KaRei KaRei komentáře u knih

Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún J. R. R. Tolkien

Tuto knížku jsem si pořídil ze zvědavosti. Mám rád různé mýty a legendy, a byl jsem zvědavý, o čem bude tato. Už v úvodu ve mě kniha vyvolala chuť doplnit si literární vzdělání přečtením Eddy.
Kniha obsahuje jak anglický Tolkienův originál, tak český překlad. Přečetl jsem si obě verze. Angličtina se mi líbila asi o něco víc. Možná ty aliterace bez koncových rýmů v ní pasují líp. V české verzi jsem měl problém s tím, jak báseň zní. U české básně prostě očekáváte koncový rým, tady to bez něj znělo dost kostrbatě, a někdy i básnicky neučesaně. Cílem překladatele ale nebylo aby se to bylo "hezké", ale aby to bylo věrné. Snažil se tedy o dodržování stejných básnických pravidel, jakých se drželi staro-severští básníci, a jakých se při psaní tohoto díla držel i Tolkien.
Bylo to hezké seznámení se stylem severských ság, ačkoliv dějově jde o brutální thriller. Celkově mě knížka nadchla tak, že jsem si po ní hned musel pořídit Eddu (jak poetickou, tak prozaickou), i Ságu o Volsunzích.

Když to porovnám se Ságou o Volsunzích, tak Tolkien ve svém podání některé pasáže zestručnil. Ty se v díle projevily drobnými dějovými skoky. Třeba se nemluví o tom, jak Sigurd porazil vlčici. Prostě má vlčice najednou vyrvaný jazyk. Takovýchto skokových zestručnění je v Tolkienově verzi několik.

23.09.2016 5 z 5

List od Nimrala a jiné příběhy List od Nimrala a jiné příběhy J. R. R. Tolkien

Některé povídky úžasné (třeba Tulák Rover se mi líbil opravdu hodně), některé mě zas tak moc nenadchly. Zajímavá ukázka Tolkienovy tvorby, když zrovna nepsal o Středozemi :D

22.09.2016 3 z 5

Tolkienův svět Tolkienův svět Gareth Hanrahan

Nádherná obrázková knížka k pokochání.
Můžete si prohlédnout třeba lembas, skřetí dryják, trpasličí válečná kladiva, elfí prsteny moci, a spoustu dalších věcí.
Jedinou výtku bych měl k výběru obrázků mečů a některých přilbic - ta křesťanská tématika v podobě různých templářských křížů a podobně na hlavicích a záštitách moc do Tolkienovy Středozemě nezapadá :D
Pokud jde o texty, není v nich nic nového. Ale zato hezky organizovaně shrnou nejdůležitější informace o předmětech, rasách, a národech Středozemě.

01.09.2016 4 z 5

Nedokončené příběhy Nedokončené příběhy J. R. R. Tolkien

Super rozšíření k Silmarilionu.
Velice se mi líbila kapitola o Tuorovi (škoda že končí, jakmile je Gondolin na dohled), Númenorském námořním králi, a pak povídání o Drúadanech. Jestli se vám podařilo začíst se do Silmarilionu a máte chuť na další informace o Středozemi, rozhodně vám tuto knihu můžu doporučit.
Jen je škoda, že Argo tuto knihu nevydalo také ve formátu jejich ilustrované série.

01.09.2016 4 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Legendu o Húrinových dětech jsem už znal ze stručnějšího podání v Silmarilionu. Věděl jsem tedy, jak příběh dopadne, ale přesto mě kniha uchvátila. Mnohem detailnější, než v Silmarilionu. Nádherný příběh, ač se smutným koncem. Nazval bych to takovým Tolkienovým Hamletem :D

01.09.2016 5 z 5

Poslední dny Pompejí Poslední dny Pompejí Edward George Bulwer Lytton

Když jsem knihu objevil zaprášenou a zapomenutou na staré půdě, nevěděl jsem, co přesně od ní čekat. Velice mile mě překvapila krásným romantickým příběhem zasazeným do antických Pompejí. Prostředí je popsáno znamenitě a v hlavě se mi tak utvářely obrazy římských ulic, domů, a zahrad. Ač obálka se dvěma gladiátory evokuje spíše dojem dobodružství a krvavých bitev, opak je pravdou. Většina příběhu je věnována mladému Glaukovi a jeho milé, a taky Glaukovým večírkům s kamarády.
Květinářka Nýdie působila velice mile a hned jsem si ji oblíbil. Škoda že se tak nešťastně zamilovala. V tom milostném trojúhelníku jsem byl hodně rozpolcený, komu fandit.
Závěr knihy ve mě zanechal hluboký dojem, a na tuto knížku, kterou jsem našel na půdě čirou náhodou, jen tak nezapomenu :-)

18.08.2016 5 z 5

J. R. R. Tolkien – Ilustrovaný dárkový komplet J. R. R. Tolkien – Ilustrovaný dárkový komplet J. R. R. Tolkien

Dílo Tolkiena vám ukáže propracovanost světa, který vytvořil. Překvapí vás hloubka a propojenost, vzájemné vazby, historické příčiny a jejich důsledky, které se samy pak stávají příčinami důsledků v dalších věcích Středozemě. Tolkien nevytvořil jen příběh o Středozemi, ale doslova epický svět gigantických rozměrů a neuvěřitelně titěrných detailů. Říct o jeho díle že je to skvělá fantasy zdaleka nevystihuje její mocnost.

Knihy jsem četl chronologicky podle děje, tedy jsem začal Silmarilionem. Začíná mýtyckým stvořením Středozemě, popisuje vznik elfů, trpaslíků a lidí, a vlastně kompletní historii Středozemě před událostmi Hobita a Pána prstenů. Je však psán kronikovým (faktografickým) způsobem. Jde po faktech a ne po květnatých románových popisech. Suše předkládá kdo, kdy, kde, jak a s kým udělal nebo se co se kde událo.
Pokud příběh Pána prstenů neznáte (ani z filmu) pak raději začněte od Hobita s Pánem Prstenů, a Silmarilion si nechjte až na konec. Poslední kapitoly Silmarilionu svým kronikovým způsobem shrnují děj I těchto knih a zbytečně by vám prozradil jejich jinak napínavý konec.
Při čtení Silmarilionu jsem musel neustále otevírat mapu a rodokmeny a hledat kam že to vlastně kdo šel, abych se v tom neztratil. Bez nich bych za chvíli nevěděl, která bije. Ta mapa s rodokmeny hodně pomohla a ke čtení Silmarilionu rozhodně doporučuju mít je po ruce a jezdit si po nich prstem. Názvy se pak v hlavě krásně spojí s místy na mapě a až budete v půlce, tak budete vědět že tady na východ od Doriathu je les, kde žil ten zlý elf, anebo že tady v těch kopcích se stalo to a tamto.

Hobit byl pak velice jednoduché čtení a ze stylu je znát, že jej Tolkien psal pro děti. Vyprávění je velice pohádkové.

Pán Prstenů byl parádní I když jsem viděl filmy. Spousta scén byla ve filmech podána jinak, nebo v něm nebyla vůbec. Bylo velice napínavé číst scény které se do filmu nedostaly a zjišťovat, co se tam všechno vlastně ještě stalo. Nebo naopak u scén které film pozměnil tak zase zjišťovat, jak to vlastně bylo "doopravdy" (tedy jak to pan Tolkien skutečně vymyslel).

Petr Pan a Wendy Petr Pan a Wendy James Matthew Barrie

Úžasný příběh který jsem zbožňoval, doprovázený krásnými ilustracemi.
Mít tak tu možnost zůstat dítětem a nezestárnout :-)

Modrý a žlutý vláček Modrý a žlutý vláček Hayden McAllister

Moje nejoblíbenější knížka z dětství. Kam se na Modrý vláček hrabe Mašinka Tomáš :D

Země kožešin Země kožešin Jules Verne

Začátek byl docela těžký, než jsem si přivykl na archaičtější jazyk a slovosled. Po několika stránkách si na to "uši" přivykly a už jsem se nemusel vracet na začátek věty, o čem že se to vlastně v tom zpřeházeném slovosledu mluvilo :-)
Děj nabíhá velice zvolna. Až jsem si říkal, jestli se tam vůbec něco stane. Od utržení ledu byl ale příběh velice napínavý a do poslední chvíle netušíte, jak to dopadne. Naděje hrdinům postupně hasnou a šance na záchranu jen o vlásek unikají. Už zbývá jen pár posledních stránek a vy se zvolna smiřujete s tím, že se všichni utopí.Až doslova na poslední okamžik Verne tasí poslední trumf (dějový zvrat) a vy si s posledními řádky oddychnete :-)

18.08.2016 3 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Tak to si ze mě dělá Paolini srandu. Zabít je málo. To nestačí. Snad to napraví budoucím 5. dílem, který snad začne psát až vydá svou současnou sci-fi povídku.
Knížka byla dobrá a souboj z Galbatorixem zajímavý. Ale ten konec.... ten konec.....
Celou dobu jsem držel Eragonovi palce. Knížka končí takovým způsobem, že si říkáte, že vám prodali nějaký chybný výtisk, kde poslední stránky s tím správným šťastným koncem chybí.
To je konec? Takhle to skončí? To nepokračuje dál?

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Některé momenty, které měly působit překvapivě, jsem už tak nějak dopředu čekal, takže neměly až takový efekt a děj tak ztrácel svůj náboj. I tak tam ale bylo zajímavých událostí dost. Vtipné bylo, že jsem se tak zaměřil na vztah Eragona a Aryi, že mě důležité bitvy rozhodující o budoucím osudu celé Alagesie spíše zdržovaly od toho, jak se to mezi těma dvěma bude dál vyvíjet :D

18.08.2016 4 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

V druhém díle je docela klid. Eragon poznává Elfské království a učí se být dračím jezdcem. Hlavní napětí se zde pro mě přesunulo na vývoj vztahu Eragona a Aryi, který jsem hluboce prožíval.

Eragon Eragon Christopher Paolini

Skvělá knížka. Příběh mě chytil a už nepustil. Doslova jsem jej hltal. Děj krásně odsýpá a nepamatuju si na jedinou pasáž, u které bych se alespoň trochu nudil. Popichování Eragona a Safiry mě vždy pobavilo. Někteří mohou vyčítat Eragonovi jednodušší styl, kterým je napsaný. Díky němu se ale, myslím, tak dobře čte.