se stalo - a odpočinková série se bude hodit na dovolenou ke čtení!

07.04.2024 5 z 5