knihomilka knihomilka komentáře u knih

Stratené ilúzie Stratené ilúzie Honoré de Balzac

Pri čítaní tejto knihy človek skutočne stratí ilúzie, ak ich už nestratil predtým. Výborná pomôcka, ako na to. Na jednej strane veľmi vzácne podrobné informácie o obchodných transakciách tej doby, o súdnických postupoch, práve, podnikaní, zákonoch, ale na druhej strane mi to vadilo, že bolo toho tak veľa, už sa mi ani nezdalo, že čítam beletriu, ale iba akési obchodné spisy, záznamy, vyúčtovania, právne podklady, súdnické postupy, jedna intriga nasledovala druhú v rýchlom slede, už som sa v tom strácala, mala som z toho miš-maš.

10.01.2014

Orlando Orlando Virginia Woolf

Zvláštne dielo, ale preto aj veľmi zaujímavé. Motív reinkarnácie, v čom je zahrnutá aj zmena pohlavia. A pritom tie najháklivejšie témy sú len náznakovo podané, čo je tak jemné, pôvabné... Nádherné metamorfózy. Ako lyrika v próze. Ten prúd vnemov je miestami taký prudký, zložitý, takto to v živote človek aj prežíva, no dať to na papier, ako sa to deje, dokáže svojským výnimočným spôsobom práve Woolfová. Najdôležitejší je vždy vnútorný popud Orlanda, jeho pocity a myšlienkvoé pochody a nie dej a to sa mi tu veľmi páči.

06.12.2013 5 z 5

Patricij Patricij John Galsworthy

Ako vždy, vynikajúci Galsworthy so svojím hlbokým ponorom do ľudskej psychiky, do myšlienok postáv, ako vie nádherne dokonale vykresliť jemné nuansy práve prebiehajúcich trápení hrdinov. Navyše tie opisy prírody vytvárajú ozajstnú atmosféru tých zašlých čias. Len zo začiatku bolo ťažké vyznať sa, kto je kto, no potom sa to už ujasnilo. A držme sa každý tej svojej spoločenskej triedy, áno, inak prežívame zbytočné súženia. Aj tak zostaneme tam, kde sme, kam patríme. Je to smutné, keďže vieme, že zmena nie je možná. Akokoľvek si prajeme, aby sme sa raz vzbúrili voči konvenciám, tie sú však silnejšie, nepustia nás. Nuž áno, v tejto knihe je opísaný pravý patricij.

19.11.2013 5 z 5

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Medzi takýmito obyvateľmi by som chcela žiť. Najvyššia kultivovanosť vo všetkých umeniach, mier, nijaké úrady, éterické telo, bez potreby jesť, iba sa napájať rosou a vôňou kvetov... ideálny život v prostredí najvyššej krásy. Veľmi pútavé, ako to všetko prežíval pán Brouček, čo si myslel, čo vykonal, hoci nechtiac, k čomu došlo, pekne som sa na tom zasmiala.

05.11.2013 5 z 5

Zlaté jablko Zlaté jablko Sigrid-Maria Größing

Osudy slávnych od narodenia po smrť v skratke. Niečo ako krátke článočky v časopise.

14.10.2013 3 z 5

Sarka Sarka Claudio Forti

Neuveriteľné! Dala by som tejto knihe desať hviezdičiek, lebo toto je príbeh o mne, až na tú konfrontáciu so stretnutím v realite. Inak je všetko do bodky o mne, veľmi sa ma to dotýka, lebo sú to vlastne moje spomienky. Zas som si pripomenula ten trpký žiaľ, čo ma zadúšal. Kto čosi také neprežil, nepochopí, že je možné takto blázniť.

09.10.2013 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Konečne viem, čo je to ten Atlas mrakov. Nie je to vždy to isté, no rozhodne ide o čosi nádherné. Všetkých šesť príbehov sa mi páčilo, no najviac prvý, druhý, štvrtý. To prepojenie príbehov je nebadané, ale aké geniálne! Vždy ide o záznam životného príbehu každého hrdinu, či už zapísaného na papieri alebo na inom médiu. Takže spomienka na každého z nich zostáva v srdci toho, kto ten príbeh spoznal. Len škoda, že príbehu Sonmi už nikto nerozumel, lebo jazyk, ktorým hovorila, bol už dávno zabudnutý, mŕtvy. Sonmin príbeh bol najtragickejší, bol veľmi pútavý aj svojím moderným štýlom, hoci bol pretkaný množstvom brutality. Nebolo zas všetko tak pochmúrne ladené, ako som počúvala recenzie od ľudí, ale niektoré príbehy sa skončili aj šťastne. Celá kniha bola neskutočne pestrá, nielen dejmi, ale aj vyjadrovacími prostriedkami, ktoré boli adekvátne konkrétnej dobe. To bohatstvo myšlienok prepojené s práve prebiehajúcimi činmi bolo tak neskutočne perfektne skĺbené dokopy, že to bola pre mňa lahôdka najvyššieho stupňa. A vyskytlo sa aj zopár humorných situácií, takže okrem vtipu som v knihe našla dobrodružstvo, napätie, geniálne nápady, bohaté myšlienkové pochody, akciu a ešte oveľa viac... Aj niečo, čo nás všetkých presahuje, to duchovno, ktoré je v každom z nás. Jednoducho lahôdka na vysokej úrovni.

06.10.2013 5 z 5

Pevné puto Pevné puto Alice Sebold

Všetko bolo vynikajúco podané, hoci tam boli odporné násilnosti, no ale to patrilo k príbehu, až na to, že tie nebá boli trochu nedomyslené, ale inak dávalo zmysel aj to prvé nebo, ktoré bolo ešte veľmi prepojené so Zemou, aj to druhé nebo, kde bolo len pohodlie... Len ktovie, čo je ďalej? To sa už nedozvieme prostredníctvom tejto knihy. Ale môžme si domyslieť, že Susie sa postupne, po čase, pomaličky oslobodzuje od pevných pút so Zemou... až do úplného oslobodenia. Len tá výmena duší medzi Susie a Ruth bola riadna hlúposť, takže uberám jednu hviezdičku.

05.10.2013 4 z 5

Tajemství spálené chaty Tajemství spálené chaty Enid Blyton

Veľmi pekné, milé.

03.10.2013 4 z 5

Nočný tieň Nočný tieň Andrea R. Cremer

Amatérska práca s pár nelogickými, nedôslednými nezmyslami, postavy riešia v živote len samé hlúposti, zvláštne fungovanie vyučovania v škole, keď učitelia tam vôbec podstatní nie sú, vyučuje sa akoby bez nich a študenti si vlastne robia, čo chcú. Hoci je to prvý diel, pôsobí ako pokračovanie, nechápala som, o čo ide, kto je kto, o čom je reč, vysvetlenie prichádzalo pomaly, až niekde v strede knihy, takže čitateľ nevie, na čom vlastne je. Takmer na každej strane sa omieľa dokola len telesná túžba, navyše hrdinka pociťuje rovnaké slasti pri oboch chlapcoch, čo majú o ňu záujem, takže verím tomu, že keby sa o ňu zaujímal niekto ďalší, tak bude chcieť aj toho... Je to absolútne prehnané. Okrem toho najčastejšie opisovaným výrazom tváre pri rozhovoroch je, že sa niekto zamračil. To je tiež takmer na každej strane... Nie je vždy jasné, čo si kto myslí, treba si veľa domýšľať, aké pocity kto práve prežíva. Je to mylné. Kniha, ktorá nemala nikdy vyjsť, absolútne detinská, neoplatí sa to vôbec čítať.

25.09.2013 odpad!

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Čakala som krajší príbeh. Dej je prevažne o neustálom blúdení pod Londýnom, nechýba mu veľa surovosti, mučenia, čo nie je práve podľa môjho vkusu. Celý čas sa Richard chce dostať späť domov, no keď sa tam dostane, zasa by sa rád vrátil do Podlondýna. Ako by nevedel, čo vlastne chce. A ten záver bol úplne zbytočný - bol to návrat k surovosti, ako keby jej nebolo dosť v celej knihe.

24.09.2013 2 z 5

Danny, majster sveta Danny, majster sveta Roald Dahl

Dobre sa ten príbeh čítal, tentoraz to nebolo také premrštené ako napr. v Charlie a továreň na čokoládu.

19.09.2013 5 z 5

Nováček Bubáček píše deník Nováček Bubáček píše deník Jaroslav Foglar

Premrštené a prehnané síce, ale pre mňa super, mne to nevadilo, od začiatku do konca každá veta humorná.

19.08.2013 5 z 5

Žena povrazolezca Žena povrazolezca Philipp Vandenberg

Vynikajúco napísané, zrozumiteľné, napínavé, každý dielik do seba zapadá. Na mňa mala očisťujúci, osviežujúci vplyv.

12.08.2013 5 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Jednoduchý, milý príbeh s výchovnými prvkami. Každé dieťa bolo spravodlivo potrestané a Charlie spravodlivo odmenený. Každý dostal to, čo si zaslúžil. Básničky o deťoch boli veľmi pekné, výstižné a vtipné. Z filmu som bola zhrozená, vôbec sa mi nepáčil. Našťastie som čítala najprv knihu. Keby som videla najprv film, tak poviem, že je to riadna blbosť, čo sa nedá pozerať.

24.07.2013 4 z 5

Duch lásky Duch lásky Daphne du Maurier

Ľahučké čítanie síce, ale zapôsobilo na mňa svojím duchom lásky matky k synovi.

24.07.2013 5 z 5

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

Najlepšie, najkrajšie, najúžasnejšie, najfascinujúcejšie fantasy, aké som kedy čítala! Nezabudnuteľné! Úchvatné! Dokonalosť sama s hlbokým ponorom do oblasti duchovna. Skvele premyslený príbeh do najmenších detailov, originálnosť nápadov, napätie, čarovná atmosféra, núti zamyslieť sa a niečo pozitívne si do toho svojho života z tohto príbehu odniesť.

21.07.2013 5 z 5

Stroskotanci Stroskotanci Rabíndranáth Thákur

Jedinečné Básne:

Iba to ostáva, čoho sa celkom vzdáme.

Smrť berie na seba tvár hrozby a žiaľ bolí len vtedy, keď odvrátený od Teba obraciam pohľad na svoje temné ja.

07.07.2013 5 z 5

Ochrankyňa Ochrankyňa Nata Sabová

Nazvala by som to celé primitivizmom. Povrchné, stále o tom istom, riešia sa tu stále len telesné tekutiny...

07.07.2013 2 z 5

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

Krása - dobrodružstvá v prírode, zvieratá, chlapčenské nadšenie, výchova podľa indiánskych hodnôt, učenie sa lesnej múdrosti... a navyše všetko okorenené vtipom. A človek tu nájde návody na výrobu takých vecí, aké by márne hľadal kdekoľvek v iných knihách alebo na internete. Detailne opísané kroky a nákresy, takže sa to dá podľa toho aj vyrobiť. A pritom nejde o odbornú knihu!

01.07.2013 5 z 5