kasavubu kasavubu komentáře u knih

Mořská panna Mořská panna Camilla Läckberg

Další skvělá knížka od této autorky. Ze začátku jsem se trochu ztrácela v hlavních postavách Christianových "kamarádů", to se však postupně vytříbilo. Kniha je opět založena na prolínání děje ze současnosti a minulosti, což mám osobně moc ráda. Na závěr do sebe vše logicky zapadne, přesto jsem na pár nesrovnalostí narazila, např. proč vrah zabil Magnuse, který měl vlastně jen nejmenší vinu, za to co se stalo, a ne Erika. Ale možná to v knize je a jen mi to uniklo. Už jak tu padlo nesčetněkrát, i mě začíná Erika a její věčné "kňourání" poněkud iritovat, je tu zbytečně do nekonečna omíláno, jak jsou hrozné těhotenské problémy, jak se bojí, zda zvládne roli matky dvojčat atd. Připadá mi, že tímto postojem dělá ze svých knih spíše kýčovitý románek pro ženy, a to je dle mého soudu díky skvělým zápletkám, které jinak dokáže ve svých knihách navodit, obrovská škoda. Určitě se tak i neúmyslně připravuje o čtenáře z mužského publika, kteří rozhodně nemají náladu podobné věci číst.

23.08.2017 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Kniha se mi moc líbila. Zezačátku jsem sice měla trochu problém se začíst, ale to se asi po 100 stranách zlomilo. Závěr mě velmi překvapil. Na můj vkus bylo v knize ale asi až příliš nadpřirozených věcí, to mi sedí do hororu či nějaké té duchařiny, ale ne moc v románu. Ale to je věc názoru. Co mně ještě vadilo bylo, že na to že Jenně bylo 13 let, tak se chovala až moc dospěle, mohla si např. dovolit najmout detektiva atd., což mě přišlo až trochu úsměvné. Ale důvod toho se koneckonců vysvětlí na konci knihy. Více nechci prozrazovat... Celý příběh byl moc pěkně vystavěný, všechcny postavy uvěřitelné. Jodi prostě umí psát, to se jí nedá upřít. A ty pasáže o slonech, ty byly naprosto úžasné, hodně jsem se toho o nich dozvěděla.

28.11.2016 4 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Četla jsem trilogii Lewis, která byla perfektní. I zde jsem byla zprvu nadšená, dokonce se dá říci, že až do třičtvrtiny knihy jsem skoro nedýchala, jak se kniha sama četla. Pak ale přišlo zklamání, poslední čtvrtina knihy i závěr mi přišly o proti zbytku knihy strašně uspěchaný. Obrovský potenciál knihy vyšel tak nijak vniveč. Trochu mě také přišla škoda, že nebyla dál rozvedena zápletka o ztracených hlídačích majáku, čekala jsem nějakou větší souvislost. Nakonec dávám 4 hvězdičky, za čtivost, za námět a pak pasáže o včelách, které byly, jak už tu padlo, skvělé.

04.11.2016 4 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Kniha čerstvě dotčena a pocity z ní budu asi ještě hodně dlouho vstřebávat. Když jsem knihu začala číst, nemohla jsem se do ní vůbec vpravit. Prvních 100 stran jsem přemýšlela, že to jednoduše vzdám a knihu nedočtenou vrátím do knihovny. To ale dělám jen výjimečně, tak jsem se obrnila trpělivostí a pokračovala dál. Nakonec jsem moc ráda, že jsem to překonala a knihu zdárně dočetla. Zhruba v polovině knihy se to zlomilo a já četla a četla a četla... až mi najednou na konci bylo líto, že je to za mnou. Je to neuvěřitelně silná kniha, protkaná stovkami a stovkami myšlenek, které vás nutí se nad sebou, nad věcmi, které vás obklopují, zamyslet, a to nejen ve vztahu k době minulé, zde potažmo hrůzovládě Rudých Khmerů, ale i k současnosti. Základní hodnoty se totiž neproměňují, ty zůstávají stejné. Celou knihu se bolestně prolíná vztah malé Raami těžce nesoucí ztrátu otce, který se obětoval pro svoji rodinu a dobrovolně se vydal zlovůli Rudých Khmerů. Je sice nepravděpodobně, koneckonců jak to tu je v předchozích komentářích popsáno, že by měla sedmiletá dívka takové myšlenkové pochody, ale je tu strašně „krásně“ popsaná ztráta a vyrovnání se se smrtí, která ji denodenně obklopuje, ať už ve vztahu k otci, k dalším blízkým i lidem, které téměř nezná. To na mě z celé knihy zapůsobilo asi nejvíc. Možná bych od knihy očekávala, že se dozvím víc o Rudých Khmerech, o jejich vládě a praktikách, ale možná to tak bylo lepší. Navíc musíme vzít v úvahu skutečnost, že malá dívka na situaci nahlíží úplně jinak než dospělí. Jak už jsem uvedla, jsem moc ráda, že jsem knihu dočetla až do úplného konce. Možná knize chybělo napětí, které by člověka hnalo v četbě vpřed, ale to zřejmě ani za cíl neměla. Tato kniha má vést především k zamyšlení se nad základními hodnotami života, jichž bychom si měli považovat a nikdy se o ně nenechat připravit. V tomto je tato kniha jednoznačně nadčasová.

17.05.2016 4 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Vau, tak to byla jízda. Tak takhle jsem se při čtení knihy už dlouho nebála! Rozhodně nedoporučuji číst tuto knihu pozdě v noci, když všichni ostatní spí nebo nedej bože, když jste sami doma. Ještě že se obě dějové linie příběhu střídaly po jednotlivých kapitolách, člověk tak měl čas aspoň trochu vydechnout. Jinak to byla opět skvělá Yrsa, tak jak ji známe, propracovaná zápletka i postavy do nejmenšího detailu, skvěle zachycená atmosféra. Vše do sebe v závěru krásně zapadlo a dějové linie se, ač se to zpočátku vůbec nezdálo, bravurně propojily. A co teprve ten závěr? Ještě teď mě z něj mrazí...

30.03.2016 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Tak zlé to rozhodně nebylo, dokonce bych řekla, že lepší než Hrob v horách, kde byla detektivní linie daleko více okrajová a méně napínavá než v případě Němé dívky. Zajímavý příběh, zajímavé osudy jednotlivých hrdinů. Konec knihy opět otevřený. Jsem moc zvědavá, jak to bude dále hlavně s Billym a zda už se Vanja skutečně dozví pravdu o svém otci. Více nechci prozrazovat. Dávám jasné čtyři hvězdy, kdyby nebylo Učedníka, dala bych pět, takže hodnocení jednoznačně kladné.

27.10.2015 4 z 5

Stíny světa Stíny světa Andreas Izquierdo

Jako celek hodnotím knihu velmi kladně, jen jsem měla problém se do ní začíst, prvních sto stran bylo tak nějak o ničem. Asi to bylo dáno tím, že byli všichni tři hrdinové ještě děti a vše plynulo v poklidu, tedy alespoň do doby než vypukla válka. Jediné, co mě opravdu mrzí, je ten otevřený konec. Nebo je to autorův záměr a chystá pokračování? To by určitě nebylo špatné.

19.06.2022 4 z 5

Mezi dvěma světy Mezi dvěma světy C. D. Major

Vůbec to nebylo špatné, chválím zejména zajímavou zápletku a čtivost románu. Konec byl opravdu zbytečně utnutý, jak nakonec Marion zemřela, bylo objasněno, ale mohlo to být více rozvedeno.

25.04.2022 4 z 5

Jemčinská bestie Jemčinská bestie Nina Roubíková

Bylo to vskutku pěkné počteníčko, taková přiměřeně napínavá jednohubka na dva večery. A ten otevřený konec... Ta babka to snad přežila. Tak to je mazec

23.11.2021 5 z 5

Vraždy z vášně Vraždy z vášně Jaroslava Černá

Pěkný, čtivý historický román. Myslím, že je zde dobře nastíněna domácí i zahraniční politika, včetně osobního života světců sv. Ludmily a sv. Václava. Na to, že jsou historické prameny v případě obou světců místy hodně kusé, si autorka s postavami poradila dobře. V závěrečné poznámce sama přiznává, že si občas musela trochu "domýšlet", např. v případě zmiňované manželky a dětí sv. Václava je kniha spíše fabulace, její přiznání hodnotím kladně. Ona postava sv. Václava má okolo sebe stále hodně otazníků, a to nepočítám teorie, v nichž se uvádí, že sv. Václav doopravdy nikdy neexistoval a že on a jeho bratr Boleslav byli jedna a táž osoba. Stejně tak už se asi nikdy nedozvíme, co se po Václavově smrti doopravdy stalo s jeho matkou Drahomírou. To by mě opravdu zajímalo, protože téhle intrikánce jsem nikdy nemohla přijít na jméno. Knihu určitě doporučuju těm, co toho o sv. Ludmile a sv. Václavovi mnoho neví nebo pro osvěžení paměti. Pokud se chcete dozvědět více, musíte jít do odbornějšího žánru, přece jen jde jen o historickou beletrii.

29.07.2021 4 z 5

Starostlivá veverka Starostlivá veverka Zuzana Pospíšilová

Další hezké pokračování příběhů o zvířátkách. Dětem se moc líbilo, i když i zde platí, že mohlo být více informací o veverkách.

28.05.2021 4 z 5

Malenčí Malenčí Hana Kavurová

Příběh s velmi zajímavou zápletkou, který se parádně četl a místy jsem se opravdu dost bála. Našlo by se zde pár nelogičností, ale nic zásadního, co by zkazilo celkový dojem. Jen jsem tedy trochu nepochopila postoj matky, když se stejné věci začaly dít i u mladší dcery, proč prostě neutekla i s dětmi z domu (a od manžela) pryč. Ale asi už na tom byla psychicky tak špatně, že už toho nebyla schopná.

07.03.2021 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Opět skvělá Klevisová, oproti prvnímu dílu uvěřitelnější rozuzlení i pachatel.

30.12.2020 4 z 5

Strašidelné prázdniny Strašidelné prázdniny Ivana Peroutková

Četly jsme s dcerami a těm se kniha moc líbila. Napínavá pro ně byla tak akorát. Za mě to zase takový zázrak nebyl, ale je to kniha pro děti, tak nechám hodnotit ty své. Do úplné dokonalosti něco chybělo, ale líbila se, zvláště závěr :-)

09.03.2020 4 z 5

Zahrada mého života Zahrada mého života Jitka Závodná

Obdivuhodný příběh ženy, k němuž mám v podstatě jen jedinou výtku, a to je způsob, jakým byl napsán. Úplně mi nesedla stylisticky jednoduchá forma vyprávění. Kdyby to bylo napsáno jako skutečný román, nemělo by to chybu. Takhle musím bohužel ubrat na hodnocení.

31.10.2019 4 z 5

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Tak bohužel ani mě kniha moc neoslovila a dokonce jsem měla několikrát chuť její čtení vzdát. Přitom zezačátku měla obrovský potenciál - zajímavá vražda, prostředí i doba, v níž se příběh odehrává. Trochu mě zamrzelo, že už skoro hned od začátku bylo jasné, kdo byl vrahem zavražděné dívky. Až do konce knihy jsem stále čekala, že to bude všechno jinak. Co mi asi nejvíc nesedlo, byla postava hlavního vyšetřovatele Kališe. Čekala bych, že bude daleko více propracovaná, nedokázala jsem si k ní vytvořit žádný kladný ani negativní vztah. Ještě, že byla v knize alespoň Malíková a Vaněk, jinak by mě děj nejspíš unudil. Ač mě kniha nebavila, musím ale autora pochvalit za zajímavé vylíčení doby prvních dnů po vyhlášení Československé republiky. Knih o této problematice dosud moc není. Autor sám sice přiznává, že kniha je z větší části fikce, ale takhle nějak to klidně mohlo být. Za to nakonec dávam slušné tři hvězdy.

19.11.2018 3 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Další velmi slušná Yrsa, i když první díl mi přišel více zajímavý a řekla bych i propracovanější. Vyřešení vražd mi přišlo hodně předvídatelné. Skutečný motiv vraždy malé Vaky ten mě ale dostal. Holt tradiční Yrsa, ta si vždy nechá to pravé překvapení až na úplně samotný závěr. Už se těším na další díl série. A uvidíme co Huldar a Freya, docela jsem zvědavá, jak to s nimi bude.

24.10.2018 4 z 5

Dcera krále močálů Dcera krále močálů Karen Dionne

Kniha byla moc zajímavá (hlavně vylíčení života v bažinách) a skvěle se četla. Místy mi ale přišla hůře uvěřitelná. Nějak mi nesedlo, že by močály mohly být tak opuštěné, jak je to v knize vylíčeno. Pochopila bych to někde v Amazonii, ale v Sev. Americe? A také mi přišlo trochu nepochopitelné, že se matka a dcera nepokusily o útěk už dřív, když otec trávil skoro celý den/někdy i celé dny mimo srub. Ale to jsou jen takové mé postřehy, jako celek se mi kniha moc líbila.

29.10.2017 4 z 5

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

České detektivky většinou moc nečtu. Zkusila jsem tuto a musím přiznat, že jsem příjemně překvapená. Dobře se četla, zápletka s přesahem do minulosti byla moc zajímavá, rozuzlení mě mile překvapilo. V příběhu jsem se i přes větší počet postav neztrácela, závěr byl logický. Jedinou výtku mám k postavám, ani jedna včetně vyšetřovatelky Výrové ve mně nevzbudila žádné hlubší emoce - ani kladné ani záporné, jež bych v případě rodiny Třebovické očekávala asi více. Všechny postavy mi přišly jako moc ploché, do žádné jsem se nedokázala vcítit. To považuji v podstatě za jediný nedostatek jinak skvělé knihy.

22.10.2017 4 z 5

Ta druhá Ta druhá Michelle Adams

Až do poloviny knihy jsem nesčetněkrát uvažovala o tom, že knihu odložím nedočtenou. Pořád ne a ne se začíst, přišlo mi to prostě takové nemastné, neslané, jednoduše o ničem. Nevim, jestli je to špatným překladem, jak už tu padlo, ale kniha mě prostě nedokázala do sebe dostatečně vtáhnout. Nakonec jsem ale vydržela a jsem tomu věru ráda. Vyústění přiběhu mě mile překvapilo. Původně jsem chtěla dat jen 2*, ale nakonec dávám 3, takže ve výsledku to nebylo zase tak zlé.

18.09.2017 3 z 5