Komnenos Komnenos komentáře u knih

Letopisy Narnie (komplet) Letopisy Narnie (komplet) C. S. Lewis (p)

Veľdielo svetovej literatúry. Žiadna iná kniha (knihy) nie je napísaná takým spôsobom, že zaujme dieťa i dospelého. Žiadna iná kniha nie je napísaná tak, že sa bude páčiť veriacemu (ako podobenstvo) i neveriacemu (ako fantasy). Kombináciu tohto všetkého spĺňa jedine Narnia.

26.03.2022 5 z 5

Rozhovory s luteránmi Rozhovory s luteránmi Ivana Havranová

O tejto knihe platí približne to, čo som napísal pri prvom diely série s názvom "Luteráni." Navyše by som ešte dodal, že podľa môjho názoru to mohla byť jedna 290 stranová kniha, nemuseli byť dve po 160 a 128 strán, keď už je téma v podstate tá istá.

17.10.2021 3 z 5

Luteráni Luteráni Ivana Havranová

V prvom rade oceňujem myšlienku urobiť rozhovory so známymi slovenskými evanjelikmi. Poznáme ich ako známe tváre spoločenského a kultúrneho života, ale o ich duchovnom živote nevieme prakticky nič. To sa snaží poodhaliť táto kniha. Prekvapilo ma koľko je medzi známymi osobnosťami veriacich evanjelikov. Viacerých z nich som považoval za neveriacich. Treba však povedať, že v rozhovoroch sa väčšina z nich ukázala ako ľudia, ktorí majú síce luteránske korene, ale v súčasnosti vieru neberú príliš vážne, prípadne na ňu majú pomerne svojské názory. Trochu mi na knihe vadilo, že autorka sa snaží zo svojich respondentov dostať silou mocou niečo o ich duchovnom živote, pričom často bolo vidieť, že viacerí z nich tým nie sú príliš nadšení. Vieru chápu ako intímnu záležitosť a neradi to dávajú na verejnosť. Prílišné tlačenie na pílu zo strany autorky mi teda vadilo najviac.

17.10.2021 3 z 5

Porucha na kraji galaxie Porucha na kraji galaxie Etgar Keret

Etgar Keret patrí medzi mojich obľúbených autorov a preto musím mať každú jeho novú knihu. Aj v tejto knihe si drží svoj štandard, avšak mám z nej pocit, že už sa v nej Keret akoby vezie na úspechoch predošlých kníh. Poviedky majú rôznu úroveň. Nájdu sa tu také, ktoré mi vyrazili dych a nútili ma premýšľať. Sú tu však aj také, ktoré ma nechali chladným. Asi som však už príliš zhýčkaný Keretovými fenomenálnymi predchádzajúcimi dielami. Každopádne aj táto kniha napriek pár výhradám je veľmi dobrá.

15.09.2021 4 z 5

Krvavá noc na Švédských šancích nedaleko Přerova Krvavá noc na Švédských šancích nedaleko Přerova František Hýbl

Pán Hýbl urobil mimoriadne záslužnú prácu v tom zmysle, že priblížil zabudnutú přerovskú tragédiu širokej verejnosti. Táto jeho posledná kniha poskytuje na jednom mieste prakticky všetky informácie o tejto udalosti. Vychádza z archívnych dokumentov, čiže je spracovaná vedecky, zároveň sú fakty podané pútavým spôsobom tak, že zaujme aj laickú verejnosť.

19.07.2021 5 z 5

Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) Fedor Gál

Stačí, že sa voláte Fedor Gál a vydajú vám všetko.

15.04.2021 2 z 5

Zákulisie samovydávania (alebo ako si vydať knihu) Zákulisie samovydávania (alebo ako si vydať knihu) Michaela Zamari (p)

Doteraz podobná kniha na slovenskom trhu chýbala. To je hlavným plusom knihy "Zákulisie samovydávania." Autorka v nej opisuje vlastné skúsenosti so samovydávaním čo môže niektorých nakopnúť k tomu, aby si tiež knihu vydali sami a naopak niektorých odradiť. Vydať si sám knihu totiž stojí veľa úsilia, času a peňazí. Sám viem čo to obnáša. Kniha "Zákulisie samovydávania" je navyše písaná ľahkým štýlom takže človek ju zhltne raz dva.

19.02.2021 4 z 5

2084 2084 Martin Jurík

Svet roku 2084 autor v tejto knihe vykreslil vskutku bravúrne. S tým absolútne nemám problém. S čím som trochu problému mal, bola vnútorná motivácia a konanie hlavných postáv. V niektorých momentoch sa mi nezdalo, že by sa človek správal práve takto. To znižuje moje hodnotenie. Nevedel som sa rozhodnúť medzi troma a štyrmi hviezdičkami, nakoniec som sa však predsa len priklonil k štyrom. Treba totiž uznať, že kniha je napísaná remeselne zručne. Celé mi to ale prišlo také slovenské. Keď čítate 1984, máte pocit, že čítate niečo svetové. Keď však čítate 2084, máte pocit, že je to "len" slovenské. Pre náš domáci piesoček to však stačí, čo myslím v dobrom slova zmysle.

09.02.2021 4 z 5

Ako si zostaviť rodokmeň Ako si zostaviť rodokmeň Marek Tettinger

Prehľadne koncipovaná kniha vhodná pre každého začínajúceho amatérskeho genealóga. Odborných genealogických prác doteraz na Slovensku vyšlo niekoľko, ale kniha takéhoto typu vyšla u nás vôbec prvý krát čo ocenia mnohí záujemcovia o tvorbu rodokmeňa.

27.12.2020 4 z 5

Chameleon jemenský Chameleon jemenský Nataša Velenská

Prehľadne spracovaná publikácia pre záujemcov o chov chameleóna jemenského z pera pracovníčky pražskej Zoo a odborníčky na túto problematiku.

21.12.2020 4 z 5

Ako neprísť o dieťa Ako neprísť o dieťa Viliam Dobiáš

Stotožňujem sa s autormi, že táto kniha by mala byť povinnou súčasťou knižnice každej domácnosti s dieťaťom. Starosť o zdravie a život našich blízkych by mala byť totiž prioritou pre každého jedného z nás. Samozrejme za nejaký čas na väčšinu z toho čo som v nej čítal zabudnem. Ak by však prišlo k nejakému problému, viem, že mám takúto knihu po ruke. Je spracovaná veľmi prehľadne, pričom autori ju napísali s nadhľadom mnohoročných skúseností. Plusom je tiež to, že vyvracia viaceré mýty spojené s prvou pomocou.

07.12.2020 5 z 5

Historky spod Nitrianskeho hradu Historky spod Nitrianskeho hradu Imrich Točka

Autor v knihe podáva zbeletrizované historické udalosti, ktoré súvisia s Nitrou a okolím. Hoci je to skôr regionálna záležitosť, zaujala aj mňa, keďže je napísaná veľmi pútavo a o udalostiach, ktoré sa diali aj inde na Slovensku. Zaujímavá je aj grafická a výtvarná stránka knihy vďaka ktorej zanecháva publikácia ako celok veľmi príjemný dojem.

08.11.2020 4 z 5

Tyranie metrik Tyranie metrik Jerry Z. Muller

Téma knihy je mimoriadne aktuálna. Práve preto ma zaujala. Moje očakávania však splnila len čiastočne, lebo mi prišla dosť odťažito napísaná a pomerne ťažko sa mi čítala. Ešte dobre, že má len taký malý rozsah. Napriek tomu si myslím, že je to dôležitá kniha na zamyslenie sa nad zmyslom dennodenného naháňania sa za číslami.

19.09.2020 3 z 5

On, Pišťanek On, Pišťanek Peter Darovec

Skvelá analýza Pišťankovho literárneho diela. Jej čítanie ma nabudilo po dlhšom čase vziať opäť do rúk niektorú z Pišťankových kníh a nechať sa uniesť jeho drsnou poetikou. Vďaka za túto knihu, Peter Pišťanek si to jednoznačne zaslúži.

23.08.2020 5 z 5

Syn pána sirôt Syn pána sirôt Adam Johnson

Kniha ma dosť sklamala. Na to že autor za ňu dostal Pulitzerovu cenu som čakal od nej čosi viac. Veľmi ťažko sa mi čítala. Kým niektoré knihy človek zhltne na jeden šup, s touto som sa trápil veľmi dlho. Knihe by veľmi pomohlo ak by nemala 500 ale tak 300 strán. V rámci celej knihy sa vydaril najmä strhujúci záver. Keby bola celá kniha taká, mohlo to byť o niečom inom.

07.08.2020 3 z 5

Slovenská mafia: Príbehy písané krvou Slovenská mafia: Príbehy písané krvou Ján Petrovič

Najlepšia kniha o mafii na Slovensku aká kedy bola napísaná. Na tému mafie na Slovensku doteraz najviac publikoval Gustáv Murín. Preto sa táto kniha nedá neporovnávať s Murínovými knihami. Podľa mňa ich predčí v mnohých smeroch. Zatiaľ čo Murínove knihy sú pozliepané z novinových článkov, Petrovičova kniha vychádza zo súdnych spisov a výsledkov jeho vlastnej novinárskej práce, keďže tejto téme sa dlhodobo venoval. Aj vďaka tomu sa z Petrovičovej knihy môžeme dozvedieť aj mnoho doteraz málo známych zákulisných informácií. Prednosťou Petrovičovej knihy je aj to, že zachytáva slovenskú mafiu v jej komplexnosti za posledných 30 rokov. K Petrovičovej knihe mám len jedinú drobnú výčitku a síce, že sa v nej nespomína niekoľko mne známych mafiánov. Inak je to ale autorove opus magnum, ktoré v budúcnosti asi už len ťažko prekoná.

09.02.2020 5 z 5

Vyriekli krivé svedectvo Vyriekli krivé svedectvo Rodney Stark

V dejinách katolíckej cirkvi mnoho jej predstaviteľov rôznymi spôsobmi pochybilo, to je nespochybniteľné. Katolíckej cirkvi však jej odporcovia neprávom prisudzujú mnoho ďalších negatívnych javov. Tieto tvrdenia boli počas stáročí toľkokrát omieľané, až ich vzali za pravdivé aj niektorí katolíci. Mnohí historici a religionisti vo svojich výskumoch však v posledných rokoch prišli na to, že ide o vyslovené nepravdy. Jedným z nich je aj Rodney Stark. Ak by išlo o knihu predstaviteľa katolíckej cirkvi, odporcovia cirkvi by jej mohli vyčítať zaujatosť. Túto knihu však napísal renomovaný profesor americkej babtistickej univerzity, preto majú tvrdenia v nej uvedené skutočné veľkú váhu. Zarytí odporcovia katolíckej cirkvi budú aj napriek tomu stále zaslepene stáť za svojim. Kniha však môže pomôcť pochybujúcim katolíkom a príslušníkom iných kresťanských vierovyznaní.

06.01.2020 5 z 5

Atlas zemí, které neexistují Atlas zemí, které neexistují Nick Middleton

Kniha už napohľad zaujme nevšedným grafickým spracovaním. To je jeden z jej najväčších kladov. Výnimočnou ju robí aj samotný nápad spracovať štáty, ktoré nie sú uznané. Navyše sú príbehy týchto štátov spracované stručne a pútavo čo knihu robí prístupnou pre široké masy. Čo by som knihe vytkol je, že niektoré štáty mi tam vyslovene chýbajú. Autor síce píše, že vybral len niektoré a je to jeho subjektívny výber, ale podľa môjho názoru ich tam nemuselo byť 50, ale pokojne aj 70, či 80. Pretože také ikonické neuznané štáty ako Baskicko, či Kurdistan tam jednoducho mali byť.

30.11.2019 4 z 5

Augustín Morávek : Od arizácií k deportáciám Augustín Morávek : Od arizácií k deportáciám Stanislav Mičev

Augustín Morávek je jedným z najväčších zločincov v slovenských dejinách. Napriek tomu sa o ňom takmer nevie. Preto je veľmi dobré, že o ňom vyšla kniha. Táto skutočnosť je jej najväčším kladom. Kniha má však viacero mínusov. Jazyková úprava síce nesúvisí s obsahom knihy, ale ak je tých chýb veľa, zbytočne to znižuje úroveň publikácie. To je presne prípad tejto monografie. Po obsahovej stránke sa kniha na 90% venuje pôsobeniu A. Morávka v rokoch 1939-1942. Preto by bol vhodnejší názov pre knihu "Činnosť A. Morávka v r. 1939-1942." K jeho životu pred tým a potom je síce veľmi málo materiálu, ale podľa mňa by stálo za námahu k tomu poskúmať viac, aby sa vytvoril plastickejší obraz jeho osobnosti. Záverom by som ešte spomenul, že na fotografii, ktorá je aj na obálke knihy nie je A. Morávek, ale jeho brat Karol. Skutočná podobizeň A. Morávka sa našla až po vyjdení knihy.

18.11.2019 3 z 5

O problému, který měl nebýt: Drogy v socialistickém Československu O problému, který měl nebýt: Drogy v socialistickém Československu Jan Kolář

Obhajcovia komunizmu pri výpočte toho, čo bolo za komunizmu dobré, hovoria okrem iného aj o tom, že vtedy sa nedrogovalo a drogy sem prišli až po roku 1989. Priznám sa, že aj ja som mal o drogách za komunizmu len hmlisté predstavy. Vďaka tejto knihe som si však rozšíril obzory. Jej najväčším plusom, je to, že na túto tému ešte podobná kniha nevznikla. Vďaka nej sa čitateľ môže dozvedieť, že drogy za komunizmu boli a neboli len importom zo "zlého" Západu, ale príčiny toxikománie v ČSSR boli aj iné. Trochu mi vadilo, že kniha nebola celkom tým za čo sa vydávala. Autor na začiatku tvrdil, že bádal v archívoch v SR a ČR, avšak v citáciách pod čiarou bolo uvedených len niekoľko archívnych dokumentov. Za vedeckú monografiu teda knihu nie je možné považovať. Aj tak však ide o prínosné dielo, vďaka sviežemu jazyku prístupné širokému publiku.

02.11.2019 4 z 5