Knihomolová Knihomolová komentáře u knih

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Nikdy jsem na povídky moc nebyla, ale King je prostě umí a já je tak ráda čtu! Hezky pomalu, jednu dvě denně... Z této sbírky mě nejvíc bavil Šroťák, Kostlivec, Na dobrou noc, Poslední příčka žebříku, Žena v pokoji, Bojiště... no vlastně mě žádná vyloženě nezklamala. Podzimní procházky s kočárkem dostaly rázem nový (někdy dosti strašidelný) náboj.

05.12.2018 5 z 5

Ghost story Ghost story Peter Straub

Všichni spí, dům utichl. Ten správný čas uvařit si kávu, udělat si pohodlí a začíst se do Ghost Story. Říkáte si. Čtete a čtete. Co to prasklo v koupelně? Na té chodbě někdo je? Proč ten pes vrčí? Víte, že je to jen příběh. Jen kniha. Ale strachu nejde poručit. Strach nejde jen tak ovládnout. Strach je jako mlha. Nikde nic a najednou nevidíte dál než na pár metrů... A jste v tom. Vyděšení, rozechvělí, chcete pryč z té mléčné tmy, chcete vidět na cestu. Ale mlha se ne a ne rozplynout. Drží se vás chlad. Bílá šeď okolo vás. A strach.

Na první pohled béčková obálka béčkové duchařiny. Na ten druhý naprosto skvělý mrazivý příběh, který mě po několik večerů patřičně děsil. Doporučuji číst za mrazivých prosincových nocí, nejlépe až budete sami doma. Trocha děsu přece nemůže nikdy uškodit. Nebo ano?

04.12.2018 5 z 5

O psaní... Chci vědět víc O psaní... Chci vědět víc Markéta Dočekalová

Velmi bych ocenila, kdyby bylo takových rozhovorů s českými spisovateli v českých periodicích víc. Mají totiž opravdu co říct! A následná pozastavení nad některými literárními žánry byla velmi zajímavá (za mě Otomar Dvořák a Ondřej Neff nejlepší). Takže tento knižní počin moc chválím. Současní čeští spisovatelé a spisovatelky si zaslouží svůj prostor v povědomí čtenářů. Pravda, jeden český spisovatel nyní dostává na jednom nejmenovaném informačnín serveru prostoru až příliš (ne, prostě ne, Vieweghu promiň, ale tebe nemůžu už ani cítit), ale na toho v této knížečce bohudík nenarazíme...

10.11.2018 5 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Místy velmi zajímavý obsah zabitý formou. Strašlivá souvětí, proudy nadbytečných slov, přirovnání, nelogická stavba vět... Škoda. Obrovská škoda. Když máte co říct, ale vaše ústa explodují a posluchačům nezbývá, než jen zachytávat útržky sdělení ve větru.

08.11.2018 2 z 5

Rajský ostrov Rajský ostrov Jaromír John (p)

Moje první povinná četba na základní škole. Pamatuju si, že mi čtení této knihy moc nešlo. Že mě to zpočátku nebavilo. Ale protože jsem byla šprtka od prvního dne ve škole (a taky neexistoval internet a databáze knih), řekla jsem si, že to prostě musím zvládnout. A taky si pamatuju, že mě to nakonec opravdu chytlo a já s nadšením před třídou vyprávěla o národním divadle. Tahle kniha mě jako prcka naučila, že i když je to čtení někdy těžké, stojí za to vydržet. Takže stála za to. I když zpětně si říkám, kde to ta naše učitelka vyhrabala...

01.11.2018

Jak se maluje prales Jak se maluje prales Jan Dungel

Nádherná kniha. Zbožňuju ilustrace pana Dungla a mnoho knih, které ilustroval, mám v knihovně, protože se k nim ráda a pravidelně vracím. Tato kniha je zpracována úchvatně. Prales na Vás dýchá ze všech stran.

21.10.2018 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Rozporuplné dojmy... Chvílemi jsem se opravdu bála, ba dokonce jsem se sebou pěkně škubla, když se v kuchyni průvanem zavřelo okno. Miles mě děsil. Ale ten překotný konec? Chceš mě zabít? Ne. Chci s tebou jet na fesťák. Tak jo, jedem.

03.10.2018 3 z 5

Autobus sebevrahů Autobus sebevrahů Arto Paasilinna

Nudíte se? Kupte si medvídka mývala. Máte náladu pod psa? Přečtěte si Autobus sebevrahů. Veselá jednohubka s partou finských sebevrahů vás jistě pobaví. Občas mi autorův styl připomínal Jaroslava Haška a o to víc mě to bavilo. Nikdy nevíte, co která sebevražedná postavička zase vymamlasí...

26.09.2018 4 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Naprosto dokonalé čtení na chladné podzimní večery. 1922 byla odzbrojující povídka, bože! Kde se to v tom chlapovi bere? Myslím tím samozřejmě velmistra Kinga... A Dobré manželství? Ta byla ještě děsivější. Co když své nejbližší neznáme tak dobře, jak se domníváme?

Při čtení této knihy jsem občas jen zírala s otevřenou pusou a nebyla schopná smysluplné věty. Už nikdy se asi nepodívám do žádné studny... Kam se hrabe starej Bruna (i když nutno podotknout, že to jeho číslo s kývající se sekyrkou je fakt výživné).

19.09.2018 5 z 5

Jak malovat krajinu akvarelem Jak malovat krajinu akvarelem José M. Parramón

Velmi užitečná knížka pro všechny krajináře, nejen ty akvarelové...

19.09.2018 4 z 5

Kurz akvarelu Kurz akvarelu Stan Smith

Šikovná knížka. Určitě potěší každého akvarelového začátečníka.

15.09.2018 4 z 5

Manuál pouličního fotografa Manuál pouličního fotografa David Gibson

Knihy o fotografování mne málokdy zaujmou. Vždy je lepší zvednout se a jít fotit, než si o fotografování číst obsahově stále tytéž texty... Ale v tomto případě jsem byla mile překvapena (fuj, takové učitelské klišé). Fotky i obsažené texty jsou vcelku inspirativní. Kniha poskytuje čtenáři osvěžující pohled na téma fotografování v ulicích a myslím, že nabízí i řadu dobrých nápadů, které lze kreativně uchopit a dále zpracovat tak říkajíc po svém. Pět hvězd si tato kniha určitě zaslouží.

Jak malovat - Akvarel Jak malovat - Akvarel José M. Parramón

Stručná, vizuálně hezky zpracovaná kniha, u které nejvíce oceňuji obsažená praktická cvičení.

Velká kniha o akvarelu Velká kniha o akvarelu José M. Parramón

Skvělá kniha! Proč ji skoro nikdo nečetl? Proč se nedá sehnat (za rozumnou sumu)? Pro amatérské kreslíře, malíře, děti i dospělé je to moc užitečná bichle! Spousta informací ze světa umění, základní teorie o kompozici, perspektivě, rozsáhlé pojednání o malbě akvarelem, práci s barvami a spousta dalších zajímavých informací. Je to
sice trochu starší kniha, ale postupy a pravidla ve vizuálním umění se až tak nemění, takže je stále aktuální a plní svůj účel.

Chci to vědět Chci to vědět Karolin Küntzel

Všeobecná encyklopedie pro děti i zvídavé dospělé. Hezká, přehledná, s pěkným obrazovým doprovodem.

02.09.2018 5 z 5

Nauč se kreslit tvary Nauč se kreslit tvary Rosa María Curto

Knížku jsem koupila dceři (zatím sice umí jen plácat ploutví o podlahu), ale já se nad ní zabavila hezky. Šikovná kniha, hezky zpracovaná, milé kresbičky, žádné kýče typu jednorožec na duze a spančbob na kole. Víc takových knih.

23.08.2018 5 z 5

Osudná vejce / Psí srdce Osudná vejce / Psí srdce Michail Bulgakov

Sobačje serdce ruského Frankensteina Šarikova. Ta atmosféra (jak to ti rusáci dělají sakra?!), ten příběh, ty postavy... Ta kniha se mi nikdy neomrzí. Někdy si ji vytáhnu z knihovny, zalistuju, kousek si přečtu a najednou prásk! Jsem zase v Rusku, domovní komise buší na dveře a Polygraf Polygrafovič vedle mě umírá, ožívá a zase umírá... Miluju. Miluju. Miluju!

19.08.2018 5 z 5

Raný psychický vývoj dítěte Raný psychický vývoj dítěte Lenka Šulová

Kniha je to velmi zajímavá a čtivá, ale jde podle mne spíše o rešerši k tématům uvedeným v anotaci knihy. Což nijak nezmenšuje její význam! Jen jsem čekala trochu výkladovější charakter textu.

02.08.2018 5 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Obdivuji jak dokáže autorka vystihnout prožívání jednotlivých členů rodiny (v tomto případě jde tedy hlavně o ženské příslušnice). Zdánlivě banální situace pro jednoho, doslova mučivá pro druhého... Při čtení jsem se neubránila reflexi a promítání svých vlastních rodinných zážitků a zdánlivě malicherných situací, které pro mne i mé blízké často tak malicherné asi nebyly. Odcizení a nepochopení, zdálo by se, jsou esence rodinných vztahů. Asi tomu tak často je. Ale co člověku nakonec zbyde? Zkousnout to a vydat se společně k moři... I když každý ve své bublině.

29.07.2018 5 z 5

44 známek punku 44 známek punku Vítek Formánek

Dobrá práce!!! Za celou knihou vidím všechny ty koncerty, kapely a hlavně lidi punkové subkultury. Oceňuju pana Formánka za to úsilí a práci, kterou vynaložil, aby mohl světlo scény spatřit tento 360ti stránkový knižní počin. For punx by punx.

20.06.2018 5 z 5