Komnenos Komnenos komentáře u knih

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Ladislav Mňačko v tomto diele bravúrne vykreslil ako moc dokáže zdeformovať charakter človeka. Síce skromne poznamenal, že si knihou nenárokuje nesmrteľnosť, že sa snažil iba vykresliť dobu v ktorej to písal, ale podľa môjho názoru toto dielo nesmrteľné je. Je aktuálne ako v roku 1965 tak aj v súčasnosti a bude aj v budúcnosti. Môžeme to vidieť nielen na tých čo nám vládnu, ale aj na ľuďoch čo sa dostanú čo i len trochu vyššie v zamestnaneckej hierarchii. Moc je jednoducho ópium, ktoré ľudí opantáva v každej dobe. K samotnej knihe by som ešte poznamenal, že sa mi na nej páčilo, že jednotlivé postavy nie sú vykreslené čiernobielo. Aj pozitívnejšie ladené postavy majú nejakú tú chybu a platí to aj opačne. Platí to aj pre rozprávača Franka, ktorý pôsobí ako dosť nevyrovnaná osobnosť čo vyplýva z toho v akom prostredí sa pohybuje.

05.06.2018 5 z 5

Nie som barbar Nie som barbar Barbara Štubňová

V prvom rade som rád, že konečne vyšla kniha o etikete aj od slovenských autorov. Zásady slušného správania v knihe predstavujú sviežim, občas i humorným a moderným spôsobom. Niekedy však až príliš moderným čo trochu znižuje úroveň knihy. Miestami sa kniha až príliš snaží byť "cool", ale podľa mňa jednoducho smajlíky do publikácie tohto žánru nepatria. Ale inak je to slušná kniha ideálna na základné zorientovanie sa v etikete súčasnosti.

07.04.2018 4 z 5

Osem percent ničoho Osem percent ničoho Etgar Keret

Nedá mi neporovnávať s dvoma predošlými Keretovými knihami "Zrazu klope ktosi na dvere" a "Sedem dobrých rokov". V porovnaní s nimi mi príde "Osem percent ničoho" kvalitatívne na trochu horšej úrovni. Stále však ide o výborné poviedky avšak rôznej kvality. Niektoré mi prídu akoby nedopovedané, mnohé však majú výbornú myšlienku. Najviac ma chytili za srdce poviedky "Potrubie" a "Rozbiť prasiatko". Hlavným rozdielom s predošlými dvoma knihami je v tom, že i keď stále sú texty nasiaknuté čiernym humorom a cynizmom, ale vo viditeľne menšej miere. Na moje prekvapenie tu Keret viac ukázal svoju láskavú a citlivú stránku. Najviac je to vidieť na poviedke "Železné pravidlá". Bolo by viac poviedok, ktoré by som z knihy vyzdvihol, ale nebudem viac prezrádzať. Treba prečítať, stojí to za to.

14.10.2017 4 z 5

Prvýkrát otcom - 50 vecí, ktoré určite musíte vedieť Prvýkrát otcom - 50 vecí, ktoré určite musíte vedieť Tim Mungeam

Odľahčeným štýlom písaná príručka pre začínajúcich otcov. Svojim rozsahom je vhodná pre tých, ktorí sa nechcú zahltiť veľkým množstvom informácií, ale zároveň chcú urobiť niečo pre to, aby boli lepšími otcami svojich detí a oporami svojich manželiek.

17.07.2017 4 z 5

Moc manželových modlitieb Moc manželových modlitieb Stormie Omartian

Autorka v tejto knihe radí mužom za aké oblasti života svojich žien sa majú modliť. Človeku je niekedy možno lepšie modliť sa vlastnými slovami, ale táto kniha je dobrým vodítkom, aby sme sa modlili aj za veci, ktoré my muži nepovažujeme za také podstatné, avšak pre ženu sú veľmi dôležité. Výborná vec na utuženie každého manželstva, rovnako ako kniha o manželkiných modlitbách.

24.03.2017 4 z 5

Keď Hitler bral kokaín a Leninovi ukradli mozog Keď Hitler bral kokaín a Leninovi ukradli mozog Giles Milton

O mnohých príbehoch som už počul, veľa však bolo takých s ktorými som sa stretol prvý krát. Autor síce neprišiel s ničím prevratným čo by bolo predtým zahalené tajomstvom, avšak ak to beriete ako k oddychovku, je to celkom fajn kniha. Neurazí, ale ani príliš nenadchne.

13.03.2017 3 z 5

Vlastnou hlavou Vlastnou hlavou Marek Vagovič

Prehľadne spracovaná 17 ročná história spoločnosti Smer a. s. Človek väčšinu vecí už počul v médiách, ale obludnosť tej mašinérie si naplno uvedomí až keď si to dá celé naraz. Je to na plač, na zvracanie a na veľa iných nepríjemných vecí. Neviem, či Slovensko niekedy bude fungovať ako normálny štát. Veľká poklona Marekovi Vagovičovi a jemu podobným za to, že sa nebál celé tie roky vŕtať sa v takých nebezpečných veciach. Vďaka tomu sa my, časť pospolitého ľudu, ktorá sa nedá ohlúpnuť, môžeme dozvedieť skutočnú pravdu o krajine v ktorej žijeme.

13.01.2017 5 z 5

Dějiny pijáctví Dějiny pijáctví Jean-Charles Sournia

Najväčším vkladom tejto knihy je to, že v rámci témy je ojedinelým počinom. Problematika je to pritom veľmi zaujímavá a určite by nebolo na škodu viac takýchto kníh. Ide skôr o literatúru faktu čo je kladom pre širokú verejnosť avšak dobrý dojem z knihy trochu narúšala istá chaotickosť. Ujasnenie si čo má byť predmetom jednotlivých častí knihy tak bolo najväčším negatívom. Ako som však na začiatku povedal, kniha je jednou z mála k téme a tak ju hodnotím prevažne kladne. Odporúčal by som ju prečítať si tak striedmym pijakom ako aj pokročilým alkoholikom.

23.06.2016 4 z 5

Sex ako ho nepoznáte Sex ako ho nepoznáte Ksawery Knotz

Katolícka cirkev je často kritizovaná v oblasti sexuality v tom zmysle, že človeku len zakazuje čo nemá robiť. Táto kniha čitateľovi, ak je naozaj vnímavý a nepredpojatý, vyvracia tieto predsudky. Jej hlavnou myšlienkou je to, že pri manželskom sexe netreba byť úzkostliví a žiť v strachu, či som niečo neporušil. Najdôležitejšie je to, aby sa všetko dialo s úctou a láskou k tomu druhému. Sex treba vnímať ako boží dar a preto sa z neho radovať. Zároveň kniha upozorňuje na to, že pri otázke sexuality je nutné hľadieť na jednotlivé páry individuálne a podľa toho hodnotiť ich konanie. Nie je teda možné podľa šablóny určiť presné pravidlá. Tie sú na svedomí každého jedného páru.

01.06.2016 4 z 5

Brucho Paríža Brucho Paríža Émile Zola

Je obdivuhodné ako už v 19. storočí niekto dokázal podať takú trefnú kritiku konzumizmu. V tomto má dielo čo povedať aj v súčasnosti. S tým súvisí aj Zolove metaforické delenie na Tučných a Chudých, pričom Tuční Chudých vždy zožerú a hovejú si vo svojom blahobyte. Smutná pravda. Opisy potravín a tržnice možno trochu nudili, ale mali svoje opodstatnenie. Predstavili tržnicu ako živý nenásytný organizmus, vlastne ako hlavnú postavu celého románu. Veľmi príjemné čítanie. Lepšie ako Nana, o kúsok slabšie ako Zabijak.

19.05.2016 4 z 5

Rady skúseného diabla Rady skúseného diabla C. S. Lewis (p)

Túto knihu vystihujú tri slová: brilantné nadčasové dielo. Najskôr som si myslel, že autor musel pred jej napísaním študovať teologické diela, avšak dozvedel som sa, že to tak nebolo. O to geniálnejšie kniha vyznieva. Hlavným posolstvom knihy je skutočnosť, že diabol na nás útočí rafinovane tak, aby sme si svoj hriech neuvedomili. Najviac mi v súvislosti s tým utkvela veta: "Najistejšia cesta do Pekla je postupná, mierne sa zvažuje, je mäkúčko vystalaná, žiadne náhle zákruty, žiadne míľniky, žiadne ukazovatele smeru." Odporúčam všetkým hľadajúcim i tým, ktorí si myslia, že už našli.

03.04.2016 5 z 5

Izba Izba Emma Donoghue

Kniha, ktorú prehltnete na jeden dúšok najmä kvôli prevahe dialógov. Keď som knihu bral do rúk, myslel som si, že bude celá o živote v izbe. Prekvapilo ma teda, že po sto stranách došlo k náhlemu zvratu a úteku z nej. Na môj vkus to bolo až príliš jednoduché, možno sa s tým mohla autorka trochu pohrať a urobiť útek komplikovanejším. Zvyšné dve tretiny knihy sú o postupnom neľahkom začleňovaní obetí do normálneho života. Je zaujímavé sledovať to očami päťročného chlapca. Oceňujem aj to, že kniha sa dá chápať nielen prvoplánovo ako opis života obetí psychopata, ale medzi riadkami sa dá nájsť množsto narážok na konzumný spôsob života a aj samotné väznenie sa dá brať viacvýznamovo.

20.03.2016 5 z 5

Anton Srholec Anton Srholec Alena Čermáková

Napriek tomu, že nie so všetkými Srholcovými názormi súhlasím, bol to výnimočný človek. Dokázal obrovské veci napriek nepriazni osudu. Je až zarážajúce, že aj keď si prešiel toľkým utrpením, jeho pohľad na budúcnosť je až naivne optimistický. Jednoznačným kladom knihy je, že prináša myšlienkový svet veľkého človeka, avšak jej štruktúra mi prišla trochu nekonzistentná. Autorka kladúca Srholcovi otázky skákala z témy na tému a aj on sám pri odpovedi často odbočil o dosť niekam inam. Je zrejmé, že hlavným cieľom bol film a kniha je len jeho vedľajší produkt, čo trochu na škodu veci.

10.03.2016 4 z 5

Moje túžby, tvoje túžby Moje túžby, tvoje túžby Willard Harley

Psychológ W. Harley vo svojom výskume prišiel na to, že rozvrat manželstiev spôsobujú najmä nenaplnené potreby manželov. V tejto knihe prístupnou formou vysvetľuje aké sú to potreby a ako je ich možné napĺňať. Je to užitočná príručka pre tých, ktorí majú v manželstve problémy, ale aj pre tých, ktorí ho chcú ešte zlepšiť. Niektoré tézy sú však príliš zovšeobecňujúce a u konkrétneho človeka nemusia platiť, avšak je na každom ako si informácie z knihy prispôsobí na svoj individuálny prípad.

25.02.2016 4 z 5

20 rokov samostatnej Slovenskej republiky. Jedinečnosť a diskotinuita historického vývoja 20 rokov samostatnej Slovenskej republiky. Jedinečnosť a diskotinuita historického vývoja kolektiv autorů

Slovenská republika oslávila 1. januára 2013 dvadsiate výročie svojho vzniku. Takáto udalosť si celkom určite zasluhuje pozornosť a je príležitosťou k bilancovaniu. V roku 2013 preto vyšli dve publikácie zaoberajúce sa vývojom Slovenska počas uplynulých dvadsiatich rokov. Prvou publikáciou bola kniha „Odkiaľ a kam : dvadsať rokov samostatnosti“, ktorú vydal Inštitút pre verejné otázky . Historický ústav SAV sa tiež podujal zmapovať dvadsať rokov nášho štátu. Kolektívna monografia, ktorú ústav vydal v roku 2013 (na pulty kníhkupectiev sa však dostala až na začiatku roka 2014) nesie názov „20 rokov samostatnej Slovenskej republiky. Jedinečnosť a diskontinuita historického vývoja“. Na tvorbe knihy sa podieľalo tridsaťdva autorov venujúcich sa rôznym vedným odborom. Popri historikoch prispeli svojimi staťami aj právnici, sociológovia, politológovia, ekonómovia, či prognostici. Okrem slovenských autorov sa na knihe podieľali odborníci z Francúzska, Maďarska, Ukrajiny, Českej republiky a Ruska. Najväčším kladom publikácie „20 rokov samostatnej Slovenskej republiky. Jedinečnosť a diskontinuita historického vývoja“ je vysoká odborná úroveň jednotlivých textov a zároveň značná snaha autorov o čo najväčšiu objektivitu. Pri hodnotení udalostí a procesov v nedávnej minulosti býva vždy veľkým rizikom, že autor skĺzne do subjektívneho pohľadu, keďže bol neraz priamym účastníkom opisovaných skutočností. Tu sa však prakticky všetkým autorom podarilo tomuto nebezpečenstvu vyhnúť, čo je skutočne obdivuhodné. Problematickou sa na pohľad môže zdať participácia Jána Čarnogurského a Petra Weissa. Obaja sa však vo svojich príspevkoch pomerne obstojne vyhli politickej účelovosti. Dobrú prácu odviedli aj editori, keďže texty za sebou tematicky nasledujú podľa chronologickej i logickej následnosti a je zjavné, že editori čiastočne usmernili autorov pri koncipovaní ich príspevkov. Ďalším kladom kolektívnej monografie je fakt, že mapuje viacero sfér života na Slovensku počas uplynulých dvadsiatich rokov. Zaoberá sa obdobím, ktoré predchádzalo Nežnej revolúcii i obdobiu, ktoré predchádzalo vzniku Slovenskej republiky. Autori podrobne sledujú historické, vnútropolitické i medzinárodné súvislosti vzniku Slovenskej republiky. Autori sa tiež podrobne venujú otázke menšín, vývoju ekonomiky, poľnohospodárstva, armády, postaveniu cirkví, vývoju sociálneho rozvrstvenia a demografickému vývoju v posledných dvoch decéniách Slovenskej republiky. Z tohto pohľadu sa publikácia javí ako pomerne komplexná, avšak práve na tomto mieste je možné vysloviť určité výhrady. V monografii chýbajú kapitoly, ktoré by sa venovali justícii, školstvu, kultúre, zdravotníctvu, či životnému prostrediu na Slovensku za posledných dvadsať rokov. Absencia reflexie týchto tém je však jedinou výhradou k inak výborne spracovanej kolektívnej monografii. V súvislosti s tým je možné podotknúť, že spomenutým témam (spolu s ďalšími) bola venovaná pozornosť v obdobnej publikácii „Odkiaľ a kam : dvadsať rokov samostatnosti“. Kniha „Odkiaľ a kam“ sa však zasa nevenuje niektorým témam ako napr. armáda, či poľnohospodárstvo a nesie sa v oveľa subjektívnejšom duchu, pričom texty v nej sú skôr esejistického charakteru. Naproti tomu kniha „20 rokov samostatnej Slovenskej republiky“ zahŕňa výlučne vedecké, vysoko erudované, texty. Preto je možné skonštatovať, že obe publikácie, i keď odlišným spôsobom, verne zachytávajú obraz Slovenska v uplynulých dvadsiatich rokoch a výborne sa navzájom dopĺňajú.

23.02.2016 5 z 5

Odkiaľ a Kam. 20 rokov samostatnosti Odkiaľ a Kam. 20 rokov samostatnosti kolektiv autorů

Dvadsať rokov v dejinách určitého štátneho útvaru je relatívne dlhá doba. Pre niekoho je to málo, pre iného zasa veľa. Každopádne každé takéto výročie býva vhodnou príležitosťou na bilancovanie. Ani dvadsiate rokov od vzniku Slovenskej a Českej republiky ako dvoch samostatných štátov nie je v tomto smere výnimkou. V českých i slovenských médiách bola na prelome rokov 2012 a 2013 tejto téme venovaná značná pozornosť. Zhodnotenie uplynulých dvadsiatich rokov v našich krajinách si dal za cieľ aj autorský kolektív publikácie s názvomOdkiaľ a kam. Dvadsať rokov samostatnosti. Išlo o veľmi ambiciózny projekt o čom svedčí už len to, že na ňom participovalo vyše šesťdesiat autorov zastupujúcich široké spektrum slovenského a čiastočne aj českého spoločenského života. Kniha vyšla v spolupráci Inštitútu pre verejné otázky a vydavateľstva Kalligram. Pri hodnotení publikácie Odkiaľ a kam. Dvadsať rokov samostatnosti treba v prvom rade vyzdvihnúť dobrú prácu editorov. Je zrejmé, že s autormi komunikovali ešte predtým ako tí skoncipovali svoje texty a aspoň orientačne ich tematicky usmernili. Čo sa týka žánru, väčšinou ide o esejistické texty, nezriedka prechádzajúce až do úvah. Odborné texty sú zastúpené len v minimálnom počte. Zvolenie prevažne esejistického štýlu sa ukázalo byť dobrým ťahom, lebo texty sú vďaka nemu svieže, svižné, písané pútavým štýlom a môže tak zaujať aj širšiu verejnosť. Oceniť treba štruktúru publikácie, ktorá bola koncipovaná tak, aby sa zachytili všetky oblasti života na Slovensku. Preto do publikácie prispeli svojimi textami autori rôznych profesií, rôznych generácií a pochádzajúci zo širokého spoločenského spektra. Predovšetkým v prvej časti knihy majú značné zastúpenie aj českí autori. V publikácii sú zachytené takmer všetky významné oblasti života, absentuje však príspevok venujúci sa zdravotníctvu. Keďže na knihe sa podieľalo veľké množstvo ľudí, kvalita príspevkov logicky kolíše. Niektoré pôsobia trochu rozpačitým dojmom, väčšina však vykazuje značnú kvalituvyplávajúcu z veľkej informačnej hodnoty. Na prvý pohľad sa môže zdať, že publikácia len vymenúva negatíva, ktoré prinieslo posledných dvadsať rokov. Takmer všetkými príspevkami sa však nesie určitá nádej na zmenu v budúcnosti. Čo sa týka svetonázorovej orientácie autorov, išlo o ľudí buď liberálne, alebo konzervatívne zameraných. Pre ešte väčšiu vyváženosť bolo možno vhodné zahrnúť aj príspevky ľavicovo orientovaných osobností. Charakteristickou črtou celej knihy je jej politická nekorektnosť, ktorá je miestami až zarážajúca. Kniha sa nevyhýba žiadnym citlivým témam ako sú súdnictvo, rómska problematika, či korupcia. Priamo sa v nej spomínanú mená mnohých verejných činiteľov, čo môže vyvolať polemiky zo strany verejnosti. Najviac spomínaní politici sú Vladimír Mečiar, Václav Klaus a Václav Havel. Kým Mečiar a Klaus sú vykresľovaní prakticky len negatívne, Havel je zasa neustále glorifikovaný. Kvôli vyššie uvedeným javom môže knihavzbudzovať isté kontroverzie.
Najväčším prínosom publikácie je komplexný pohľad na uplynulých dvadsať rokov Slovenskej a čiastočne aj Českej republiky. Zásadný význam má vykreslenie vzájomných súvislostí jednotlivých javov v slovenskej spoločnosti, ktoré boli možno viac alebo menej skryté. Pre slovenskú a českú historiografiu má kniha význam v tom zmysle, že mnoho príspevkov práve pre hľadanie súvislostí presahuje aj hlbšie do obdobia pred rokom 1993. Zároveň sa dá povedať, že publikáciu je možné chápať aj ako dejiny Slovenska v rokoch 1993 až 2013 s už spomenutými presahmi do skorších období. Môže sa zdať, že kniha je určená najmä slovenskému čitateľovi, keďže sa zaoberá predovšetkým Slovenskom. Prínosom je však určite aj pre českých čitateľov, ktorí vďaka nej môžu hlbšie porozumieť mentalite slovenského národa a lepšie pochopiť vzájomné vzťahy s ním.

23.02.2016 5 z 5

Vladimír Krčméry: Ženie ma zlé svedomie Vladimír Krčméry: Ženie ma zlé svedomie Martin Hanus

Profesionálne veľmi dobre zvládnutá kniha rozhovorov. Aj keď je zrejmé, že pýtajúci sa majú podobný svetonázor ako dr. Krčméry, neboja sa zabrdnúť aj do kontroverznejších tém. Napriek tomu, že nesúhlasím úplne so všetkým čo pán Krčméry koná a hovorí, je to veľmi vzácny človek, ktorý urobil veľa pre Slovensko i pre ľudí tretieho sveta, ktorí by bez jeho pomoci už dávno neboli na tomto svete. Keby bolo v našej krajine takých ľudí viac, hneď by to ináč všetko vyzeralo.

15.02.2016 4 z 5

Návrat staršieho brata Návrat staršieho brata Neal Lozano

Mám pomerne rozporuplné pocity z tejto knihy. Na jednej strane v nej bolo veľa hlbokých myšlienok, ktoré som si dokonca podčiarkoval. Na druhej strane bolo zasa v knihe veľa pasáží, ktorým som príliš nerozumel a mal som pocit, že často sa autor dosť odchýlil od toho o čom mala v prvom rade kniha byť, resp. od toho čo som ja od nej očakával.

11.02.2016 4 z 5

Radostná zvesť o sexe a manželstve Radostná zvesť o sexe a manželstve Christopher West

Úžasná kniha, ktorá vysvetľuje, prečo má Cirkev nemenné postoje v otázkach manželstva a sexu. Po jej prečítaní dávajú mnohé veci oveľa väčší zmysel. Najväčším kladom knihy je jej výborne zvolená koncepcia. Autor kladie otázky, ktoré majú skeptici v týchto veciach a logicky a zrozumiteľne na ne odpovedá. Túto knihu by si mali prečítať všetci tí, ktorí nemajú vedomosti v tejto oblasti, resp. majú o tom všetkom len hmlisté predstavy.

04.02.2016 5 z 5

Projekt Zenta Projekt Zenta Martin Jurík

Vcelku podarená fikcia o existencii paralelných svetov z pera slovenského autora. Jedným z nich by bol podľa neho svet s prvou svetovou vojnou a druhý bez nej. Svet bez nej autor poctivo do detailov premyslel, avšak neviem či by sa mi páčilo žiť v takom svete. Dobrý dojem z knihy okrem strhujúceho deja ešte okoreňujú postavičky skutočných slovenských vedcov Palescha (Páleša) a Valencsika (Valenčíka) ako aj zmienka o ministerskom predsedovi Slovenských krajov Márkovi Kottlébovi :)

19.10.2015 4 z 5