JulianaH. JulianaH. komentáře u knih

Maďarsko Maďarsko Richard Pražák

(Četla jsem středověkou část.) Stručný přehled maďarských/uherských dějin, který ale obsahuje i zajímavosti. K plynulému čtení se text nehodí, ostatně pro ně nejspíš nebyl určen, ale je to výborná pomůcka řekněme k ověření posloupnosti u panovníků.

14.11.2019

Antická kultura Antická kultura Bořivoj Borecký

Souhlasím s předchozím komentářem: marxistické podání není tak protivné, jak by být mohlo, a vyvažuje ho suma faktů přehledně uspořádaných do kapitol o dějinách, filosofii, náboženství, literatuře i výtvarném umění obou antických říší. Bohužel chybí kapitola o antické vědě, ale zájemce ji může nahradit dvousvazkovou Vědou ve starověkém Řecku od B. Farringtona.

10.11.2019 5 z 5

Agáta a doktor Lupa - Černý rytíř Agáta a doktor Lupa - Černý rytíř Gerit Kopietz

První kniha ze série, kterou jsem kdysi dostala od rodičů. I přesto, že moje vydání mělo vadnou lupu, mě příběh bavil. Dokonce natolik, že jsem ho dočetla i bez vyzrazení některých tajemství, jejichž odhalování měla lupa sloužit.

08.11.2019 5 z 5

Zvířátka v mé posteli Zvířátka v mé posteli Jacquie Durrell

"Zvířátka" nejsou tak zábavná jako Durrellovy knihy. Navíc jsem nějak nepochopila, proč si Jacquie Durrellová stěžuje na chudáka Juana Peróna, ačkoli jim diktátor dovolil v Argentině odchyt zvěře, ba dokonce mluví o jeho "odstranění". To mi přijde jako vrcholný nevděk a zvedlo mě to ze židle. Takže lituji, ale za mě nic moc.

04.11.2019

Kosmas Kosmas Dušan Třeštík

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla v prvním ročníku na universitě (díky doporučení autorova přítele prof. Žemličky). Obdivuji, jak důmyslně dovedl Dušan Třeštík rekonstruovat Kosmův život na pozadí jeho doby, mlhavého a jistě ne "zlatého" raného středověku. Člověk se tu dočte o periodických hladomorech na jaře i o tom, jak se bylo možno ztrapnit v latinské konverzaci gramatickou chybou; tedy o lidu i o intelektuálech. Kromě toho pan Třeštík přirozeně rekapituluje onu malou sumu informací, jež o kronikáři máme, a přispívá třeba do debaty o Kosmově údajném polském původu. Knížka mě potěšila a bavila mě od začátku až do konce. 10/10

28.09.2019 5 z 5

Julie na prázdninách Julie na prázdninách Christiane Gohl

Nevzpomínám si, v kolika letech jsem knížku četla, ale byla pro starší děti a mě trochu nudila "dospělost" příběhu. Soucítila jsem však s ryzákem Glaumurem, jehož jméno mi nepochopitelně utkvělo v paměti do dneška. A druhá část příběhu, akčnější než první, mě nakonec dokázala zaujmout.

22.09.2019

Kulihrášek a zvířátka - zábavné úkoly pro  nejmenší Kulihrášek a zvířátka - zábavné úkoly pro nejmenší Anna Sójka-Leszczyńska

Jedna z mých nejmilovanějších knih na rozhraní druhého a třetího roku. Nad realisticky zobrazenými zvířátky se mnou trávily hodiny matka i prababička. Hrozně mě fascinovala veš, a jelikož jsem o ní pořád mluvila, prababička mi to musela zakázat, abych prý nedělala ostudu před cizími lidmi. :D

22.09.2019 5 z 5

Průvodce výtvarným uměním I Průvodce výtvarným uměním I Pavel Šamšula

Vynikající učebnice, kterou jsme používali na dějinách umění, vybavená řadou barevných fotografií s popisky. Právě tady mě uchvátila Níké Samothrácká.

21.08.2019 5 z 5

Z pobělohorských elegií Z pobělohorských elegií Václav Beneš Třebízský

Literární láska. Původně jsem si ji donesla z antikvariátu v domnění, že jde o nějakou antologii pramenů, a když jsem zjistila, že nikoliv, založila jsem ji do knihovny. Pak jsem ale v učebnici literatury narazila na autorův medailonek a zamilovala jsem se hluboce a osudně.

Po dvou stránkách první povídky mi tekly slzy, což se mi obvykle neděje. To ta jemná citlivost pisatele.
Má dokonalý smysl pro výraz. Skutečně vládne jazykem: nikdy nesetře poetičnost, kterou má čeština sama od sebe. K tomu výstižný realismus v detailu, nádherné, vnímavé zachycení krajiny (impresionistické a velmi vyspělé) i člověka a jeho projevů (drobnohledné, také vyzrálé). A jaké porozumění měl pro ducha dějin!

10.08.2019 5 z 5

Lví Charlie Lví Charlie Zizou Corder

Mohlo mi být mezi 10 a 12 lety, když jsem Lvího Charlieho četla. Od té doby jsem ho neměla v ruce, proto budu vycházet ze svých tehdejších dojmů.
Myšlenka, že Charlie umí mluvit s kočkovitými šelmami díky výměně krve mezi jím a leopardím mládětem, mi přišla absurdní už tehdy. Svět budoucnosti jsem ještě bohužel ocenit neuměla, ale únos chlapcových rodičů mě docela zaujal. Především tím, že Charlieho maminka použila v dopisu na rozloučenou, který psala před zraky únosce, neobvyklé výrazy, aby synovi došlo, že něco není v pořádku. To jediné, co mi utkvělo v paměti ze zbytku knihy, byl výraz "zdymadlo", pro mě tehdy nový. Koláž na deskách mi připadala (a dosud připadá) divná a odpudivá.
Dnes už bych knihu neotevřela, protože dospělýma očima ji vidím jako propagandu imigrace a multikulturalismu.

09.08.2019 odpad!

Cesta do Antarktidy Cesta do Antarktidy Kajsa Asklöf

Jako malá jsem za tenhle knižní dárek rodičům příliš nepoděkovala, naopak. Postupně mě ale příběh začal bavit a dočetla jsem ho se zájmem. Utkvěl mi plyšový medvídek panda, kterého Felicii věnovala kamarádka, aby ho hrdinka zanechala na Antarktidě, ačkoli pro ni bylo těžké se od něj odloučit.

09.08.2019 5 z 5

Otevřený dopis dr. Augustinu Smetanovi Otevřený dopis dr. Augustinu Smetanovi Franz Schneider

Uff. Pramen je to zajímavý, protože ukazuje, že bolzanovci nebyli nábožensky tak svobodomyslní, jak by se na první pohled zdálo; dokonce že se dokázali postavit po bok restaurativního katolicismu.
Ale autorova němčina a jeho způsob psaní (ve formě period přes půlku stránky A4) mě doháněly k zoufalství snad měsíc. Bylo to strašlivé. A to i navzdory hezkým pasážím, například o tom, co pro P. Schneidra znamená křesťanství.
Značně se mi také nelíbil způsob, jak autor přistupuje k adresátovi. Sice mu vyká (oproti jiným textům, jež proti Smetanovi byly napsány), ale co chvíli se nedokáže zdržet obvinění osobního rázu, např. neustálých nařčení ze zlé vůle.

Překládám půvabnou, údernou pasáž:
„Uplynulá staletí křesťanství pro Vás neznamenají nic; nejpočestnější, nejneneúnavnější, nejduchaplnější, nejučenější hledači pravdy, kteří nás z těchto staletí oslňují jako hvězdy a kteří katolické učení s nejpevnějším přesvědčením o jeho pravdě a božskosti ctili, vyznávali, praktikovali a hájili, neznamenají pro Vás nic; požehnání, jež Kristovo učení v průběhu staletí přineslo jednotlivcům, rodinám, společenstvím, národům, lidstvu, třebaže je jeho bohatství tak nezměrné, že zlo, které Vaše hříšná a nevinná pověra způsobí, sice naplňuje slzami oko toho, jenž je přítelem lidí, ale nemůže umenšit dík jeho srdce za dobrotu onoho učení, Vám neznamená nic; 250 miliónů Kristových vyznavačů stojí tohoto času proti 855 miliónům, které, jelikož holdují jinému názoru, sotva mají nějaké ponětí o Kristově učení, kdežto pro Vás tento celkový počet 12 500 miliónů neznamená nic!“

22.07.2019

Charlie a tajuplná truhlička Charlie a tajuplná truhlička Jenny Nimmo

Knížku jsem dostala asi jako dvanáctiletá. Rezolutně jsem prohlásila, že je to blbost, což k četbě podnítilo i moji máti a ta mi dala zapravdu.
Jako čtrnáctiletá jsem na ni znovu narazila ve svojí knihovničce, začetla jsem se a nadchla mě. Tehdy už jsem měla trochu jiný čtenářský vkus a prokládala jsem "Charlieho" Shakespearem. Je zvláštní, že právě na tom rozhraní, kdy jsem přecházela od dětské literatury k dospělé, mi kniha přišla vhod. Dokonce tak, že jsem si okamžitě musela koupit další díly.
Dodnes ráda vzpomínám na Charlieho strýčka, na spolužáky s kouzelnými nadáními a na Willyho krysu Rembrandta. Tajemná atmosféra školy, sršící tajemstvími, se autorce podařila a celek působí půvabně. Zpětně hodnotím jako jednu z nejlepších dětských knih, kterou jsem četla mezi 10. a 15. rokem (vedle "Bratra vlka").

22.07.2019 5 z 5

Pohádka mládí Pohádka mládí M. Delly

Chtěla jsem vědět, jak vypadá typické dílo růžové knihovny, a Pohádka mládí mě v tom ohledu naprosto uspokojila. Má asi všechny rysy žánru: předpovídatelný děj i konec, jednoduché kladné a záporné postavy, výchovné pasáže. Hrdinka je vtělením ryzí, andělské čistoty a ctnosti: je zodpovědná, vážná a vděčná, nechce své dobroditelce přidělávat starosti, mateřsky se stará o mladšího bratra a respektuje svoje postavení cizince, proto hodlá ze sídla co nejdříve odejít. Konec je tak kýčovitý, až to bolí: oba novomanželé – hrdinka i její dřívější tyran – se radují ze vzájemné lásky v rajské krajině plné slunce a, myslím, vodopádů. Patrně si autoři (kupodivu muži) plnili své romantické sny prostřednictvím psaní.

V patnácti letech, kdy jsem knihu objevila v babiččině knihovně, mě na ní zaujal hlavně archaický styl (1925). Pamatuji si, že jsem si z ní vypisovala slova, která jsem dosud neznala. Líbil se mi také zažloutlý papír potřísněný skvrnami buničiny a křehká vazba z odrané černé kůže.
Vybavuji si i základní kontury příběhu: maminka obou sourozenců umírá hlady ve vlakovém kupé, kde sedí zároveň s lidumilnou a zámožnou ženou. Ta adoptuje její děti, Magali a (myslím) Freddieho, a poskytne jim domov na svém sídle. Často ale cestuje, a tak sirotky trápí starší chlapec, který jednou Magali švihne jezdeckým bičíkem, až jí teče krev. Jakmile Magali dospěje, chce i s bratrem odejít, ale cosi jí v tom zabrání. (SPOILER) Samozřejmě, že dětská zášť vyprchává, hrdinka a místní chlapec se do sebe zamilují a nakonec se vezmou. Freddie se pak může stát malířem, jak si přál.

S odstupem šesti let vidím výhodu tohoto románku v tom, jak cudný a křišťálově naivní je. Kdybych se růžovou knihovnu rozhodla zkoumat na příkladu mladšího díla, asi už by se blížilo knihovně červené, a to by byla škoda.

08.07.2019

Poník Toník Poník Toník Tomáš Vondrovic

Úplně první kniha v mém životě, kterou si ostře vybavuji. Od chvíle, kdy mi ji teta darovala, jsem nutila všechny členy rodiny, aby mi ji četli. A to s takovou vehemencí, že jsem záhy uměla verše zpaměti. Jedna z nejranějších vzpomínek mého dětství je, jak mě rodiče vybízejí, abych Toníka zarecitovala návštěvě. :)

07.07.2019 5 z 5

Josefa Dobrovského život a vědecké jeho působení Josefa Dobrovského život a vědecké jeho působení František Palacký

Josef Dobrovský: jedna z největších osobností českých dějin a zároveň velikán světového formátu. A moje celoživotní láska.

Před několika lety jsem celý text přepisovala z Včely a při tom jsem se učila číst švabach a bratrský pravopis. Stálo to za námahu, jelikož je to práce vynikající. Její hlavní přednost nejspíš spočívá v tom, že Palacký znal Josefa Dobrovského osobně, a to velmi dobře. Nejcennější mi tedy připadají nárysy jeho povahy, jako jsou tyto:

* „Živá jeho letora, jeho věrná, mnoho obsahující pamět, vedená ostrovtipností a jasným čilým rozumem, uchránily jej před tím, že tím, co již věděl, nikdy se nespokojoval, nýbrž hlouběji vždy ještě pátral [...]."
* „Nesmírný poklad vědomosti považoval za jmění všeobecné pro všecky ty, kteří jich použíti žádali; literní pomůcky s jinými tak ochotně sdílel, jako skrovné své důchody a šatstvo. Naskytla-li se příležitost něco dobrého prokázati, byl mu přítel jako nepřítel. Mnohý pohnutlivý příklad horlivého a s vlastním obětováním spojeného pomáhání jeho dlouho ještě Čechům v paměti vytrvá. A při tom byl předce vždy vesel a pln žertovného rozmaru. Všecko, v čem obzvláště city panovaly, dlouhou chvíli mu působilo, díla svobodné obraznosti hrubě nemiloval; za to však obliboval si radosti společenské, nevšední ostrovtip, žert a ironii; a ačkoliv se při takové příležitosti někdy příliš daleko pouštěl, předce nikdy z mezí slušnosti nevykročil, aniž byl komu hrubě tím ublížil."
* „Směr ducha Dobrovského byl vůbec více kritický nežli dogmatický, t. j. on raději cizím na odpor se stavěl a je opravoval, nežli by byl své náhledy soustavně v celek uváděl. [...] On trpělivě vždy učené odporování i nejslabšího odpůrce vyslechl, a tolik vážnosti mu prokázal, že jej důkladně o pravdě poučil."

Životopis je digitalizovaný v rámci projektu Kramerius („Česká wčela“, ročník 1845, výtisk číslo 33, str. 261-263 + následující čísla)

01.07.2019 5 z 5

Školní čítanky a jiné satiry Školní čítanky a jiné satiry Jaroslav Hašek

Četla jsem na střední škole týden před soubornými zkouškami z literatury, opakujíc si zároveň 20. století. Až na to, že těsně před zkouškou se mi o autorovi zdálo, to byla docela příjemná relaxace.

Že bych se ale řezala smíchy, se opravdu říci nedá. Haškovi patrně nikdy nepřijdu na chuť a ani nevidím důvod, proč se o to snažit (konec konců nejsem Čech). Přišel mi také občas nemístně cynický, jmenovitě v titulním textu o školních čítankách. A jeho antiklerikalismus na mě byl asi trochu příliš. Jednou bohatě stačilo.

30.06.2019 3 z 5

Ze života průkopníků sociální demokracie Ze života průkopníků sociální demokracie Josef Rezler

Nečetla jsem knížku celou, nýbrž jen obsáhlou část, kterou nám poslal naskenovanou vyučující sociálních dějin. Ujišťoval studenty, že se jim to bude zaručeně líbit, a nemýlil se. Bylo to hodně silné čtení.

Pětileté děti, které ještě neuměly pořádně mluvit, pracující v sirkárně. Autorova šestiletá sestřička, která byla ze školy poslána do služby jako výpomocná síla, ale měšťanská rodina ji musela vrátit, jelikož byla vyčerpaná. Patnáctiletý autor nosící matce putny s vodou z Košíř na Smíchov - pěšky. Ztráta náboženské víry a rouhání jeho maminky v důsledku utrpení.
Dělníci pracující v nedýchatelném horku (a pachu) v podvlékačkách, dělnice v jediné sukni. Spáči po dvou hodinách buzení nakopnutím. Chléb s máslem jako jediné bolestné za to, že muž přišel o prsty. Židovští dozorci bijící muže i ženy a nutící děvčata, „aby s nimi šla do kanceláře“. Dívky od 12 do 20 let stydící se za své bosé nohy, a proto tančící jen pod okny hospody, které byly znásilněny mimojdoucími opilci, jestliže nestačily včas utéci. Dělníci v noci světélkující fosforem; dělníci, již se po vypuknutí epidemie hroutí při chůzi a zůstávají ležet. Vyčlenění přadláků a tkalců ze společnosti, takže v hospodě musí sedět na nejhorším místě u dveří. Život v hliněných dírách s jediným oknem a dveřmi z prken.
Fakt, že vyhořelé sklady, které se v sirkárně vznítily kvůli nepozornosti unavených dětí, musely dělníci hradit neplacenou prací od 6. ráno do půlnoci. Že si museli platit lékaře, k němuž však nesměli jít. Že byli nuceni kupovat v továrně odstřižky za dvojnásobnou cenu.

A pak autorovo „ne". Dělníci shromáždění kolem gramotného druha, který jim na dvoře pod lipou předčítal z novin o prusko-francouzské válce. Angažmá v Dělnické jednotě a Dělnických listech. Oslavné písně na Lassalla a na odkaz Velké francouzské revoluce. Založení dělnické čítárny na Smíchově, kde chudí studenti vyučovali čtení, psaní a němčině. „Bída je nejlepší učitelkou socialismu“. Letáky zastrkávané pod kladiva, na stroje, do ruky sv. Jana na Mostě. Opakovaná ztráta zaměstnání kvůli Rezlerově politické aktivitě. A jeho stejně chudá manželka. Zkrátka - silné čtení.

30.06.2019 5 z 5

Kašpar Šternberk Kašpar Šternberk Jiří Majer

Drobný životopis této pozoruhodné osobnosti mi zpestřil den před zkouškou z osvícenské literatury, začež autorovi děkuji. Četl se velmi příjemně. Ať žije osvícenská drzost mladých a nadaných duchů.

30.06.2019 5 z 5

Od Pernštýna: Původní povídky Od Pernštýna: Původní povídky Ludvík Unger

Soubor pěti Besed mládeže v pevné převazbě jsem před několika lety objevila v babiččině knihovně. Nejen že mě zajímala parafráze Balbínových Miscellaneií, kterou jsem také okamžitě přečetla ve vaně, ale byla jsem zvědavá také na ostatní sešity: jakou "spasitelnou a vzdělavatelnou" četbou že se bavila mládež na konci předminulého století?

Oba vzdělávací sešity (Balbín a Řecko po řecko-perských válkách) byly mimořádně poučné. Z posledně jmenovaného jsem načerpala informace, které jsem později použila na universitě u zkoušky z řeckých dějin, a to byl jeho modelovým čtenářem školák. Zato sešity beletristické jsou naivní, jednoduché a křečovitě didaktizující. Jen Stříbrné loďstvo se četlo tuze příjemně, člověk se s ním na chvíli vrátil k dobrodružným příběhům dětství.

30.06.2019 4 z 5