Komnenos Komnenos komentáře u knih

Collegium musicum Collegium musicum Marián Jaslovský

Aj tu platí to čo si myslím o predošlých dvoch Jaslovského knihách (o Ursinym a Filipovi). Čo sa týka hudobnej publicistiky je na Slovensku neprekonateľný. Aj tu je dobre zvolená štruktúra zložená z názorov hlavných zainteresovaných a zo starších článkov z tlače. A len tak mimochodom Collegium Musicum je podľa mňa najlepšia slovenská kapela aká tu kedy bola.

14.11.2012 5 z 5

Moja milá pani Moja milá pani Dežo Ursiny

Ťažko ohodnotiť knihu súkromných listov, v ktorých sa práve kvôli súkromnému charakteru kontext miestami zákonite stráca. V každom prípade je to pre mňa nová a zaujímavá skúsenosť. Knihu listov som ešte zatiaľ nečítal.

14.11.2012 4 z 5

Dežo Ursíny - Pevniny a vrchy Dežo Ursíny - Pevniny a vrchy Marián Jaslovský

Doteraz som Deža Ursinyho vnímal ako nadčasového hudobníka. Marián Jaslovský ho tu však predstavil komplexne cez pohľady viacerých ľudí ako komplikovaného človeka, ktorý inšpiroval, ale vedel aj ublížiť.

26.09.2012 5 z 5

Roger Krowiak Roger Krowiak Peter Pišťanek

Rogerom Krowiakom dostalo Slovensko hrdinu rovnocenného hrdinovi typu Jamesa Bonda. Kniha Roger Krowiak ponúka čitateľovi všetko čo na túto tému vzniklo - kolektívny román, poviedky, novelu a komiks. Podľa mňa najlepšou bola novela Ruské leto Dušana Taragela. Kolektívny román a poviedky majú kolísavú kvalitu, keďže sa na ich tvorbe podieľalo viac autorov. Ani jeden z nich však svoju časť práce neodviedol podpriemerne a tak som bol s celkovým výsledkom pomerne spokojný. Komiks je čerešničkou na torte tomuto ojedinelému slovenskému počinu. O Danglárových ilustráciách je zbytočné hovoriť, o genialite svojho tvorcu hovoria sami za seba.

19.09.2012 5 z 5

Zrazu klope ktosi na dvere Zrazu klope ktosi na dvere Etgar Keret

Na túto knihu ma nalákal reklamný slogan - Odporúča 9 z 10 fanúšikov Quentina Tarantina. Ukázalo sa, že to bol iba marketingový ťah, nakoľko s Tarantinom to nemá príliš veľa spoločného. Sklamaný som však nebol, práve naopak. Napriek nepravdivej reklame ma kniha veľmi nadchla. Dalo by sa povedať že ide o zmes čierneho humoru, satiry a magického realizmu. Autor sa venuje najmä vzťahom - či už rôznych kultúr, vzťahov ženy a muža, rodičov a detí, alebo často aj všetkých týchto vzťahov naraz. Jednou vetou povedané - tak dobré poviedky som už dávno nečítal. Minimálne polovica z nich by bezkonkurenčne zvíťazila v akejkoľvek poviedkovej súťaži na svete.

06.09.2012 5 z 5

Gorila Gorila Tom Nicholson

Zhmotnenie toho o čom každý vedel 20 rokov, avšak až teraz dostali tieto záležitosti oficiálne kontúry. Autor sa snaží vyzývať ľudí aby sa usilovali o zmenu čo je síce pekné, avšak bojovať s veternými mlynmi je veľmi ťažké ba až nemožné.

06.09.2012 5 z 5

Tisícročná včela Tisícročná včela Peter Jaroš

Jaroš sa v tejto knihe majstrovsky pohráva so slovíčkami. Je vidieť, že je aj básnik a táto jeho poetika je zreteľná aj v tomto texte. Zjavná je tiež inšpirácia magickým realizmom. O výborne vystavanom deji sa ani nemusíme baviť. Čo mi však trochu vadilo, bolo to, že kniha je na môj vkus až príliš presiaknutá socialistickými myšlienkami. Autor si tiež mohol odpustiť niektoré zbytočné vsuvky napr. keď podrobne unavujúco opisoval dejiny Hybe, alebo na niekoľkých stranách podal odraz prvej svetovej vojny v európskej tlači.

30.07.2012 5 z 5

27 čiže smrť robí umelca 27 čiže smrť robí umelca Alexandra Salmela

Na obálke knihy sa píše, že je výnimočná po formálnej aj obsahovej stránke. O originalite obsahu sa dá prinajmenšom polemizovať, formálne je však kniha skutočne netradičná, aj keď tiež nie úplne originálna. Na slovenské pomery (aj keď bola napísaná vo Fínsku po fínsky, avšak písala ju Slovenka) je však kniha určite ojedinelým úkazom. Musím však skritizovať množstvo preklepov, ktoré sa vyskytli v slovenskom preklade. Prekladateľky sa síce obhajovali, že mali málo času, ale toľko preklepov sa aj tak nedá ospravedlniť.

06.07.2012 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Klasika nad klasiky. Prvý skutočne psychologický román s jasným morálnym odkazom najmä na konci.

26.06.2012 5 z 5

Vražda jako společenská událost Vražda jako společenská událost Dušan Taragel

Skvelá paródia nielen na spoločenskú etiketu, ale aj iné oblasti, napríklad vďaka vymyslenej použitej literatúre na odbornú literatúru všeobecne. Taká jednohubka po ktorej ostane príjemná chuť v ústach.

25.05.2012 5 z 5

Jaro Filip - človek hromadného výskytu Jaro Filip - človek hromadného výskytu Marián Jaslovský

Presne takto si predstavujem kvalitne napísanú hudobnú monografiu.

20.05.2012 5 z 5

Dejiny mafie - Od jej vzniku po súčasnosť Dejiny mafie - Od jej vzniku po súčasnosť Salvatore Lupo

Kniha nie je ziadnou oddychovkou ako by mnohi cakali, ale ide o pohlad odbornika na danu problematiku. Vidno, ze autor sa vo svojom odbore naozaj vyzna.

09.03.2012 4 z 5

Stvorenie hriechu Stvorenie hriechu Michal Kučerka

Táto novela je od samotného začiatku až do konca presiaknutá nemorálnosťou, zvrhlosťou a zvrátenosťou. A to sa mi nepáči. Pritom formálna stránka vynikajúca. Preto takéto hodnotenie.

19.02.2012 2 z 5

Skazky o Vladovi pre malých i veľkých Skazky o Vladovi pre malých i veľkých Peter Pišťanek

Zbierka vydarených anekdot o veľkom "Muftim". Vydanie takejto knižky v roku 1995 muselo byť dosť veľkým adrenalínom.

19.02.2012 4 z 5

Jánošík! - pravdivý príbeh legendárneho zbojníka a jeho družiny Jánošík! - pravdivý príbeh legendárneho zbojníka a jeho družiny Dušan Taragel

Skvelá paródia slovenskej legendy. Taragel s Danglárom zároveň parodujú slovenský ľud v minulosti a najmä dnes. Irónia, satira a sarkazmus zatínajú do živého čo sa nemusí každému páčiť.

16.02.2012 4 z 5

Tajné životy slavných filmařů Tajné životy slavných filmařů Robert Schnakenberg

Platí tu to isté, čo som povedal o knihe Tajné životy slávnych spisovateľov.

16.02.2012 4 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Simoni je riadna sviňa. A Eco opäť raz nesklamal. Zo začiatku mi chvíľu trvalo kým som si zvykol na špecifický štýl písania, ale potom to už bola ako sa vraví "jízda". Aj keď sa príbeh odohráva v 19. storočí, hlavná myšlienka je nanajvýš aktuálna aj dnes - netreba veriť vždy všetkému čo sa tvári ako zaručene pravdivá informácia.

07.02.2012 5 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

U Pilierov Zeme som vyzdvihoval dokonale vykreslenie dobovej reality. V Na veky vekov to až také dokonalé nebolo, najmä čo sa týka mentality ľudí. O mentalite stredovekých ľudí som čo to čítal od renomovaných odborníkov a veľmi sa to nezhodovalo s tým, čo je v knihe. Dej mi prišiel trochu prekombinovaný. A do tretice postavy, ktoré mi mali byť sympatické, mi také nepripadali. Za všetky spomeniem Caris - okrem toho, že sa starala o chorých, sa mi na nej nepáčilo vôbec nič. Možno sa zdá, že knihu znášam pod čiernu zem, ale opak je pravdou. Odhliadnuc od vyššie uvedených výhrad bola kniha veľmi dobrá. Určite neľutujem čas, ktorý som strávil jej čítaním.

30.01.2012 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Piliere zeme sú skutočným umeleckým dielom, ako povedal o nej jeden kritik, rovnako ako katedrála ktorej strastiplnú stavbu opisujú. Výborný historický román je taký, pri čítaní ktorého máte pocit, že ste sa v tej dobe ocitli. U Pilierov zeme máte taký pocit. Všetky dobové detaily (jedlo, odievanie, zvyky, mentalita) sú vykreslené dokonale autenticky. A v ničom nezaostáva ani samotný dej príbehu. No skrátka dokonalosť sama.

04.01.2012 5 z 5

Tajné životy slavných spisovatelů Tajné životy slavných spisovatelů Robert Schnakenberg

Ku podivu mi nevadil bulvárny nádych. Je to taká jednohubka kde sa človek dozvie kopu pikošiek o ktorých by inak nemal poňatia.

15.12.2011 4 z 5