Osem percent ničoho

Autorov vlastný výber jeho obľúbených raných poviedok, ktorý zostavil špeciálne pre Artforum. Päťdesiatjeden rôznorodých príbehov, ktoré sa kľudne mohli stať komukoľvek z našich známych. Alebo nemohli?

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345833/osem-percent-nicoho-4tO-345833.jpg 3.211
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Artforum

Kniha Osem percent ničoho

Flipper
22.11.2017

Absurdné poviedky. Skvelá bola však každá 4-5. Ostatné pôsobia mierne nevyvážene a postavy by len chceli žiť americký sen. Najhoršie to však dopadlo pri vzťahových poviedkach - ploché a bez nápadu. Avšak dáka ta kafkovská perla sa tu dá nájsť. (Naj poviedka Zmysel života za 19,99 šekelov)

Komnenos
14.10.2017

Nedá mi neporovnávať s dvoma predošlými Keretovými knihami "Zrazu klope ktosi na dvere" a "Sedem dobrých rokov". V porovnaní s nimi mi príde "Osem percent ničoho" kvalitatívne na trochu horšej úrovni. Stále však ide o výborné poviedky avšak rôznej kvality. Niektoré mi prídu akoby nedopovedané, mnohé však majú výbornú myšlienku. Najviac ma chytili za srdce poviedky "Potrubie" a "Rozbiť prasiatko". Hlavným rozdielom s predošlými dvoma knihami je v tom, že i keď stále sú texty nasiaknuté čiernym humorom a cynizmom, ale vo viditeľne menšej miere. Na moje prekvapenie tu Keret viac ukázal svoju láskavú a citlivú stránku. Najviac je to vidieť na poviedke "Železné pravidlá". Bolo by viac poviedok, ktoré by som z knihy vyzdvihol, ale nebudem viac prezrádzať. Treba prečítať, stojí to za to.

izraelská literatura

Etgar Keret
izraelská, 1967

Kniha Osem percent ničoho je v