kacaabba kacaabba komentáře u knih

Don Bosco Don Bosco Teresio Bosco

Polodokumentární životopis dona Bosca, který mne bavil, protože mne bavil Bosco.

03.10.2021 4 z 5

Konvoj do Murmanska Konvoj do Murmanska Alistair MacLean

Vždy, když jsem unavený a vůbec se cítím nekomfortně, vzpomenu na hrdiny této knihy a hned mne to přejde... /*\/*\/*\ V porovnání s knihou Kruté moře (podobné prostředí, ovšem bez té hrozné zimy) mi lépe vyšlo Kruté moře.

14.09.2021 5 z 5

Žabákova dobrodružství Žabákova dobrodružství Kenneth Grahame

Protože jeden ze čtenářů srovnával Narnii (mojí oblíbenou) s touto knihou a tato mu vyšla lépe - bylo to pro mne zklamáním. Je to dle mého skutečně dětská kniha a dospělák si tam moc nevezme (na rozdíl od Narnie). Srovnání s Letopisy Narnie u mne tedy nepřipadá v úvahu. A za mne je i tak mnoho klasicky dětských knih, které jsou lepší než tato. Závěr nevěrohodný, "ukradený".

12.09.2021 3 z 5

Sokrates Sokrates Dan Millman

Čtivý román s pochopením Ruska a židovství v něm. Což bych od Američana úplně nečekal. Má-li ale kořeny odsud, měl dobrý důvod pochopit, nasát a předat dál. Pasáže s popisem cvičení bojového umění byly pro mne nudnější, ale jinak super.

02.09.2021 5 z 5

Žij dřív, než zemřeš Žij dřív, než zemřeš Daniel Kolenda

Určitě se mi kniha líbila, v řadě obrazů/příměrů byla pro mne skvělá. V několika věcech jsem měl pochybnosti, jestli se autor nedal strhnout jednostranností, ale možná se mýlím. Každopádně to pravděpodobně nebude poslední kniha od tohoto autora.

23.07.2021 4 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Z knihy jsem zmatený. Hlavní hrdina nepoznal osobního Boha, ale zkušenost s Owenem ho přesto k uvěření v Boha dovedla.
Jinak je autor dobrý vypravěč, takže střídá vážnější a žertovné pasáže tak lehounce, že si to člověk užívá i jen tak. Jestli bych knihu doporučil? Myslím, že ne, ale ani jí nezavrhuji.

18.07.2021 3 z 5

Vojmírova cesta Vojmírova cesta Oldřich Selucký

Zajímalo mne, co se bude dít dál - no jasně, vysvobození Metoděje. Ale jak? A co bude dál? A proč Vojmírova cesta? - A bylo to opět moc fajn. Autor má moc hezké nápady pro zápletky a zároveň se stále snaží něco čtenářům říci. Vlastní spisovatelský styl pro mne není kdoví jak krásný, ale jeho příběhy ano.

04.07.2021 5 z 5

Hledal jsem Alláha, našel Ježíše Hledal jsem Alláha, našel Ježíše Nabeel Qureshi

Myslím, že vše potřebné o knize je popsáno výše. Jen bych dodal, že přerod muslima v křesťana byl o dosti dlouhé době a hlavně je to popis přerodu "západního" muslima. Jak sám autor upozorňuje, mezi muslimy na Západě a Východě může být ve vnímání a posuzování světa, a tedy i Mohameda a Koránu, propastný rozdíl. I přesto, že princip cti a hanby je obecně platný v muslimském světě. V Evropě, ve vztahu k uprchlíkům, jsme tedy v poněkud odlišné situaci; k nám spíše přijdou ti východní muslimové.

02.06.2021 5 z 5

Dokonalá svoboda Dokonalá svoboda Maria Calasanz Ziesche

Napsáno je to dobře. Na můj vkus snad až příliš plačtivé a z prostředí, které je většině z nás neznámé, odtažité. I přesto, že se jedná o hluboce komorní příběh, vlastně se člověk nenudí, je-li naladěn na podobnou strunu. Mariánství v této knize je pro mne nepříjemnou zátěží, kdy spíše vnímám lítost, že si část křesťanstva z Marie vyrobila prostředníka Prostředníka mezi Bohem a lidmi.

05.05.2021 4 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Napsáno hezky, čerstvě, líbivě pro mladou duši. Nicméně smůla byla, že jsem si knihu četl po významně závažnějším a hlubším tématu, takže pro mne nebylo v jednu dobu jednoduché vůbec pokračovat ve čtení. Je to tedy lehčí čtení, s mladým hlavním hrdinou, který by nejraději sbalil všechny ženský na světě. Trochu únavné, byť v určitém smyslu pochopení pro to mám.

09.04.2021 3 z 5

Alkoholy Alkoholy Guillaume Apollinaire

Básně mám rád a ve študáckých letech jsem byl nadšen z jeho Kaligramů, které jsem napodoboval. Leč tato kniha básní mne zcela míjí... A je mi fuk, jestli tím otevřel nový směr.

01.04.2021 2 z 5

Strážce ohně Strážce ohně Oldřich Selucký

Od knihy jsem neměl žádná očekávání. Leč velmi milé překvapení v podobě opravdu dobrodružného příběhu pro děti a mládež s vloženými reáliemi! Dá se tušit, že i tak nebude mladými příliš čtená, protože její ústřední téma zkrátka není in... Škoda.

19.03.2021 5 z 5

Snubní prsten za život Snubní prsten za život Rebecca P. George

Vlastně nic nového, tohle se děje pořád a pořád, ale výpověď je to silná, o to silnější, že je to "jeden z nás".

26.02.2021 5 z 5

Uzdravení ducha sirotka Uzdravení ducha sirotka Leif Hetland

Pro mne též dobré, ale nikoli v superlativech. najeli na určitou kulturu, Bůh mezi nimi jedná nadpřirozeně a proto má smysl o tom vědět více a přemýšlet a hledat. Domnívám se, že bez čtení dalších knih z Bételu a vnímání toho, co dělají, tato jedna kniha stačit nebude na to, aby došlo k velkým a dlouhotrvajícím změnám i u vás, nás...

26.01.2021 4 z 5

Nový zákon - IVP komentář k dobovému pozadí Bible Nový zákon - IVP komentář k dobovému pozadí Bible Craig S. Keener

Pro zájemce o hlubší souvislosti na základě dobového pozadí určitě doporučuji. Možná to ani jinak nejde, ale občas mi přeci jen vadí, že autor do toho leckdy vkládá svůj výklad popisovaných pasáží. Bez toho by to byl skvost.

26.01.2021 4 z 5

Blues: Blues pro bláznivou holku Blues: Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Básně rozhodně chytlavé, obzvláště pro mladou rozháranou, ještě neusazenou duši. Úplně chápu, že ho mladí mají stále rádi. A některé kousky jsou opravdu velmi milounké... Ovšem ve srovnání s Wolkerem je pro mne Hrabě více pozér a Wolker více opravdový. Ale nerad bych se o tom s kýmkoli přel, takhle to na mě udělalo dojem. Já hlasuji pro Wolkera! /\/\/\ Rád bych upozornil mladší generaci (starší to ještě bude brát jako samozřejmost), že řada básní byla zhudebněna. Určitě Mišíkem a myslím, že min. i Prokopem. Kromě toho měl Hrabě svého komorního propagátora a recitátora v Miroslavu Kováříkovi. Doporučuji k poslechu. Některé jeho básně recitoval i např. Jan Potměšil. Strýček Google najde. :-)

07.01.2021 4 z 5

Joni Joni Joni Eareckson Tada

Kniha u nás vyšla krátce po sametové revoluci. Ač obal knihy spíše odradí, než přivábí, je obsah silný a stále aktuální. Upřímná výpověď člověka, který byl přesunut během jedné chvilky z "normálních" na ty jiné. Doporučuji.

01.01.2021 5 z 5

Noc s Hamletem Noc s Hamletem Vladimír Holan

Doporučení: před tím, než otevřete stránky této pro mne úžasné, intelektuální knihy, přečtěte si Hamleta od Shakespeara a seznamte se s tragickým příběhem Orfeovým ze starých řeckých mýtů a bájí. Třeba ve zpracování od E. Petišky.

20.12.2020 5 z 5

Básně Básně Jiří Wolker

Právě ty básně, které socialistická propaganda tolik předkládala, byly pro mne nejsmutnější. Protože bol světa, jež uzřel básník, jal se napravovat násilím. Leč bylo to jen období jeho života, Wolker byl více než revolucionář...

09.12.2020 4 z 5

Fregata pluje kolem světa Fregata pluje kolem světa František Běhounek

Milý příjemný román pro děti a mládež (ovšem nevím nakolik pro dnešní). Osobně se mi líbil rozhodně více než slavný Verneův román Cesta kolem světa za 80 dní. Více dobrodružné, bližší dětem, protože hlavní hrdina byl mladý kadet a i jsem se více dozvěděl zajímavostí z míst, která navštívili. Jen byl zvláštní, jakoby "ukradený" závěr. Takže za mne díky závěru 4,5 hvězdičky.

06.12.2020 5 z 5