JohnCZ JohnCZ komentáře u knih

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Po trochu usazenějším a více politickém předchozím dílu mě Čas opovržení vyloženě nadchl. Příběh graduje, válka s Nilfgaardem je na spadnutí a Ciri musí čelit opravdu náročné životní zkoušce. V knize je mnoho perfektních pasáží, díky přehršli jmen to není oproti povídkám zrovna jednoduché čtení, avšak pan Sapkowski má opravdu nádherný a neskutečně čtivý styl psaní.

09.01.2012 5 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Dvojka mi tak trocha přišla jako vaření z vody. Má podobné schéma, jako první díl. Takřka stejný humor. Tentokrát jsem ji, jako v případě jedničky, neporovnával s filmem a četla se fakt velice příjemně. Moc se mi líbily pasáže v Iráku a samotný závěr, který byl i docela smutný. Epilog, kde Forrest vypráví o tom, jak o něm natočili film s Hanksem v hlavní roli, neměl chybu. Těžko se mi to hodnotí, místy jsem se bavil dobře, místy jsem se zase trochu nudil a poslední 3 kapitoly mě nadchly, ale ve výsledku si vlastně už moc nepamatuju, o čem to vlastně bylo. 3*

12.11.2011 3 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Nakonec uděluji 3*, ale během čtení jsem často váhal. Jednak je kniha psaná hodně "idijotsky" a rozhodně není tak milá jako film. Nerad to říkám, ale film s Tomem Hanksem je prostě o dost lepší. Knížka je taková spíš jednodušší a místy hodně přehnaná (souhlasím s uživatelem pe3czech). Rozhodně jsem rád, že se tyto pasáže do filmu nedostaly. Vlastně on si film bere z knihy jen to nejlepší a k tomu ještě přidává zajímavou dramatickou notu. Ale neříkám, že se to četlo špatně. Zábava to byla, ale mnohé věci mi neseděly. Tahle knížka má prostě tu smůlu, že má dokonalou filmovou adaptaci. Chyběly mi tu ty emoce a i samotný (sry, musím to prostě srovnávat) závěr mě oproti filmu zanechal chladným. Proto jen 3*

10.11.2011 3 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Oproti filmu je kniha jiná, řekl bych o mnoho náročnější a má ABSOLUTNĚ jiné vyznění. Zatímco film je pohádka, kniha je promyšlenou fantasy s jakýmsi poselstvím. Druhá půlka knihy je dost složitá a proto se nedivím, že ani nebyla zfilmována. Každopádne se ale autor drží zvláštního pohádkového stylu vyprávění. Pro děti to ale dle mého názoru není a díky tomu mám pocity trochu rozporuplné.. Uděluji 4* hlavně z důvodu, že to občas bylo až moc náročné na fantazii a domyšlení, co tím vlastně chtěl autor říci (což je zvláštní, protože fantasy je pro mě primární knižní žánr). Nicméně rozhodně doporučuju přečíst - třeba v tom někdo najde něco, co jsem já neobjevil.

21.09.2011 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Velmi dobré pokračování. Střídaly se tam výborné pasáže s Ciri, Yen a Geraltem (zejména výcvik v Kaer Morhen se fakt povedl) ale také mnou neoblíbené politické, které mě přišly až moc překombinované. Dlouho mi trvalo, než jsem si dokázal všechny postavy správně zařadit a dost se těším, až si v budoucnu celou ságu přečtu znova a konečně si všechno složím dohromady. Ale čte se to skvěle, Sapkowski je mistr.

31.08.2011 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

První povídky z této sbírky jsou dobré ale ty závěrečné jsou vyloženě bombastické. Všechno do sebe krásně zapadá a kniha si připravuje půdu pro plnohodnotný román. Při čtení jsem se skvěle bavil a bez váhání se vrhám do pokračování. "Něco končí a něco začíná" 4,5*

26.07.2011 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Skvělá kniha! Svět Sapkowského je promyšlen do nejmenších detailů a Geraltovy povídky jsou velmi chytlavě a hlavně neuvěřitelně čtivě podány. Zaklínač je moderní fantasy se silnou analogií na dnešní dobu - ostrá mluva, špatně rozeznatelné dobro/zlo - tedy odstíny šedi, rasismus atp. Jedná se o tzv. evropské fantasy a tedy o prostředí nám Čechům a Slovákům hodně blízké. Nesmírně vtipné jsou i různé narážky na klasické pohádky. Po celou dobu čtení mi ale trošičku chybělo jakési napětí a nějaké ty opravdu vyhrocené situace, což s přehledem napravila povídka závěrečná - Poslední přání, za kterou přidávám pátou hvězdu. Skvělé dílko, už se vrhám na pokračování.

01.06.2011 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Výborná knížka. Původně jsem viděl film a proto mě překvapilo, jaká je to doslovná kopie knihy. Bavily mě hlavně slovní hříčky autora a různé narážky na dění, které je aktuální i dnes, více než 30 let po vydání knihy. Ačkoli to není kniha u které se budete nahlas řáchat co minutu, jedná se o velmi příjemné a nenáročné čtení. Bavilo mě to, určitě si seženu pokračování!

01.05.2011 4 z 5

Andělské vodopády / Černé slunce / Dobrý ročník / Orbit Andělské vodopády / Černé slunce / Dobrý ročník / Orbit Nora Roberts

Vcelku krátká, ale výborná sci-fi povídka. Zážitky Kipa na palubě vesmírného kluzáku jsou dosti emotivní a i ten závěr byl velmi dobře zpracován, byť to byl klasický happy end.

01.04.2011 4 z 5

MayDay MayDay Thomas H. Block

Tento typ četby není zrovna můj šálek čaje. Osobně mám radši fantasy nebo nějaké sci-fi. To ale knize nezabránilo, aby mě naplno pohltila. Závěr mi přišel až moc v hollywoodským stylu a vlastně i dost předvídatelný. Posledních pár chvil letu bylo popsáno opravdu dokonale a člověk měl velmi ztísněný pocit. 4*

01.04.2011 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Poslední kniha pojednávající o Válce o Prsten. Místy hodně temná a depresivní, místy hodně emotivní až patetická, a místy zase velmi vznešená a moudrá. To je Návrat krále. Přestože za nejlepší díl trilogie považuju Společenstvo, Návrat krále je velmi těsně za ním. Putování Froda a Sama Mordorem je pojato velmi čtivě a rozhodně lépe než ve filmu, kde tato část byla docela odbytá a urychlená. Návrat krále už rozhodně není pohádka, na to je poslední část už moc temná a vcelku i zamotaná. Výborný byl i závěr, který celé Tolkienovo dílo epicky zakončil. Málokdy se mi po přečtení knihy stává, že mám chuť jet odznova. Sice jsem se udržel, ale loučení to bylo velmi těžké. A ano, na Sama a jeho oddanost svému pánovi se bude vzpomínat. Tolkien je právem přezdíván otcem fantasy - 5*

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Výborný druhý díl, na kterém mě trošinku vadily prostřihy mezi příběhovými liniemi. Jako obvykle jsem si více vychutnával pasáže s hobity. Za vrchol knihy považuju Fangorn a obsazování první ze Dvou věží v Železném pasu. Oproti filmu zde tolik změn není, aspoň jsem si nevšiml. U dvojky mi vadila akorát jedna věc a tou jsou občasné až moc zdlouhavé některé pasáže, které ostatní Tolkienovy knihy nemají. I přes těch několik drobností, které třeba ani mnohým vadit nebudou, je kniha natolik jedinečná, že si ani nic jiného než plný počet nezaslouží.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Z celé trilogie se mi tento díl četl asi nejlépe. Možná proto, že než všechny ty hrady a Rohan/Gondor mám radši prostředí Kraje a melancholicky laděné hobity (či elfy). A popis putování Společenstva byl jedinečný. Oproti filmu je pochopitelně kniha v mnoha věcech jiná a určitě lepší. Skvělý úvod do děje a výborný začátek Války o Prsten. Jedna z mých nejoblíbenějších knih - 5* Na trilogii PP velmi oceňuji skvělý český překlad včetně naprosto dokonale zvolených českých názvů. Ačkoli jsem v doslovném překládání jmen a názvů spíše proti, u PP je to zvládnuto na výbornou. Obzvlášť nedokážu pochopit Tolkienovu fantazii. Takové množství detailů z tohoto světa, národů a vlastních jazyků... Ten člověk byl buď blázen nebo tam někdy musel být a nebo.... měl prostě úžasnou fantazii. Každopádně poklona tak hluboká, že by to tak ani uctivý hobit nedokázal.

02.02.2011 5 z 5

Jednoznačně moje nejoblíbenější kniha od mého nejoblíbenějšího autora. Zpočátku jsem viděl pouze LotR filmy, které se mi nesmírně líbily (a i teď, po přečtení knihy je považuju za vrchol filmové tvorby), ale prostě ne zcela vystihují melancholické vyznění knihy. Hobit je jiný, než Pán prstenů. Dokonce bych řekl i v leččems lepší. Rozhodně se jedná svým žánrem spíše o fantasy pohádku, kde hlavní roli hrají trpaslíci, draci a poklady než nějaké osudové bitvy (ale na tu taky dojde). Tolkien je mistr ve svém oboru a jen on dokáže napsat tak extrémně poutavý příběh, který v čtenáři vzbudí opravdové emoce a sžití s postavami. Tento prvek je až naplno využit v Pánovi Prstenů, ale i tak považuju Hobita za nejlepší Tolkienovo dílo. Nesmrtelná klasika - 5*