KlariN KlariN komentáře u knih

První láska, poslední pomazání První láska, poslední pomazání Ian McEwan

Ideální brána do vesmíru autorovy literární tvorby. McEwan již ve svém debutu nezapře formální brilanci, i přirozenou inklinaci k temnějším stránkám života lidského, smysl pro břitký humor, vtahující hypnotickou atmosféru, i ostré pointy. Mistrovská kolekce vybroušených miniatur, korunovaná skvostným překladem Ladislava Šenkeříka. Jedna z nejlepších knih, se kterou jsem se v poslední době setkal. Děkuji!

01.12.2020 5 z 5

Mŕtva z jazera Mŕtva z jazera Bohumil Lipert

Jednorázový výlet do normalizační krimi? Proč ne. Do tramvaje ideální. A po dočtení jí tam rovnou i odložit. Decentní plus za vydařené ilustrace.

08.11.2020 1 z 5

Mrtví milovat nemohou Mrtví milovat nemohou Josef Klíma

Druhá povídka říznější než první, i přes lehký ideologický opar se ale i dnes dají číst obě. Klíma prokazuje značnou spisovatelskou zručnost, i evidentní poučenost kvalitními vzory. V celku neurazí, v jednotlivostech místy i nadchne. Důraz na vizualitu obě povídky předurčuje pro filmovou adaptaci. Nestalo se, škoda.

24.10.2020 2 z 5

Zrádný měsíc Zrádný měsíc Michael Connelly

Neonoir do vlaku. Nic víc nic míň. Na sérii s H. Boschem se to dívá s řádným odstupem, a anotace vydavatele je vyloženě zabíjející. Ale coby odpočinková četba ucházející.

24.10.2020 3 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Vynikající, zjevně pečlivě rešeršovaná historická freska s kriminální zápletkou. Sympatický ústřední hrdina a řada příjemně ambivalentních, náležitě prokreslených vedlejších charakterů. Autorka obdařená výjimečnou imaginací sebevědomě kráčí ve stopách velikánů. Co víc si přát? Aby česky vyšel i finální díl série.

27.05.2020 4 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Až na poněkud táhlejší prostřední třetinu parádně příjemná jízda za koncem světa, která si bere to nejlepší z autorských rukopisů svých stvořitelů. V jejím srdci tepe beztarostná atmosféra klukovských rošťáren, bezkonkurenční břitkost ostrovního humoru i láska k fantazii. Nutno oslavit je i vynikající překlad Jana Kantůrka. Zážitek, radost i krása. Neváhejte čísti!

26.04.2020 4 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Dočteno jen z vypětím všech sil. Obludně dlouhý román, v němž zde nesmyslně přeceňovaný autor radikálně selhává v jedné nejmenované tradiční (nejen) literární disciplíně. Minier se zjevně inspiroval v Ellisově neodekadentní poetice, nicméně na jeho kvality se dívá z úctyhodné vzdálenosti. Neživotné postavy, nefunkční propojení vyprávěcích linií, finále překvapivé leda tak pro úplné novice. Jedna hvězdička za kosatky, a český název, který výjimečně nelže.
Au revoir, Bernard Minier!

08.04.2020 1 z 5

Blues Blues Václav Hrabě

Totální láska!

07.01.2020 5 z 5

Divné počasí Divné počasí Joe Hill (p)

Čtení temné, strhující a velmi aktuální. Zhusta kořeněno sarkastickým černým humorem. Čtyřnásobný úder na čtenářův solar plexus!

07.01.2020 4 z 5

Umírající detektiv Umírající detektiv Leif G. W. Persson

Pokud to se žánrem myslíte vážně, neměli byste Umírajícího detektiva minout. Je to vrcholné dílo, božská komedie, sugestivní úvaha o stárnutí, zločinu i trestu, i fascinující epitaf. Prosím, čtěte!

30.12.2019 5 z 5

Horká půda Horká půda Thomas Enger

Akční, dynamické, a díky častému střídání perspektiv nenudné. Oddechovou četbu bohužel zbytečně kazí ledabylý překlad, který je u produkce MOBA bohužel neblahým standardem.

26.12.2019 3 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Intenzivně příjemná záležitost! Jednoduchý, leč funkční nápad s paralelou muzikantské slávy a drakobijectví dal vzniknout svěží chlapské fantasy road movie, v níž nechybí sympatické postavy, řízné napětí, charismatický záporák s poměrně pochopitelnou motivací, humor, i silné emoce. Co víc si přát? Pokračování!

25.12.2019 4 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Ideální odpočinková četba pro všechny ctitele béčkové gotiky a akčních filmů. Kulhánek disponuje vynikající obrazivostí, přesným dávkováním popkulturních odkazů i humoru. K záporům patří dílčí problémy fabulační stavby, roztahanost i celková překombinovanost. Leč dialogické výměny s "Devlinem" jsou excelentní. Nekritickým čtenářem Jiřího Kulhánka se asi nikdy nestanu, ale při cestách vlakem, do limbu či vany, jím nehodlám opovrhovat.

14.11.2019 3 z 5

Ukrytá Ukrytá Gytha Lodge

Tak tohle se Hostu vážně hodně povedlo. Novinka bleskurychle a kvalitně přeložená bezprostředně po vydání originálu. Autorka je čerstvou krví žánru a naprosto nezapře svou původní profesi dramatičky. Výborná práce s napětím, i nejednoznačnými charaktery. Chemie vyšetřovacího týmu je příkladná, atmosféra skličující, a občasné doteky humoru odzbrojující. Příjemné podzimní počtení. Díky!

11.10.2019 4 z 5

Vekslák Vekslák Pavel Frýbort

I po letech překvapivě znovučitelné. Michal Najman je fajn antihrdina a Pavel Frýbort disponuje osobitým šarmem lehce béčkového vypravěče - sebeironika. Vlastně si myslím, že by to byla dost fajn látka na televizní retro noir seriál. Prostě takový temnější Vyprávěj :-D...klidně i s dalšími díly, který by pokryly divoký devadesátky!

09.10.2019 3 z 5

Zlá panenka Zlá panenka Hana Prošková

Příjemné čtení tzv. do vany. Sice v některých ohledech už dost retro, ale Vašátko s Horácem jsou postavy k pohledání, a Prošková v zápletkách značně vynalézavá.

03.10.2019 3 z 5

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

Velmi osvěžující smysl pro humor i nepřéhlednutelný sociální apel. Vsuvky filozofující mrtvoly vynikající. Komplexní rozporuplné charaktery, a velmi dobře prokomponovaná zápletka. Všudypřítomný smutek, i snaha o hledání světla. Dílčí mínus za poněkud překotné finále a decentní autorovy dějotvorné zvůle.

06.09.2019 4 z 5

Tiché dívky Tiché dívky Eric Rickstad

Fajn prostředí, v němž se román odehrává, i řada sympatických postav s hlavním hrdinou v čele. Ten se snaží být především dobrým otcem svojí dceři, i zodpovědným vyšetřovatelem, a životní okolnosti ho svým způsobem dohnaly ke specifické verzi maskulinního feminismu. Velice příjemné jsou i hořce sebeironické momenty (pokus o rande), i záměrná přítomnost brakových atributů (záporákovy převleky, postižení, pseudogotický dům, ). Žánrový příbuzný Miniera i Nesba. Dalšími díly nejspíš nepohrdnu!

28.08.2019 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Působivé uzavření příběhu, skvostně rozehraného Medvědínem. Kombinace společenského románu a antické tragédie. Backman velmi dobře kombinuje smutek, humor i neúprosnost osudu. Obě části diptichu jsou co do kvalit v podstatě rovnocenné, nicméně pokud bych byl přitlačen k mantinelu, asi bych o vlas zapreferoval Medvědín. Už pro dvě úvodní věty, jež čapnou a nepustí. Ovšem i v případě jeho románového sourozence jest můj verdikt totožný. Rozhodně čtěte!

27.08.2019 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Strhující, emocionálně naprosto vyčerpavájící, ale i obohacující čtení. Literární příbuzný Ledové Bouře, nebo Americké krásy. Jsem zasažen.

11.08.2019 5 z 5