KlariN KlariN komentáře u knih

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Ideální čtení na divokou letní noc.

24.07.2023 4 z 5

Jarní mrtví Jarní mrtví Mons Kallentoft

Drásavé, leč také ezo únavné, a v závěru bondovsky přepálené. Slabší kus.

24.07.2023 2 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Přitažlivá exkurze do nitra jedné životem unavené, značně již rezignované duše. Viktorie Hanišová disponuje osvěžujícím nadhledem i nad nejtemnějšími okamžiky lidského života, vtahujícími popisy šumavské krajiny, i úspornými, přesto však naprosto výmluvnými dialogy. Jednoznačně doporučuji.

24.07.2023 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Vynikající, leč také vysilující novela. Při čtení jsem si mnohokrát vzpomněl na Josefa Karla Šlejhara. Nepovrchní, a vypravěčsky suverénní sonda do jedné talentované duše, která je týraná neláskou rodinných příslušníků, a nakonec i explicitním domácím násilím. Palec zdvihám i za baladické vyústění. Síla.

23.07.2023 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Nesbø rozmarně kombinuje chladnou odtažitost noir se žhavými thajskými reáliemi. Harry Hole abstinuje, ale rozhodně s ním není nuda. Temná a místy i mimořádně brutální záležitost, kterou jen místy prosvětlují záblesky suchého humoru. Ideální četba do nastávajících tropických dní, jíž kalí jen poněkud překombinovaný a uspěchaný závěr.

22.06.2023 3 z 5

Čáry Čáry Rjú Murakami

Vzdálený, a podstatně údernější příbuzný Schnitzlerova Reje, jenž je kaleidoskopickým hypno-tripem do útrob Tokia druhé poloviny devadesátých let. Tísnivá, a ve scénách sexu i násilí mimořádně explicitní tryzna za bezbřehou bolest lidského osamění. Kombinace šokujících výjevů a vypravěčské lakoničnosti je zdrojem intenzivního zážitku, který je stejnou stejnou měrou fascinující i destruktivní. Senzitivním osobám posílám důrazné varování: tato kniha se do vás otiskne jak cejch.

09.06.2023 3 z 5

Atuánské hrobky Atuánské hrobky Ursula K. Le Guin

Velmi pozvolný start je předehrou pro intenzivní exkurz do hlubin osobnosti člověka, jemuž náboženský kult vezme svobodu lidského bytí. Ursula K. Le Guin je mistrná vypravěčka, která do fantasy hávu halí enormní množství podnětných myšlenek. Literatura pokorně sloužící humanismu. Zážitek.

09.06.2023 4 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Na dialogy sporé, vypravěčsky však opulentní. Jedna z nejpřirozenějších definicí magie v dějinách fantasy vůbec. Důležitý milník žánru.

31.05.2023 4 z 5

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Sapkowski razantně přitvrzuje, zejména v kvantu reálií, rozsahu i výčtu brutalit. Ubylo humoru, temnota sílí. Děj se rozpadá na mnoho dílčích epizod i zbytných popisů. Reynevanovo dospívání v muže a elitního špióna je výstižné i plastické. Obrovský počet postav, však jen málo pozoruhodných. Šarlej a Samson odsunuti na vedlejší kolej, což je velká škoda. Doufám, že finále chytne lepší dech.

13.05.2023 2 z 5

Zrušený rozsudek Zrušený rozsudek Michael Connelly

Poměrně přímočarý, především však strhující právnický thriller. Connellyho pero je proklatě ostré, stejně jako jeho smysl pro humor.

09.04.2023 4 z 5

Zlá panenka Zlá panenka Hana Prošková

Čistý průměr. Horác a Vašátko zase spolu. Nejlepší je hned úvodní povídka, která výtečně kombinuje tradiční hororový motiv prokletého fetiše s atmosférou staré Prahy, záměnou identity a pokusem o dokonalý zločin. Trochu zamrzí skutečnost, že finále Prošková uplete dle svého mnohokrát již osvědčeného receptu. Navazující duo si rozmarně pohrává s kloubením krimi a medicíny. Ideální k pohodové relaxaci.

31.03.2023 3 z 5

Rýže po charvátsku / Stínová hra Rýže po charvátsku / Stínová hra Hana Prošková

Zdá se, že jsme došli do finále, a Prošková se se svými hrdiny loučí famózně. Obě novely lze směle zařadit k nesporným vrcholům série, která v našem kontextu právem patří k žánrové špičce. Autorka zvládá větší měřítko vyprávění, i příklon směrem k psychothrilleru i společenské analýze. Horác poprvé vstupuje do vztahu a také...

21.03.2023 4 z 5

Kopistnaté prsty Kopistnaté prsty Hana Prošková

Znamení smrťáka rozhodně patří k nejlepším horácovským povídkám, a disponuje vynikající atmosférou jihomoravského maloměsta, pod jejíž zdánlivou idyličností bují temnota, agrese a averze k jinakosti. Autorka příběh graciézně graduje, a skvěle definuje postoje různých reprezentantů tehdejší společnosti k alternativní mládeži. Ve svém vyústění nadčasový redneck thriller v detailech překvapivě podobný exploatačním filmovým klasikám typu Texaský masakr motorovou pilou. Tady by to bylo na čtyři silné hvězdy žhnoucí.
Průměr celku bohužel značně snižují Kopistnaté prsty, z nichž přes vachrlatou detektivní zápletku uboze trčí konstrukt dívčího románku, jehož hrdinkou je navíc naivní sebestředná husa, která se zamiluje do manipulativního ubožáka, a vlastním přičiněním málem o vlastní život přijde. Že se tak nestane ovšem dopředu víme, neboť autorka si židli vlastních záměrů ukázkově podtrhla užitím ichformy. Nespolehlivý vypravěč se v tomto případě nekoná, jen úmorná doslovnost. Škoda.

25.02.2023 3 z 5

Tajemství obří číše Tajemství obří číše Hana Prošková

Vašátko a Horác po čtvrté a pořád skvěle. Dosud tematicky nejpestřejší povídková sada vyniká precizní definicí prostředí, vynikající, mnohdy tísnivou atmosférou, i nepovrchním, avšak velmi často odzbrojujícím humorem. Dobové kontroverze mohou dnes sice působit decentně úsměvně, pravdou ovšem je, že Prošková v mnohém předběhla svou dobu. I proto její příběhy s grácií odolávají času.

19.02.2023 4 z 5

Smrt programátora Smrt programátora Hana Prošková

Horác s Vašátkem potkávají horor. Ve třetí povídkové knize Hana Prošková směřuje k žánrovému crossoveru detektivky a gotické literatury, samozřejmě v ryze domácí podobě. Nadpřirozená bubáčina se tudíž nekoná, hrůza pochází výhradně z reálných příčin. Leč gradace běsu je prvotřídní, a Vašátkova služební racionalita s Horácovými intuitivními postřehy jsou zase jednou ve skvostné rovnováze. Povídka Přízrak je pak vynikajícím holdem Edgaru Allanu Poeovi.

15.02.2023 4 z 5

Černé jako smola Černé jako smola Hana Prošková

Vašátko a Horác se vracejí, a to ve značně potemnělém pokračování. Decentním mínusem jsou některé opakující se sentimentální motivy, nicméně autorka poučeně pracuje se žánrovými atributy, a komplexním vztahem ústřední dvojice pátračů. Finální povídka je pak nejenom povedeným vyústěním sbírky, ale patří i k nezpochybnitelným vrcholům celého cyklu.

15.02.2023 4 z 5

Měsíc s dýmkou Měsíc s dýmkou Hana Prošková

Horác a Vašátko se představují. Hana Prošková je detektivkářský svéráz, a byť se její povídky odehrávají v časech, který již naštěstí dávno minuly, v jádru jde o šťavnatě výživné čtivo, které je příjemně vzrušivé i dnes. Podstata povídek totiž spočívá v psychologii, a ta je nadčasově funkční, stejně jako plastický vztah dvojice ústředních hrdinů.

15.02.2023 3 z 5

Varovný signál Varovný signál Lee Child

Jack Reacher, jak ho máme rádi. Tentokrát však mnohem víc připomíná hutný noir, než military porno. Velmi příjemná oddechovka, prodchnutá autorovým suchým humorem.

04.02.2023 3 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Hypnotický bad trip do temných zákoutí Tokia i jedné vyšinuté mysli. Vynikající atmosféra, bezprostřední vypravěč, a prostředí, jež vás okamžitě vtáhne. Lynch po japonsku.

24.01.2023 4 z 5

Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Zdeněk Šmíd

Velice příjemný, i když dost retro zážitek. Je v něm totiž kromě humoru a nostalgie ukryto autorovo srdce. A lásky oceán. Díky.

11.01.2023 4 z 5