JosefKomensky JosefKomensky komentáře u knih

Proud času Proud času Michael Crichton

Vyborne napsana kniha - zpocatku trochu kostrbaty zacatek ale pozdeji se zacne dej uzasnym stylem rozjizdet. Autor is dal straslivou praci s nastudovanim co nejautentictejsiho popisu drivejsich realii. Hloubavejsiho ctenari muze navic velice potesit vycerpavajici soupis pramenu, takze dalsi desitky historickych knih zabivajicich se tematikou ranneho stredoveku, ci naopak problemu nuklearni fyziky a cervych der. Jednim slovem vyborne !!!!

10.12.2018 4 z 5

Pastier Pastier Ethan Cross

Padouch nebo hrdina vsechno jedna rodina ;-)

nejlepsi byla ta scenka ve specialni velici mistnosti - v tu chvili clovek nevedel jestli ma brecet - nebo se smat - totalne se stotoznuju s Gracian 1964 -strasliva slatanina ale cetlo se to dobre a rychle

10.12.2018

Už ani slovo Už ani slovo Andrew Klavan

viborne napsana kniha

21.08.2018 4 z 5

Game Game Anders de la Motte

Big Lebowski - Le Blowski meets The Matrix - co k tomu vsemu jeste doodad? Kniha ironizuje sama sebe. Hlavni hrdina je totalni antihrdina. jedna se otzv totalni midfuck typu dvanacti opic. Velice hezkty byl ten tvist na posledni strance, ktery ale zase opet vyvolava v "nebohem " ctenari jenom zaplavu dalsich otazek a konspiracnich teorii. Jinak je to napsano velice ctive - jenom to s tou sestrou sem jaksi nepochopil - ona byla rozdvojena osobnost ??? A jak je pak mozna ze se takovy clovek dostane do elitniho oddilu Svedske kralovske tajne sluzby ?? Cosi tu pachne ve state Svedskem. Jinak vsimli ste si drzi ctenari stale vzrustajici pocet pozitivnich muslimskych postav v soucasne svedske kriminalni literature ? ;-)

21.08.2018 4 z 5

Zpropadené Skotsko Zpropadené Skotsko Terry Deary

Velice zabavne psana knizka pro ty mladsi a morbidnejsi mezi nami :-)

19.08.2018 3 z 5

Cesta do neba Cesta do neba Roald Dahl

Sada vyborne nadcasove napsanych povidek. Osobne se mi nejviic liibl Norkovy kozich

19.08.2018 4 z 5

Sběratel polibků Sběratel polibků James Patterson

Velice napinave a ctive napsano ALE …. Kasanova ma harem ve kterem sadisticky muci , znasilnuje a vrazdi svoji vyvolene jedinecne zeny a divky - jenomze ho ma podle meho nazoru ve treti dimenzi - nebo je superman - on totiz stiha s prehledem davat dostatek casu svoji zene - svemu partakovy, svoji praci ( uz jenom ta je 24/7 ) Je to borek stavitel co si dokazal ve dvou lidech postavit cely podzemni complex o nejakych cca 12 mistnostech navic je super intelignetni - je tak genialni, ze ackoliv studoval na universite stane se vysetrovatelem - ale ne FBI nebo snad dokonce operativcem CIA -ktery by mohl cestovat za penize danovych poplatniku po celem svete a vrazdit v zemich tretiho sveta zen co by se mu jenom zracilo - ne on je tak neuveritelne genialni, ze se stane obycejnym vysetrovatelem v jakemsi,jihoamerickym zapadakove ktery v podstate mimo svuj stat nemuze nikam poradne ani vystrcit paty bez toho, aby to nekdo dulezity nevedel. Tohle byly veci, ktery na celem pribehu, ktery sem znovu podotykam precetl s vervou, protoze byl napsany preci jenom jinak nez stejnojmeny film, ktery se mi dost nelibyly a nedavaly smysl a to je skoda - jinak ta falesna stopa se spisovateli vydarila

13.08.2018 4 z 5

Nindža Nindža Eric Van Lustbader

Musim priznat, ze sem Ninju uz kdysi cetl cesky nekdy v 90 letech v knihovne. Tehdy sem ale cetl uplne jinym zpusobem - prejizdejic ocima po strankach soustredici se ciste a jenom na ty " zajimave " pasaze vrazdy , sex a souboje - dejiny vychodnich zemi, stejne tak jakozto I vychodni mystika pro me byly totalni spanelska vesnice - snad jenom ten fenomen Ninja a hlavne Americky ninja tomu sem rozumel - Diky Michale Dudikoffe a diky pane Janosi za vasi stejnojmenou kinhu :-) .

Ted po case se mi ciste nahodne dostali do rukou postupne hned tri knihy ninjovske Trilogie a ja si tak tuhle knihu mohl vychutnat stejne tak jako si Samuraj vychutna svuj cajovym obradem pripraveny salek caje. Pomalu, v klidu a s rozkosi s klidnou mysli a jasnym srdcem. Ano serie ninja je pro me setkani se starym pritelem - tehdy sem byl mlady a neklidny - ted cca po 20 letech mam cas, klid a zkusenosti a hlavne sem ochotny naslouchat naslouchat tomu hlasu z Roku 1985 vypravejici svuj pribeh , ktery je ale pribehem mnohem mnohem starsim. Jak uz Marcela6 183 napsala ten pribeh ma hned nekolik dejovych rovin - je nadherne napsany a v nekolika poslednich desitkach stran se vsechno vrati dejove zpet jako ten pomyslny had, zakusujici se do vlastniho ocasu. Ted me Ceka Miko a ja sem doopravdy zvedavy, co mi ta kniha prinese - kam me zavede a jak bude pokracovat dalsi dobrodruzstvi a zivotni cesta nicolase Lineara / Nicolase Primeho

27.01.2018 5 z 5

Ruská sekce Ruská sekce John le Carré (p)

Velice inteligentne napsany pribeh " skutecneho scenare" spionazni zapletky. Vyborna knizku popisujici atmosferu studene valky mezi komunistickym vychodem a kapitalistickym zapadem. V neposlednim pripade pribeh cloveka , ktery byl za svoji ochotu pomoci kolegovy v nouzi nemilosrdne zmanipulovan a nevedomky zatazen do nebezpecne spionazni hry dvou znepratelenych mocnosti.

27.01.2018 4 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Knizecka o95 strankach, ktera je nabita takovym mnozstvim deje a temat. A ke vsemu ten nadherny konec - treba se s Lilly jeste nekdy nekde v nejake dalsi Tessine knize setkame ;-)

12.12.2017 5 z 5

Píšťalka Píšťalka John Grisham

Piistalka ???
Kdo to mohl takhle hloupe a naprosto nelogicky prelozit nazev te knihy ? - cozpak ten dotycny si neuvedomil ze the whistle blower neznamena zadna pistalka nybrz praskac - respective osobou, ktera se snazi neco prekazit, popripade necemu nekalemu zabranit.

The whistle blower v holandstine se mi nazev tehle funkce libi jeste mnohem vic tam se totiz nazyva takovyhle jedinec de klokkenluider - nekdo kdo zvoni na zvony - zvonik, ktery jak se rika zvoni na poplach a upozornuje tak na nekale praktiky, manipulace ci jakykoliv nesvar firmy, podniku korporace ci politicke strany - jednim z nejznamejsich takovych to whistle bloweru je napriklad Julian Assage a skupina Anonymous. Kazdopadne takovehle to zvoneni na poplach je thema, ktere je jednim z nejsilnejsim z temat Grishamovych knih. Kdosi kdesi se snazi necemu neklaemu zabranit - kdosi kdesi se snazi na nejakou nekalou praktiku upozornit. Ten kdosi si samozrejme timto koleduje o tezky problem. Jako obvykle uuzasnaa kniha napsanaa s velikym citem pro detail :-)

10.11.2017

Revival Revival Stephen King

Ted sem to konecne docetl – uprimne receno ano souhlasim s mnohymi, kteri meli tu sanci popsat tuhle uuzasnou knihu uz drive – Ano mohlo to dilo byt kratsi co se poctu stranek tyce, jenomze tenhle pribeh neni jenom pribehem pastora Charlieho Jacobse ale hlavne pribeh Jaimeho Mortona a jeho rodiny. Je to pribeh ze na konci vsechno neco stoji a ze kazde rozhodnuti ma svuj dusledek.
Je to uprimna zpoved cloveka, ktery sam sobe snazi popsat a obhajit motivy a nasledky sych rozhodnuti, rozhodnuti, ktera vedla v konecne fazi k neuveritelne katarzi, za kterou on sam nese zodpovednost.
Kniha je podle meho nazoru velice rekl bych az remeslne domyslena a po vzoru deseti cernousku Agaty Christie jsou v ni peclive dovedeny do konce osudy vsech dulezitych vedlejsich postav.
Musim jeste podotknout tohle: Az Heronymus Boshovske vize, ktere sou v knize vyliceny me nepripadaly byti opravnenym argumentem na podporu tvrzeni, ze by nebylo Nebe. Vzdyt uz Danteho verze pekla obsahuje nekolik urovni pekla a nekolik urovni Nebeskeho Kralovstvi.
Knihu sem diky Bohu cetl a docetl ve vlaku ve dne, takze me netrapily pozdeji zadne nocni mury ackoliv po jejim precteni me urcity svirajici pocit prepadl.

V knize je spousta autobiografickych zazitku autora, protoze on byl jak fetak, tak on I jeho manzelka znaji Krista a oba dva chdi, ci chodili do cirkve.
Co se tyce stanovych “ evangelistu / coby obchodniku s destem je velice hezke se podivat na film Leap of faith z roku 1992 se Stevnem Martin v hlavni roli podvodneho evanglelizatora, kazatele a lecitele v jedne osobe. Krasne to pomuze ctenari se priblizit atmosphere onoho teatralniho sarlatanstvi stejne tak jako onen videoclip Jesus knows me od Genesis.

A jeste jedna smutna zprava na konec. Misto v nebi si clovek nazaslouzi dobrymi skutky – napriklad davanim jidla / polevky chudym ci staranim se o opustene psy / kocky – na ono misto v “ nebi “ ma narok jenom ten, ktery se smiril znovu s Bohem a prijmul Pana Jezise zpet do sveho srdce. Viz kniha zjeveni 22:10 – 16. Moje uprimny prani pro kazdyho zvas je aby sme se nikdy nemuseli potkat tam v tom kraji “ Lezi vecne zlo, ktere zije vecne a ani smrt ho neni schopna zabit”

13.09.2017 5 z 5

Sirény z Titanu Sirény z Titanu Kurt Vonnegut Jr.

Vyborna kniha berouci si na paskal velice hravou formou otazky naboznenstvi, smyslu valky a rozmary osudu jednoho cloveka . Nejvic me zaujmul pribeh Boaze, ktery zacal coby skrz nazkrz zaporna postava knihy a pozdeji se propracoval, prerodil na postavu az mesiaskych proporcii.

13.09.2017 5 z 5

Magnát Magnát Harold Robbins

Harold Robbins nezklame - sadomasochisticke milenky, manzelky, ochotne vnucky, vubec jakakoliv zena je v teto knize ochtna s hlavnim hrdinou spachat jakoukoliv @ prasarnu :-) . Sexualni eskapady osmdesatycch let umystene do valecnych I povalecnych let. Ale ja sem si v celku pocetl. V knize byla spousta zajimavych detailu tykajicich se tajemstvi fungovani radiovych stanic prerustajicich jak sel cas v prvni televizni programy.

13.09.2017 2 z 5

Meč v kameni Meč v kameni Terence Hanbury White

Je to velice hluboka kniha. Prvni kniha pojednava o ruznych Artovych premenach v ruzna zvirata za Merlinovy asistence. Merlin je v ni vylicen jakozto roztomily stary popleta, ktery se pohybuje ve svem zivote v jakesi casoprostorove smycce od sveho stari do sveho mladi. Prvni cast knihy se proto odehrava v retrospektivnim stylu, kdy mlady /maly Art dostava od "potrhleho "Merlina informace, tykajici se jeho pozdniho zivota, snatku ci potomka ktere samozrejme coby maly kluk absolutne nechape. I ctenar nechape tyhle rozhazene stripky informaci a rika si v duchu "Proc nam spisovatel rika neco takoveho zrovna v thenhle moment?" a pokracuje vesele dal v cetbe roztomilych prihod maleho ulicnika a jeho bajecneho ucitele. Ja verim, ze cela kniha je protkana spoustou symboliky a mnozstvim nejruznejsich narazek, tykajici se politiky a historie Velke Britanie, o kterych ma ale prumerny ctenar malo informaci k tomu, aby je dokazal plne pochopit a proto v nekterych castich knihy to pritomyna Monty Pithonovske eskapady na pouti za svatym gralem. "Co jaky si ty kral ? Ja te nevolil ja sem demokrat."

Kniha je neuveritelne ctiva a popisuje , nebo se snazi popsat stredoveke realie ranne Anglie do co mozna nejvetsich detailu. To se ukazuje v pozdejsich castech knihy, castech kdy uz v popredi knihy neni az tak kral Artus, nybrz Lancelot jeho nejlepsi rytir a jeho zivot a nemene slozity vztah s Artusovou zenou kralovnou Genevivre. V tu chvili zmeni kniha raz a stane se z nesouvisle zbirky pribehu sagou o ,politice, laskce, dejinach rytiru kulateho stolu a o smyslu principialismu, kdy zakon, ktery byl prijmut z duvodu potlaceni bezpravy ohrozi paradoxne zivoty 3 hlavnich akteru knihy Artuse Lancelota a Genevivre. Kniha se mi moc a moc libila a cetl sem ji s velkou chuti. Vrele doporuciji vsem kdo miluji kvalitni a inteligentni historicky roman.

Posledni zajimavost - tato kniha, jmenujici se v originale once upon future king byla kniha, kterou si cetl Magneto hlani zaporak serie XS men ve svem plastickem vezeni, stejne tak jakozto kniha, ze ktere cetl professor X mladym mutantum ve sve skole.

10.06.2017 5 z 5

Revival Revival Stephen King

On proklel boha - nebo Boha ???

17.10.2016 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Inferno - aneb vse je jnak :-)
Prispivam svoji troskou do mlyna:
1) uzasny popisy a nejruznejsi informace z oblasti arichtektoniky - historie, historie umeni - nevym jak dalece sou pravdive ci nepravdive ale nepripadalo mi ze by tam autor popisoval nejake nesmysli.

2)uzasny dej - kdy autor ctenare uz v zacatku svede na spatnou stopu a pak ho jenom krmi dezinformacemi - ze na konci je ctenar totalne prekvapenej a rika si -" Jak sem mohl byt takovy blbec - vzdyt tohle je vlastne straslive logicke - tohle ani jinak v podstate dopadnout nemohlo"

3) uzasny dej - je to rychlik ( page turner ) a autor jeste samozrejme nuti ctenare krmeneho vsemi temi dezinformacemi, o kterejch je pak presvedcenej ze to museji byt dejovy linky k jeste vetsimu zrychleni aby pak zustal sedet po kapitole 100 s takovou moralni kocovinou :-)

Proc moralni kocovinou ? Priznejme si to preci Dan Brown nas celou dobu krmi tim, ze dojde ke straslive katastrofe, paklize nebude vcas zasazeno - takze ctenar si rika to je dobre oni to daji budou tam vcas - zachrani den - a ono ale nic - Pak si ctenar rika - to je ale malo stranek na takovou straslivou katastrofu - a ono je to pravda to lidstvo by bylo uz davno potreba trochu procesat - tak co ted ....... a pak ctenar tu knihu docte a dostavi se ona kocovina. Uzasny ctenar je proste honeny z mista na misto ne podobny koteti, co se snazi chytit laserovy paprsek aby stejne jako to kote nakonec zustal unavene stat a jenom potrasal hlavou. Vyborna knizka vyborna navic tim, ze sem mi pozdeji dostala do ruky publikace o palaci Vacco a fotka one chodby po ktere unikali Robert a Sienna .......

03.10.2016 4 z 5

Truchlivý I, II / Labyrint světa a ráj srdce Truchlivý I, II / Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Jak bych se jenom mohl v zivote jmenovat jak se jmenuji a necist pritom knihu tohoto uzasneho boziho sluzebnika. Je to alegorie o poutnikovy prochazejicim nejruznejsimi mesty a setkavajici se pri sve ceste nejruznejsimi spolecenskymi vrstvamy , z nichz kazda zaroven muze byt vykladana jakozto urcite lidske charaktery - kdo si knihu pozorne precte objevi jeji doopravdovou nadcasovost. Zaroven si bude velice dobre vedom faktu, ze lidsky charakter a hlavne jeho zaporne stranky se za v sechna ta staleti v podstate nezmenil. jen ma dnesni clovek k dispozici vycero druhu technologickych hracek - Poutnik prochazi svetem a hleda odpoved na svoje otazky ale ty odpovedi neni schopen nalest ve svete, kterym prochazi nybrz jen a pouze ve svem vlastnim srdci.

01.09.2016 5 z 5

Betsy Betsy Harold Robbins

Kniha Hrebec je pokracovanim Betsy - coz je v podstate jmeno typu auta, ktere planoval Angelo Perino nechat vybudovat pro vnucku Lorena Jedna. Hlavnim tematem v teto knize je automobil jeho vyvoj- prodej - jeho nejruznejsi mouchy -distribuce navrhy. V knize je neuveritelne mnozstvi detailnich technickych informaci tykajici se nejruznejsich vyrobnich technologii - technickych parametru a vyrobnich postupu vyvvoje auta od nakresu az po prodej. Ackoliv nejsem ani fanda Top gearu ani automobilovych zavodu ta kniha me dokazala zaujmout. V mnohem se kniha podoba techno thrilerum stylu Tom Clancy/ Michael Crighton, kteri take straslive radi opisuju a vyucuji sve ctenare jenom technickymi detaily. Zde vsechna podobnost konci. kniha totiz oplyva dalsima dvema rovinama a temi jsou sex, ktery je pritomen doslova v kazde kapitole a zaroven rodinymi vztahy/ intrikamy rodinych klanu Haldeman I a III a Petrino. Loren Haldeman II neni v knize pritomen, protoze byl zabit v knize betsy. Rodina Haldeman s Rodinou Petrino valci studenou valku plnou intrik a podpasovek nepodobne jako rodina Monteku a Kapuletu. a stejne tak jakozto onen Shakespearovsky konflikt muze byt i tahle studena valka vyresena jen a pouze nastupujici generaci deti, kteri jsou ( snad ) moudrejsi nez byli jejich rodice. Co se tyce Sexu tak mnoeho ctenare potesi postava Roberty manzelky Lorena Tretiho - genialni nymfomanky se sadomasochistickymi sklony. Ale jak se rika "Padouch nebo hrdina vsechno jedna rodina."

31.08.2016 4 z 5

Betsy Betsy Harold Robbins

Betsy sem cetl - ja ale ted precetl pokracovani k Betsy nazvane Hrebec - Konflikt v dynastii Hardemanu pokracuje - Vizionar Loren Hardeman I - zvany tez cislo jedna pokracuje i v pokrocilem veku v nelitostnem vladnuti svemu automobilovemu imperiu. Jeho nemesis predstavuje Angelo Perino. Muz ktereho si cislo Jedna od mala vypiplal z automobiloveho zavodnika k ingenyrovy a navrhari v jeho automobilce se po nevydarene akci kdy mu Loren cislo Tri necha tezce namlatit a vyhodi ho z automobilky. Tot zhruba v kratkosti kniha Betsy.

31.08.2016 4 z 5