kacaabba kacaabba komentáře u knih

Brány listopadu Brány listopadu Chaim Potok

Něco z té doby jsem zažil, mihlo se to i kolem nás, tak mi to bylo dost povědomé. Ovšem toto v syrovějším, sovětském hávu. Určitě zajímavé k přečtení ať už pro ty, kteří se zajímají o Rusko nebo pro ty, kteří se zajímají o židovství. O hvězdičku méně, protože jsem očekával, že to autor pojme jako román, on to však, zřejmě z důvodu co nejmenších odchylek od zaznamenaných událostí rodinou Slepakových, pojal spíše jako "hraný dokument".

21.09.2022 4 z 5

Utrpení z nesmyslnosti života Utrpení z nesmyslnosti života Viktor Emil Frankl

O jednu hvězdičku méně do plného počtu nedávám nutně proto, že by to nebylo super super - vždyť koneckonců kniha přináší určitý, mně pochopitelný, psychologicko-filozofický náhled na svět, ale že jsem některým přednáškám pro odbornou veřejnost už nedokázal porozumět. A také proto, že, jak sám připouští, je jeho silný zážitek z koncentračních táborů dosti určující v tom, jak vidí svět i po válce. Což alespoň mne přišlo dosti působivé, ale již ne nutně aktuální, jako v letech jeho přednášek. Možná jen špatně vidím a slyším, ale mnoho lidí už dnes nemá osipky z pocitu nesmyslnosti života (ale naštěstí ještě řada lidí ano).

05.09.2022 4 z 5

Na vlnách Orinoka Na vlnách Orinoka Jules Verne

Čteno kvůli letošnímu letnímu dětskému táboru. Vyhledával jsem si místa popisovaná v knize a často i našel. Ale proč autor uvádí, že Orinoko pramení v pohoří Roraimy, to jsem nepochopil. I na mapce, jež je součástí knihy, je jasně vidět, že k Roraimě je to ještě hodně a hodně kilometrů.

13.08.2022 3 z 5

Otec vyhoštěných Otec vyhoštěných Wilhelm Hünermann

Nejprve jsem viděl film. Film nebyl zfilmován na základě této knihy, proto příběh začíná až rozhodnutím jít na ostrov Molokai. Tato kniha je tedy celkovým životopisem Josefa Damiána. Osobně se mi více líbil film, ale pravděpodobně je to tím, že jsem jej viděl dřív než knihu a že šel film rovnou k jádru jeho sebeobětující služby. Jednu hvězdičku pak ubírám za to otravné mariánství, které sice lidsky (tělesně) chápu, ale biblicky nikoliv.

05.07.2022 4 z 5

Je Bůh proti gayům? Je Bůh proti gayům? Sam Allberry

Kniha mi nepřinesla vyloženě nové informace, ale některé postřehy byly skvělé a mají pro mne váhu, protože je napsal gay - křesťan. Určitě využiji a ke knize se vrátím. Na druhou stranu budu mít potřebu přečíst dílko na toto téma od Putny, který, pokud jsem to pochopil správně, došel rozborem biblických textů k opačnému pohledu. Inu, tak to v životě bývá, nicméně velmi by mne překvapilo, kdyby to byly opravdu silné argumenty pro zásadní změnu pohledu.

26.06.2022 5 z 5

S Ním S Ním Skye Jethani

Co se mi na knize líbilo, bylo heslovité vyjádření typů vztahu k Bohu. A je to tak jednoduché, že se to snadno pamatuje: nad Bohem, pod Bohem od Boha, pro Boha... a s Ním.

24.05.2022 4 z 5

Monsignore Quijote Monsignore Quijote Graham Greene

Pro mne mnohem přijatelnější než Plná slávy (reaguji na jeden komentář, který tyto knihy k sobě přirovnával). Nicméně jsem vnímal velkou nedostatečnost, že jsem si před touto knihou nepřečetl Dona Quijota, protože tato kniha je její moderní paralelou a autor neustále počítá s tím, že čtenář příběhy Dona Quijota zná. Povšechná znalost této středověké knihy a její nejznámější příběh o boji s větrnými mlýny prostě nestačí.

13.04.2022 4 z 5

Nezlomný Nezlomný Laura Hillenbrand

Že se do takovéhoto tématu pustila žena, mne překvapilo. Mé překvapení pokračovalo, když jsem si uvědomoval, s jakou zdánlivou chladností popisuje kruté momenty. Drsnost toho, co zažil hlavní hrdina je opravdu značná a asi jsem zatím nečetl příběh s větší strastí hlavního hrdiny. To ale pro mne není to hlavní, co rozhodlo o plném počtu. Vždyť autorčin styl není nijak úchvatný (byť nikoli špatný) a napětí v knize pravidelně rozvolňuje statistickými popisy (jsou skvělé pro určitou možnost porovnání a zasazení do širších souvislostí). To hlavní pro mne bylo, že autorka (na rozdíl od stejnojmenného filmu) neskončila válkou, ale popisovala pokračující příběh hlavního hrdiny, který, ač přežil nelidské zacházení za války, se postupně propadal hlouběji a hlouběji, až mu pomohl Bůh, kterému zasvětil zbytek svého života.

18.03.2022 5 z 5

Bručko a Motilonský zázrak Bručko a Motilonský zázrak Bruce Olson

Když jsem před léty četl první díl Bručka, byl jsem nadšen. Tento druhý díl, který je pokračováním dějin Motilonů ve 2. pol. 20. st. až do počátku století 21., byl jiný, možná vyzrálejší. Více to již bylo o vlastních Motilonech, jak postupně přecházeli do 21. století, s tím, že se snažili zachovat své prostředí a hodnoty, a zároveň být v kontaktu s Kolumbijci a vzít od nich to dobré, co civilizace přináší.

19.02.2022 5 z 5

Píseň v plamenech Píseň v plamenech Wilhelm Hünermann

Touto knihou se okamžitě autor stává jedním z vyhledávaných. Příběh pojednává o skutečných událostech v Ugandském království (část z dnešní Ugandy), kde působili a měli vliv především francouští katoličtí misionáři. Nicméně na území se nacházeli též stoupenci islámu a pohanských náboženství. A do toho slabošský císař, který podléhal lecčemu... Po přečtení knihy může být i další křesťan, jako se to stalo i mne, povzbuzen k odhodlání nevzdat se víry v Krista, i kdyby to mělo přinést smrt (v tuto chvíli a zde to ale spíše nehrozí). Bugundští křesťané (v prvé řadě z císařského dvora) byli ve své věrnosti stateční a krásní! Moc se mi líbili, jako i celý příběh.

19.02.2022 5 z 5

Srdce temnoty Srdce temnoty Joseph Conrad

Typ reportážního ich románu (no, spíše novely) mi není sám o sobě blízký, ale styl, zaměření a bohatá slovní zásoba spisovatele mne uchvátili.

10.02.2022 5 z 5

Taumur Taumur Zuzana Holasová

Od autorky jsem četl Popoupo, tak mám neblahou tendenci tuto knihu s ní srovnávat. Ale to by bylo nespravedlivé. A ještě jedna podstatná změna při čtení dvou autorčiných knih: Popoupo jsme ještě četli dohromady s dětmi, tuto knihu už jsem četl sám. Jenže kniha byla napsaná pro (rodiče a) děti. Těším se na nějaký budoucí komentář vás, čtenářů s dětmi!

22.01.2022 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Zkuste se případně mrknout do Wikipedie na termín "Malleus maleficarum".
Uživatel Krbi doporučil k přečtení spisek Drahomíra Polácha - "Zpráva o nevíře" - leč, ouvej, zřejmě dopadnete jako já. Neseženete ho. Dokonce jsem si psal i s vydavatelem, ale ani to nepřineslo kýžený výsledek. Měli k dispozici jen jeden archivní výtisk, který nedají z ruky...

22.01.2022 5 z 5

Jedné noci ve chlévě... Jedné noci ve chlévě... Guido Visconti

Knížečka mne podle komentářů zaujala. Je to knížečka pro nejmenší děti, se kterými rodič knížku prochází, a která je výchozím bodem pro povídání o smyslu slavení Vánoc. Rozhodně to může být moc prima, bohužel už nejsem v roli rodiče malých dětí, takže nemohu posoudit reakci a nadšení dětí.

07.01.2022 4 z 5

Pašerákem ve službách Nejvyššího Pašerákem ve službách Nejvyššího Bratr Andrew

Jedná se o knihu zážitků od války po 60. léta 20. století. Nicméně mnoho z popisovaného je aktuální stále. Mimo jiné mě zaujalo, že už v 60. letech autor Čínu popsal jako probouzejícího se draka...

13.12.2021 5 z 5

Bůh je dobrý Bůh je dobrý Bill Johnson

Cíl autora je jasný - je obsažen v názvu. Spousta myšlenek, připomenutí, obrazů je skvělých, takže pro mne super. Jedna věc, která se pojí s jednostrannou komunikací - což u knihy tak je - že se nemůžete doptat, když něco zcela nepochopíte, nebo máte připomínku, doplňkovou otázku. A tady bych to byl využil. Škoda, že Bill bydlí tak daleko!

16.11.2021 4 z 5

Moc a sláva Moc a sláva Graham Greene

Ano, silný román, byť hlavní hrdina vlastně není žádný sympaťák, se kterým byste se chtěli ztotožnit, a popis stavu církve je spíše smutný. Otevřený konec (vlastně začátek další kapitoly) byl vlastně skvělý. A vůbec tam byla řada silných míst. Jak jsem začal, tak končím: Ano.

06.11.2021 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Přáli jsme si i holčičku... A kdyby se byla narodila, jmenovala by se Anna. Takže jistě pochopíte, že mi tahle upovídaná chytrá snivá holčička byla blízká od prvního seznámení!
P.S.: všude se teď chlubím, že jsem si přečetl knížku pro holky, a nejen, že jsem jí přežil, ale dokonce si jí náramně užil. :-)

06.11.2021 5 z 5

Zlomený tomahawk Zlomený tomahawk Peter Martin Legene

Příběh samotný by byl za pět hvězdiček. Způsob napsání, vzhledem k tomu, že kniha u nás vyšla před několika málo lety, je mírně strojeně historický a to se mi moc nelíbilo. Proč citovat kralickou Bibli, proč používat stará dnes nepoužívaná slova, proč používat skladbu slov ve větě nepřirozenou pro dnešní český jazyk. Historicitu příběhu mi to osobně nezprostředkovalo, ale naopak se to (zbytečně) o něco hůř četlo.

17.10.2021 4 z 5

Medvěd Medvěd William Faulkner

Můj komentář k této knize je obsahově velmi podobný valdimu. Cca první polovina knihy je standardní, nikterak napínavý dějový příběh. Už tam člověk tuší, že spisovatel příběhu dává hlubší smysl. A pak přijde zlom a dál děj nepokračuje, ale rozplétají se nitky minulosti, velmi přes rodokmeny, ale i události, kde nejvýše "trčí" válka severu proti jihu a jeho následků v jižňanských zemích. Po přečtení doslovu jsem si potvrdil, že co autor říci chtěl, jsem zachytil, ale za sebe musím konstatovat, že to bylo stylem a způsobem, který nemusím mít znovu.

09.10.2021 3 z 5