kattyV kattyV komentáře u knih

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci Zoufalé ženy dělají zoufalé věci Halina Pawlowská

Když je člověk unavený a nechce se mu přemýšlet, proč si neodpočinout u Haliny Pawlovské. Ano, je to pořád na jedno brdo, ale občas nezaškodí a člověk se docela pobaví.

Skladatel bouří Skladatel bouří Andrés Pascual

Skladatele bouří jsem brala do ruky s nadějí, téma mi připadalo zajímavé. Ale opravdu mne to zklamalo. Zaprvé jsem se knížkou dost obtížně prokousávala. Stačila jsem během ní přečíst tři jiné. Ale hlavně - nemám ráda. když si něco hraje na "velkou" literaturu a právě ten pocit jsem měla. Vcelku banální dobrodružný příběh okořeněný mystikou prvotní hudby. Když dám dvě hvězdičky, je to až moc, ale snad za snahu.

18.02.2013 2 z 5

Lea Lea Pascal Mercier (p)

Příběh, který vypráví jeden muž druhému, kterého náhodně potká na cestě. Příběh o velké rodičovské lásce, která to myslela dobře, ale konala úplně špatně. Když jsem knihu četla, říkala jsem si s překvapením - Jak mohl otec nechat svou jedenáctiletou dceru dělat takové věci? Ano, na začátku to bylo logické - měl ohromnou radost, že jeho milovaná Lea poprvé od smrti své matky projevila o něco zájem - chtěla se naučit hrát na housle. Ale později? Proč ji nedokázal vysvětlit, že i chyby patří k růstu? Že drobný neúspěch neznamená konec světa? Že ji miluje, i když nezvítězí? Že pokud bude k ostatním tvrdá a nemilosrdná, tak se to nakonec obrátí proti ní? Že existují pravidla, které musí i geniální lidé dodržovat? Tolik ji miloval, tolik pro ni obětoval a vůbec se jí nedokázal přiblížit. Dokázal pro ni udělat všechno - jen s ní nedokázal mluvit.. Všechny tyto chyby vedou k neovratnému konci.

Sherlock Sherlock Graham Moore

Anotace knihy vypadala zajímavě, ale byla jsem celkem zklamaná. Co je nutno přičíst k dobru - je to solidně napsané a dobře se to čte. Ale jinak...
Na setkání Holmesologů přijíždí jeden z jeho členů Alex s oznámením, že našel chybějící deník A. C. Doyla. Než s ním stačí ostatní členy seznámit, najdou v pokoji uškrceného. V pokoji se najdou stopy, které naznačují spojení s Sherlockem Holmesem. Zavraždil ho někdo ze společnosti Holmesologů? Deník v pokoji není. Bylo to kvůli němu? Mladý Harold, čerstvý člen společnost, se vydává pátrat po vrahovi.
Současnost se střídá z minulostí, kde se seznamujeme s časem, který představuje dobu chybějící v deníku.
Toto vše je zajímavé, ale způsob, jakým Harold dospíval k řešení (hluboce se soustředil po vzoru Sherlock Holmese) mi připadal nedůvěryhodný. A řešení smrti Alexe mi přišlo na hlavu postavené. Nevěřím, že je to možné, ale třeba se pletu. Taky různá "zpestření" v podobě osob, které Harolda při jeho pátrání sledují, se mi zdálo docela hloupé. Zvláště po vysvětlení, kdo a proč ho vlastně sledoval.
Nejvíce ze všeho mne pobavily pasáže v úvodu, kdy Doyle zuří na Sherlocka - "Zabiju ho," rozhodne se. I vysvětlení, proč ho po osmi letech oživí se nachází v chybějícím deníku. A to bylo vysvětlení vcelku věrohodné.

18.02.2013 3 z 5

Kalich krve Kalich krve Peter Tremayne (p)

Historické detektivky mi vždy připadají zajímavé. Jsou napínavé a přitom mne seznámí s tou či onu historickou dobou. Tato kniha je na pomezí Jména růže a příběhů soudce Ti. Jménu růže se blíží svým námětem - odehrává se v opatství a točí se kolem knih a víry. Ale podobně jako příběhy soudce Ti není tak komplikovaná a temná a končí poměrně optimisticky. A hlavní hrdinkou je právnička.
V tomto příběhu sestry Fidelmy se dostáváme do raného období křesťanství v Irsku. Ve zvycích i zákonech ještě přetrvávají původní keltské zvyklosti a pravidla platící pro soužití klanů. To vše se mísí se zákony křesťanskými. Ještě existuje velká tolerance ve víře, ale už přichází první fanatici, kteří jsou přesvědčeni, že existuje jediná pravá víra a všichni ti, kteří ji nezastávají jsou hodni zatracení. A právě fanatismus se stane důvodem k vraždě.
Pokud vás hned na začátku napadne, jak se vrah dostal do zamčené místnosti, tak váš názor je správný. Tato část hádanky byla jednoduchá. Ale ostatní je poněkud složitější a osoba vraha byla, alespoň pro mne, překvapením.

17.02.2013 4 z 5

Pod kamennou střechou 1 Pod kamennou střechou 1 Jean Marie Auel

Poslední dva díly série (zatím). Ajla s Jondalarem konečně dospěje do Jondalarova domova. Tentokrát je pro ni sžívání s novými lidmi o to těžší, že Jondalar je tam doma, ale ona ne.

Širé pláně 2. díl Širé pláně 2. díl Jean Marie Auel

Širé pláně se mi líbily trochu méně, než ostatní části série. Možná proto, že si potřebuji k postavám knihy vytvořit nějaký vztah. A tady mne štvalo, že pokaždé, když jsem si zvykla na nějakou skupinu, kterou Ajla s Jonadalarem navštíví, sebrali se a putovali zase dále.

Širé pláně 1. Širé pláně 1. Jean Marie Auel

U lovců mamutů 2 U lovců mamutů 2 Jean Marie Auel

Všechny díly celé série se mi líbily, ale U lovců mamutů (jednička i dvojka ) ještě o kousek více než ty ostatní. Ajla se poprvé setkává s větším množstvím lidí svého druhu. V údolí plavých koní sice poznala Jondalara, ale teď se musí naučit žít v jiném společenství, znovu se musí učit přijímat jiná pravidla pro soužití s druhými lidmi. V tomto případě jí to jde daleko snadněji, než když byla malá, ale i tady se stane, že narazí na něco, s čím nemůže souhlasit. Dokáže se za své názory postavit, a tentokrát, na rozdíl od svého dětství, dokáže i většinu ostatních přesvědčit, že má pravdu.

Klan Velkého medvěda 2 Klan Velkého medvěda 2 Jean Marie Auel

Alja pokračuje ve svém přizpůsobování i boji proti tradicím klanu. Život ji přináší překážky, ale dodává jí velkou sílu, když se jí podaří je zvládnout.

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

Dost děsivé. Četla jsem ji někdy v době, kdy jsem měla malé děti, takže třeba Malý vrah na mne dost působil.

16.02.2013 4 z 5

Bobky od Bobka - Ze zápisníku ředitele zoo Bobky od Bobka - Ze zápisníku ředitele zoo Miroslav Bobek

Knížka se skládá s krátkých sloupků, které píše ředitel pražské ZOO, Miroslav Bobek. Jsou většinou zábavné nebo zajímavé, určitě bych si občas nějaký ten sloupek ráda přečetla, ale takto dohromady (je jich něco kolem stovky) je toho trochu moc najednou. Na druhou stranu - jinak bych se k nim nedostala, protože dříve jsem na ně nenarazila. Když by si je člověk položil na noční stolek a občas si jich pár přečetl, tak by to bylo určitě fajn. Takže je nejspíše dobře, že se ty sloupky takto společně vydaly i když je to žánr určený spíše do novin než do knihy.
Ale některé jsou skutečně zábavné. Snad prominete, když prozradím pointu jedné z těch, který mne upřímně rozesmál.
Pan ředitel popisuje, jak navštívil v Africe jednu vzdálenou výzkumnou stanici. Cesta z nejbližší vesnice sem byla dlouhá, mnoho hodin džípem, výzkumníci zde trávili dlouhé měsíce odloučeni od civilizace. Ptal se jediné dívky, která tam pobývala, co je pro ni největší problém, se kterým se potýká. Smutně se mu svěřila, že si vzala s sebou na roční pobyt dvanáct kusů kalhotek. A pak jich jednou devět vyprala a pověsila na šňůru. A všech devět jich sežral slon, protože sloni se po mýdle mohou utlouct.... Pak se ale rozzářila. Ale už jsme dvoje našli ve sloním trusu. Tak se mi možná nakonec vrátí všechny. Inu, být výzkumníkem v pralese, na to musí být nátura, podotýká autor. :o)))

16.02.2013 4 z 5

Mistrovský kurz zahradní architektury Mistrovský kurz zahradní architektury John Brookes

Chcete vědět jaké typy zahrad existují? Jak vytvořit základní tvar vaší zahrady? Jak do návrhu začlenit pohyb, Jaké zvolit oplacení a jak řešit různé úrovně terénu pomocí zídek? Jak do zahrady začlenit vodní prvek a jaký zvolit nábytek? Autor se příliš nezabývá konkrétní výsadbou, neporadí, kdy sázet a jak vypěstovat mrkev, ale poradí, jak to udělat, aby vaše zahrada měla svůj osobitý styl.

Čekatelky Čekatelky Slávka Poberová

Mně se ta kniha taky dost líbila, protože je v ní obsaženo to věčné ženské dilema, které je v postatě neřešitelné. Dítě nebo kariéra? Jen mám trochu problém s anotací. Opravdu je to pokračování Zlodějek vody? Která z postav se tady objeví? Zlodějky vody jsem četla už dost dávno, takže v tom nemám jasno, ale co si matně vzpomínám, žádná z postav mi ke Zlodějkám vody nesedí. A musela to být jen jedna, protože v Čekatelky se vzájemně neznaly.

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Jedna z knih, kdy se zadostiučiněním usoudíte, že si oběť stejně nic jiného nezasloužila, a že vrah nemohl udělat nic lepšího, než ji zabít. Ale rozluštění je velmi originální.

16.02.2013 5 z 5

Malé moderní zahrady: Skvělé nápady pro menší prostory Malé moderní zahrady: Skvělé nápady pro menší prostory John Brookes

Užitečná kniha pro ty. kteří mají u domu jen docela malou zahrádku. Průšvih je v tom, že ta moje je docela velká. Ale každopádně si v ní i tak ráda listuji.

Knihy džunglí Knihy džunglí Rudyard Kipling

Prostě klasika, co více říct. Kromě Mauglího jsou tady i jiné hezké příběhy - třeba o samečkovi šelmičky munga se jménem Riki-Tiki-Tavi, který neohroženě bojovil s hady. (Což mungové skutečně dělají. Kipling se vyznal).

Dědictví z New Orleansu Dědictví z New Orleansu Alexandra Ripley

O jaké dědictví v knize jde? Šestnáctiletá Mary se po smrti svého otce dozvídá, že žena, kterou považovala za svou matku její matkou není. Mary vyrůstající na severu pochází z New Orleans. Jediné, co jí matka zanechala je skříňka, kterou si ženy z tohoto města předávají z generace na generaci. Maryina nevlastní matka o ni sebemíň nestojí, a tak se dívka vydává hledat své skutečné příbuzné. Je mladá a velmi naivní, není divu, že se dostane do mnohých problémů. Nakonec dokáže postarat sama o sebe, přežije mor a najde své příbuzné i lásku.

Scarlett 2 Scarlett 2 Alexandra Ripley

Scalett se vydává za svými irskými příbuznými do Savannah. Potkává se s naprosto jinými lidmi než se jí to za celý život podařilo. Konečně někdo, kdo si na nic nehraje, kdo se chová přesně tak, jak chce, kdo dává přirozeně najevo svůj temperament. Není divu, že se mezi nimi cítí tato poloviční Irka jako mezi svými. Rozhodne se dokonce vydat se na cestu do Irska, aby se potkala i se svou babičkou. Když už se chystá na cestu zpátky do Ameriky, dostane dopis od Rhetta, že se s ní rozvedl a znovu se oženil. A Scarlet už ví, že s Rhettem čeká dítě. Přesto jí nezbude nic jiného než si přiznat, že prohrála. Rhetta zpět nezíská...
Rozhodne se zůstat v Irsku a začít nový život. Stane se hlavou klanu O'Harových. Nějakou dobu to vypadá, že se to podaří. Irové je uznávají a když se jí narodí dcerka Cat, pozná Scarlet konečně mateřskou lásku. Jenže nic není tak jednoduché a do jejího osudu zasáhne boj Irů za osvobození od angličanů a.... Rhett.

Mosty přes propast času Mosty přes propast času Ludmila Vaňková

Poněkud netradiční kniha této autorky historických románů, kde se budoucnost proplete s minulostí. V první půlce knihy jste přesvědčeni, že jste se ocitli v daleké budoucnosti, abyste se pak ocitli na Zemi v několika historických obdobích.