Z pobělohorských elegií

Z pobělohorských elegií https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242713/bmid_z-pobelohorskych-elegii-0Dw-242713.jpg 5 1 1

Ze zapomenutých pamětí, Tomáš Dentulín, Dokonáno jest, Levohradecká povídka - obrázky z chmurných dob národa, podávající vzrušující děje, plné citovosti stupňované až k sentimentalitě. Vybrány z dvousvazkůsebr.spisů,samostatně vyšla povídka poslední s dějem z války třicetileté.

JulianaH.
10.08.2019 5 z 5

Literární láska. Původně jsem si ji donesla z antikvariátu v domnění, že jde o nějakou antologii pramenů, a když jsem zjistila, že nikoliv, založila jsem ji do knihovny. Pak jsem ale v učebnici literatury narazila na autorův medailonek a zamilovala jsem se hluboce a osudně.

Po dvou stránkách první povídky mi tekly slzy, což se mi obvykle neděje. To ta jemná citlivost pisatele.
Má dokonalý smysl pro výraz. Skutečně vládne jazykem: nikdy nesetře poetičnost, kterou má čeština sama od sebe. K tomu výstižný realismus v detailu, nádherné, vnímavé zachycení krajiny (impresionistické a velmi vyspělé) i člověka a jeho projevů (drobnohledné, také vyzrálé). A jaké porozumění měl pro ducha dějin!

Kniha Z pobělohorských elegií je v