On, Pišťanek

On, Pišťanek https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444440/mid_on-pistanek-J5Z-444440.jpg 5 4 3

Monografia literárneho vedca Petra Darovca predstavuje Petra Pišťanka ako prelomového autora deväťdesiatych rokov 20. storočia, ktorý slovenskej literatúre otvoril celkom nový svet mafiánov a prostitútok, ich životný štýl a prejavy správania vrátane poklesnutého jazyka. S nadhľadom a bez moralizovania písal o ľudskej povrchnosti, duchovnej vyprázdnenosti a intelektuálnej lenivosti, ale aj o manipulačných technikách moci. Mal a dodnes má veľa nasledovníkov, ale iba on dokázal spraviť z nízkej porevolučnej reality vysokú umeleckú literatúru.... celý text

DjLuko
30.01.2024 4 z 5

Pobavil ma autor knihy na jej krste, kde popisuje titul "On, Pišťanek" ako akýsi podvod na čitateľovi, ktorý, oboznámený s Pišťankovým literárnym štýlom pravdepodobne očakáva vulgárne a čiernohumorné príbehy z jeho života a miesto toho dostane naservírovanú "nudnú" literárnu vedu. On, Pišťanek je skutočne najmä rozborom jednotlivých Pišťankovych titulov, či už ich štylistiky, poetiky alebo celkového významu pre našu literatúru (A robí tak skutočne komplexne). V závere si napokon Darovec, aj Pišťankovi priatelia a kolegovia, dovolia byť nostalgickejší, emočnejší a pospomínať si na možno najvýznamnejšieho slovenského porevolučného autora - a najmä talentovaného, milého, vtipného, veľkého chlapa s ešte väčším srdcom. Mňa dojali.

Komnenos
23.08.2020 5 z 5

Skvelá analýza Pišťankovho literárneho diela. Jej čítanie ma nabudilo po dlhšom čase vziať opäť do rúk niektorú z Pišťankových kníh a nechať sa uniesť jeho drsnou poetikou. Vďaka za túto knihu, Peter Pišťanek si to jednoznačne zaslúži.

Gracian1964
20.06.2020 5 z 5

Zasvätený pohľad na dielo a čiastočne aj život spisovateľa. Zrozumiteľné, korektné a zaujímavé.

Peter Darovec
slovenská