Slovenská mafia: Príbehy písané krvou

Slovenská mafia: Príbehy písané krvou https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425131/bmid_slovenska-mafia-pribehy-pisane-krvo-I24-425131.jpg 5 17 5

Slovenská mafia je najkomplexnejším spracovaním dejín organizovaného zločinu na Slovensku od pádu komunizmu až po súčasnosť. Autor Ján Petrovič sa téme slovenskej mafie venuje od začiatku novinárskej kariéry. Pri príprave vyše 400-stranovej publikácie hovoril s mafiánmi, ktorí prežili vybavovanie si účtov v podsvetí, skončili za mrežami alebo sú dnes na slobode. Bol na miestach, kde dochádzalo k výbuchom a ďalším násilným trestným činom. Navštívil lokality, kde podsvetie pochovávalo biele kone a zbavovalo sa nepohodlných svedkov. Preštudoval desiatky súdnych spisov a svoje zistenia konzultoval s vyšetrovateľmi, právnikmi a prokurátormi. Bonusom knihy sú doteraz nezverejnené fotografie, mapa mafiánskych klanov, unikátne infografiky a register členov, obetí a bojovníkov proti organizovanému zločinu s vyše 600 položkami. Súčasťou knihy sú exkluzívne rozhovory s mužmi, ktorí stáli na opačných stranách bojiska - bossom bossov Mikulášom Černákom a policajným prezidentom Milanom Lučanským. Výťažok z predaja knihy pôjde na podporu nezávislej žurnalistiky.... celý text

Dera
27.06.2023 4 z 5

Slovenská mafie určitě nezůstávala pozadu. Myslím, že by mohla konkurovat jakékoliv jiné světové mafii v brutalitě. Masakr na svatého Valentýna je proti našim východním sousedům fraška. To ostatně dokazuje statistika. Slovenští mafiáni jsou skoro všichni mrtví nebo v lepším případě ve vězení na velmi dlouhé tresty.

LordByron
09.06.2021 4 z 5

Brilantná a dôkladná monografia. Súhlasím s tým ze je lepšia než Murin i keď ani toho by som nezhadzoval.
Osobne mi v nej popravde trochu vadilo, že sa venuje akoby hm,, len vrahom "a superpodvodnikov a oligarchov typu Majský a Martin Mojžiš obchádza aj keď okradli stovky tisíc ľudí. Takisto obchádza aj takého Lexu ktorí si minimálne jednu vraždu od podsvetia objednal.Osobitná kapitola takisto vôbec nie je venovaná ani Ruskovi, KOČNEROVI a dokonca ani Žaluďovi. Všetkých napriek tomu ze sami aj vraždili autor spomína iba raz za čas a pomimo ako akýchsi podnikateľov v kontakte s mafiou - s čím nesúhlasím (pre mňa sú to normálni mafoši).
Takisto som čakal trochu viac napísaného k pár témam ktoré ma dlhodobo zaujímali a autor im venuje iba štandardných pár riadkov (Harabinov kamoš Baki Sadiki napríklad).
Ale inak je to naozaj skvelá kniha a doporucujem ju každého koho táto téma baví.
Úplne na férovku sa venuje aj rôznym menej známym a drobným gangom (bytová ci pozemková mafia, kyselinári) a dozviete sa kopu kuriozít.
Len Mikuláš Černák vystupuje asi v piatich rôznych kapitolách a človeka hneď prejde ten pozitívny popis k nemu (z jeho autobiografie) keď čítate ako trebárs vylikvidoval parťákov v Prievidzi.o a mňa osobne veľmi zaujal trebárs aj dosť podrobný popis vnútornych pomerov medzi Sýkorovcami a ich obcianskej vojny či Piťovcov. A asi najlepšia je potom zas kapitola o,, Krvavej južnej zemi "...
Sympatie vzbudzuje z postáv málokto. No a mne len ostáva dodať ze sakra ono by si to zaslúžilo seriál :). Na štýl Narcos :)

jan7760
26.03.2020 5 z 5

Najlepšie zmapovaná história slovenského podsvetia. Od brutality sa prešlo k sofistikovanejšej forme. Som zvedavý, kto sa odhodlá na takýto počin o 10-20 rokov, a aké veľké ryby budu figurovať na jej stranách. Odporúčam...

Komnenos
09.02.2020 5 z 5

Najlepšia kniha o mafii na Slovensku aká kedy bola napísaná. Na tému mafie na Slovensku doteraz najviac publikoval Gustáv Murín. Preto sa táto kniha nedá neporovnávať s Murínovými knihami. Podľa mňa ich predčí v mnohých smeroch. Zatiaľ čo Murínove knihy sú pozliepané z novinových článkov, Petrovičova kniha vychádza zo súdnych spisov a výsledkov jeho vlastnej novinárskej práce, keďže tejto téme sa dlhodobo venoval. Aj vďaka tomu sa z Petrovičovej knihy môžeme dozvedieť aj mnoho doteraz málo známych zákulisných informácií. Prednosťou Petrovičovej knihy je aj to, že zachytáva slovenskú mafiu v jej komplexnosti za posledných 30 rokov. K Petrovičovej knihe mám len jedinú drobnú výčitku a síce, že sa v nej nespomína niekoľko mne známych mafiánov. Inak je to ale autorove opus magnum, ktoré v budúcnosti asi už len ťažko prekoná.

Pablis
01.01.2020 5 z 5

Kvalitne zhrnutá história slovenskej zločineckej sféry z 90. rokov a začiatka milénia.

mafie organizovaný zločin slovenská mafie

Autorovy knížky

Ján Petrovič