Kosmas

Kniha, která nechce být ani biografií nejstaršího českého kronikáře, ani pojednáním o jeho „Kronice“, nýbrž portrétem jeho osobnosti na pozadí kulturních dějin Evropy raného středověku a z prahu vývoje české národnív zdělanosti. Kosmas jako „intelektuál“ své doby spjatý s celou tehdejší evropskou vzdělaností a silně angažovaný v domácích, českých problémech....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83878/big_kosmas-MYQ-83878.jpg 4.316

Kniha Kosmas

Kuža007

Vynikající práce Dušana Třeštíka. Naprosto geniálně rozebral osobnost našeho kronikáře Kosmy.

JulianaH.
28.09.2019

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla v prvním ročníku na universitě (díky doporučení autorova přítele prof. Žemličky). Obdivuji, jak důmyslně dovedl Dušan Třeštík rekonstruovat Kosmův život na pozadí jeho doby, mlhavého a jistě ne "zlatého" raného středověku. Člověk se tu dočte o periodických hladomorech na jaře i o tom, jak se bylo možno ztrapnit v latinské konverzaci gramatickou chybou; tedy o lidu i o intelektuálech. Kromě toho pan Třeštík přirozeně rekapituluje onu malou sumu informací, jež o kronikáři máme, a přispívá třeba do debaty o Kosmově údajném polském původu. Knížka mě potěšila a bavila mě od začátku až do konce. 10/10

oolinkaa
03.11.2012

Rozbor Kosmovy kroniky, je dobré než si přečtete tuto knihu přečíst Kosma. je zde vysvětleno co a jak píše, co tím myslel apod. Je to krásně rozebrané dílo.

oolinkaa
27.10.2012

Zcela odlišný pohled na Kosmovu kroniku. Velmi užitečné po přečtení Kosmovy kroniky.