KillHurt KillHurt komentáře u knih

Věčná svoboda Věčná svoboda Joe Haldeman

Čekal jsem, že dostanu příběh o boji proti Člověku. Ten se tam lehce zmínil a byl zbytečný. Jak stránky ubývaly, tak jsem si říkal, že dojde na další cestování do budoucnosti a skvěle vypointovaný kontrast s minulostí. Taky jsem se netrefil. V této fázi mě to trošičku začalo nudit a říkal jsem si "Do pr**le. O čem to sakra je?!" Závěr to zachránil. Skvělá pointa. Možná jen trošičku uspěchaná... No je to divné. Děj se vlekl a závěr byl uspěchaný. Ale jsem rád, že jsem si přečetl, jak to dopadlo se skvělými postavami z Věčné války, se kterou tento díl samozřejmě srovnání nesnese.

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

Možná nemusely být šestý a sedmý díl rozděleny. Oba dva jsou pak zbytečně roztahané. Zase je fajn, že bylo dost času na představení "nového" léna i nových postav, nastřelení několika problémů, které se jistě budou rozvíjet v dalších dílech, a nových nepřátel. Osobně jsem rád, že se pravděpodobně dál nebude odehrávat žádný romantický trojúhelník. (Mimochodem. Fascinuje mě Willova pragmatičnost v závěru knihy. Neřekl své vyvolené, že ji miluje, tak proč by se nepodíval po místních holkách.) Klobouk dolů jak se překladatelé porvaly s překladatelským oříškem. Shadow zní (asi pro border kolii) pro fenu v angličtině moc hezky, ale Stín v češtině je hodně nelogické pojmenování samice.

Otcové a synové Otcové a synové Stan Sakai

V minulém díle mi z mých oblíbených postav chyběl Gene a Tomoe. Tady si to u mě Sakai trochu spravil, protože mi dopřál aspoň tu druhou. Otcové a synové i Samurajská hrdost dokreslují Usagiho a Jotarův vztah v paralele jiných otců a synů. Zabijte pána z Geishu! a opět Samurajská hrdost znovu rozkrývají povinnosti, život a hlavně čest samurajů, kteří nám z dnešního pohledu mohou přijít až blázniví v hondbě za nedosažitelným. Hokashi není až tak vypointovaný závěr jako v jiných knihách. Je to spíše krátká povídka, která začíná nové dobrodružství, které nebude - jak znám Sakaie - jen tak rychle dovyprávěno. Poslední povídka je vyjímečná loučením Usagiho a Jotara, které mi nenechalo oči suché.

31.03.2020 5 z 5

Na cestách s Jotarem Na cestách s Jotarem Stan Sakai

Sakai v tomto a dalším díle trochu přehnal hromadu navrátivších se postav a to tak, že se nejen Jotaro diví, že jeho strýček každého zná, ale je překvapen i sám Usagi. Jsem za navrátilce rád. Chizu, Kitsune a hlavně Sasuke mě vždy v příběhu potěší. Jsem nadšený, jak dokáže Sakai zakomponovat legendy a udělat nich malé epizodky, které dokreslí charaktery (Komainu, Usagi a Tengu) a atmosféru (Ze stínů, Tamago). a nebo velké epické příběhy, které slibují pokračování (Sumi-e).

31.03.2020 5 z 5

Poslední dny magie Poslední dny magie James Robinson

V minulém díle bylo vše patřičně vysvětleno a hlavní zlo představeno a teď je se třeba urvat z řetězu. Děj je rozdělen do tří částí. Strangeovu cestu, odkrývání jeho kostlivců ve skříni, o kterých ani sám neví a boj ostatních čarodějů. Osobně jsem si nejvíc užil třetí část, která dávala prostor dalším magikům, většinu jsem znal, ale nikdy o nic nic nečetl. Takže palec hore. Hlavní děj je poněkud unylý. Možná je to jeho smyslem. Přece jenom sbírat magii po střípcích nebude tak velká zábava. No a mezi tím se samozřejmě dozvíme obligátní "Magie není zadarmo". Celkově je sešit srovnatelný s prvním dílem a také končí udičkou na další díl.

Cesta podivných Cesta podivných Jason Aaron

Solidní začátek série, který se nebojí do toho šlápnout. Příběh se s ničím nepáře. Hned ze startu nám vykreslí Strange jako ultimátního zachránce planety, o kterém pořádně nikdo ani netuší. Slečna Stantonová plní nechápající příběhovou berličku, které je třeba vše vysvětlit, protože o magii pořádně nikdy neslyšela a to i přesto, že v Marvelovském New Yorku se děje neskutečný bordel skoro denně. Nový čtenář je díky ní ušetřen tápání. Po vysvětlení statu quo se autoři pustí do zápletky, která samozřejmě končí příchodem záporáků. Je to jak přes kopírák, ale hezky se to čte a hezky se na to dívá. Příběh je jak podle šablony, ale překvapuje v detailech. Kresba má svůj styl a nebojí se experimentovat. Chápu, že se nemusí někomu líbit.

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Denise Mina

Knihy jsem nečetl. Jako film jsem viděl jen první díl v obou zpracováních. I když díky tomu bude mé porovnání s prvním dílem hodně pokřivené, tak si to dovolím. Druhý díl mi přijde o poznání dějově slabší. První 2/3 jsem tápal v množství jmen a postav. Kresba tomu moc nepomohla. Některé postavy si byly dost podobné. Poslední třetina už byla závěrem, který byl dost uspěchaný a hektický.

29.03.2020 3 z 5

Orbital 3 a 4 Orbital 3 a 4 Serge Pellé

Třetí a čtvrtý díl dává pochopit jakou funkci to Caleb vlastně dostal. Být agentem, vojákem, míro tvůrcem a zároveň diplomatem není zrovna jednoduché. Potěšil mě náhled do Calebovy minulosti. Jsem zvědav na rozvoj romantic/buddy vztahu hlavních postav.

27.03.2020 4 z 5

Démoni Démoni Kurtis Wiebe

To nemůže mít jenom tři díly. Vždyť tam je tolik možností, tolik linek. Se třetím dílem získávají Královny na epičnosti a síle. Já potřebuju další díly.

27.03.2020 5 z 5

Do dáli se vinoucí chapadla N'rygothova Do dáli se vinoucí chapadla N'rygothova Kurtis Wiebe

Druhý díl skvěle navazuje. Ubylo prvoplánových a vulgárních vtipů a děj se začal někam hýbat. Možná autoři zjistili, že v kontrastu s úspěchem, který možná nečekali, budou muset asi něco dělat, což je pro čtenáře jen dobře.

Šmrncem a magií Šmrncem a magií Kurtis Wiebe

Neuvěřitelně svěží zážitek. Postavy zvládají si utahovat ze zažitých fantasy stereotypů a zároveň reflektují stereotypy moderní doby. Bavil jsem se přímo královsky a těším se na další díly.

Ocelový alchymista 8 Ocelový alchymista 8 Hiromi Arakawa

Autorka sundala rukavičky a opět přitvrdila. Dozvuk událostí z minulého dílu není vůbec hezký. Druhá část je lehce prohlubovací a zamotávací. Na scénu se dostávají nové postavy s novými příběhy.

Ocelový alchymista 7 Ocelový alchymista 7 Hiromi Arakawa

Díl nabitý hlavně akcí a spousty pěkných scén. Postavy se o něco víc prohlubují a opět nám autorka dokazuje, že její svět není zrovna pěkné místo. Na konci jsem si říkal, kdo je vlastně největším záporákem tohoto dílu?

Muž, který zná pravdu Muž, který zná pravdu Masaši Kišimoto

Aaaahh. Já to tušil. Epický boj. Epický twist. Cliffhanger hodně vysoko. Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

Tajemství kaleidoskopu Tajemství kaleidoskopu Masaši Kišimoto

Zjišťuju, že mi podobné rozdělení dějových linek na jednotlivé díly nedělá moc dobře. Jedna kulervoucí se uzavře a druhá se načne. Navíc jsem doběhl české vydání, takže musím čekat. Džiraija super. Při setkání Sasukeho s Itačim si vždycky vzpomenu na čuninské zkoušky, kdy jsem si říkal: Nejsou tyhle techniky trochu přepálené pro tak malé děti. Pokud autor plánoval toto, tak opravdu nejsou.

Čarodějova nevěsta 4 Čarodějova nevěsta 4 Kore Yamazaki

Jo. To je ono. Konečně se začínám chytat. Sem tam nějaké dovysvětlení historie některých postav. Sem tam náhled do minulosti. A trochu čarodějnického tréninku. Konec je patřičně otevřený, aby navnadil na další sešit. Proč ne?

Čarodějova nevěsta 3 Čarodějova nevěsta 3 Kore Yamazaki

Jako pejskař dávám palec hore. Děj plyne a stále jsme v době postupně objevovací. Až bude rozdána většina karet, tak se začne něco dít. Věřím tomu. Nemůžu však říct, že bych se nudil. Čise je sympatická - navíc má slabost na zrzky - a určitě nás něčím ještě překvapí.

Čarodějova nevěsta 2 Čarodějova nevěsta 2 Kore Yamazaki

Asi musím díly číst rychleji za sebou, protože tady jsem se nějak nechytil. První díle se mi opravdu líbil. Tady jsem se nějak nedokázal ponořit do děje.

26.03.2020 3 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Luxusní záležitost. Promyšlené do morku kostí. Trochu mě mrzelo, že neznám všechny reálie, protože bych rád řešil hádanky s hlavními postavami. Bohužel to bylo mimo mé možnosti. Clineův svět je propracovaný a oživení minulých dekád v budoucnosti dává smysl. Trošku bojuju v Clineho knihách s pocitem ohrožení, kterého se mi tady ani u Armády nedostávalo. Zkrátka o hrdiny nemám strach. Na druhou stranu, jak můžu mít strach o někoho, kdo na daném místě střetu ani reálně není. Některé části byli trochu přitažené za vlasy (viz získání čtvrťáku, které dává větší smysl ve filmu než v knize). Bez těchto drobností se jedná o výbornou knihu, u které autor opravdu ví o čem píše. Ready Player One je lepší knihou. Armáda je však knihou přístupnější pro laiky v daném "oboru".

Hulk: Spálená země Hulk: Spálená země Jeff Parker

Na komiksového Halka jsem zatím neměl štěstí a nic co jsem četl mě nijak moc neoslovilo. Spálená země je už o dost dál a ukazuje Hulka jako zavedenou postavu opravdu s bohatou historií, kterou není třeba znát celou. Za což jsem nesmírně rád. Navíc se snaží o rehabilitaci Red Hulka a se svými negativními zkušenostmi v přijetí je mu velmi dobrou oporou. Střídání kreslířů a jejich stylů pěkně podtrhuje dynamiku příběhů.