Karabach Karabach komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Začátek se mi líbil. Myšlenka originální. Pak se mi zdálo, že se autor snažil čtenáře unavit tak, jak Nora byla bezradná a stejně unavená jako čtenář najít pro sebe nejvhodnější život. Závěr se opět rozjel a Nora plná nových zkušenosti a ponaučení byla připravena dát svůj původní život dohromady.

10.03.2023 3 z 5

Pábitelé Pábitelé Bohumil Hrabal

Knihu jsem protrpěl v rámci čtenářské výzvy. Nikdy více.

10.03.2023 1 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Moje první severské krimi v knižní podobě. Příběh plný napětí, vražd, ekonomické kriminality a samozřejmě biblickou zápletkou.

Volání divočiny (adaptace) Volání divočiny (adaptace) Jack London

Líbilo se mi jak je Buck sebevědomý a nakonec se stal leaderem vlků. Mám doma dlouhosrstou kolii a představa je to groteskní.
Jako milovník psů jsem četl některé pasáže vícekrát, je to skvěle napsané. Perfektní popis psích citů k člověku. Bucková láska k Thorntonovi je bezmezná.

10.03.2023

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Příběh o pastýři s inspirujicim posláním. Důkaz kolik jeden člověk dokáže svoji trpělivosti, vytrvalosti a skromnosti a pomoct ostatním.

10.03.2023 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Silný příběh o bezvýchodné situaci. Hlavní feťačka se neustále točila v kolotoči heroinu, dalších fetaku-přátel, odvykání. Až se příběh stal celkem nudným a predvidatelnym a v tom je ta pointa celé knihy, že se narkoman uživatel heroinu stále potýká se stejnými sračkami a už není cesty ven. Pouze smrt nebo s přispěním obrovského úsilí, podpory rodiny a štěstí případné vyléčení. Při každé odvykačce jsem hlavní hrdince přál ať už to konečně zvládne.

10.03.2023 4 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl 1-2 Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl 1-2 Jaroslav Hašek

Knihu jsem četl až po několikátém zhlédnutí báječného filmu, takže jsem byl ovlivněn. První díl knihy je zábavný, příběhy jsou ještě nenucené. V druhém díle se již moc opakuje jak Švejk znal támhle někoho z Prahy nebo odkudkoliv a ten udělal to a to a tam a tam. Stejně jsem si příběh užil. Na 3 a 4 díl se zatím necítím.
Ve své době to musel být opravdový groteskní hit.
Nejvtipnější pasáž mi přišla, kdy Švejk začal v nemocnici zjišťovat, že ho začíná přecházet revma a jak se nechal odvést na vojnu na vozíčku jako pořádný simulant a lazar starou pomocnicí a tím se dostal do novin. Už vidím jak by to v dnešní době fungovalo úplně stejně.

10.03.2023 4 z 5

Stopař Děrsu Uzala Stopař Děrsu Uzala Vladimir Klavdijevič Arseňjev

Dersu je nanajsky Chuck Norris Chabarovkseho kraje.
Popis krásného mužského přátelství plný respektu.
Autor barvitě popisuje objevovaní neznámého krásného kraje, který sám prožil. Pravděpodobně se pro někoho může jednat o práci snů.

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Knihu mám půjčenou od kamarádky z Brna, která bydlí kousek od vily a těším se až se na místa v knize podívám.
Příběh, na pozadí světových dějin, je poutavý a četl se svižně. Mnohé erotické scény se povedly.
Jediný zádrhel je, že autor až moc tlačil jakože na náhodná setkání a shledaní po letech k vytvoření dojemných okamžiku. Toto mi připomnělo knihu Lovci draků.

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Příběh o malém nádraží během 2. světové války s lehce eroticko-perverzním nádechem.
Některé pasáže jsou komické, třeba polibek přes plot a následná kundička na tváři.
Závěr se povedl, někdy se podívám na film.

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Kniha o nešťastných vztazích s rodiči a v manželství.
Maryša názorně předvedla proč později raději vznikla možnost rozvodu.
Nářečí bylo zajímavé číst.

09.03.2023 5 z 5