Dežo Ursíny - Pevniny a vrchy

Dežo Ursíny - Pevniny a vrchy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22933/dezo-ursiny-pevniny-a-vrchy-22933.jpg 5 18 5

Tretie, rozšírené vydanie úspešnej monografie Mariana Jaslovského o legende slovenského rocku. Dežo Ursiny patril k zásadným postavám slovenskej hudby a jeho životopis už na pultoch kníhkupectiev nenájdete. Oproti prvému a druhému vydaniu (1997, 2000) je tretie vydanie doplnené o rozsiahlu prílohu rozhovorov s Ursinyho spolupracovníkmi.

puml
26.03.2024 5 z 5

Výborná biografie asi nejoriginálnějšího rockového muzikanta v Československu v druhé polovině 20. století. Dežo byl víc než jen obyčejný rocker, i když, a to mě docela překvapilo, jeho život byl veskrze sex, drogy, rock´n´roll. Těch drog nebylo asi tolik, ale jinak byl Dežo dost komplikovaná a rozervaná osobnost. Uměl se umělecky a hudebně naladit na své spolupracovníky, ale žít s ním asi nebylo úplně jednoduché. A sedět s ním v hospodě po pár pivech a panácích bylo, dle svědectví, občas dost o hubu. Ale jinak skvělá práce, která čerpá z množství výpovědí a to jak Dežových spoluhráčů tak jeho životních partnerek a nakonec i syna Jakuba. Ten konec byl pro Deža nelehký, ale překvapí, že i během těch posledních cca pěti let, kdy už byl vážně nemocný, vytvořil čtyři skvělá alba, včetně posledního mimořádného alba Príbeh. Doporučuji.

PeterBahn
10.06.2020 5 z 5

I když autor M. Jaslovský není spisovatelem, povedlo se mu sestavit velmi příjemné čtení o osobnosti, která je myslím stále nedoceněná a od jejíž úmrtí letos (2020) v květnu uplynulo již čtvrtstoletí. Velmi fajn byly vhledy Dežových spolupoutníků e.g. Fedora Freša, který už bohužel taky není mezi námi…
Velmi mně potěšil i nekrolog Daniela Pastirčáka – spisovatele a křesťanského duchovního.

flipper27
15.09.2015 5 z 5

Výborná kniha. Biografia je napísaná prehľadne a s nadhľadom, obsahuje vyjadrenia mnohých zainteresovaných ľudí, ktorých bolo určite veľmi náročné zohnať. Rozbory albumov sú nádherné, ihneď po prečítaní si človek akoby automaticky túži vypočuť všetko o čom čítal. Hoci som nejaké veci počul už aj pred čítaním tejto publikácie, až s jej prečítaním som sa naplno ponoril do počúvania Dežovej hudby (som ročník 1990). Veľmi prínosné a obohacujúce čítanie, doslova som to hltal :-)

Komnenos
26.09.2012 5 z 5

Doteraz som Deža Ursinyho vnímal ako nadčasového hudobníka. Marián Jaslovský ho tu však predstavil komplexne cez pohľady viacerých ľudí ako komplikovaného človeka, ktorý inšpiroval, ale vedel aj ublížiť.

bookworm
03.05.2011 5 z 5

Výborná biografia jedinečného hudobníka, ktorého tvorba, myslím, doteraz nebola docenená. Kniha je obohatená o spomienky ľudí, ktorí s ním spolupracovali, sám autor mal k Dežovi blízko, hral s ním určitý čas v kapele. Keďže som dobre poznala Dežovu hudbu, bolo veľmi zaujímavé dozvedieť sa aj o jeho živote, povahe a ako ovplyvnil československú hudobnú scénu.

Marián Jaslovský
slovenská, 1963