Komnenos Komnenos komentáře u knih

Veža zo slonovej kosti Veža zo slonovej kosti Rastislav Puchala

Nedá sa neporovnávať s Archou zmluvy na ktorú Veža zo slonovej kosti voľne nadväzuje. Musím povedať, že Archa zmluvy ma bavila viac. Je to asi obdobím v ktorom sa odohrávala - koniec 19. a prvá polovica 20. storočia. Veža zo slonovej kosti sa odohráva v období komunizmu čo je tiež zaujímavé, ale mňa predsa len zaujímalo viac to čo bolo predtým. Literárny jazyk si autor i v tejto knihe zachoval na veľmi vysokej úrovni. Aj dejové linky otca lekára a syna farára boli zaujímavé takže kniha bola celkom fajn. Zaujala ma v nej tiež dejová linka sekty beňovcov, v knihe nazvaných donatisti. Je to asi prvý krát čo bola táto sekta spracovaná v beletrii.

17.11.2022 4 z 5

Archa zmluvy Archa zmluvy Rastislav Puchala

Som zo Spiša a preto keď som sa dozvedel o tomto historickom románe odohrávajúcom sa v tomto regióne, hneď ma zaujal. Na to, že je to autorov románový debut, dielo pôsobí veľmi vyzreto. Určite mali na to vplyv aj doterajšie iné autorove literárne počiny. Literárny jazyk románu je svieži a veľmi sa hodí k opisu reálií spišskej dediny konca 19. a prvej polovice 20. storočia. Obsahovo je román nabitý príhodami príslušníkov rodu Valachovcov pri ktorých sa autor v mnohom inšpiroval osudmi vlastnej rodiny. Popri iných rovinách románu je veľmi zaujímavé v knihe sledovať rôzne charaktery ľudí. Hlavný hrdina bol poctivec, ktorý na svoju poctivosť doplatil. Na druhej strane boli mrzké perzóny, ktoré vedeli preplávať bez ujmy všetkými režimami. Jedno z najlepších literarných diel súčasnosti. Niečo ako Tisícročná včela Spiša napísaná štyri desaťročia po liptovskej Tisícročnej včele.

02.10.2022 5 z 5

Krvavá noc na Švédských šancích nedaleko Přerova Krvavá noc na Švédských šancích nedaleko Přerova František Hýbl

Pán Hýbl urobil mimoriadne záslužnú prácu v tom zmysle, že priblížil zabudnutú přerovskú tragédiu širokej verejnosti. Táto jeho posledná kniha poskytuje na jednom mieste prakticky všetky informácie o tejto udalosti. Vychádza z archívnych dokumentov, čiže je spracovaná vedecky, zároveň sú fakty podané pútavým spôsobom tak, že zaujme aj laickú verejnosť.

19.07.2021 5 z 5

Ako si zostaviť rodokmeň Ako si zostaviť rodokmeň Marek Tettinger

Prehľadne koncipovaná kniha vhodná pre každého začínajúceho amatérskeho genealóga. Odborných genealogických prác doteraz na Slovensku vyšlo niekoľko, ale kniha takéhoto typu vyšla u nás vôbec prvý krát čo ocenia mnohí záujemcovia o tvorbu rodokmeňa.

27.12.2020 4 z 5

Vyrastal som v brazílskej Bratislave Vyrastal som v brazílskej Bratislave Ján Čičmanec

Autor je jedným z 5000 Slovákov žijúcich v Brazílii. Je mimoriadne chvályhodné, že sa rozhodol spísať svoje pamäti na základe ktorých si my tu na Slovensku môžeme urobiť obraz aký život mali Slováci v takej ďalekej a exotickej krajine akou je Brazília. A bol to veru život ťažký. Ako však hovorí autor, kto mal šťastie, zbohatol, kto ho nemal, predieral sa životom a brazílskym pralesom ako mohol. A takých bola v Brazílii väčšina. Pre nás na Slovensku je to veľmi zaujímavé, miestami až dobrodružné čítanie. Čo mi však trochu vadilo, často sa rozprávanie točilo okolo opisov práce čo sa niekedy aj opakovalo. To je však jediná výčitka a ja som veľmi rád, že som sa mohol niečo dozvedieť o živote krajanov v ďalekej krajine, ktorý ak by ho pán Čičmanec neopísal, pravdepodobne by ostal navždy zabudnutý. A to je najväčším prínosom knihy. Že osudy brazílskych Slovákov budú uchované aj pre ďalšie generácie.

30.12.2014 4 z 5

Démon súhlasu Démon súhlasu Dominik Tatarka

Žasnem nad tým, že takúto knihu, ktorá, aj keď v podobenstve, útočí priamo na komunizmus, komunisti mohli vôbec pustiť medzi ľudí. Rok 1963, kedy kniha vyšla sa ešte dá trochu pochopiť. Ale to, že Démon súhlasu vyšiel už v roku 1956 na stránkach Kultúrneho života, to je už mimo moje chápanie. A najsmutnejšie na tom je, že väčšina vecí z knihy platí aj dnes. Našu spoločnosť stále ovláda démon súhlasu.

13.05.2014 4 z 5

Odpusť, Natašo! Odpusť, Natašo! Sergej K. Dakov (p)

To čo stihol prežiť Sergej Kurdakov resp. Dakov za svoj dvadsaťdvaročný život je ohromujúce. Ohromujúce je aj to, že človek, ktorý napáchal toľko zla a bolo tak veľmi ovládaný komunistickou ideológiou sa obrátil na vieru. Táto kniha mi hmatateľne ukázala, že žiadny, ani ten najbrutálnejší človek, nie je nikdy definitívne stratený. Vďaka knihe som sa tiež dozvedel, že nielen v terajšom Rusku, ale aj v Sovietskom zväze prekvital organizovaný zločin. Doteraz som si myslel, že kvôli totalitnému režimu také niečo nebolo možné. Bolo. Mnohí sme už toľkokrát počuli o zverstvách komunizmu a často už tomu ani nevenujeme pozornosť. Keď sú však plasticky vykreslené ako v tejto knihe, človek sa znovu zamyslí nad tým, že komunizmus bol neospravedlniteľným zlom bez žiadneho ...ale. A čudujem sa, že o Kurdakovi ešte nikto nenatočil film. Tento príbeh si to priamo pýta.

02.05.2014 5 z 5

Collegium musicum Collegium musicum Marián Jaslovský

Aj tu platí to čo si myslím o predošlých dvoch Jaslovského knihách (o Ursinym a Filipovi). Čo sa týka hudobnej publicistiky je na Slovensku neprekonateľný. Aj tu je dobre zvolená štruktúra zložená z názorov hlavných zainteresovaných a zo starších článkov z tlače. A len tak mimochodom Collegium Musicum je podľa mňa najlepšia slovenská kapela aká tu kedy bola.

14.11.2012 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Chatrč určite nezmení všetkých, ktorí ju prečítajú. Ale jednoznačne každý, kto ju prečíta, sa zamyslí nad sebou a nad svojim vzťahom s Bohom. Výborná kniha.

14.09.2011 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Celé mi to prišlo také prázdne. Coelho sa snaží o hovoriť o dôležitých pravdách života, ale utápa sa vo vlastnej veľkoleposti.

03.07.2011 3 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

S Neonovou bibliou sa Spolceni hlupcu neda porovnavat, pretoze su uplne rozdielne stylom aj zanrom, avsak obe vykazuju mimoriadne kvality. Tieto dve knihy akoby pisali dvaja rozdielni ludia. Aj to svedci o velkosti J. K. Toola. Pre Spolceni hlupcu Pulitzerova cena absolutne zasluzena.

15.04.2011 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Dokonale vykreslená mentalita ľudí a atmosféra stredoveku. Niektoré pasáže bežného čitateľa možno nudia ale bez nich by to nebolo také autentické. Kniha má viacero rovín a možno ju chápať viacerými spôsobmi. Jednoducho klenot svetovej literatúry. Jedna z najlepších kníh druhej polovice 20. storočia.

09.02.2011 5 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Jednoducho svetová klasika. Bez kapitol, bez datovania, bez pochýb.

30.11.-0001 4 z 5

Svätá spoveď – Jasno vo svedomí a pokoj v duši Svätá spoveď – Jasno vo svedomí a pokoj v duši Peter J. Matuška

Pred spoveďou veriaci zvyknú využívať tzv. spovedné zrkadlá. Tie však zvyknú mať charakter útlych brožúrok. Téma spovede a svedomia je tak v nich rozobraná len veľmi stručne. Pre tých, ktorí sa o týchto témach chcú dozvedieť viac je výbornou voľbou kniha "Svätá spoveď. Jasno vo svedomí a pokoj v duši." Táto knižka je doteraz najlepším spracovaním tejto problematiky od slovenského autora. Dozvedel som sa v nej mnoho vecí o ktorých som doteraz netušil. O dosť mi rozšírila obzory v téme spovede a svedomia. O jej kvalite svedčí okrem iného jej šesť vydaní.

02.10.2022 4 z 5

Stalo se prvního září Stalo se prvního září Pavol Rankov

Mám rád slovenské knihy, ktoré sa odohrávajú na pozadí udalostí búrlivého 20. storočia. Preto som siahol po knihe "Stalo sa prvého septembra" k prečítaniu ktorej ma navyše nabudil zisk ceny Európska kniha roka. Najväčším plusom knihy je jej čítavosť. Čítanie bolo veľmi príjemné a nič výraznejšie ma v texte nerušilo. Podľa mňa má však viacero nedostatkov. Chýbalo mi v nej viac emócií. Viacero emocionálne vypätých situácií bolo prebehnutých veľmi rýchlo, pritom by si žiadali možno viac precítenia. Bolo to možno dané aj rozsahom keď na 300 stranách sa udiali udalosti 30 rokov. Ďalšiu výčitku by som smeroval k veľkému množstvu historických udalostí, ktorých boli hlavní hrdinovia aktérmi. Prišlo mi dosť nereálne, žeby boli prakticky pri všetkom čo sa dialo nielen v Československu, ale aj v okolitých krajinách a dokonca aj v Izraeli a Amerike. Akoby traja hlavní hrdinovia boli niečo ako slovenský Forrest Gump, ktorý bol taktiež pri všetkom. Ako zbytočné a neúčelné mi prišli vsuvky týkajúce sa reálnych historických osôb (Tiso, Konev...). Tiež sa mi zdalo, že tam bolo až príliš veľa nevery a sexuálnych úletov. Akoby na každej služobke muselo automaticky vždy k niečomu takému dôjsť. Je to však iba môj uhol pohľadu. Ak by sme sa na knihu pozreli ako na beletrizovaný dejepis slovenského 20. storočia, nič z vyššie uvedeného by neplatilo. Tak či onak, je to obstojná kniha, ktorá stojí za prečítanie.

08.09.2022 4 z 5

Letopisy Narnie (komplet) Letopisy Narnie (komplet) C. S. Lewis (p)

Veľdielo svetovej literatúry. Žiadna iná kniha (knihy) nie je napísaná takým spôsobom, že zaujme dieťa i dospelého. Žiadna iná kniha nie je napísaná tak, že sa bude páčiť veriacemu (ako podobenstvo) i neveriacemu (ako fantasy). Kombináciu tohto všetkého spĺňa jedine Narnia.

26.03.2022 5 z 5

Porucha na kraji galaxie Porucha na kraji galaxie Etgar Keret

Etgar Keret patrí medzi mojich obľúbených autorov a preto musím mať každú jeho novú knihu. Aj v tejto knihe si drží svoj štandard, avšak mám z nej pocit, že už sa v nej Keret akoby vezie na úspechoch predošlých kníh. Poviedky majú rôznu úroveň. Nájdu sa tu také, ktoré mi vyrazili dych a nútili ma premýšľať. Sú tu však aj také, ktoré ma nechali chladným. Asi som však už príliš zhýčkaný Keretovými fenomenálnymi predchádzajúcimi dielami. Každopádne aj táto kniha napriek pár výhradám je veľmi dobrá.

15.09.2021 4 z 5

Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) Fedor Gál

Stačí, že sa voláte Fedor Gál a vydajú vám všetko.

15.04.2021 2 z 5

Slovenská mafia: Príbehy písané krvou Slovenská mafia: Príbehy písané krvou Ján Petrovič

Najlepšia kniha o mafii na Slovensku aká kedy bola napísaná. Na tému mafie na Slovensku doteraz najviac publikoval Gustáv Murín. Preto sa táto kniha nedá neporovnávať s Murínovými knihami. Podľa mňa ich predčí v mnohých smeroch. Zatiaľ čo Murínove knihy sú pozliepané z novinových článkov, Petrovičova kniha vychádza zo súdnych spisov a výsledkov jeho vlastnej novinárskej práce, keďže tejto téme sa dlhodobo venoval. Aj vďaka tomu sa z Petrovičovej knihy môžeme dozvedieť aj mnoho doteraz málo známych zákulisných informácií. Prednosťou Petrovičovej knihy je aj to, že zachytáva slovenskú mafiu v jej komplexnosti za posledných 30 rokov. K Petrovičovej knihe mám len jedinú drobnú výčitku a síce, že sa v nej nespomína niekoľko mne známych mafiánov. Inak je to ale autorove opus magnum, ktoré v budúcnosti asi už len ťažko prekoná.

09.02.2020 5 z 5

Biľak: Zradca alebo kolaborant? Biľak: Zradca alebo kolaborant? Peter Jašek

Biľakova osoba sa často prepierala a prepiera v médiách avšak detailnejší pohľad na tohto človeka doteraz chýbal. Napravila to až kniha Petra Jašeka. Biografia je písaná veľmi svižným štýlom a tak sa dá prečítať na jeden šup. Vďaka nej je možné dozvedieť sa viac o charaktere a motivácii jedného z najnenávidenejších komunistov. To je veľkým prínosom knihy. Mínusom je to, že sa o ňom dalo napísať aj oveľa viac. To súvisí s tým, že kniha vychádza výlučne z literatúry a neboli pri nej použité žiadne archívne zdroje čo je dosť na škodu. Ak by autor využil aj archívy, mohli tam byť ešte mnohé ďalšie zaujímavé veci. Kvôli absencii archívneho materiálu tak nie je možné knihu považovať za vedeckú monografiu, ale "len" za výbornú populárno-náučnú biografiu.

10.02.2019 4 z 5