katyka katyka komentáře u knih

Faja Faja Petra Stehlíková

Rovnako ako Naslouchač veľmi pútavé a napínavé čítanie. Oceňujem nielen ten super vymyslený svet, ale aj to, že absolútne netuším, čo bude ďalej. A rovnako to, že vzhľadom k veku Ilan nás snáď nečaká žiadny milostný trojuholník a hádam ani ďalšie klišé, ktoré sa s takou obľubou vyskytujú vo fantasy literatúre. ;) Tu je to všetko o priateľstve a len dúfam, že to v tejto rovine aj zostane a z nikoho sa trebárs náhle nestane dávno stratený príbuzný. :)

02.01.2018 5 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Ešte som od Červenáka nečítala knihu, ktorá by ma sklamala, a ani Diabol v zrkadle nie je výnimkou. Dostala som poriadnu porciu napätia, dobrodružstva, humoru aj zakrádania po tajomných miestach. K tomu ako bonus možnosť zasa sa raz filozoficky zamýšľať nad minulosťou a prítomnosťou. Výborné :)

18.01.2017 5 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Krásna kniha obsahom aj vzhľadom, k tomu vynikajúci preklad Viktora Janiša. Predchádzajúcu knihu autorky som nedokázala prečítať, ani neviem prečo. Piranesi sa mi trafil do nálady a vkusu oveľa viac. Perfektné dávkovanie tajomstva a informácií, zvláštny štýl rozprávača a nakoniec záverečné vyústenie, to všetko ma úplne pohltilo, knihu som prečítala v podstate na dva záťahy. A atmosférou aj vyústením a hlavnou myšlienkou ma neuveriteľne oslovila, ešte si to v sebe musím trochu utriediť a spracovať. Dočítala som pred hodinkou, zostal z nej intenzívny pocit, rozumová analýza prečítaného ešte len príde :) Výborná kniha, nemusí pochopiteľne osloviť každého, ale za prečítanie v každom prípadne stojí.

08.05.2022 5 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Toto je presne moja šálka kávy a akurát ľutujem, že som sa k tejto knihe nedostala už dávnejšie. Výborná noir detektívka z alternatívneho sveta, kde druhú svetovú vojnu vyhralo Nemecko. Páčilo sa mi tam všetko - detektívna zápletka, hlavný hrdina, sám proti všetkým, aj pohľad do tej desivej a mrazivej alternatívnej skutočnosti ľudstva. A podľa mňa tam výborne sedí aj otvorený koniec - čokoľvek iné by tam bolo čudné. Fakt skvelý zážitok, a ešte intenzívnejší vtedy, keď si po prečítaní doslovu uvedomíte, že autor sa nespoliehal len na svoju fantáziu, ale využíva skutočné postavy a skutočné dokumenty... Uf, keby vedel Hitler lepšie plánovať, naozaj to s nami mohlo dopadnúť oveľa horšie. V každom prípade sa teším na ďalšie autorove romány.

16.05.2018 5 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Výborná záležitosť, aj keď určite nie pre každého. Blbé je, že Dickove knihy klamú telom, takže človek môže očakávať podľa anotácie úplne akčnú vec, a potom otvorí knihu, a dostane... Dicka. Jeho knihy sú zvláštne a skvelé a plné zaujímavých myšlienok, ale dej je mám pocit až na druhej koľaji a aj Muž z vysokého zámku je taký. Koho teda pritiahli filmy alebo seriál, môže byť pekne zaskočený. V tomto prípade aj tým záverom/nezáverom. Ale pre mňa skvelý zážitok, na ktorý musím myslieť aj dlho po dočítaní. A ilustrované vydanie od Arga je mňamka.

08.03.2017 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

To, či vás kniha zaujme, asi závisí od vkusu. Pre mňa to bola záležitosť na 5 hviezdičiek. Ani trochu som sa nenudila, iba som si chvíľu musela zvykať na štýl, ale potom šlo čítanie samo. Je neuveriteľné, ako sa Bradburymu podarilo napísať dielo, ktoré je snáď ešte aktuálnejšie, ako v dobe vzniku. Kniha nie je dokonalá, ten lyrický štýl nemusí byť pre každého, sú tam dlhé vysvetľujúce monológy a dej by inému autorovi v súčastnosti vystačil tak na začiatok prvého dielu série. Ale vadilo mi to? Ani omylom. Táto kniha je totiž o inom. Je o doležitých myšlienkach a obrazoch, ktoré v človeku brnknú na citlivú strunu a prinútia ho premýšľať o živote - o tom svojom, aj tak všeobecne. Všetky tie paralely so súčasnosťou sú mrazivé a ja som sa iba stále uisťovala - hádam ešte žijeme taký život, že po nás zostane prázdne miesto, keď zomrieme. (Morbídne, ja viem:) ) A že to s nami ako s ľudstvom snáď ešte nie je také zlé. Rozhodne stojí za prečítanie.

25.11.2016 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Dobrá, fakt dobrá kniha. Číta sa úžasne ľahko, aj keď je o ťažkých životných obdobiach a situáciách, ktoré by nikto nechcel zažiť. A po jej dočítaní som sa nejakú dobu nemohla pustiť do ničoho iného, taký výrazný dojem zanechala.

20.12.2015 5 z 5

Toto je jedna z tých kníh, ktoré vám buď sadnú, alebo nie. A ak vám sadne, budete totálne nadšení. Toto je prvá moja kniha od Dicka a je mi jasné, že si od neho zoženiem všetko, čo sa len bude dať. Parádna pochmúrna atmosféra, zvláštna mystika a geniálne originálne nápady - jedinečná kombinácia, ktorej aspoň ja nemôžem odolať.

09.10.2014 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Perfektná kniha, po tom poprasku, ktorý sa okolo nej spusti, som bola v očakávaniach trochu opatrnejšia. Ale Ove ma jednoducho dostal. Určite sa ku knihe budem vracať a už mi je jasné, čo dostanú ako darček moji rodinní príslušníci. :)

25.08.2014 5 z 5

Žhavý hrob Žhavý hrob Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa Sigurdardóttir ma príjemne prekvapila. Zápletka je skvelá a plná prekvapení, vraha som zistila až s Tórou na posledných cca 10 - 15 stranách knihy. Veľkým plus je, že kniha nepotrebuje 30 zohavených mŕtvol na to, aby bola zaujímavá, Tóra nie je alkoholička, má deti a k nim dokonca aj normálny vzťah. Neuveriteľne som si užívala nenápadný, trošku čierny humor, ktorým bola kniha prestúpená. Pre mňa naozaj výborná detektívka a sadla mi oveľa viac ako tie "klasické" severské, z ktorých máte depresie a zlé sny ešte týždne po dočítaní. Odporúčam. :)

21.08.2014 4 z 5

Vesaliovo tajemství Vesaliovo tajemství Jordi Llobregat

Prudko čitateľné zábavné čítanie. Hutná strašidelná atmosféra, nádherná Barcelona, sympatické hlavné postavy, všade plno tajomstiev. Páčilo sa mi, že kniha ani na chvíľu nestráca dych, stále sa niečo deje, a finále je dostatočne veľkolepé. Pripomínalo mi to všetky tie strašidelné príbehy z prelomu storočí (devätnásteho a dvadsiateho, aby som bola konkrétna). Dobré odpočinkové čítanie vhodné pre všetkých milovníkov napätia. A musím vyzdvihnúť perfektné spracovanie knihy. Opäť raz sa oplatí čítať papierovú verziu, je proste krásna.

30.03.2016 4 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Ja mám pre Červenáka skrátka slabosť. Jeho romány sú skvelou zmesou napätia, histórie a nezanedbatelnej dávky humoru. Ani Ohnivé znamenie nie je výnimkou. Pobavila som sa na vtipných hláškach, nespala, len aby som mohla ďalej čítať a dozvedela sa, ako to všetko dopadne. Mám pocit, že Stein, Barbarič a Jaroš ma bavia diel od dielu viac. Už sa teším na Diabla v zrkadle. ;)

06.01.2016 5 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Kniha nie je dokonalá, ale je na nej niečo, vďaka čomu ju neodložíte. Napriek drobným výhradám, ktoré voči knihe mám, je Miniaturista román, ktorý skutočne stojí za prečítanie. Opantá vás svojou tajuplnou atmosférou, pohltí neobvyklým a napínavým príbehom a na chvíľu vás prenesie do Amsterdamu sedemnásteho storočia. Je to jedna z tých kníh, ktoré vás uhranú, prinútia zbesilo čítať a vymýšľať rozličné teórie, ako to nakoniec dopadne. Nájdete v nej mnoho krásnych myšlienok, veľké tajomstvá aj nádych nadprirodzena – čo viac si čitateľ môže želať?

27.02.2015 4 z 5

Až zhasneme Až zhasneme Jakub Dotlačil

Táto kniha sa mi ťažko hodnotí. Nebudem zakrývať, že na mňa zaposobila a po dlhej dobe mám chuť aj napísať komentár. Autorov štýl mi sedí, dokáže vytvoriť scény, ktoré si budem pamätať. Matka večne pozerajúca Riskuj, koncert stredoškolskej lásky Karolíny, hrajúcej pred nechápajúcim publikom avandgardnú skladbu, a samozrejme kravy. Toto Dotlačil vie - vyvolať pocit, atmosféru, dojem, že som na tom mieste, o ktorom píše. Ale problém som mala s postavami. Nebol tam nikdo, s kým by som mohla sympatizovať, všetci boli len také postavičky, ktoré zobrazovali nejakú vlastnosť. Takmer vždy negatívnu. Panoptikum konšpirátorov, namyslených podnikateľov, ľudí, ktorí vedia všetko najlepšie... Ťažko sa mi to dočitovalo. Celej veci nepomohol dej, ktorý spel od zlého ešte k horšiemu a zanechal ma na konci bez stopy nádeje :) Takže suma sumárum, ak Jakub Dotlačil napíše ešte nejakú knihu, rada si ju prečítam. Jeho mix deja a filozofie mi vyhovuje. A iba dúfam, že jeho pohľad na svet v nej bude optimistickejší.

15.09.2023

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Musím priznať, že sa mi kniha ťažko hodnotí. Na jednu stranu zaujímavá myšlienka, napätie z postupného odhaľovania pravdy (aj keď pravdu povediac, ako stálu čitateľku sci-fi mi základná zápletka napadla asi na strane tri, vďaka opakujúcemu sa slovu dárce), a tiež je jasné, že Kazuo Ishiguro vie písať. Na druhej strane... tento román vo mne nezanechal žiadne emócie. Viem, že to, o čom písal, bolo hrozné, že je to určitá alegória súčasnej spoločnosti, ktorá tiež odsúva veci, ktoré jej nevyhovujú, na okraj, kde ich nie je vidieť, a radšej sa nad nimi príliš nezamýšľa. Ale všetko si to uvedomujem rozumom, pocity sa nedostavili. Možno je to tým odťažitým sposobom rozprávania, kto vie. Asi dám Ishigurovi ešte šancu, ale práve Neopouštěj mě vo mne zanechal trošku zmiešané pocity.

03.04.2018

Zeď vzpomínek Zeď vzpomínek Anthony Doerr

Krásne poviedky, také melancholicky pekné, také mám rada. Páčila sa mi oveľa viac, ako Sběratel mušlí, ten ma príliš neoslovil. Tu sa mi páčili všetky poviedky, niektoré trochu viac, niektoré maličko menej. Ale zanechali silné emócie, aj keď to nebola taká jazda ako Jsou světla, která nevidíme.

02.04.2018 5 z 5

Záludné léto Záludné léto Ben Aaronovitch

Myslím, že Peterovi výlet do Hereforthshire dosť prospel. :) Bolo to zábavné, akčné, občas poriadne prekvapujúce, takže som veľmi spokojná. Akurát kniha zasa trpí obvyklým neduhom nevysvetľovania a akéhosi nedokončenia nakusnutého. Možno sa to objasní v ďalších dieloch, ale bolo by fajn sa dozvedieť aspoň základné odpovede na otázky prečo sa to vlastne všetko dialo. Inak hodnotím kladne a teším sa zasa na ďalší diel v Londýne.

02.04.2018 4 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Nádherne ponurá, napínavá a krvavá záležitosť s neodolateľnou hlavnou hrdinkou, ktorú si obľúbite, aj keď má trochu neštandardné stravovacie návyky. Zlupla som ju za dva večery, pretože sa naozaj nedalo odtrhnúť. Vďaka skvelej atmosfére, filozofickému podtextu a hlbokému pochopeniu ľudí a ich reakcií sa pre mňa táto kniha radí medzi to najlepšie zo žánru.

03.11.2016 5 z 5

V podstate je to predvítateľná kniha s nepravdepodobnou zápletkou. Ale vadilo mi to? Ani trochu! Zápletka je v tomto type kníh až na druhom mieste, podstatný je ten pocit, ktorý vo vás román vyvolá. A Čtenáři z Broken Wheel dodajú obrovské množstvo pozitívnej energie, optimizmu a pocit, že svet je predsa len miesto, kde sa oplatí žiť. A naviac je to o knihách! Pre to má u mňa tento román hviezdičku naviac, lebo Saru by som chcela za knihomolskú kamarátku. Aj Amy. :) Odporúčam vždy, keď chcete zdvihnúť náladu (ak nedostávate z romantickej literatúry vyrážku).

07.07.2016 4 z 5

Vek zázrakov Vek zázrakov Karen Thompson Walker

Neviem, či objektívne, ale subjektívne je pre mňa táto kniha na viac ako päť hviezdičiek. Neobvyklá celosvetová katastrofa, dôraz na rodinné vzťahy a prvú lásku, ktoré sú pre hlavnú hrdinku rovnako dôležité ako apokalypsa, ale hlavne nádherný jazyk, ktorým je celá kniha písaná, to všetko robí Věk zázraků výnimočným. Okrem iného pôsobí veľmi sugestívne a presvedčivo a v prestávkach pri čítaní som sa s podozrením pozerala na slnko, či nechystá nejaký podraz. Je to kniha, ktorá zostáva dlho v hlave a vyvoláva intenzívne pocity. Na prvotinu impozantný výkon.

04.05.2016 5 z 5